ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
ArifhbsAquatics
Kullanıcı Grubu:
Yönetici
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
8301
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
25 Nisan 2018 00:01
Son Ziyaret:
7 Saat 47 Dakika önce
Toplam Mesaj:
2285 [1.67 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
204 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Arif Hikmet Başeğmez
Doğum Tarihi:
02 Ocak 1985
Yaş:
37
İl:
Sivas
Meslek:
Ressam (meb resim öğretmeni)
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Arif Hikmet BAŞEĞMEZ Biyotop akvaryum tasarımcısı-Akvarist İnstagram: arifhbs_aquatics Youtube: Arifhb’s Aquatics

SON 10 MESAJI

Biyolojik Döngü İçin Uygun İlaçlar Mı ?
Suyun hepsini değiştirmenize gerek yok, şelale filtre alıp içine karbon koyarak bir gün çalıştırın; metilen ve diğer kimyasalları absorbe eder.
Deep Forest (75*45*40)tasarım
Hadi hayırlısı 😊👍🏻.
Bitki Tavsiyesi İstiyorum
Akvaryumdaki hafriyat görünümünü giderin derim. Yassı taşlar ve küplerin yerine bir kaç kök eklenebilir. Yukarıda tavsiye edilen bitkiler kullanılarak da doğallık yakalananilir.
Astronot Balığıma Elma Veriyorum
[QUOTE=Ozan0707]Cok istahlilar ne versen yiyor ya 😋🤪😂[/QUOTE]

Predatör bir canlı, yemesi normal. Fakat sindirim sistemi bitkisel besinler için çok elverişli değil; uzun vadede sindirim sorunları çekebilir.
Filtrede Torf Kullanımı
[QUOTE=Denizs] Önerebileceğiniz bir Ro filtre var mıdır? Biraz araştırdım ama hepsinde mineral kartuşu var. [/QUOTE]

Mineral kartuşu olmayanını, ‘akvaryum için ro su’ yazarak aratabilirsiniz.
Filtrede Torf Kullanımı
Torfun bu şekilde pH a etkisi hissedilmeyecek derecede az olur. Ro şart.
3 Ton Biotop
[QUOTE=lemur]Arif hocam, önce şu 3 tonluk tankı sağsalim evin ortasına bir dikelim, sıfır müdahale konusunu bilahare düşünürüz.[:D][/QUOTE]

O zaten ütopik bir durum. Muhtemelen ilgi çekme amaçlı açıldı konu 😊.
3 Ton Biotop
[QUOTE=lemur]
Bu projenin uygun canlı seçimiyle ve tasarımla imkansız bir tarafı yok bana kalırsa. Çok para ve emek gerektirecektir ama mümkündür. Herşeyden önce 3 tonluk ve 80-100 cmlik yüksekliği olan bir akvaryum için ne kadar kalınlıkta cam ve destek malzemesi kullanılacağı ciddi mühendislik hesabı gerektirir. Sağlam bir akvaryum yapıp suyla doldurduğunuzda belki de 6 ton basacak, binada risk yaratabilecektir. Buna değecek midir? Ben olsam bunu uygun türlerle bir bahçe havuzunda denerdim. Kısmen de yapıyorum. Havuzlarımı "ekosistemli gölet" olarak tanımlıyorum.

Herşey tamam olsa bile üstünü tamamıyla kapatıp gaz alışverişini kısıtladığınızda ortam kısa sürede yaşanmaz hale gelebilir. Bu projeyi imkansız hale getiren bence budur. Onu bile yapanlar var. Bir cam şişenin içine bitki dikip ağzını kapatıp yıllarca yaşatabiliyorlar. Bu da sözlerimle biraz çelişiyor.

İnternette iyi kurulmuş, müdahalesiz 2-3 yıl, belki daha fazla sürdürülmüş akvaryum örneklerine rastlayabilirsiniz. Bunların ortak yanı minimum balık ve bakım istemeyen bol bitki kombinasyonu olmalarıdır. Yani low tech'in bir ileri aşaması denebilir.[/QUOTE]

Buharlaşan suyu tamamlamak, bitki budamak veya dikmek, ısıtıcı kullanmak, filtre çalıştırmak, yemlemek vs vs hepsi birer müdahaledir. Konu sahibinin bahsettiği gibi üstünü de tamamen kapadık mı 3 tonluk bir tankın kendini devam ettirebilmesi çok zor. Walstad gibi en az müdahale ile sürdürülebilir tanklar elbette var; bu ayrı bir konu.

Her yeri tamamen kapalı küçük fanus gibi sistemler de apayrı bir konu. O bile bir noktadan sonra çökmek zorunda; sistem kapalı.
3 Ton Biotop
Doğanın kendisinde yok öyle bir sistem. Eninde sonunda çökecektir. Müdahalesiz bir akvaryumun imkanı yoktur. Biyoloji, kimya, fizik, matematik olmaz der..
Seachem Prime
Forumun amacı, bu hobiyi daha anlaşılır kılacak bilgileri ve sorunları birlikte tartışmak; bahsettiğiniz gibi. Fakat paylaşım yapmadan evvel ilgili sorunla alakalı daha önceden forum konuları açılmış mı, buna göz atıp cevap bulunamazsa konu açmak, forum işlerliği açısından daha doğru bir davranış olacaktır.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.