ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
darkaura
Kullanıcı Grubu:
Kıdemli Akvarist
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
4692
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
02 Kasım 2010 08:47
Son Ziyaret:
7 Saat 31 Dakika önce
Toplam Mesaj:
4231 [0.87 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
63 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Mustafa KALIN
Doğum Tarihi:
08 Kasım 1978
Yaş:
45
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/101090/020220180957011.jpg[/IMG] [url=https://www.akvaryum.com/Forum/bitkili_tankda_led_kullanimi_k772480.asp]Bitkili Tanklarda Led Kullanımı[/url]

SON 10 MESAJI

160 Litre İçin İç Filtre Yeterlimi?
[QUOTE=Orhan76]Merhaba,

Ben 140 litre kendi Amerikan ciklet tankımda iç filtre kullanıyorum, gayet memnunum ve yeterli oluyor. Dış ve iç filtrenin birbirlerine karşı avantaj ve dezavantajları var. Kısaca iç filtrenin avantajı kolay arıza yapmaması ve elektrik kesintilerinde tekrar hızlı ve kolay devreye girmesi, dış filtrenin avantajı akvaryum içinde yer kaplamaması ve daha geniş filtrasyon alanı. Bunları dikkate alarak siz de bir seçimde bulunabilirsiniz.[/QUOTE]

Dış filtre ile iç filtrenin birbirlerine karşı avantajları dezavantajları olduklarını düşünmüyorum keza bibirlerinin muadili değiller, aynı işi yapmıyorlar. Tipik içfiltreler mekanik filtrasyon ve akıntı yaratma amaçlılar, biolojik filtrasyonları çok sınırlı ve dolaylı. Her ne kadar içinde biolojik süngerlerle biolojik seramiklerle gelen dış filtreler olsada gerçek biolojik filtrasyon yapabilmek için akıntıları çok yüksek, iç hacimleri yetersiz. Biolojik filtrasyon için suyun biolojik medyadan belli hızın üzerinde geçmemesi gerek, yoksa yüzeyde bakteri filmleri tutunamazlar. İç filtre akvaryumda akıntı yarattığı için belli bir biolojik filtrasyon yaratır ama kalabalık bir tankda nispeten nazik türler bakacaksanız yeterli olmaz.

Dış filtre pahalı geliyorsa ki çok pahalandılar bir gerçek, görsellik ve tank içindekş alan ikinci sıraday hamburg filtre iyi bir alternatif olur. Hamburg filtre için kabaca 50lt için 1lt ye tekabül edecek biolojik sünger, tankı en az saatte 2 kere çevirecek kafa motoru ve kafa motorunun gücüne oranla 10cm/dk yi geçmeyecek debi yaratacak yüzey alanı gerekli. Yapmak isteyen olursa matematik hesaplarında yardıncı olurum. Yapımıyla ilgili internette çok fazla örnek var. Bir iki arama ile bulunabilir. Yada tank yeni kuruluyorsa iyi bir yandan sumpda yapılabilir.
Salyangoz Kabuğu İnceldi Mi?
[QUOTE=Lennie]

Bildigim kadarıyla kabuktaki genel zedelenme ve delikli görüntü daha çok düşük ph dolayısıyla abi. Bir araştırma okumuştum, bu tür hayvanların kabuklarının neredeyse tamamı kalsiyum karbonattan oluşuyor. Haliyle su asidik oldu mu bu sefer kabuk suda çözünüyor gibi düşünebiliriz. Haliyle işin ideali genelde bu tarz canlıları en azından 7.5 ph civarında tutmak gerekiyor işin idealinde. Tabi ek olarak tavşan salyangozlar gibi kendilerini yüksekten bir anda bırakma ve benzeri durumda etraftaki objelerden hasar alma gibi durumlar da gündeme gelebiliyor.

Genelde kalsiyum eksikligi yeni büyüyen alanda etkisini daha çok gösteriyor. Burada da hem diyet hem de su değerleri önem taşıyor.
Tırtıklı çizgi ise daha çok farklı değişken su parametrelerinde bulunmaktan kaynaklanıyor o büyüme sırasında

Ancak dedigim gibi resim bana da normal göründü. Dediginiz gibi zaten leopar ramshorn, ancak arkadaşımızın endişesi daha çok yeni büyüme ile alakalı sanırım[/QUOTE]

Salyangozun türüne ve sudaki mineral yoğunluğunada bağlı şeyler. Şimdiki walstad bitki tankımda ph 6.5 lerde, hatta dahada düşmüş olabilir. Tabanda çürüyen toprağın etkisi. Bunu tahmin ettiğim için tabana az miktarda midye kırığı ve dolomit kumu eklemiştim, gh 16 seviyelerinde. Oldukca sert bir su. Hatta son öçüm sonuçlarını yazıyım gh 16, kh 4, tds 390ppm, nitrat 15, ph 6,4. Bloodymarry karides ve 5 farklı tür salyangoz var. 3 farklı nerite türü, ramshornlar, minera salyangoz, birde adi salyangoz girmiş 6 tür oluyor. Bir ara ph çok düşünce neriteler suyun dışına çıktılar, su değiştirip biraz karbonat ekleyip kh ı yükselterek dengeledim. Hiç birinde kabuk sorunu yok. Ramshorn ve minera sorunsuz şekilde ürüyor çoğalıyor.

