ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
lemur
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
4218
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
25 Şubat 2012 23:07
Son Ziyaret:
2 Saat 4 Dakika önce
Toplam Mesaj:
2514 [0.70 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
384 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
erkut akkaya
Doğum Tarihi:
21 Aralık 1973
Yaş:
48
İl:
Antalya
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Erkut Akkaya 16.000lt KOİ Havuzu 8000 lt KOİ 200 lt yavru tankı 110 lt Low tech bitkili Rasbora, Helena

SON 10 MESAJI

Silis Kum Kullanım Alanı Nelerdir?
Bugüne dek hiç silis kum kullanma gereği duymadım. Bir çok kişinin bunu tercih ettiğini görüyorum.

Şu an çalıştığım bir şantiyede çok fazla miktarda ve temiz, kaliteli, sarı ve beyaz silis kum mevcut. Bu eğer işe yarar bir şeyse bitkili akvaryumda kullanmak üzere 5-10 kilo alıp bir kenara atma düşüncem var.

Yani sorum şu ki, silis, bitki için uygun mudur, uygun olmayan balık ve başka canlılar var mıdır?
Bu Akvaryuma Ne Yapabilirim?
Şu meşhur pangasiuslarını uzak plan gördüğümüz iyi oldu. Mevcut akvaryum şimdiden zavallılar için fazla küçük. Umarım hakettikleri bakımı görecekleri geniş bir yer bulurlar.

Güzel bir betta akvaryumu olur. Sürü balıklarının genelde 6 tane önerildiğini ve corry'lerin 6-7 cm boya ulaştıklarını göz önünde tutarsak corryler için oldukça dar bir alan. Bu akvaryuma fazla balık koymamak gerek. Belki rasbora, ufak tetra gibi türlerden bir sürü ya da salyangoz eklenebilir. Fakat Beyza hnm ekleme yapma diyorsa, türde tecrübeli biri olarak ona kulak vermeli.

"Beta tank arkadaşları" diye bir konu var. Onu bulup okumanı da öneririm.

Fotoğraftaki diğer balıkları ne yapmayı düşünüyorsun? Görünenler hem bettayla uyimsuz hem de bir tane 2 tane beslenmesi yanlış olan sürü balıkları. Hepsini uzaklaştırmak gerek. O akvaryumu öncelikli olarak betta için tasarlamak sana daha keyif verecektir.
Akvaryum Isıtıcı Tavsiyesi
Dikey dursa daha iyi olur, önerilen yaygın kullanım şekli budur. Tamamıyla su içinde olursa elektrik tesisatı su alabilir, yıpranabilir, hasar görebilir, güvenli olmaktan çıkar. Eğer yatay durması için özellikle tasarlanmış ve üretici tarafından belirtilmiş bir ısıtıcı ise ancak o zaman o şekilde kullanmanız uygun olur.

100w ısıtıcı ebatları akvaryumunuza ucu ucuna da olsa denk gelebilir. Daha uygun bir yerleşim için ufak boyutlu 25 ve 50 w modellere bakın. Önemli olan ısıtıcının tabana değmemesi ve üzerindeki minimum su seviyesi işaretinin suyun dışında kalmaması.
450 Litre Akvaryum
450 litre akvaryumunuz , besleyeceğiniz balık ve bakım masrafları bir yekûn tutuyor. Bu türler için ısıtıcı kullanmanız da gerekecek. Bunun üzerine gerekli filtreden kaçınarak ekonomi yapmaya mı çalışıyorsunuz? Yeterli koşulları sağlayamıyorsanız baştan bu işe girmemelisiniz. Balığın gelişme potansiyelini hesaba katarsanız akvaryumunuz ilerde her yönden yetersiz kalabileceğini görürsünüz. Hele de yeterli filtre desteği yoksa. Filtrasyon hakkında yeterli bilginiz olmadığı anlaşılıyor. İşe girişmeden önce forumdaki ve başka kaynaklardaki yazıları okumalısınız. Burada sorduğunuz spot sorulara spot yanıtlar alırsınız. Detayları kendiniz araştırdıktan sonra daha teknik sorular sorup teknik yanıtlar alırsınız.

450x3, 450x5 = 1350-2250 litre/saat debi aralığında bir filtre sistemi kurmalısınız. Bunu bu hacimde sump adı verilen sistemle yapmanız da uygun. Belirttiğim debiyi sadece dış filtreyle sağlayabileceğiniz gibi, dış+iç kombine kullanımda da yakalayabilirsiniz. Fakat sadece iç filtre kullanımı çeşitli nedenlerle yetersiz kalacaktır.

Haftada 2 %20 su değişimi her seferinde 90 litre olup bence de istikrarlı bir şekilde sürdürmekte zorlanırsınız.
Akvaryumda Kaç Elodea
Hızlı büyüdüğünden amaçladığınızın 1/3'ü kadar alsanız yeter. Havalar ısınınca bitki kütlesi fazlaysa O2 desteğini artırmanız yerinde olur.
İlaçlar İşe Yarıyor Mu?
[QUOTE=Yusufkaan2011]Merhaba ben 11 yaşındayım ilk defa bir beta akvaryumu besleyeceğim.Akvaryum ilaçları kullanmak istiyorum fakat bu akvaryumda kullanılan ilaçlardan beklenilen sonucun alınamadığını duydum daha önce akvaryum berraklaştırıcı, su düzenleyici gibi ilaçlar kullandıysanız bana bilgi verir misiniz? Teşekkürler[:)][/QUOTE]

