ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
capodicapii
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Kullanıcı Başlığı:
[C]4,2,112546[/C] [B]10251,3[/B]
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
3382
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
14 Haziran 2011 05:35
Son Ziyaret:
22 Ekim 2020 20:20
Toplam Mesaj:
3278 [0.96 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
51 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
1

BİLGİLER

Ad Soyad:
Muhammet Saylavcı
Doğum Tarihi:
14 Mart 1986
Yaş:
34
İl:
Istanbul
Meslek:
Öğretmen
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Muhammet SAYLAVCI

SON 10 MESAJI

Akvaryumdaki Yeşillenme
[QUOTE=EsraCem]
Çok teşekkür ederim. Söylediklerinizi uygulayacağım. Işığı fazla bir süre açık bırakmıyorum buna rağmen yine olabilecek bir şey mi peki?
Birde ilacı alana kadar bu yesillenme artacaktır sizinle yeniden fotoğraf paylaşayım o zaman da bakarsanız çok mutlu olurum.[/QUOTE]

İlaçladıktan sonra yine oluşması için canlı bakterinin koloni olmak için yeniden akvaryumunuza girmesi gerekir. Onun dışında, ışık yüzünden yeniden oluşmaz. Bunu engellemek için filtrenizi de temizleyin ve yeniden kurun. Yararlı bakteriler yeniden oluşacaktır. Yeşillenme kadife şekilde büyür, bazen aynı kalır. Çok kurcalamayın.. Akvaryumda kurcaladıkça yayılır koloni. İlaç temin edene kadar ellemeyin.

Sanıldığının aksine cyano bakteriler yosun değildir. Ayrıca diğer yosunlar gibi estetik ve doğal görüntü vermez. Çoğu kimse yosun ile karıştırıyor ve bırakın kalsın gibi yorumlar yapıyor. Dünyaya faydaları çoktur fakat akvaryum gibi kısıtlı ortamlarda zarar verir. Oluşma sebebini ışığa bağlamamak gerekir. Işık , ortamda var olan cyanonun suda fotosentez yapıp enerji elde etmesine ve yayılmasına yarar. [B]Ama olmayan bir ortamda birden oluşmalarına yaramaz ![/B]
Bu bakteri size, kumdan, çeşme suyundan , bitkiden vb gelmiştir. Def ettiğinizde sorun çözülür.
Akvaryumdaki Yeşillenme
Cyano bakteri sorununuz var. Yosun değil bir bakteri türüdür. Kısa zamanda her yeri sarar.. ( gün içinde dahi yayılır).

Oluşum nedeninin ışıkla yemle su kimyasıyla pek alakası yok. Ama yayılım nedeni tamamen ışığa bağlı. Bakteriyi öldürmeniz gerekir.. Bunun için de 500 mg Macrol tablet yada KLACİD isimli antibiyotiği temin etmeniz gerekir.. Eczane direkt satmaz, aile hekiminize yada doktora gidip reçeteye yazdırabilirsiniz.

50 litreye 1 tane denk gelecek şekilde eritip suya atın. Suyu iki gün karanlıkta bekletin. Sonra tekrar aynı işlemi uygulayın. Sonra çürüyen bakterileri dip çekimiyle temizleyin, geçer. İlacın balıklara zararı yoktur. [EDIT]capodicapii,2020-10-10 01:23:02[/EDIT]
Budanmış Bitkiniz Varsa Bana Gönderebilirsiniz?
Bir kaç kök sessiflora, 2-3 kök gül, 1 adet cryptocoryne , 3-4 kök subulata ve 3*3 tele sarılı weeping moss var. İstersen gönderirim.
Agresif Oğlum- Venüstüsüm
Maddi konu derken olayı yanlış açıdan ele almayın.. Venüstüsü vahşi edinmek bir milyarder için de gereksiz. Yetiştirme tarzıyla bir balığa karakter yükleyemezsiniz.. Kaldı ki çocuk yetiştirmek denk örnek olmamış. Fıtratı değişmeyen canlılar besliyoruz. Sizin balıklarınız da öyle. Balık eğitmekten bahsediyorsunuz..

