ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
onur_0606
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Kullanıcı Başlığı:
[C]3,1,114398[/C] [B]8028,2[/B] [C]2,3,114398[/C]
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
1028
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
06 Ağustos 2011 11:18
Son Ziyaret:
8 Saat 2 Dakika önce
Toplam Mesaj:
888 [0.19 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
10 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Onur Akbulut
Doğum Tarihi:
20 Mayıs 1984
Yaş:
40
İl:
Ankara
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Onur Akbulut

SON 10 MESAJI

Protein Skimmer Hakkında Bilgi
[QUOTE=aliburak11]Teşekkür ederim peki bunun bu suyu toplaması biraz hızlı gibi yani daha dün taktım haznenin çeyreğiğne yakını doldu bu gidişle 4 güne falan fulleyecek normalmidir böyle ortalama 4 günde bir flaan o hazneyi bosaltmam lazımmı[/QUOTE]

O yüzden söylemiştim biraz ayarını kısın diye. Fakat bunu sizin gözlem yaparak ayarlamanız lazım. Haznede biriken suyun zift gibi olması lazım. Haznedeki su [B]açık renkli[/B] yeşil veya kavhe rengi ise ayarı kısarsınız böylelikle kuru toplatmış olursunuz. Kuru toplama ile hazne bu kadar çabuk dolmaz.

Bir kaç gün gözlem yapın. Ps de toplayacağını toplasın zaten toplayacak bir şey kalmayınca hazneye giden miktar da azalacak. Buna göre ayarı yapar bırakırsınız olduğu gibi.[EDIT]onur_0606,2024-06-12 00:36:39[/EDIT]
Protein Skimmer Hakkında Bilgi
Ps normal çalışıyor. Kabarcık olayını yanlış anlamışsınız. Haznenin içinde kabarcık olmayacak. Kirli su olacak.

Vanayı biraz kısarsanız güzel bir ayar olur. Bu şekilde pisliği biraz sulu toplatırsınız. [EDIT]onur_0606,2024-06-11 16:05:39[/EDIT]
100x50x40 Deniz Akvaryumu Kurmak İstiyorum
[QUOTE=KaraDeniz3461]

Hocam şu yazınız beni bitirdi sonuna kadar haklısınız bendeyeni kurulum yapmak için akvaryum yaptırdım valla herşey cok pahalıöneriniz var mı hocam şu yolları deneyin bu şkeilde ilerleyin diye[/QUOTE]


Masrafların %80'i mercanlar için aslında. Yani işin içine mercan girince fiyat katlıyor. Mercanların kendisi, mercan için ışıklandırma, mercan için soğutma, mercan için makro elementler, mikro elementler, mercan besinleri. Bu elementleri ölçmek için test kitleri vs vs. Uzun lafın kısası mercansız bir sistem çok çok daha ucuza mal edilebilir.

Valla tavsiyem akvaryumu ikinci el-temiz-kendini ispatlamış ürünlerle kurmak olur. Bir başka tavsiyem balık alırken hobici balığı alınmalı! Oturmuş canlı çok önemli. Yani stressiz balık alınmalı. Balık kayıplarının büyük çoğunluğu strese bağlıdır. Stres yaşadıkları için hastalanıyorlar ve ölüyorlar demek çok daha doğru olur. Bu konuda çok güzel bir makale okumuştum bulursam linki koyarım.

Yine mercanlar da hobiciden alınırsa daha uyguna gelebilir. En azında ufak frag alıp kendiniz büyütebilirsiniz daha hesaplı olur. Bu konuda da facebook grupları var. Forumlarda malzeme-canlı ilanı bulamazsınız bu işler artık facebook gruplarında yapılıyor.
100x50x40 Deniz Akvaryumu Kurmak İstiyorum
Maalesef öyle. Her şey çok pahalı. Yerli üretim bir led takılsa 26bin tl. T5 taksan tanesi olmuş 700 küsür tl tek bir t5 floresan! Protein skimmer, dalga motorları, tuz, kaya, kum, test kitleri, mercan için gerekli katkılar, su arıtması, tds metresi, tuz ölçeri, ısıtması-soğutması vs vs vs. daha akla gelmeyen bir sürü kalem. İnsan işin içine girince daha iyi anlıyor. Tankın kurulumu-idamesi için başta akla gelmeyen bir sürü gider çıkıyor maalesef.
100x50x40 Deniz Akvaryumu Kurmak İstiyorum
Selamlar,
Canlılar hariç çok rahat 60-70 bini geçer.
Mon Cala Reef
Asım Bey Selamlar,

Kurulumunuz hayırlı olsun. Akvaryum çok güzel görünüyor. Canlılar eklenince çok daha güzel olacaktır.

