ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
aupqua
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
17
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
20 Ekim 2018 11:45
Son Ziyaret:
17 Eylül 2021 21:54
Toplam Mesaj:
43 [0.04 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
24 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
1

BİLGİLER

Ad Soyad:
ENES DEMİREL
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Ankara
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

ENES DEMİREL

SON 10 MESAJI

Bütçe Sorunu Ve Kurulum Önerisi
Merhaba. Ben Ankara'da yaşıyorum. Geçtiğimiz aylarda yeni bir tank kurma düşüncesine kapılıp daha ucuz olsun diye camcılardan fiyat almıştım. Ortalama 200-500 arası fiyat verdiler istediğim ölçülere. Ben de gidip sarı siteden ikinci el bir akvaryum aldım. 80 cm bombeli akvaryumu 100tlye almıştım. Karidesler hakkında bilgim yok fakat kurulum videolarını incelediğimde genelde küp tanklara kurduklarını görmüştüm. Küp tanklar biraz daha pahalı olabiliyor dikdörtgen akvaryumlara göre. Tabi bu benim düşüncem, gördüğüm ilanlardan yola çıkarak böyle düşünüyorum. İlla camcıya yaptıracaksanız akvaryum hakkında bilgisi olan, akvaryum üretip satan bir camcıyla görüşmenizi tavsiye ederim.
Yosun İçin Hangi Canlı ?
Arkadaşlar yeni konu açmak istemediğim için buradan sormak istedim. Benim akvaryumumun silikonları üzerinde çok çok ufak boyutlarda yosunlaşmalar başlamış. Silikona zarar vermemek adına kazıyamadım da. Vatozlarım yemiyor, elma salyangozum vardı o da yemedi. Otocinclus alsam %100 temizler mi? Bir de pahalı bir balık sanıyorum biraz. 1 tane alsam 100 litrelik akvaryumda mutlu olur mu? Akvaryumumda balık olarak moli ve lepistes var.
Bitkili Akvaryum
[QUOTE=byzyldzismail]
Daha önce misket gübre ile besledim bitki ama walstad yöntemini araştırdım. Amaç filtresiz co2siz her bitkiyi yetiştirebilmek ve doğal döngüyü sağlamakmış. Denemek istiyorum. Yeni şeyler denemek ve keşfetmek daha iyi bir yöntem bence ayrıca bu yöntemde başarılı olursam daha sağlıklı bitkiler elde ediliyormuş.[/QUOTE]

Iyi bir aydınlatmaya sahipseniz başarılı olacağınıza inanıyorum. Youtube'da bir çok walstad kurulum videosu var, inceleyebilirsiniz. Şimdiden başarılar [:)]
Bitkili Akvaryum
Merhaba. Öncelikle besleyeceğiniz bitki türlerini belirlemenizi tavsiye ederim. Daha sonra bu türler için gerekli aydınlatma ve zemin sınıflarını araştırmalısınız. Bütçeniz kısıtlıysa daha minimal koşullarda yaşamını sürdürebilen bitkilere yönelirsiniz. Eğer walstada göre daha hızlı bir başlangıç yapmak istiyorsanız veya akvarymunuzda toprak kullanmaktan çekiniyorsanız ekeceğiniz bitkileri misket ve sıvı gübre ile destekleyebilirsiniz. Gübre olayını da araştırmanızı tavsiye ederim.
Lepistes Fiyatları
Yerli lepistes tane 5tl. Cinsler 7.5 10 15 diye gidiyor tane fiyatı olarak.
Moli Balıkları
[QUOTE=Seval kuru]Dişi balığık siyah ve üzerinede beyaz lekeler var, erkek balığım ise sarı ve beyaz renklerinde. Ama aldığım yerde hep beraber büyütülmüşler çiftleşme dönemleri değil mi acaba? [/QUOTE]

