ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Cem Öcal
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
516
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
27 Temmuz 2006 13:04
Son Ziyaret:
16 Saat 23 Dakika önce
Toplam Mesaj:
1884 [0.38 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
100 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Cem Öcal
Doğum Tarihi:
25 Ocak 1973
Yaş:
47
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

[img]https://www.akvaryum.com/Forum/imzalar/13126.jpg[/img]

SON 10 MESAJI

Japon Balığı Yumurtaları Kahverengimsi
Beyazlaşan Yumurtalar döllenmeyenlerdir.
Bu Türü Bilen Var Mı ?
Fuul Red Lepisteslerde de görünüyor yavrular o olabilir.
Dış Filtre Önerisi
360 Litre'de Yedi senedir Eheim 2217 kullanıyorum.Tavsiye ederim.Motor 20 senedir de aktif durumda..
Bitki Kumu
[QUOTE=Emir12]
Dere kumunu nereden alabilirim ?[/QUOTE]
Her Akvaryumcuda vardır.
Bitki Kumu
Dere kumu kullanabilirsiniz.Kilosu 2.5,3 tl gibi fiyatı var.
Mücevherler Yumurta Döktü
Ben bir hafta içinde ayırıyordum.Verme imkanınız varsa canlı Artemia verin.
L144 Tül Kuyruk Vatoz Hakkında
Buradaki bilgiler siyah cüce, albino cüce ve L-144 türleri için de geçerlidir. Tül cüce vatozlar için de durum farklı değil ama daha hassas oldukları ve daha dikkatle bakılmaları gerektiği bilinir.Üretim kısmına geçmeden önce kısa bilgiler veriyim.

Genel Özellikler:
Davranış özellikleri: Diğer türlere barışçıl, kendi türlerine karşı agresif
Beslenme: Omnivor, hem otçul, hem etçil beslenirler ama ağırlıklı olarak bitkisel besinlere ihtiyaçları var.
Akvaryum 23-27C aralığında olabilir.
6-8 gibi geniş bir pH aralığında yaşayabilirler.

Daha önce muhtemelen duyduğunuz bilgi: Vatozlar çöpçü değildirler yani akvaryumdaki dışkıları yemezler. Hayatta kalmak için yeme ihtiyaç duyarlar.
Akvaryumda camdaki yosunlar için bir noktaya kadar çözüm olabilirler ama her yosun türü için çözüm değiller. Diğer balıkların yemediği dipte kalan yemleri yiyip su kalitesinin korumasını da destek olurlar. Kullanabileceğiniz en verimli yem spiriluna içerikli tablet yemlerdir.
Barışçıl olan balık türleriyle birlikte yaşayabilirler. Büyük amerikanlar, malawi ve tanganyika türleriyle bakmanızı önermem. Birlikte bakanlar var ama maalesef birlikte bakmayı deneyip öldürenler de var. Aynı akvaryuma koyup "balığım neden hiç ortaya çıkmıyor, sürekli gizleniyor?" sorularıyla da karşılaşmışsınızdır.Burada önemli nokta bir akvaryuma ne kadar balık doldurabileceğimiz değil balıklarımız için ne kadar iyi bir ortam sağlayabileceğimiz.

Cinsiyet Ayrımı ve Balık Seçimi:
Yetişkin erkeklerin kafalarının ön kısmında dikensi bıyık ve boynuz gibi uzantılar vardır. Erkeklerin gövdeleri daha geniş ve uzundur, kafaları da daha kalındır. Dişilerin kafalarında erkekler kadar çok uzantı yoktur bazılarında çok kısa bıyıklar vardır ama boynuz yoktur. Kafa yapıları daha incedir ama karın kısımları daha geniştir. Bir diğer yöntem ise yukarıdan bakıldığında erkekler uzun ince, dişiler kısa ve kalındır.
Cinsiyet ayrımında yanılgılar yaşanabilir. Cinsiyet ayrımında yanılgı yaşadığını zannedip asıl bu konuda yanılar da az değil. Ne demek istiyorum? Vatoz üretmek istiyorum deyip sadece vatozlar için 100-200 litrelik bir akvaryum, bir dişi bir erkek, dış filtre, üreme küpleri gibi harika şartlar sağlarsınız ama aradan geçen 2-3 ay boyunca yavru alamazsınız. Haliyle aklınıza bunların ikisi de dişi veya ikisi de erkek mi sorusu gelir. Balıklarınız gençse cinsel olgunluğa erişmemiş olabilirler. Vatozların cinsel olgunluğa erişmesi 1,5 - 2 yıl sürebilir.
Damızlık seçimi konusunda dişi erkek boyları da önemlidir. Erkek dişiyi yuvaya sokmak zorunda olduğundan ona üstünlük sağlayacak bir fizikte olması gerek. Erkeğin dişiden biraz daha büyük olması çiftleşmenin gerçekleşebilmesi açısından oldukça önemlidir.

