ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
MiSoSiKiaN
Kullanıcı Grubu:
Yönetici
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
565
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrimiçi
Üyelik Tarihi:
12 Ağustos 2006 13:42
Son Ziyaret:
2 dakika önce
Toplam Mesaj:
4555 [0.82 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
7 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Cihan KÖK
Doğum Tarihi:
23 Ocak 1982
Yaş:
39
İl:
Istanbul
Meslek:
KÖK Ahşap
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Cihan KÖK [url=https://www.akvaryum.com/Forum/forum_posts.asp?TID=12733&FID=22]Forum Kuralları[/url]

SON 10 MESAJI

Karidesdünyası.net'ten Alışveriş Yapan Var Mı?
Merhabalar,
Bu site ile alışverişim olmadı ama https://karidesevi.com/store/index.php? Bildiğim kadarıyla canlı garantili gönderim yapmakta ve güvenilir bir firma. Tavsiye ederim.
Saygılar,
Pleco Cinsi Nedir
Merhabalar
129 değil kesinlikle 104.
Saygılar.
Pterophyllum Scalare ‘rio Nanay’ Ve Yavrular
Merhabalar
Aşağıdaki eklediğim fotoğraflarda altum örnekleri bulunmaktadır. Fin ve kafa yapılarını hatta gövdelerindeki siyah barları incelerseniz aradaki farkları görebilirsiniz.
Saygılar,
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/13635/170820212041471.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/13635/170820212041481.jpg[/IMG]
Ne Tür Balık Beslemeliyim
Merhabalar,
Tank ölçüleriniz ve beslemek istediğiniz habitat hakkında biraz fikir verirseniz daha uygun seçimler yapılabilecektir.

Örneğin malawi yada canlıdoğuranlardan beslemek istiyorsanız ona göre, o habitattan canlılar önerebiliriz. Tabii bunda en büyük etken gene tank hacminiz olacaktır.
Saygılar,
Şikayet!
Bahsi geçen üye forumdan engellenmiştir.
Saygılar,
Olcay Çelik-3d Arka Fon-uygun Olmayan Derz/çimento
[QUOTE=IzzetCaglar]Geçmiş olsun. İnşallah yönetici ve yetkililer bu konuyu görürler herkese güvenmemek lazım[/QUOTE]

Merhabalar,
Site içerisinde bulunan ilanlar kısmındaki ilanlarda dahil hiçbir alım/satım işleminde site yönetimi taraf değildir. Konu adli makamlara aksettirilirse talep olması durumunda bizde bulunan bilgiler paylaşılabilmektedir.

Keşke alım yapmadan önce biraz araştırsaydınız. Sitemizde şahıs hakkında 2015 yılında açılmış emek hırsızlığı konusu bulunmaktadır.

[URL]https://www.akvaryum.com/Forum/arka_fon_yapimi_olcay_celik_emek_calmistir_k845823.asp?PID=4906419#scrl4906419[/URL]Saygılar, [EDIT]Foae,2021-07-06 14:20:12[/EDIT]
Bazı Sorularım Var (walstad)
[QUOTE=ardakadir] ben paralı ve özel hesabım beni banlayamazlar[/QUOTE]
Merhabalar,
Sitemizde ücretli üyelik bulunmamaktadır ve bende dahil herkes banlanabilmektedir.

Saygılar,
Vatoz İle Pleco Arasındaki Fark Nedir
Tekrardan merhabalar,

Konu artık doyuma ulaşmış ve açılış amacının dışına çıkarak kişisel bir hal almaya başlamıştır. Genel olarak özetlemek gerekirse;

Bilimsel açıdan bakınca vatoz olarak adlandırılan balıklar Raja Clavata familyasındandır ve stingray türleri bu familyaya mensuptur.

Google aramasında çıkan sonuçlar aşağıdadır.

[URL]https://www.google.com/search?sxsrf=ALeKk00ZgwA-7Sgt-U1P2-2OW--tw_D3EA:1614263590716&source=univ&tbm=isch&q=Raja+clavata&sa=X&ved=2ahUKEwi125e_oIXvAhX0t3EKHbqUCP0QiR56BAgSEAI&biw=2560&bih=1297 [/URL]

Pleco olarak adlandırılan balıklar (bizim cüce vatoz dediğimiz türler) Hypostomus plecostomus familyasındandır. plecoda plecostomus kısmının kısaltılmasıdır.

https://en.wikipedia.org/wiki/Hypostomus_plecostomus

Yukarıdaki linkde genel olarak açıklaması mevcuttur. Kısaltmadan alt türlere kadar hatta yerel olarak verilen isimlere kadar bilgi mevcuttur.İlk başta da dediğim gibi asıl ismi pleco olan türlere genel olarak vatoz diyerek dilimize bu şekilde sokmuşuz. Konu kağıt mendilin Selpak, SUV araçların Jeep olarak anılmasından farklı birşey değildir. Genel olarak ne anlatılmak istediğini karşılamakta fakat kullanım olarak yanlıştır.

