ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Beta_balik
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
3521
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
15 Ağustos 2018 22:28
Son Ziyaret:
8 Saat 42 Dakika önce
Toplam Mesaj:
4346 [6.22 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
1483 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Beyza Pala
Doğum Tarihi:
09 Şubat 2006
Yaş:
14
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Denemediği bir şey kalmayan insan, acaba bir gün insan olmayı deneyecek mi? A. Ali Ural Beyza PALA

SON 10 MESAJI

Yeni Üye, Yeni Akvaryum Kurulumu Başladı
Merhaba.
Dekorasyonda bir yanlış gözükmüyor. Kayalar biraz daha arttırılabilir ama.
İki yanlış takıldı gözüme. Birincisi ışık. Mavi ışık hem akvaryumu boğuyor hem de balıkları strese sokabiliyor. Bu yüzden beyaz ışık tercih edin.
İkincisi tür seçimi. Mavi prenses için hacim küçük kalmış bence. En az 200-250 olsa iyi olur. Bu yüzden mavi prensesi elden çıkartmanız iyi olur. Auratus da agresif bir tür olduğu için karma akvaryumlara önerilmiyor. Ya diğer türleri çıkartıp auratusu tek bakın yada onu çıkartın.
Acei hakkında bir bilgim yok, bilgi de bulamadım. Bakımı hakkında bildiğiniz bir link var mı?
Bence sarı prensesi tek bakın. Zaten akvaryumunuz fazla büyük değil malawi cichlidler için. Bu yüzden çok doldurmamanız önemli.
Akvaryumumu Düzenledim.
Öncelikle hayırlı olsun akvaryumunuz. Fazla aydınlık olmadığı için akvaryumun içi seçilemiyor ama bitkili daha güzel olmuştur muhakkak. Tasarım konusunda tavsiyede bulunamayacağım ama canlılar konusunda bir iki tavsiyem var. Birincisi, çöpçüler sürü balığı olduğu için sayılarını arttırmanız. Emin değilim ama farklı tür çöpçüler aynı sürü oluyordu galiba. Ama bence hepsini aynı tür yapın, hem görsek olarak da daha hoş gözüküyorlar. Bronz çöpçüyü sahiplendirebilir, diğerinden 8 tane daha alabilirsiniz.
İkinci tavsiyem karidesleri ayırmanız. Balıklar onları yiyebilir, yemese de strese girebilirler. Ayrı bir akvaryum daha iyi olur. Biraz uzun sürüyor ama bence walstad ile minik bir akvaryum kurmanız. Değişik bir deneyim oluyor walstad.
Bir de molinin sayısını arttırmanız. Yavru almak gibi bir niyetiniz yoksa zaten akvaryumda bulunan balıklardan fazla yavru kurtulamaz. 1 erkek 4 dişi yapabilirsiniz oranı.

Bu arada ışıklandırma olarak ne almayı düşünüyorsunuz?[EDIT]Beta_balik,2020-07-13 20:22:17[/EDIT]
Yeni Betta Aldım Ve Dip De Duruyor
2 litrelik bir kapta ne kadar yüzmesini bekliyordunuz ki? Balık orada bakıldığı sürece şu anda da olduğu gibi formsuz olacaktır ve her an hasta olma ihtimali yüksek. Bence sırf balık bakmak istiyorsunuz diye balığın orada olması doğru değil. Eğer minimum ihtiyaçlarını karşılayamıyorsanız, daha iyi bakabilecek birisine vermeniz gerekiyor.
Kırıcı olduysam kusura bakmayın, fikrinizin yanlış olduğunu söylemeye çalıştım. [:)]
Tür Tavsiyesi?
Tetrazonu bende tavsiye ederim. Ama yapay süsleri çıkartın. Basit bitkiler ile bitkilendirmeniz hem balıkları hem de görüntü anlamında daha iyi olur.
25 Litrede Beta
Nursu Hanım'a katılıyorum. En sağlıklısı filtreli olması. Hacim büyük olduğunda, düzenli su değişimi ve bol bitki ile belki idare edilebilir. O zaman da walstad metodunu uygulayabilirsiniz.
Japon Balığı
Öncelikle belki bilmiyorsunuzdur diye belirteyim. Fanus ortamı hiçbir balığın sağlıklı bir şekilde yaşaması için uygun değil. Balık beslemeye yanlış da olsa bir giriş yapmışsınız, bundan sonrasını iyileştirmek için bolca araştırma yapmanızı ve buradan gelen yorumları dikkate almanızı tavsiye ediyorum.

Ben anlatımınızdan amonyak patlamasından şüphelendim. Balıklar suya solungaçlarından amonyak salgılar. Tabi bu amonyak suda olduğu sürece balıklara zarar verir, kanlarını etkiler ve oksijen almalarını engeller. Eğer bir suda amonyak birikmiş ise balığa 24-48 saat arası etki ederek öldürür. Amonyak normalde filtrede oluşan yararlı bakteriler tarafından tüketilerek nitrata çevrilir ve bu sayede balıklara zarar gelmez. Ama filtre olmadığında, akvaryum hacmine göre balık sayısı fazla olduğunda, filtredeki bakteriler öldüğünde yada henüz oluşmadan balık eklendiğinde amonyak patlaması yaşanabilir. Bunun belirtisi ise sararmış yada bulanmış su, kötü koku, balıkların su yüzeyinde dolanması, solungaçlarının daha hızlı çalışması ve ağızlarının sonuna kadar açık olmasıdır. Japon balıklarında siyahlıkların birkaç nedeni olabilir, galiba sizinki amonyak yanığı.
Bu belirtileri kontrol edin. Eğer amonyak patlamasına benziyorsa, balığın suyunun tamamını yeni su ile değiştirin. Kullandığınız su en az 48 saat dinlenmiş musluk suyu yada içme suyu olsun.
Balıklarım Hava Motorsuz Yaşarmı
Bakıldığı ortama bağlı. Genelde hava motoru değil filtre kullanılır. Oksijen için filtre yeterli olur. Filtrenin olmaması ise balıkların sağlıklı yaşamasını önler.
Akvaryum hacmi hakkında bilgi verebilirseniz iyi olur? Zebra (zebra danio galiba) japon ve çöpçü pek uyumlu türler sayılmaz. Bunları bir arada besliyorsanız doğru değil.
Akvaryuma Uygun Zemin,sehpa
Sıkıntı olmaz. Strafor genelde 100 litre üstü akvaryumlarda yada bol kayalı tasarımlarda kullanılır. Akvaryumun tüm tabanını kaplayacak boyutta olsun.
Akvaryuma Uygun Zemin,sehpa
Benim de bu konular hakkında fazla bilgim yok ama Emre Bey'e katılıyorum. Hepsi taşır gibi duruyor, en iyisi son söylediğiniz.
Akvaryumumu Nasıl Düzenlemeliyim ?
Renk olarak düz. Sadece görüntü için. Şekilli yada birden fazla renk olan arka fonlar genellikle balıkların ön planda olmasını önlüyor. Bu yüzden ya lacivert yada siyah arka plan kullanılıyor. Lacivert daha çok bitkili akvaryumlara yakışıyor, bu yüzden size siyah renk öneririm. [:)]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.