Cariba olduğunu fotoyla kim anlayabilir. Siz omurgalarındaki kemik yapısına ve dişlerine bakacaksınız.. Ben neden olmadığını neye dayanarak söyledim..

Elinizdeki balıklar baya büyük. Yani o büyüklükte cariba'nın dişi yarım santimi geçmeli. Yarım santim geniş dişler de o balığın ağzıda belli olurdu. Sırt yüzgeciyle kafası arasında kemik şişlikleri bulunmalı. Onun dışındaki tüm şeyleri natteriyle ikiz kardeş gibi zaten. Caribalar natteri gibi sürüde bakılmıyor araştırmama göre.. Zaten canlı gözle gördüğüm cariba da tekti. Yabancı kaynaklarda da sürü ile bakıldığında kanlı hesaplaşmalar olduğunu zamanında edinmek için ararken okumuştum.

Bu balığa yerliler "Caribe capa burro" diyormuş piranha sitesinde bir makalede okumuştum. İsmini aldığı cümlenin anlamı "eşşek hadım eden" .
Eşeği hadım eden sizin parmaklara ne yapardı bir düşünün :) Elinizle yemlemekten bahsediyorsunuz.

Ben bunlara dayanarak cariba değil dedim. Öyle ise de (ki umarım öyledir ve ileride kararırlar) güle güle besle.

Sorularınızın cevabı :

[QUOTE]Birde şeye takıldım. Vahşi olması için malavi gölünden gelmesi gerekir olayına [/QUOTE]
Evet, bir canlıya vahşi diyebilmemiz için anavatanından gelmiş olması gerekir..
[QUOTE]Piranayıda vahşi olması için amazondan kendimizmi yakalayacağız. [/QUOTE]
Evet, vahşi diyorsan amazondan yakalanacak.. Senin yakalaman şart değil.
[QUOTE]Akvaryumda yetişen piranalar ıspanakmı yiyor. Hay allahım ya. Neresinden baksam ofsayt [/QUOTE]
Bir canlıya vahşi demek için ot yiyip et yediğine bakılmaz. Sen et yiyosan vahşi misin ?
Yeri gelir afrikadaki bok böceğine de vahşi denir. Sen bu vahşi olayını biraz daha araştır usta. Tanımını yanlış veriler üzerine inşa etmişsin :))

[EDIT]capodicapii,2020-08-21 18:22:25[/EDIT]
Agresif Oğlum- Venüstüsüm
Arif Bey, vahşi derken sanırım agresifliğini kastediyorsunuz. Fakat bu balığa "vahşi" demek için bu balığın malawi gölünden gelmiş olması gerekir. Malawiden şu şartlarda 4 cm vahşi tür getirmeniz imkansız. Üstelik Venüstüs gibi balığa kimsenin 300-400 dolar masraf yapacağını sanmıyorum :)

Ayrıca bir diğer konunuzdaki balıklar da Cariba değiller. Natteriler. O boyutlarda 4 adet gerçek Cariba şu şartlarda bir araba parası eder. Maddi değerini geçtim, temin edemezsiniz.. Şayet temin ettiyseniz Ülkedeki 5-6 caribadan 4'ü sizde demektir :) Hadi o da oldu diyelim, o boyutta sürü halindeki Cariba elinizi suya soktuğunuzda didiklemez direk parça alır. Yada korkup kaçar.

Sizden ricam, başlıkları makul ve gerçeği yansıtır şekilde açmanız yönünde.. Sitede hala balıktan anlayan bir kaç kişi var yani ;)
Ar Mini Mi Bu?
Evet doğru bitkiye benziyor.. Her türde olduğu gibi bunun da saksıda emers hali başka, hitechde başka, lov techde başka ..