Dişi erkek oranına gelelim. Konuyu uzatmadan şöyle bir özet yapabilirim. Üretim tankı için 1e-2d veya 2e-4d şeklinde olabilir. Bir akvaryuma ikiden fazla erkek koymanızı önermem. En az erkek sayısı kadar mağara koymayı da unutmayın. Dişi sayısına gelince dişi sayısı arttıkça yumurta sayısı da artacak, dolayısıyla erkeğin işi ve stresi de artacaktır. Zaten bu süreçte yuvada kalıp yumurtaları tek başına koruduğu için yeterince beslenemez. Erkek güçsüzleşip hastalanabilir hatta ölebilir. Bu nedenle bir erkek için iki dişi yeterli.

Bu noktadan sonra anlatacaklarım vatoz üretimini en iyi şekilde nasıl yapabiliriz üzerine ilerleyecek. Yani karma tanklar değil vatoz üretim tanklarından bahsedicem.

Akvaryum Şartları ve Üretime Hazırlık
-Akvaryum seçimi oldukça önemli. Küp şeklinde akvaryumlardansa dikdörtgen şeklinde uzun ve geniş tabanlı akvaryumların daha iyi sonuç verdini okumuştum. Akvaryumun yüksekliğinin 40-50cm'in üzerinde olması da önerilmez.
-Klasik soru: Kaç litre? Benim önerim küçük bir koloni yani 1e-2d veya 1e-3d için en az 80 litre. İmkanınız varsa hacmi daha da geniş tutun çünkü kısa süre sonra bu akvaryuma onlarca-yüzlerce yavru eklenecek ve onlar için de ayrı akvaryumlar açmayı düşünmüyorsanız büyük akvaryum ileride yaşanacak bu sıkıntıyı şimdiden çözer. Yani fazla hacim göz çıkarmaz.
-Filtreleme konusuna gelelim. Uzun seneler pipo filtre kullanmış biri olarak özellikle balık sayısı artıp yavrular büyüdüğünde pipo filtre yetmiyor. Yavru kayıplarını en aza indirmek istiyorsanız dış filtre almanızı öneririm. Paraya kıyın ve alın, pişman olmayacaksınız.Gerçi çok pahalı dış filtrelere gerek yok, ortalama veya ucuz bir dış filtre alıp, filtre malzemelerini kendiniz yeniden düzenleyin, en pahalı filtrelerden bile iyi performans alabilirisiniz.
-Mangrow kökü dekoratif, su değerlerini düzenleyen ve vatozların saklanıp güvende hissedebileceği bir parçadır. Kesinlikle öneririm.
-Cüce vatozların yumurtlayabilmeleri için mağaraya benzer bir yuvaya ihtiyaçları var. Bunun için testi, büyük deniz kabuğu veya hindistan cevizi kabuğu kullanabiliriz. Erkeğin rahatlıkla girip çıkabileceği tek girişi olan bir yuva tercih etmenizi öneririm. Yuva girişinin dar, içinin geniş olması daha iyi sonuç verir. Yuvayı ağzı doğrudan ışık alacak şekilde koymamaya özen gösterin.

-Taban malzemesi sık sorulan bir soru. İdeal olan yani en çok verim alınan yol taban malzemesi kullanmamak, yani cama cam akvaryum. Tabi hagen kum olan bitkili akvaryumunuzda da yüzlerce yavru alabilirsiniz. Silis kum olan akvaryumlarda da rahatlıkla yavru alınabilir.
-Cama cam akvaryum tercih ettiysek nitratı nasıl yok edebiliriz? Benim önerim bir çok konuda olduğu gibi yine; su marulu yani pistia. Suya uzattığı kökleriyle sudaki nitratı büyük oranda çekecektir.
-Çifti üremeye teşvik etmek için suyu yavaş yavaş 1-2 derece düşürebiliriz. Yani akvaryum sıcaklığı 25 dereceyse 23'e düşürmenin çiftleşme dürtülerini ortaya çıkardığı söylenir. Bence gerek var mı, hayır. Bırakın istedikleri zaman ve hazır olduklarında çiftleşsinler.
-Damızlıkların çiftleşme öncesinde iyi bir diyete girmesi de önemlidir. İnternette okumuşsunuzdur; kabak havuç, salatalık gibi sebzeler vatozlara iyi gelir. Damızlıkları çiftleşmeye hazırlarken bunları kullanabiliriz. İyice yıkayıp kabuklarını soyun, diklemesine 2'ye veya 4'e bölün, suya batmalarını sağlayacak bir cisimle akvaryumun çeşitli yerlerine bırakın. Yalnız bu sebzeler suda 2 saatten fazla kalmasın, su değerlerini bozar ve faydasından çok zararı olur.