Benim akvaryumumda da son dönemlerde her dişiyle aynı sıklıkla çiftleşmiyorlar. Nedenini bilmiyorum ama tahminlerime göre dişinin karnında döllenmemiş yumurta olduğu zaman çiftleşme eğilimi gösteriyor olabilirler. Tüm yumurtalar döllendiğinde belki de çiftleşmiyorlardır. Siz bir miktar daha gözlemleyin isterseniz olmazsa yeni ve farklı renkte dişi eklersiniz veya erkeğinizi değiştirirsiniz.
Moli Balıkları
Merhaba uzun süreler moli beslemiş ve beslemekte olan biri olarak bir kaç tespitim var molilerle ilgili. Balıklarınızın renkleri neler? Benim kendi tecrübelerime göre bazen moliler kendi renkleri dışında molilerle çiftleşmek istemiyorlar. Bunun nedeninin de havuzda büyütülürken kendi rengi balıklarla büyütülmüş olmasına bağlıyorum. Mesela şuan elimde 1 beyaz 1 siyah 1 tane de turuncu erkek molim, 5 adet her renkten dişi molim var. Turuncu molim hepsiyle çiftleşirken siyah molim sadece 1 dişi ile çiftleşiyor. Beyaz erkek ise sadece beyaz ve gri dişilerle çiftleşiyor.
Molly Akvaryumu Nasıl Olmalıdır?
Merhabalar ben de moli beslemekteyim. Benim akvaryumumda 3e 5d şeklinde moli ve velifera melezleri mevcut. Erkek sayım tavsiye edilenden fazla fakat ufak bir hiyerarşi tartışmasından sonra dengeler oturdu. Birbirlerini sadece kovalıyorlar zarar verecek kadar da değil. Ama siz isterseniz 1erkek ya da 2erkek alabilirsiniz, daha barışçıl bir ortam olur. Benim akvaryumum da 100 litre denilebilir. Bitki olarak elodea, sessiflora ve saz beslemekteyim siz ek olarak tilki kuyruğu da alabilirsiniz. Bunlar basit bitkiler olduğu için co2ye ihtiyaç duymuyorum ve ayrıca ucuzlar. Işık olarak t5 daylight bu bitkiler için yeterlidir. Kum olarak dere kumu kullanabilirsiniz en uygun olarak ama biraz daha balıkların renkleri öne çıksın istiyorsanız ben siyah renkli kumlar tavsiye ediyorum (hagen ya da bazalt içerikli). Molilerin yanına elma salyangozu alabilirsin herhangi bir sıkıntı yaratmaz. Filtre için imkanınız varsa en iyisi dış filtredir ama eğer daha düşük bütçe ile kurulum yapacaksanız iç filtreyi araştırabilirsiniz. Bu arada eğer yavru üretmek gibi bir amacınız yoksa sadece görsellik istiyorsanız başta çok az balık almanıza gerek yok. Moliler yavrularını genelde doğurduktan sonra yiyen balıklardır. O yüzden nüfusu baskılamanıza gerek yok doğurduklarını yerler zaten nüfus da dengede kalmış olur. Ama yavruları büyütüp akvaryuma salmayı düşünüyorsanız 100litre bir süre sonra yetersiz geleceği için balık sayınızı arkadaşların dediği gibi az tutmanızda fayda var. Başka sorunuz olursa sorabilirsiniz. İyi forumlar.
Moli Gebe Mi?
Merhaba. Canlı doğuran dişileri olgunluğa eriştikten sonra sürekli hamiledirler. Ortalama 30 gün civarı bir sürede yavrularlar fakat moli türü balıkların daha uzun sürebiliyor sanırım. Aldığınız balık sanıyorum balon moli, görsellerden aratıp karşılaştırabilirsiniz balığınızla. Bu balıklar zaten balon gibi oldukları için pek anlaşılmıyor ne zaman yavrulayacağı o yüzden yavrulayacağı zamanla ilgili pek bir şey söyleyemiyorum. Iyi forumlar :)
Koi Balıklarım Yem Yemiyor
Arkadaşlar ben de hikayenin uydurma olduğunu düşünüyorum fakat bi konuda bilgi vermek istedim. Geçenlerde Ankara'da gittiğim bir petshopta her yerde 8-10tlye satılan normal japon balığının adetinin 50tlye satıldığını gördüm. Cins olmayan normal ve ufak sayılabilecek bir japon balığını 50tlye satan düşünün diğer malzemeleri kim bilir ne kadara satıyordur? Bu durum sanırım ilçeden ilçeye değişiyor. Ulusta 3tlye bulacağınız balığı elit sıfatı altında değerlendirilen diğer ilçelerde 20-30tllerde buluyosunuz.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.