ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Maverickse
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
185
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
04 Aralık 2022 22:15
Son Ziyaret:
5 Saat 8 Dakika önce
Toplam Mesaj:
225 [1.92 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
220 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Semih Semih
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

...

SON 10 MESAJI

Büyük Akvaryumda Nasıl Su Değişicem
[QUOTE=ErtanGulen]Semih Bey, konuya dair cevabınız alalım, diğer tartışmaları Yusuf Bey bir başlık açar ise orada yapalım. Ancak sizin de belirttiğiniz alanda bir düzeltme yapalım; Lepsites ve Endler birlikte uyum içinde yaşayabilir fakat iki tür arasında üreme görülebileceği için melez türler de genelde hoş bir durum olmadığı için tavsiye edilmez. [/QUOTE]

Ertan bey, aynen katılıyorum. Lepistesleri o yüzden tek tür besliyorum. Plati veya moli olduğu zaman, erkek lepistes alfalığını çok rahat sergileyemiyor çekingen davranıyor. Kılıçkuyruk varken komple saklanıyorlardı. Dişi lepisteslerde strese girip ölüyordu. Moli ve plati'leri çıkardıktan sonra erkek lepistesler liderliğini, alfalığını sergilemeye başladı. Bizzat kendi gözlemimdir bunlar.
Büyük Akvaryumda Nasıl Su Değişicem
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/237453/140320231139581.jpg[/IMG]
Bu kadar çok uyumsuz türü bir arada besleyip haklı çıkmaya çalışmakta çok ilginç bir durum. Hepsi birbirine zarar verebilecek türler.

Metilen mavisi ana tanka asla uygulanmaz, bitkilere zarar verir. Karantina tankında hasta balığa uygulanır veya yeni balık alındığında ana tanka koymadan önce ayrı bir kapta 15 dk metilen banyosu yaptırılır. Metilenin kullanım amacını bile bilmiyorsunuz.

Renkli taşlar, yapay bitkiler, salınım yükleniyor. Bu sitede "Yapay bitki, renkli taş" vs. bunların salınım yapmadığını iddia eden kişilerde gördüm. Yapay bitki salınım yapmaz diyen kişi balık beslemesin.

Canlıdoğuran türleri bir arada yaşar diyorlar ya. Eskiden lepistes, moli, plati aynı anda besliyordum. Lepistesler strese girip ölüyordu. Yavru verimi çok düşüyordu. Moli ve plati'de uzun vadede birbirlerine sorun çıkarıyorlar. Bence lepistes sadece endlerle sorunsuz yaşıyor. Birde cory ile çok uyumlular. Cory zaten her balıkla uyumlu oda ayrı konu. Uzun zamandır lepistesleri tek tür olarak besliyorum, sadece cory var. Başka hiçbir tür asla eklemem. Bunun sonucunda ortalama 3-4 yıl civarı yaşayabilen erkek lepistesler ortaya çıkıyor. Dişilerde 2,5 yılı geçen olmadı, doğum yaptıkları için ömürleri kısa oluyor. Lepistes, moli, plati, kılıçkuyruk hepsinin aynı anda beslendiği tanklarda hiçbir erkek lepistes 3-4 yılı göremez.

Bu bilgili olduğunu idda eden arkadaş, 6 tane çok uyumsuz türü aynı tanka koyup, birde haklı olduğunu iddia ediyor.

Su değişimi olayına hiç girmiyorum bile. Diğer arkadaşlar gerekenleri söylemişler zaten.[EDIT]Maverickse,2023-03-14 11:45:01[/EDIT]
İlk Akvaryumum
Sana daha öncede demiştim,
"Lepistes almadığına pişman olacaksın."
Bebek Karidesler Birkaç Soru ?
Balık kenesi olabilir mi? Daha yakından foto çekebilirmisiniz
İlk Akvaryumum
[QUOTE=Oğuzhan Ölçay][B][/B]-- Güncelleme: 19.02.2023 Pazar-- [K]Neon Tetra Ve Karidesler Geldi![/K]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/237688/190220231806521.jpg[/IMG]
[B]Mükemmel bir şeymiş, anlattığınız kadar varmış. İlk başta ayrık buyruk takılsalar saklansalar da sonra kendilerini bulmaya başladılar. Bayağı küçükler ama bir o kadar da güzeller. Karidesler etrafta yosunları falan yiyor, takılıyor minnoşlar.[/B][/QUOTE]

Hayırlı olsun güzel olmuş ama lepistesler nerede?
İlk Akvaryumum
Oğuzhan sen o tanka balık ekleyene kadar hepimizi 9 doğurtacaksın[:)]
Süreci ağırdan alman güzel birşey sistemin oturmasını bekliyorsun ama bu kadarda ağırdan alınmaz, sabır taşı olsa çatlar, ekle artık şu balıkları.
Deprem Dolayısıyla Evde Değilim. Ne Yapacağım?
[QUOTE=voiceofthewicked]Merhaba arkadaşlar. Bunu yaşadığım için gerçekten üzgünüm ve üzülerekteb söylüyorum ama deprem nedeniyle şehir dışına çıkmak zorunda kaldık ailecek.
100-50-40 ebatlarında yan sump sistemli ve 50-60 litrelik iki akvaryumum mevcut. İkisinde de filtreyi ve ısıtıcıyı kapalı bırakmak zorunda kaldım maalesef. Toplamda 2 hafta aç kalacaklar bugün 1. haftalarını doldurdular. Tatil yemi alacak fırsatım olmadı ve çok endişeliyim onlar için. Aşağıda akvaryumumdaki canlı türlerini sıralayacağım.
İzninizle…

