ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
hasancn
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
213
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrimiçi
Üyelik Tarihi:
22 Mart 2016 19:24
Son Ziyaret:
13 dakika önce
Toplam Mesaj:
281 [0.14 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
46 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
5

BİLGİLER

Ad Soyad:
Hasan Arısoy
Doğum Tarihi:
16 Temmuz 1991
Yaş:
30
İl:
Nevsehir
Meslek:
Öğrenci
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Hasan Arısoy

SON 10 MESAJI

Bitkinin Sorunu ?
Emre bey o yaprakları kopartın .Düzelme olmayacaktır. Bir müddet sonra dökülüp amonyak fosfat salgılar. Bu da size zarar verebilir.


Potasyum ilavesi yapın.

Aşağıda örnek bir kaç resim bıraktım
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/184366/300620210858091.jpg[/IMG]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/184366/300620210902061.jpg[/IMG]
Bitkili Akvaryum Besin Eksikliği Çizelge Yanılgısı
Ali hocam size kesinlikle katılıyorum.
Özellikle bu zincirleme olayı bence en önemli olay. Hepsi birbirini destekliyor.
23000 Lümenlik High Tech Deney Tankı
[QUOTE=OsmanSezen]Hasan bey forumda şöyle bir bilgi buldum;

Bitkilerde Besin Maddelerinin Eksikliğinden Doğan Belirtiler......[URL]https://www.akvaryum.com/Forum/bitki_akvaryumunda_basarihi-tech_k162934.asp[/URL] bu başlıktan detay okumayı da yapabilirsiniz. [/QUOTE]


Teşekkür ederim hocam. Bunlarla teşhis etmekte nedense bir türlü becerim olmadı :) .
Belki sizin gözleminiz daha iyidir. İşaretli bitkilere bir bakın.
Ben mikro dan şüphelendim ama tabi başka bir şeyde olabilir. Mikroyu artırınca 8 saat sonra geyik boynuzu başlıyor. Azalttığımda yaprak oluşumları bozuluyor.

Aklımda 2 seçenek var.

Birinci :Tabanda bir katkı maddesi yok jbl krugeln gibi mikro tarzda bir taban gübresi eklemek
İkinci olarak gübreyi periyodik olarak vermek. Ben şimdi direk 30 ppm nitrat basıyorum , bu böyle değil de dozaj pompası ile 3 saatte 1 , 10 ppm nitrat vermek. Sanırım bazı gübreler baskılama yapıyor.
23000 Lümenlik High Tech Deney Tankı
Su değişimi esnasından bir fotoğraf
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/184366/230620210855471.jpg[/IMG]


Arkadaşlar şu konuda yardımınız bekliyorum.

Normalde çok fazla mikro sorunu yaşamazdım, ama bu tankta yaşamaya başladım sorunun ne olduğundan emin bile değilim açıkçası :)

Mikro fazlalığında bitkilerde ne değişiklikler olur?
Mikro azlığından bitkilerde ne değişiklikler olur ?
Demir toxitesinde bitkilerde ne değişiklikler olur?

Arkadaşlar işaretlediğim bitkileri yorumlarsanız çok sevinirim.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/184366/230620210901381.jpg[/IMG]
23000 Lümenlik High Tech Deney Tankı
[QUOTE=OsmanSezen]Hasan bey ilgi ile takip ediyorum. Sudaki değerleri bu kadar irdeleyerek, eksikleri nokta atışı tespit edip buna göre önlemler alarak ilerleyişiniz gerçekten özendirdi :). Bu deneyi ben de yapmak istedim o derece söyleyebilirim. Bununla birlikte bu konu hakkında çok cahilim, sizden bir kaç giriş seviyesi bilgi rica edeceğim:

1-Ölçümleri ne ile nasıl yapıyorsunuz ?
2-PPM dediğiniz ölçü birimi nedir ? Akvaryuma verirken Ne ile nasıl ölçekliyorsunuz ? (muhtemelen bu soru çok çok basit bir soru ama gerçekten bilmiyorum cahilliğimi affedin)
3- El yapımı gübrenizi nasıl temin ettiniz ? Sizi belki yormuş olacağım ama özellikle bu sorunun cevabını uzun uzun dinlemeyi isterim.
Sorularımdan bağımsız olarak, akvaryuma yosun yiyici türler eklemeyi düşünüyor musunuz ? hem bitkilerinizin eriyen kısımları, hem de istemediğiniz yosunları ortadan kaldırmak adına 4-5 cüce vatoz-SAE-belki de bir karides populasyonu hem tanka hareketlilik verip hem de görselliği artırabilir.
[/QUOTE]


