ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
darkaura
Kullanıcı Grubu:
Kıdemli Akvarist
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
4012
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
02 Kasım 2010 08:47
Son Ziyaret:
5 Saat 48 Dakika önce
Toplam Mesaj:
4010 [1.10 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
24 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
1

BİLGİLER

Ad Soyad:
Mustafa KALIN
Doğum Tarihi:
08 Kasım 1978
Yaş:
41
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/101090/020220180957011.jpg[/IMG] [url=https://www.akvaryum.com/Forum/bitkili_tankda_led_kullanimi_k772480.asp]Bitkili Tanklarda Led Kullanımı[/url]

SON 10 MESAJI

Bitkili Tankda Led Kullanımı
Deep red de sıkıntılı. Gözü aşina olmayanın normal kırmızıdan ayırması çok zor, ucuza satılıyorsa büyük ihtimal 630nm normal kırmızı çıkıyor. Aydınlatmayı tamamladıkdan sonra ışık pembe bir tonda gözüküyorsa o kesinlikle normal kırmızıdır. Derin kırmızının baskın bir kırmızı tonu yok. Diğer renkler arasında eriyip kayboluyor.
Bitkili Tankda Led Kullanımı
[QUOTE=a.kemal] kafanızı çok karıştırmayın iki seçenek var. Birincisi beyaz 6500 ve grow. İkincisi deep red royal bulue 6500 beyaz. İkisi arasında seçim yapın. En başta bahsedilen %70 6500 beyaz %20 deep red %10 royal bulue. Bu kombinasyon tavsiye edilen eyer Led sayınız 100 adetden fazla ise yeşil normal kırmızı ..ekleyebilirsiniz. Ki sizin eklemeniz doğru değil. Bağzı armatürlerde görüyorum. %70 gibi 6500 beyaz % 30 grow ile yapmışlar verimde alıyorlar. Bu da ikinci seçenek. Fark deep red 10 tl civarı grow 5 tl royal 5 tl gibi bir rakam sizin armatürünüzde pek birşey fark etmez( 20 30 tl gibi) sizin yerinizde olsam deep red royal bulue 6500 u uygularım akvaryumunuz kaç cm[/QUOTE]

Grow, soğuk beyaz karışımıda güzel sonuç veriyor ama özellikle bitki kızartmada derin kırmızı, royalblue karışımı çok daha başarılı. 420-430uv olmazsa olmaz bir renk değil ama olursa katkısı oluyor, keza 430nm de fotosentezin kuvvetli gerçekleştiği bir dalga boyu. Gelgelelim temini zor bir renk. Birde türkiyede 400nm uv yi 430 diye satan satıcılarda var. Adama bu 430 değil 400 diyorum, insan gözü bunu ayıramaz diyor, zekamla dalga geçiyor resmen. O kadar uyarıma rağmen aynı elmeman n11 ve gittigidiyorda satışa devam ediyor.

[QUOTE=eymenkul]Benim akvaryum derinliği 40 cm. Şimdi daha net oldu o zaman o rehber oldukça kafa karıştırıcı çünkü herkesin aksine sıcak ve doğal beyaz ağırlıklı çıkartıyor.

Peki benim akvaryumum cama cama 50x35x40(H) bunun İçin normalde pcb modeller yaklaşık uzunluk 45 cm kadar ve 18 led oluyor. 0.3xlt yaptığımızda 21 w çıkıyor ki o zaman ikinci sıra gerekiyor. Bunun yerine 18w olarak tek sıra armatür kullansak yeterli verim elde edebilir miyim? Açıkçası zemin Bitkisi yetiştirmek istiyorum tabiki umarım başarılı olurum. DIY Gübre ve mayalı co2 var. Bu yükseklik için mercek kullanımı gerekir mi size göre?[/QUOTE]