Çiftleşme:
Cüce vatoz erkekleri çok eşlidir. Dişilerle kurlaşma birkaç gün sürer. Dişinin karnı biraz şiş ve anüs kısmı kızarmışsa dişi üremeye hazırdır. Erkek vatoz birden fazla dişiyi sırayla yuvaya sokup yumurtlatır ve dişiler yuvayı terk eder. Dişilerin üremeyle ilgili görevi burada biter. Yumurtaları erkek vatoz korur, yuvayı neredeyse hiç terk etmez. Yan yüzgeçleriyle yumurtaları havalandırır bu sayede yumurtaların oksijen almalarını sağlar ve bozulmalarını önler. Diğer balıkları yuvaya yaklaştırmaz. Yumurtaların sağlığı için bol oksijen almaları gerek. Bu noktada hava taşı gibi çözümlerle suyu havalandırabiliriz.
Yavrular birkaç günde yumurtadan çıkar. Vatoz yumurtaları ve yumurtadan ilk çıktıklarında yavrular sarı renktedir. Yavrular yumurtadan ilk çıktıklarında karınlarında birkaç gün besin ihtiyaçlarını karşılayacak keseler vardır. Bu dönemde yem yemezler. Başlangıçta sarı olan yavrular keselerindeki besinlerin bitmesiyle gerçek renklerine dönmeye başlarlar. Baba yavrularını mümkün olduğunca yuvadan çıkartmamaya çalışır. Bir süre sonra yavrular yuvayı terk etmeye başlar. Vatoz kolonisi içinde yavrular güvendedir, hiçbir erişkin vatoz, yavrulara zarar vermez.

Yavru Büyütme:
Vatoz üretimi ve büyütülmesindeki en önemli nokta yavru kaybı yaşamamak. İlk bir ay içinde çok sayıda yavru kaybı yaşanabilir. Kesin bir çözüm var diyemem. Mümkün olduğunca iyi şartlar sağlayıp yavru kaybı yaşamamaya çalışmalısınız.
Yetişkin vatozlar için en tehlikeli hastalıklardan biri beyaz benektir. Beyaz benek çok daha zayıf olan yavrular için daha büyük bir tehlikedir. Genelde ölümlerin beyaz benekten kaynaklandığı söylenir. Beyaz benek kadar nitrat da ölümlerin sebebidir. Peki yavruların en hassas oldukları bu dönemde neler yapmalıyız?


-Özellikle ilk 1-1,5 ay su değişimine dikkat. Birçok tecrübeli üretici bu dönemde su değişimi yapmaz. Dipte biriken pislikleri hortumla temiz bir kovaya çeker. Kovadaki pisliklerin dibe çökmesini bekleyip kovadaki temiz suyu akvaryuma yeniden ekler. Yok ben su değişiminden bu dönemde bile vazgeçemem diyorsanız 3-4 gün dinlendirdiğiniz az miktardaki suyu damlatma yöntemiyle akvaryuma ekleyebilirsiniz.

-Bu sürede su değişimi sakıncalı olduğu için suyu kirletmemek zorundayız. Suyu temiz tutmak için doğru yemleme oranını ve sıklığını belirlemek gerek. Yavruların 2-3 dakikada tüketebileceği kadar yem vermek bu konuda fikir birliğine varılmış bir miktardır. Başlangıçta oranı tutturamazsak dipte kalan yemi çekip, temiz suyu yeniden akvaryuma ekleyebilir ve doğru miktarı zamanla bulabiliriz.