Saksıdaki formu böyle birşey miydi? Böyleyse doğru.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/112546/210820200150561.jpg[/IMG]
Cüce Acara Akvaryumu - Antidepresyum- Video Sayfa 3'te
[QUOTE=FurkanKöse59]
Hocam,saygılar sevgiler hayırlı geceler sizde bazı kişiler gibi baskıcı tavırdasınız,bu tavırlar hoş değil.Konu hortlatma terimi çok komik bir terim,İzzet abinin yapmış oldukları ve bilgileri çok güzel.Konularının altına yorum yapmak,soru sormak suçmu,suçsa yorum yapmayalım veya soru soracaksak,yorum yapacaksak,sizden veya başkasından izin mi almamız lazım anlamadım.İzzet abinin yaptıklarının gündeme gelmesi bizim gibi hobicilerle yeniden paylaşması bilgilerin tazelenmesi konusundan ve açısından çok gerekli,önemli buluyorum.Ve kendisinin bazı konularınada yorum yaptım besleme şekillerine misal,ve bunlarla ilgili görüşlerinide yazmasını istedim.Ne bu şiddet bu celal.Forumda bir sürü gereksiz konu var belki,onlar hiç gözünüze takılmadıda,bu değerli insanın 9,10 sene önce hobiye kattıklarını tekrar gün yüzüne çıkartmak mı saçma oldu veya gereksiz oldu.Belki konunun tekrar ele alınmasında başka hobici arkadaşlarımızda,İzzet abinin yaptıklarından yeni bilgiler kazanabilir burda art niyetli ve kötü bir düşünce yok.İnsanlarda, bir saldırganlık var çözemedim.Ne olmuş 9,10 sene önce ki konu gündeme geldiyse incileriniz mi dökülecek.Hayır hocam ögretmensiniz saygı duyuyorum ama kimin baskısında kaldınızda gece gece bana saldırıyorsunuz anlamadım.Bu konunun sizin deyiminizle "Hortlaması" sizi neden sinirlendirdi veya kızdırdı.Saygılar,sevgiler hayırlı geceler,ailenizle nice sağlıklı günler dilerim.[:)][/QUOTE]

1. Yani izzet abi izzet abi diyon da şimdi benim dediğimin izzet abinle ne alakası var ( Kaldıki İzzet beyi ezelden tanır, takip ederim)
2. Konu hortlatmak bir forum deyimidir.. Bilmiyorsun, başka algılara çekmeye çalışıyorsun bu yanlış..
3. Benimle öyle kinayeli kinayeli konuşma
4. Forumda herkes bir üye. Ve kimsenin özel yada mesleki yaşamı burda sorgulanamaz.. Her işine gelmeyen öğretmensiniz deyip duruyor. Konunun dışı mevzular. Yani tornacı olsam başka mı konuşacaktın, saygı duymayacak mıydın ?
4. Konu gündeme gelmedi, sen getirdin.. Kendi kendine gelin güvey oluyorsun.
5. Sende garip bir yaranma pskolojisi var, bunu her konunda görüyorum. Bu alışkanlığını bir gözden geçir senin için daha iyi olur.
Cüce Acara Akvaryumu - Antidepresyum- Video Sayfa 3'te
[QUOTE=FurkanKöse59]

Harika türler..[/QUOTE]

9-10 yıllık konuları niye hortlatıp duruyosun , oku ve geç. Sanki dün açılmış gibi soru soruyosun
Ortak Ph
Ortak ph diye bir şey yok.. Matematiksel ortalamasını almak da yanlış. Bahsettiğiniz canlıların toleransı geniş zaten, 6,5- 7,5 arasında sıkıntısız beslersiniz. Ayrıca mangrow kökü 8,5 ph'ı çok aşağıya çekemez.. Maksimum 8.4 yapar. Farazi ve teorik hesaplar onlar, boş verin. Zaten aldığınız canlılar akvaryum ortamında üretilmiş oldukları için toleransı geniştir.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.