Hocam estagfirullah burda hiç birimiz % 100 bilgili değiliz tabiki, bu hobiyle 20-30 yılda uğraşsak genede yeni bilgiler öğreneceğiz

Eğer kaybedeceğiniz bir şey yoksa deney yapabilirsiniz , ben tüm bitkilerin yedeğini aldım , görsel bir niyetim olmadan sadece deneyim kazanmak için böyle bir işe giriştim, ama bu denli yüksek bir ışıklandırmanın sonucu ne olursa olsun hüsran olacaktır.
Bunu göze alarak girmeniz gerekiyor. En ufak bir hatada tank patlar, ufak derken gerçekten ufak ; günler değil, saatler bile değil, bu yüksek seviyede bir ışıkta 30 dakikada bile besin dengesizliği sonucu yosun ortaya çıkabilir.
Bende daha 4.gün normalde ilk günlerde bu denli yüksek ışık ve gübre kullanılmaz .

1-Ölçümler için: Gübreleri böyle bir şekilde ölçmem mümkün değil. Su değişimi sonrası tds metre ile 150-200 arası gh sağlıyorum sadece. Ortalama 6-7 gh ediyordur diye tahmin ediyorum. Kh 0,5 ila 1 arasında ph metre ile co2 seviyesini az çok tahmin edebiliyorum. Elimde sadece fosfat test cihazı var. Fotometre şeklindedir. Net bir ölçüm gerçekleştiriyor. Onu da sadece sıkıntı olabileceği , çözemeyeceğim alanda fikir vermesi açısından kullanıyorum . Çünkü her test 2-3 tl ye mal oluyor :)

2-PPm dediğimiz olay milyonda bir parça dır. Herhangi bir sıvının milyonda birlik kısmındaki madde miktarının belirtilmesi için kullanılır. Ppm hesabını çözebilmemiz için verdiğimiz gübre içerisinde kaç gr madde olduğunu bilmemiz gerekir.Gübre yapımı için hesaplama siteleri mevcut. Veya matematiksel formüller ile hesaplamada yapılabiliyor.

Daha basit anlatım ile : Misal 1 litre suya 81,53 gram kadar KNO3 ekle, 50 litre suya 1 ml ver . 1 ppm nitrat verir.

3- Gübreler çeşitli internet sitelerinde mevcut. KNO3,K2SO4,MGNO3,MGSO4,KH2PO4 gibi toz gübreler mevcut. Bunların saflık durumuna göre fiyatlarında değişiklik gösterir. Google'a yazdığınızda zaten bu gübreler çıkar. Türkiye'de olmayan bir kaç gübre çeşidi mevcut onları bulmak için baya zorlanmıştım . Yurt Dışından getirttiğim gübreler CSMB+ ve K2O

Ben hiç bir tankımda hiç bir canlı eklemiyorum uzun zamandır . Bitkiyle uğraşmak zaten dert iken birde balıkların günahına girmek istemiyorum. Bu tanka herhangi bir canlı attığımda 1 hafta yaşar diye düşünüyorum . Belki yaşamaz bile co2 60-70 ppm seviyelerinde , ışık sonucu stres tabi birde balıktan gelecek atıklar (nitrat fosfat vs.) benim tanka kontrolümü kaybettirir.
23000 Lümenlik High Tech Deney Tankı
GÜNCELLEME 22.06.2021 4.GÜN

Artık bitkiler semptom belirtmeye başladı.
Tam güç ışık ,çift difizör ile gece saat:10'da ışığı yaktım. Aşağıdaki gübreleri verdim.
N: 20 PPM
P:2,5 PPM
K:20 PPM
Fe:0,450
4 saat sonra gece uyandığımda bir de ne göreyim hafif bir yosun olusumu ve belemlerde kafa beyazlığı :) NP dengesizliğinden, nitratın fosfattan daha düşük olduğunu düşünüp, hemen bir fosfat testi yaptım. Fosfat 0,7 çıktı.
4 saatte tam tamına 1,7-1,8 ppm aralığında fosfat bitirmişler.

Hemen bir doz daha gübre girdim.
8 saatlik ışık süresinde toplam
N: 40 PPM
P:5 PPM
K:40 PPM
Fe:0,450
gübre verdim.
2. dört saatlik periyotta yosun olusumu artmadı ve yeni yosunlar olusmadı.