[B]-200 LİTRELİK YAN SUMP-[/B]
[U]•3 adet 12-17cm oscar
•3 adet 5-10cm zebra ciklet
•1 adet 7-10cm sarı prenses
•1 adet 15-18cm leopar vatoz[/U]

[B]-50/60 LİTRELİK BİTKİLİ LOW TECH-[/B]
[U]•5-8 adet danio zebra
•7 adet lepistes (İki tanesi hamileydi, bir hafta içinde yavru bekledigim için iki bölmeli bir yavruluğa almıştım onları akvaryum içerisinde.)
•7 adet yavru lepistes (2 haftalıklardı, aynı şekilde onlar da akvaryumun içinde ayrı bir yavruluktalardı.)
•2 adet albina corydoras (Arttıracaktım sayılarını ama depreme denk geldi maalesef.)[/U]
[/QUOTE]

Leopar vatoza hiçbirşey olmaz, 6 ay bile yemlemeden hayatta kalabilir belki daha fazla süre. Oscarlar acıktıklarında sarı prenseslere saldırıp zarar vermiş olabilirler. Zebralar ve sarı prensesler arasında kuyruk tırtıklama olmuş olabilir. Zebra ve sarı prenseslerde kayıp çok olası. Oscarlar strese girmediyse bence hayatta kalırlar.

Yavrulukta olan 2 hamile lepistes bence ölmüştür. Akvaryumdaki lepistesler'de kayıp olacağını sanmıyorum. Diğer balıklar doğurduysa yavruları yiyip hayatta kalabilirler. Bitkili tank olduğu için hertürlü yiyecek birşey bulurlar. Bi ihtimal ufak tefek birbirlerinin kuyruklarını didiklemiş olabilirler. Danio zebralar lepisteslerin kuyruklarını didiklemiş olabilir. 2 corydoras'a ise hiçbirşey olmaz, dayanıklı türdür. Bitkili tankta hayatta kalma oranını daha yüksek görüyorum.
Balığım Hareketsiz
[QUOTE=Elifdt1]Merhaba öneri ve bilgi istemiştim ama eleştiriden başka bir şey yok görüyorum ki. Bunu yazarak ne hedeflediniz anlayamadım ne yapayım neyi hedeflediniz bunu yazarak [/QUOTE]

Akvaryum almanızı hedefledik ama çok geç kaldık, daha önceden haberimiz olsaydı keşke. Fanusta 3 yıl yaşayabilen balık, akvaryumda belkide 10 yıl yaşayabilirdi.
Köpekbalığı Yumurtladı Mı 🤔
[QUOTE=Ahmetkngr]
Evet maraştayım.
Durumlarimiz çok kötü denebilir bina gıcırdamadı ile uyanılan ve evlerimiz arabalarımızın üstüne yıkılan bir gündü....
Çok uzatmayacagim sağlığımız çok şükür yerinde lakin nerdeyse 48 saat oldu heryer yıkılan binalarla dolu ve ne afad ne arama kurtarma birimleri 100 enkazın 10 unda lar hepsine yetisemezler lakin daha bu saat olmuş birçoğu yeni geliyor.
Bu soğuklukta bir yardımı 48 saat beklemek 48 saatin sonunda bile bir buğday tanesi yol gidememek gerçekten kötü bir durum.
Maraş resmen yerle bir oldu. Binalar ya yıkıldı yada ağır hasarlı. Haber yasağı var. Ölüm oranları tahmin edilenin en az 5-10 katı yüksek çıkacak.
Aç kalabiliriz ama yardım etseler yeter diyoruz ama yerle bir olan şehirde ne enkazlarla ilgilenen biri var nede kalacak yer. 48 saatte bile çok az miktarda yiyecek içecek dağıtımı yapıldı. Kendimiz iş makinası getirmemize izin verilmiyor. Beton parçaları yerinden kalkmıyor. Televizyonda veya ara ara haberlerde bahsedilen durumdan çok çok kotuyuz denebilir.
En azından şuan sıcak bir ortamdayım lakin sadece bu durumda kendimi düşünemem. Yağmurun altında çadır yetmeyen ağaçların altında kalan birsürü insan var. 48 saat yahu 1 değil 2 değil. Sitemlerimiz çok fazla. [/QUOTE]

Dostum tekrar geçmiş olsun. Diyecek söz yok ne denebilirki bu durumda. Allah hepinizin yardımcısı olsun. Hayatta olmana sevindim, Maraşta hiç tanıdığım yok, depremi görünce Maraş olarak aklıma sen geldin. Hatay'da arkadaşlarım var, onlarında binaları çok ağır hasarlı zor çıkmışlar evlerinden. Biraz daha sürse hiç şansımız yoktu dediler. Medya ve basına çok yansımıyor ama gelen bilgilere göre Hatay en çok yıkıma uğrayan şehir olmuş. Şehrin yarısı yıkılmış.
Çöpçü Balıkları Lepistes Yavrusunu Yer Mi?
Asla yemezler. Bende 2 çöpçü var, yeni doğan lepistes yavrusuna bile hiç hamle yapmıyorlar. Çok barışçıllar. Çöpçülerin tek derdi yere düşen yemleri yemek.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.