Yine daha önce dediğimiz gibi nasıl ki kağıt mendil isterken "bir selpak alabilirmiyim" diyorsak plecolara da vatoz/vantuz diyebiliriz. Buna kimsenin karşı çıktığı yok. Konuda saçma olan tek şey aslında pleco olan birşeye pleco değil vatoz denmesinin istenmesidir. Bunun dilimizi koruma yada milliyetçilikle hiçbir alakası yoktur. Dediğim gibi vatoz kelimesinin karşılığı türkçede Raja Clavata familyasını temsil etmektedir. Türkçe korunmak isteniyorsa türkçe anlamının dışında bir anlam yüklememek önem arz etmektedir ve plecoya vatoz denmesi asıl türkçeye zarar vermektedir.

Birşeye birden çok isim verilebilmekte ve herkes istediğini kullanabilmektedir. Mesela bana çocuklarım baba, annem oğlum, benden büyük arkadaşlarım kardeşim, küçük arkadaşlarım abi, yaşıt arkadaşlarım kanka, eşim de Allah’ın belası der. [:D][:D] Kimse de kimseye neden bu şekilde hitap ediyorsun demez/diyemez. Çünkü herkesin bakış açısına göre isimlendirmesi farklıdır.

Konuyu daha fazla uzatmanın anlamı yok bence. Konuda fikir beyan eden, düşüncesini savunan herkese sonsuz teşekkürler. Konuyu karıştırmaya çalışan, üstü kapalı olarak kışkırtma amaçlayan kişiler ise daha dikkatli olsunlar, gözümüz üzerlerinde olacak...

Şimdi izninizle konuyu kilitliyorum.

Saygılar.


[EDIT]ErtanGulen,2021-02-26 12:37:15[/EDIT]
Vatoz İle Pleco Arasındaki Fark Nedir
[QUOTE=erkanmazici]Gelsin [B][K]like'lar[/K][/B], +1ler...[/QUOTE]


[QUOTE=erkanmazici]
Pleco ismini kabul edecek bile olsam Pleko diye yazarım. [/QUOTE]

Peki neden beğeni değilde like olarak kullanıyorsunuz?? Bu ingilizce sevdası neden. Neden türkçe kelimeler kullanmıyorsunuz??[EDIT]MiSoSiKiaN,2021-02-26 01:07:17[/EDIT]
Vatoz İle Pleco Arasındaki Fark Nedir
[QUOTE=erkanmazici]

Kusura bakmayın, aynı anda çok fazla insana cevap yazıyorum, sizinle mevzumuz neydi unuttum. Ama neyse, çok da önemli değil.

Beyefendi, biz gündelik dilimizde kullandığımız bir kelimeyi tartışırken Google niye bir kriter olarak önümüze çıkıyor? Biz dilimizi Google'a göre mi düzenleyeceğiz? Bunu mu kriter alacağız? Google niye bu kadar önemli? Türkçe mi Google'a uyacak? Google Türkçe'ye uysun, Türkçe'yi anlasın. Anlamazsa da cehennemin dibine kadar yolu var. Nedir yani?

Noktalamayı doğru kullanmışım, yanlış kullanmışım, bu da tamamen anlamsız. Siz bir balık hakkında Türkçe dışında bir dilde araştırma yapmak istiyorsanız, o dili biliyor olmalısınız. O dilde aratırsınız, isteğinize ulaşırsınız. Gündelik dildeki bir Türkçe kelimenin bu konu ile ne alakası var?

Amacımın ne olduğuna, neyi nerede savunacağıma siz karar veremezsiniz. Tartışmaya dahil olmak zorunda değilsiniz. Burada sınırları da siz çizmiyorsunuz. Üslubunuza dikkat edin![/QUOTE]

Sizde kimsenin nerede neyi savunacağına karar veremezsiniz bunu aklınızdan çıkartmayın sakın. Aynı şekilde sizde bu tartışmaya dahil olmak zorunda değilsiniz. Yazılan mesajlardaki üsluba bakarsak bu konuda üslübuna dikkat etmesi gereken kişi sizsiniz kusura bakmayın. Tartışmaya saygı çerçevesi içerisinde devam edebilecekseniz buyrun fikrinizi beyan edin, düşüncenizi savunun. Yok üslubunuzu kontrol edemeyecekseniz daha fazla uzatmanın gereği yok.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.