Bitkilerde Ne Gibi Değişiklik Yaşanıyor.
-Eski tankımdan aldığım bitkilerin yapraklarında şeffaflaşma var . Her yaprak arasından 2 şer sürgün çıkıyor. Bitki adaptasyon geçiyor gibi duruyor. Büyük ihtimal ana gövde kendini eritecek ama yeni sürgünler verecek.
Çünkü dün tek bir gövde incilata red'de 12 adet sürgün çıkarttı.

-Çok fazla tortu birikimi oluşuyor. Organik atık çok yükseliyor .Her an yosun patlama riski mevcut.

-Blyxa'lar hepsınde (6-7 kök) çiçek açma mevcut.
-Bitkilerde herhangi bir kızarma mevcut değil.
-Aşırı derece mikro sıkıntısı yaşıyorum. Bu mikroyu oturtmam biraz zaman alacak.

Aşağıdaki fotoda aromatica ile polygonum arasında olusan dünkü yosun .

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/184366/220620210815261.jpg[/IMG][EDIT]hasancn,2021-06-22 08:27:42[/EDIT]
23000 Lümenlik High Tech Deney Tankı
Güncelleme
20.06.2021 Pazar günü 11,2 ppm nitrat- 1,20 fosfat - 10 ppm potasyum vermiştim.
21.06.2021 Pazartesi günü saat 22:10 ışıklar açılmadan önce fosfatı fotometre ile test ettim. 0,33 ppm kalmış.

8 saatlik bir aydınlatma sonunda 0,8-0,9 aralığında fosfat harcamış . [:x]
23000 Lümenlik High Tech Deney Tankı
[QUOTE=Altispinoza]Fotosentezin oluşmaması element eksikliği veya kök gelişiminden ziyade suyun cozunmus gaza doymamasindan kaynaklı bence. Yoksa bu kadar yüksek ışıkta bitkinin fotosentez yapmaması imkansız. Sudaki Co2 belki yarın doygunluga erisecektir. Yarın deneyin inanıyorum ki müthiş bir pearling göreceğiz. Bu tarz deney tankları ilk etapta çok yorucu ve bazen hayal kırıklığı olabiliyor ama hobinin gelişimi için çok faydalı. Sizin bu yaptığınız tank türüne yurt dışında farm tank diyorlar, dutch stile oldukça yakın ama ekstrem seviyeler deneyimlemek için çok iyi. Çok yüksek ışık altında inanılmaz form alan hobiciler var İnşallah güzel formlar yakalarsıniz ben de takipteyim.[:iyi:][/QUOTE]


Teşekkür ederim ilginiz için pek hayal kırıklığı yaşayacağımı düşünmüyorum çünkü ben bunu göze alarak girdim 9-10 tane bu hariç high tech tank var , bu tamamen deneyseldir.

Bugün 3. Gün %70 su değişimi
sonrası 12 ppm nitratla ,1.5 ppm fosfat ,10 ppm potasyum, 0.15 Demir ile tam gübreleme yaptım. Kökler oluşmadı arada sırada çıkıyorlar.

Şuan fotosentez gayet güzel.
Sabah kalktığımda yosun veya eksikliğe göre en erken hangi gübrenin bittiğine dair bir ipucu yakalamayı düşünüyorum.
23000 Lümenlik High Tech Deney Tankı
[QUOTE=AquaticPlants]Mevsimi ve nevşehirin kuru sıcağını düşünürsek bence ilk diatom sonra saç patlar tabi tanka hangi sporların girdiğine bağlı, staghorn bile patlayabilir. [:)))]

Yüksek ışık ferrariyi 300km hızla kullanmaya benzer, günlüğü ve haftalığı geçtim o güçte bi ışık saatlik geri dönüş verir. Video kamerayı tankın karşısına koy kaydet ve sonra x20 hızlandır oynat tek fotoperiyotta filamentli alglerin ve stem bitkilerin büyüyüşünü açık ve net seyredersin. [:lol:][/QUOTE]

Bak gör bişiler olacak ama ne olacak :) Ben yapacağıma inanıyorum işin açıkcası sadece biraz deneyimlemek gerekiyor . Zaten biliyon litreye 2 w falan kullanıyordum 3 e cıkarmıs oldum :)
23000 Lümenlik High Tech Deney Tankı
[QUOTE=AquaticPlants]Takipteyim [:)][/QUOTE]

Sen takipteysen yosun falan yapmayız biz [:D]

İlk ne patlar sence Ali hocam ?

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.