İlaç ya da su düzenleyici kullanmak zorunlu olmadığı gibi, gereksiz kullanıldığında sorun da yaratabilir. Gerek duyduğun, en az 25-30 litrelik bir akvaryum, dinlenmiş su ve haftada %30'u geçmeyen su değişimi. Fazla akıntı yaratmayacak ufak bir şelale ya da pipo filtre olsa iyi olur. Akvaryum tabanına 4-5 cm dere kumu koyup bakımı kolay elodea, saz, anubias, cryptocoryne gibi bitkiler eklersen güzel olur. Betta düşük sıcaklıklara duyarlı olduğundan sağlıklı yaşamasını istiyorsan ısıtıcı ve termometre almalısın. Belirttiğim hacimlerde 25-50 watt ısıtıcı yeter. Kaliteli ve çeşitli yemler kullanmalısın. https://www.akvaryum.com/betta_splendens_beta_tatlisur_6_279.asp
Japon Balığı Yumurtaları Sağlıklı Mı ?
Yavrular çıkalı 1 aya yakın zaman geçmiş olsa gerek. Son durum nedir? Yaklaşık kaç sağlam yumurta almayı başardınız? Bunlardan kaç yavru çıktı? Kaçı larva aşamasını atlatıp serbest yüzme yeteneği kazandı? Şu an kaçı sağ? Uyguladığınız yöntemi verimli buluyor musunuz? Tekrar dener misiniz? Hangi şartlarda tekrar denersiniz? 30 litrede japon yavrularının yumurtadan çıkariılıp kayıpsız büyütülebileceğine gerçekten inanıyor musunuz? Söz konusu olan 1000++ yavrudur.
Japon Balığımın Omurgası Eğri Mi, Çeşidi Ne?
Bu arkadaş çift kuyruk fakat kuyrukta da yapışıklık şeklinde hafif arızası var. Durumu ilerleyip de sağlığı bozulmadığı sürece sorun yok. Ufacık akvaryumda 100 tane balığın içinden 3'ünü seçtim. Aslanbaş ya da altınbaş olması tancho'yu andırdığı için hoşuma gitti. Yorumlarınız için çok teşekkür ederim.
Japon Balığımın Omurgası Eğri Mi, Çeşidi Ne?
Balığım 3 ayda 3,5 cm'den 5 cm'ye boy attı. 200 lt bir tankta halen 5 kişiler. Bu sürenin bir kısmını 110 litrede 3 japon, 2 koi olarak geçirdiler. Koi'ler havuza terfi etti. Şimdi tamamı japon. 2 tanesi yeni katıldı bunlardan ufak, 3 cm boyunda.

Bu kirmızı başlıklı balığımın geldiği günden beri başlığının arkasında, boyun kısmında hafif bir eğrilik ve çukurluk var. Beslenmesi ve davranışları gayet iyi. Bu eğrilik doğumsal bir kusur mudur, zamanla artar mı, dûzelir mi? Yoksa başlığın yarattığı bir göz yanılması mıdır? Varyetesi nedir acaba?[:)]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/125030/170120221324271.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/125030/170120221325051.jpg[/IMG]
3 Ton Biotop
Arif hocam, önce şu 3 tonluk tankı sağsalim evin ortasına bir dikelim, sıfır müdahale konusunu bilahare düşünürüz.[:D]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 272 Online Kullanıcı, 148 Üye

Online Kullanıcılar

-akaanb-, ata ayhan pehliv, akvamust, tezcanh, Koksal Gurkan, tablet, blckjan, voltran, Alpay74, amasranet, mhnds16, byrktrbrk, İnve Artemia, muratdeg, ozanguppy, cagansatar, Mollabey, çulsuz, Bettadam, stranger592, obcan, aktivist06, Emreon, AkhSeth, beyazgul, Mikail Erdoğan, Ankaragucu, erent43, DeviLLe, İsmailKutlu, MustafaAslan35, rccol, alix, sade-ce, Gökhan1907, sorceres, mkocak, ugurberkay1, Ekrem-17, replacka, Abakvaryum, Leontheprof., sckaraoglu, kinikli, SleepyZiggi, gorkemyoldas, Klazomenai, nejalt, ediz28, h3lldorado, Borneocu, linest, destina_23, Shrimpswillrise, fth0507, melektrikci, bilentungul, akunaki, mcmert, kaan.turkum, cyilmaz10, nomercy, Eldurmaz, Ahmet Koç, son06, ngerekli, sygic, fozdamar, Sercan10, Acil Stop, MehmetOK, idiopatik, Emerse, kadir0606, reprise, AtlasPoyraz, bulemrebul, beratonur, blue_biber, kaganbozkurt, Baranmeng, DokuDizayn, omursari89, birol2003, justshadow, Fatih ÇE, okanki, Joubran, aleyna5806, kdrackgz, GokKurt, Osman07, J3ehlul, fevzi1, Athena1982, Recep Karip, rhn35, BULENTKARABULUT, furkangokkurt, canga, Atay KUMBAR, Antler, xack, Denizs, ornies, ~Emre, muratyarici, Kötü Filiz, harunsuv, Qwedzal, alper_64, abbondanzieri, TokgozMertali, Erva Deniz, Foae, erosennin, zeus2137, ebolatli, ka2n, Bora Bey, İsmail YILDIRIM, aliemre07, Gokhankaratas, oguzkiy, tocrak, saitpasali, Arkhe, ASY58, onuribrahim, Bilaltmkc, İlker ALTUNTAŞ, Piyanist., Akvarmen, SertacAydinn, BÜNYAMİN, demirellevent, Mustafa Okan, recep4294, Cengizhan06, Serkan Odabaşı, jjmuzo, AhmetCans, OrkosBetta, Dextran, Öğretmen Ali, mstf37, lizuferum, MİROĞLU, Fthank,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.