-Beyaz beneğin nedenlerinden biri de sıcaklık değişimidir. Bunun önüne ısıtıcı kullanarak geçebiliriz.
-Her ne kadar vatozlar otçul ağırlıklı beslenen bir tür olsalar da yavruların hızlı gelişebilmesi için protein ağırlıklı yemlere de ihtiyaçları vardır. Bu dönemde proteini ihmal etmeyin.

Notlar:
Aklınızda ben vatoz üreteceğim, düzenli yavru almak istiyorum düşüncesi varsa karma tankları unutun. Üretim tankları sakin ve huzurlu olmalıdır. Vatozlara tek tür olarak bakmanız gerek, dikkatlerini dağıtacak, tehdit olarak algılayacakları başka balıklara gerek yok. Tavsiyem ve kendi uyguladığım yöntemse şu. 4-5 cm'lik yavrular alıp bunları barışçıl türlerin olduğu akvaryumlarda büyütmek. Yeterince büyüdüklerinde vatoz akvaryumu kurma zamanı gelmiştir. Elinizdeki balıklardan doğru oranlarda bir koloni kurabilirsiniz. Diğer vatozlar karma tankta yaşamayı sürdürebilirler. Ya da doğru erkek dişi oranını yakalamak için sağlıklı balıklar almak koşuluyla diğer hobicilerle takas yapabilirsiniz.

-Üretim tankları için küçük de olsa bir dış filtre alın farkı göreceksiniz.
-Akvaryum hacmi hem su değerlerinin korunması hem de yavruların hızlı büyümesi açısından çok önemlidir. Geniş hacimlerde yavrular çok daha hızlı büyür ve çok daha sağlıklı olurlar.
-Vatoz üretimi için üzerinize düşen yukarıdaki şartları sağladıktan sonra sabırla beklemektir. Uygun ortamı sağlayın ve balıkları unutun. Sürekli değişikler yapıp, internette okuduğunuz ilginç fikirleri uygulayıp vatozlarınızı rahatsız etmeyin. Sabır bu noktada çok önemli.

ALINTIDIR.
Birlikte Yaşarlarmı?
Karides beslemek istiyorsanız Akvaryumu Bitkilendirirseniz yavruların kurtulma ihtimali yükseliyor.
Birlikte Yaşarlarmı?
Latince Adı: Pterophyllum scalare
Coğrafik Kökeni: Kolombiya, Surinam, Fransız Guyanası, Peru ve Brezilya. Rio Oyapock, Rio Essequibo, Rio Ucayali, Rio SolimÃμes ve ana Amazon havzası dahil olmak üzere çeşitli nehir sistemlerinde bulunur. Ayrıca Brezilya'nın Amapá bölgesindeki çeşitli nehirlerde de bulunur.
Yaşam Alanı: Bataklıklar veya sular altında kalmış alanlar, sucul veya nehir kıyısı bitki örtüsünün yoğun olduğu temiz veya killi sularda yaşarlar. Temiz sularda renkleri daha koyu olur.
Beslenme Biçimi: Hem etçil Hem otçul. Doğada Zoobentosa gibi küçük kabuklular ve suda yaşayan diğer omurgasızlarla ağırlıklı olarak beslenirler. Akvaryum ortamında yetiştirilmiş melekler atalarının aksine pul ve granül yemleri kabul ederler. Canlı ve dondurulmuş yemleri de beğenirler.
Davranış Biçimi: Orta derecede agresif
Kendi Türlerine Davranışı: Orta derecede agresif
Yüzme Seviyesi: Orta - Yüzey
Cinsiyet Ayrımı: Cinsiyet ayrımı yapmak zordur. Erkeklerin kafaları daha hörgüçlüdür. Tüp çıkarma zamanında kesin ayrım yapılabilir. Ekeklerin tüpü daha ince ve sivri; dişilerinki daha kalın ve yuvarlak uçludur.
Üreme: Dik bir yüzeye, büyük bir bitki yaprağına düz yumurta dökerler, anne ve baba yumurtaları beraber korur. Üreme için 10-15 balığı bir araya koyup aralarından eş seçtirmek başarı olasılığını arttıracaktır.
Sıcaklık: 24°C - 30°C
En Fazla Büyüdüğü Boy: 10 cm.
En Az Akvaryum Hacmi: 150 litre, akvaryum yüksekliği en az 40 cm olmalıdır.
Su Sertliği: 0 - 15 °dH (Çok Yumuşak - Sert)
pH: 6.0 - 7.4
Zorluk Seviyesi: 2
Genel Yorum: Gösterişli balıklardır. Çoğu hobicinin akvaryumunda bulunmaktadır ya da bulunmuştur. Avlayamayacağı boydaki balıklar için tehlikesizdir. Büyük Melekler, Neon gibi küçük balıkları yutarlar. Çok farklı renklerde ve vücut formlarında melekler bulunmaktadır. Lepistes, Japon Balığı gibi türlerle beraber bakılması uygun değildir. İyi bakıldığında çok hızlı gelişirler. Discusla beraber beslenmesi önerilmez. Discusun bağışıklığı olmadığı mikroplara karşı bağışıklığı vardır. Discusa mikrop taşıyıcılığı yapabilir. Akvaryumlarına Echinodorus gibi bitkiler ekilebilir. Az akıntılı suları tecih ederler. Standart silver varyetesine ek olarak black, gold ve koi gibi bir dizi varyetesi mevcuttur.