Bakteri patlaması söylediğiniz gibi yüksek bir ihtimal sirkeden kaynaklanmış olabilir. Benim kurulumda da aynısı yaşandı. Kumdan kaynaklı zannediyordum ama uv bağlayınca sorunu çözmüştüm. Aynı şekilde ben de sirkeyle sıfırlama yapmıştım.

Fiyatlara gelirsek... [:)] belirttiğiniz gibi çok yükseldi ama ekipmanınız gayet iyi. Canlı öldürmediğiniz sürece pek gider olarak bakmayın. Hem durduğu yerde fiyatı artıyor hem büyüyor-çoğalıyor hem de seyir zevki veriyor. En azından ben kendimi fiyatlar için böyle motive ediyorum.

Kurulum tekrardan hayırlı olsun. Takipteyim[:iyi:]
Protein Skimmer
Selamlar, malzeme - canlı ilanları vs vs... Facebookta deniz akvaryumu ile ilgili gruplarda oluyor.
Diatom - Nitrit Ve Bakteri Kültürü
Nitratın suda var olması biyolojik döngünün başladığını gösteriyor. Ekstra bakteri kullanmanızı tavsiye etmem. Bu işin prensibi aslında çok nettir; ''Ne kadar ekmek o kadar köfte.'' Ekstra bakteri eklerseniz bu sefer ekstra inorganik azot bileşiklerini de eklemeniz gerekir ki bakteriler hayatta kalsın. Özetlemek gerekirse tanka eklediğiniz canlıların atıklarına göre zaten dengeli bir bakteri popülasyonunuz oluşacaktır. Benim tavsiyem akvaryuma müdahale etmeyin. Tanka ne kadar çok müdahale ederseniz işler o denli sarpa saracaktır. Zaten kurulalı 45 gün olmuş. Bu süre tuzlu su tankı için gerçekten hiç bir şeydir:)

Nitrit mevzuna gelirsek. On yıllık hobici olarak daha önce hiç nitrit ölçmedim. Tuzlu sudaki nitrit, tatlı suya göre daha az zararlıdır. Ben genelde nitrattan ilerlerim. Nitratı gördükten sonra düzenli nitrat takibi yaparım ve nitratın pik noktasında %50 su değişimi yaparım. Bu %50 su değişiminin sebebi yosun dönemini hızlı atlatmak. Sonrasında balık eklemeye başlarım. Hobide yeniyseniz ayda bir balık şeklinde eklemenizi tavsiye ederim.

Ölümlere gelirsek perculalar çok dayanıklı balıklardır ama benim gözlemlediğim getirilen balıkların büyük çoğunluğu hasta! iç parazit-dış parazit vs vs. Kendi balığımı da özenle seçerek almıştım ama iç parazitten kaybettim. Benim size bu türde tavsiyem hatta şiddetli tavsiyem bu türü hobiciden edinin! Bu türde Brooklynella parazitide çok yaygın olabiliyor. Hatta bu parazite ''Clownfish hastalığı'' da deniyor. Çok tehlikelidir.

Şu aşamada benim bildiğim en dayanıklı balık olarak damsel tavsiye edebilirim. Balıksız ilerlemenizi tavsiye etmem çünkü akvaryum ekosistemi bir şekilde devam etmeli. Bunun için yem lazım- dışkı lazım vs vs biliyorsunuz zaten uzun anlatmaya gerek yok. Damseller de agresif balıklardır. Başka tür eklediğinizde damseli çıkarmanız gerekebilir. Başka bir seçenek siyah moli ekleyebilirsiniz.
[EDIT]onur_0606,2024-03-28 16:17:17[/EDIT]
Refraktometre Sıfırlama
Ro cihazından saf suyu alın ölçümü yapın. Büyük ihtimal kalibre edilip yollanmıştır tuz ölçer. Kalibre değilse saf suyu damlattıktan sonra değeri sıfıra getirin.
Dry Rock Yapıştırma Önerisi.
Selamlar,
Bu iş için japon yapıştırıcısını güvenle kullanabilirsiniz. Bu tür kaya yapıştırmak için üretilmiş çimentolar var bunları da kullanabilirsiniz. Fakat en pratiği japon yapıştırıcılarıdır.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 11 Online Kullanıcı, 6 Üye

Online Kullanıcılar

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.