Lens kullanımı aydınlatmanın sudak yüksekliğiyle alakalı. Ledler suya yakın olacaksa derinlik az lensin olmaması daha uygun. Ama sudan 10cm falan yukarıda olacaksa lens olmadan ışığın çoğu akvaryumun dışına saçılıyor. Lens kullanılacaksa 2 sıra öneririm, yoksa ışığın eşit dağılımı biraz zor.
Bitkili Tankda Led Kullanımı
Rehberi hangi kaynakdan hangi tecrübelerle hazırladılar bilmiyorum ama power led ile litreye 0,5-1 watt verirseniz yosun tarlasına döner. Çok çok fazla. Litreye 1 watt floresan için uygun güç değerleri. Hele bitki aydınlatmasında cri ve kelvin değerleri hiç bir anlam ifade etmityor. Cri rengi doğal doğru gösterme indeksi ama bitki fotosentezde ışığın doğallığına bakmıyor. Bitki fotosentezde ağırlıklıa kırmızı ve mavi renkleri kullanır, cri yüksek doğal ışık doğru renk gösterimi için bolca yeşil ve sarıda içermek zorundaki bitki bu renkleri hiç kullanmaz, bu ışıkla garip bir yosunu beslemeniz çok olası. Cri fotografcılıkda yada doğru renk analizi yapmanız gereken işlerde size lazım olan bir değer. Kelvin gene doğal ışık kaynaklarında kullanılabilecek bir ifade. Basit şekilde ısıtılan bir nesnenin o sıcaklıkda yaydığı ışık spektrumu. Bitki aydınlatması yaptığınızda bu doğal sıcaklıkla oluşan ışık spektrumuna uygun bir renk dağılımı kullanmıyrosunuz bu yüzden kelvin değeri ile ifadesi mümkün değil. Neye göre kelvin vermişler onuda merak ediyorum.

Yaptığınız dağılımla ilgili olarak, düz kırmızı ve yeşil çok baskın renkler. 20-25ledde baskın geleçeklerdir çok önermem. Uv içinde 400nm uv kullanmışsınız sanırım. 420-430nm uv olacak.
Bitkili Tankda Led Kullanımı
[QUOTE=fevzi1]İyi günler 120x40x50h yeni akvaryum için power led düşünüyorm aklımda 100w olucak 10cm armatür yüksekliği ile 60cm mesafe olucak
Aklımda
60 soğuk beyaz 6500k
14 Royal blue
20 Depp Royal
6 uv yada

78 soğuk beyaz 10k
16 full sektrum
6 uv

Hangisi daha mantıklı olur 90 derece lens düşünüyorum[/QUOTE]

Full spectrum dağılımıda iş görür ama ilk karışımın performansını vermez. Özellikle bitkileri kızartmada aynı olmaz. uv 400nm değil 420-420nm uv olacak. depp royal dediğiniz sanırım deep red. Yükseklik lens uygun ama güç biraz fazla, özelliklede lens ile. Akvaryum dengede olduğunda sorun olmaz ama en ufak dengesizlikde fena yosun yapar. Aydınlatmayı 2 hatta 3 kademeli tasarlayın. Duruma göre güç azaltılıp artırılsın.
Canlı Bitkilerim Delik Delik Olmaya Başladı
Belirgin şekilde makro besin eksiliği. Nitrat fosfat potasyum. Akvaryumda canli yükü azsa, sık su değiştiriyorsanız yada besinleri emen hızlı gelişen başka bitkiler varsa bu sonucu doğurur. Düşük destekli tankda sıvı nitrat fosfat kullanımı çok sağlıklı değil. Ayarını tutturamazsanız canlı kıyımına neden olur. Onun yerine sıvı potasyum ve bitkilerin köküne misket gübre koyarak takviye edin.
Bitkili Tankda Led Kullanımı
[QUOTE=Myctapha]
Merhaba Mustafa bey özelden mesaj gönderdim bakabilirmisiniz[/QUOTE]

Az önce baktım.
Bitkili Tankda Led Kullanımı
Tipinden markasını ayırmanız çok zor. Herhangi belirli bir işaret yok. Fiyatının 0.35cent civarı olması gerek. Yani 2.8tl normal makül fiyat. Uzundur piyasada edison görmedim, şurdan bulursunu diyemiyecem.
Akvaryum Suyu Hep Yeşile Dönüyor
Nitratdan canlı yükünden ziyade amonyak neden oluyor. Kuvvetli yada bozuk ışıkla yetersiz biolojik filtrasyon bir araya geldiğinde ortaya çıkıyor. İlk başta sis gibi suya ayran katılmış gibi beyaz bulanıklık halinde çıkar sonra rengi yeşile döner. Rengi yeşile döndükden sonra uv filtre kullanmadan atması biraz zordur. Su değişimi diğer yosunlanmalarda olduğunun tersine çok bir işe yaramaz. Aksine daha çok azdırabilir. Uv filtre yoksa katı karartma temizlemenin tek yolu. Akvaryumdan bitkileri çıkarıp ışığı tamamen kapatın, Güneş ışığı vuruyorsa üzerini örtün. Güneş ışığıda yapıyor olabilir. Bu sırada biolojik filtrasyonu kuvvetlendirin. Filtreye kaliteli substrat ekleyip bakteri kültürü ve/veya bakteri besini eklemesi yapın. %50yi geçen aşırı sert su değişimleri yaptıysanız oda akvaryumdaki bakteriye zarar vermiş olabilirö buda haliyle amonyak sıçramasına ve yeşil su yosununa açar. Bazı yosun ilaçlarıda ilk aşamada suyu temizlesede yararlı bakteriyi öldürdüğü için bu sonuca neden olabiliyor.
Bitkili Tankda Led Kullanımı
[QUOTE=Hamza Özel]Mustafa bey siziz yapımınız olan 60 Cm 12 W 2 Şerit (toplam 24 W) armatürü 60*45*30(yükseklik) ölçülerinde akvaryumda merceksiz kullanmayı düşünüyorum bakacağım bitkiler moss,Cryptocoryne,su üstü bitkileri gibi gereksinimi az olan bitkiler CO2 olmayacak.