Bu makaleyi size yardımcı olacaktır.Karidesler direk yem oluyor Melek balıklarına..

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 382 Online Kullanıcı, 208 Üye

Online Kullanıcılar

KadirSpmz, Neon, dus_zamani, mercedesclk, Demirzkn, ProoF2834, eray80, krib, fetih6806, Yasarozen, chef28, armagan0606, Nötr10, FreaX, Cagdasekmekci, TolunayMertdoğan, Vivo, kadir0606, ukvrk, SercanOzturk, Supervenenis, HarunYldrm, ONRAYDN, neo1907, DumansaL, Semih1976, vendetta99, serhat480, svg1000, Akvarist Görkem, Mete Duru, beyazgul, aquay, erdeser, ygtkrsln, Serkan060606, sinor, biciko, sezerdmn, biacar, MosfeT, eyerlika, benerium, rccol, ilterisdoğukan, DiscusFan, gucluh73, Kınayu, senol74, Ozden, outpost, TEKİN, omursari89, peker55, aktugsedat, mibis, faruk ömer, Apoca1ypse, wellyy, OKIRATLI, SCORPION_79, tian, muratgurer, resulozer, mkr42, Bonzi, MuhsinBey06, barut78, atiryaki, Alcynone, envercakar, egedin, morisbr75, Redmi, Kemalk41, nasreddin, firat77, FurkanYnk, erayt, Burak Dişli, BurakGokce, H-M bitki, nlrdgn, AlfistAkvarist, hussame, DeviLLe, apistoapisto, gokceaytekin, Geologist, Ahmet11, icelebi, extuin, dream7, salih006, Koksal Gurkan, brk55, cankuto, Speedy, smithiseek, Mikail Erdoğan, karadadas, Bayflozof, EkremTzc, sefo, ozgurrrrr, hamittsurmelii, Sütçü, Fatih ÇE, Severin, MiSoSiKiaN, Gursoyhasan, capo di capi, mert2573, Yusufbeyyy, hurricane29, Yunus3335, berkbolk, ozkann, Sirri42, emreemin, Arapaima, BoraBerkol, erenaltınay, Furkann66, lovestorry42100, eminylmaz, istanbul34, Balikcidede, gyunda, AlpaslanD, flowerhrn, hakanakgun, MertA, Alpay74, emre12ozkan, misatuganj, Ethem Kibar, Thldrn, ismailkahraman, zafer kaplan, adamın1i, samsunx4155, alonesmaug, cyhn84, Akvarist1907, stranger592, MrPePe, partheniali, Leontheprof., levent07, Rmert, Mehmet0011, erhan3838, dogancan59, dekorhane, a.gumrah, denizulucutsoy, gizemli16, Betanın_Tacı, cobob, hasanusta06, kadirik, Onurdem78, Aslanalp1453, Ofsedef, JapoJupo, ssakar, Joker355, testopher, teksel, semihco, lordnelsono6, gokhan, Vakkoyun, monster, kuscu5, volkan41, Nejdi Nadar, efe2010, Melih48, TheHobi, ademakci, alix, CenkP, Leleupii, ÖzcanÖzkan, ozgurnez, ▪FATİH▪, OrdiBuko, ens.cevahir, Tanganyika07, Legendry, CüneytinAkvaryum, Forestenginer, Bysam, B.S.S., abunil, ysn1678, erhangulsen, denizkusadasi, Cupabesta, RuLing, hasancn, jezey, mrt53, CengizH, cengizozcan, İnsect, ilker aydın,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.