Güçlümü gelir fikrinizi alabilir miyim?

[/QUOTE]

Yüksek destek CO2'li akvaryum için yapılmış bir aydınlatma. Lensleri çıkarırsanız ışık dağılıp etkisi azalacaktır ama genede fazla gelebilir. Su üstü bitkiler ışığı kesip dengeleyebilir. Onlarda nitratı çok hızlı emecektir, diikat etmek gerek. Özellikle crypto için sıkıntı. Diblere misket gübre koymak çözüm olacaktır.
Bitkili Tankda Led Kullanımı
[QUOTE=eko89]Herkese merhabalar. Foruma uzun suredir girmiyorum. Cok uzun zamandir akvaryumum var kendime akvarist diyemem ama uzun yıllar ciklet baktim :)
Son 4 5 aydir da bitkili akvaryum a gectim komple. Asagida gorselleri paylasacagim insallah. Birkac sorum ve sorunum var.
Öncelikle isiklandirma ile ilgili bu sayfanin başındaki saheseri defalarca okudum.inceledim konunun sonuna kadar bütun entry leri tabiki okuyamadim ama kusura bakmayin :/
Derdim forumu meşgul etmek degil tabiki ama yardima ihtiyacım var biraz.

1 isiklandirmam asagidaki linkteki urundur.
2 akvaryumum 80×35x45h dir.
3 Bitkileri asagidaki fotodan görebilirsiniz
4 neon tetra ve rasbora agirliki canlilarim var
5 dipte 3 4 cm lav kirigi ustune de 5 cm hagen kum var
6 1 ic 1 de dis filtrasyon var.
7 isiklandirmam bu
[URL]AQUA LED FULL SPECTRUM BİTKİLİ AKVARYUM AYDINLATM 4 RENK 5730 SMD 45,00 TL yerine 40,50 TL
https://urun.n11.com/kapak-armatur/aqua-led-full-spectrum-bitkili-akvaryum-aydinlatm-4-renk-5730-smd-P411077448[/URL]

Simdi bu sekilde akvaryumdaki en büyük sorunum bitkilerdeki kahverengi yosun/alg ler. Isigi kesince duzeliyor gibiler sanirim isik fazla.

Ozellikle sesisflora ve zeytinlerde yogun bir kahverengi tabaka var. Elle ufalandiginda cikiyor ve azaloyor.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/91502/200920202223591.jpg[/IMG]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/91502/200920202224371.jpg[/IMG]


Sorunum yuksek ihtimal isik ama fikirlerinize ve onerilerinize ihtiyacım var. Sogumak ve bitkileri kaybetmekten korkuyorum.

Bi kac kez limontuzu ve karbonat ile co2 denedim. Basinci ayarlayamadim. Bir sure sonra yeniden deneyip co2 destegi de verecegim insallah. Belki o zaman toparlama daha hizli ve kolay olacaktir ama su anda bitkilerdeki bu sorunu cozmem lazim.

Sizce sorun nedir? Isiklandirma mi?

Ne yapmaliyim?

Tesekkurler.

Bunson iki fotoda isik akvsryuma 5 cm mesafede idi.ustteki 2 fotoda daha yukari aldim. Isigin akvaryuma mesafesi yaklasik 30 cm su anda..

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/91502/200920202228431.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/91502/200920202228471.jpg[/IMG][/QUOTE]

Aydınlatma hakkında çok bildi yok. 4 renk demiş ama neyin 4 rengi? Dalga boyları nedir, dağılım oranları nedir? Bunun 16watt lık tek sırasını mı kullanıyorsunuz? Işık çok ideal bir ışığa benzemiyor ama bitkilerinizde çok özel aydınlatma isteyecek türler değiller. Gereğinden fazla ışık kullanmıyorsanız ciddi sorun olmaması gerek. Bitkilerdeki semptomlar daha çok npk eksikliği gibi duruyor.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.