[QUOTE=batudemirci]

Kontrol ettim, delik ya da belirgin bir çizgi gözlemlemedim. Diğerleri daha doygun renkli, bu daha soluk gözükünce dedim bir hastalık, herhangi bir sorun mu var?
İkiniz de görünürde bir sorun yok diyorsanız tecrübeye güveniyorum. Teşekkür ederim cevap için.[/QUOTE]

Bende içerisindeki hava kesesi gözüken yarı şeffaf kabuklu pembe olanı var, mavisi var, koyu renklisi var. Çok fazla renk çeşidi olan bir tür.
Salyangoz Kabuğu İnceldi Mi?
İstanbul suyu ramshorn salyangoz için yeterince sert. Gh'ı yüksek. Sorun çıkacağını sanmam. Üzerindeki kendi desenleri. Kalsiyum eksikliği olduğunda kabularında nokta nokta delikler oluşuyor. Bazısı ince çizgi halinde olabiliyor.
Kendi Kendine Yetebilen Akvaryum Nasıl Yapılır ?
Tam anlamıyla kendi kendine yetebilen bir akvayum için gerçek anlamda bütün ekosistemi kurmak gerek, buna çürükcüllerde dahil. Çürükcüller olmadan madde dönüşümü tamamlanmaz, tankdaki elementler mineraller tortu katmanlarında hapsolur. Bu yüzden oldukca kalın bir taban olmalı. Tabanın üst kısmında aerobik bakteriler yer edinirken alt katmanlarda çürükcül anaerobik bakteriler mantarlar kolonileşmeli. Ayrıca çürükcüller oturup döngüyü tamamlayana kadar ki bu 1 seneye yakın sürebilir, 8-10ay kadar, tanka mineral element sağlıyacak taban gereklir. Bunun içinde en uygun seçim walstad metodundaki gibi gübresiz temiz bahçe toprağı olur. 3ila 5cm arası bahçe toprağının üzerine aynı kalınlıkda ince dere kumu uygun olur, alt katmanları hapsedip uygun ortamı oluşturması için. Bu kalın katman bitkiler için başlangıç besinini sağladığı gibi sonraki aşamalarda çürükcüllerin yerleşmesi için ortam olup madde dönüşümünü sağlıyacaktır.

Bir sonraki kilit nokta enerji. Bu konuda canlı yaşam çok verimli değil. Bitkiler ve algler fotosentezle güneşden gelen ışığın %1ini kullanabiliyorlar. Algle ve çürüyen bitki ile beslenecek su piresi karides gibi omurgasızlar bitkideki enerjinin ancak %10unu alabilir, besin piramitinde bir basamakdan diğerine ancak %10 enerji aktarılabiliyor, omurgasızlardan balıklara aynı şekilde %10 enerji geçişi olur. Buda güneş yada aydınlatmadan gelecek enerjinin ancak 10binde 1i balıklara ulaşacak demektir. Buradan kaba hesapla bitki kuru kütlesinin balık kuru kütlesinden en az 100kat fazla olması gerek. Tüm enerjinin balığa aktarılmayacağını düşünerekden dahada fazla olmalı.

Yani akvaryumun kendi kendini döndürebilmesi için büyükçe bir akvaryumda bir iki ufak balık olması gerekir. Çok iyi bitkilendirilmeli, çok iyi aydınlatma olmalı, güneş kullanmak daha mantıklı ve madde dönüşümünün tamamlanabilmesi için kalın bir taban olmalı.

Tüm bunlar tamamlandığında tanka dışardan nitrat mineral girişi olmadığından bitkilerin belli bir kısmı sürekli çürüme halinde olacaktır, pek sağlıklı gözükmeyecekler. Ayrıca koca tankda sadece bir iki ufak balık olacak. Ekolojik deney yapılmıyorsa görsel açıdan çok cezbedici bir çalışma olmayacaktır.
Bitkili Tankda Led Kullanımı
[QUOTE=volkanac]

Açıkçası Chihiros vivid, yanlış bakmadıysam 2 adet kullanacağımı da düşünürsem 45.000-50.000 civarında bir fiyatı olur. Böyle bir bütçe maalesef imkasız.
Samsung için bahsettiğiniz şerit ledlerin CRI değeri 80 yazıyor . Cri90 veya üstü ledler var mı ?

[/QUOTE]

Cree'nin 90+ modelleri var. Açıkcası cri çok takıldığım bir nokta değil. Keza yanında başka renkleri verdiğiniz an cri doğrulu tamamen kayboluyor. Cri in espirisi ışığın bütün renklere dağılımının eşit olması. 80cri i geçtikden sonra renklerin hepsi ışığın içinde olacak, 90 cri'ın 80cri dan farkı 450nm de peak yapan mavi rengin olmaması yada daha az olması. Duruma göre görsellik yada bitki için mavi peak zaten vermek istediğimiz şey. 90cri fotoğrafçılıkda renkleri doğal haliyle çekmek için yada bir ürünün renk karşılaştırmasını yapacaksanız gerekli olacak bir şey. Zamanında fabrikadaki ürünlerin renk karşılaştırması için 90+ cri floresan sistemi kurmuştum. Akvaryumda bazı renklerin öne çıkmasını istediğimizde zaten cri ın dışında renk dağılımı kullanacağımızdan en tepe cri'ın bize pek bir katkısı olmaz.
Bitkili Tankda Led Kullanımı
Uğraşmak istemiyorum parası sorun değil diyorsanız chihoros öneririm. Özellikle chihiros vivid serisinin ışığı çok hoşuma gitti. Altında balıklar çok canlı çok güzel gözüküyor. Tabi sizin boyuta bir tanesi yetmeyecektir, sağlam bütçelere bile dokunacak bir fiyata gelir.

DIY işinden zevk alıyorsanız elektrikden anlıyorsanız yada anlayan ustanız varsa uğraşmak isterim derseniz iled.com dan samsung yada osram chipli şerit led öneririm. Oldukça canlı doğal renkleri oluyor. Chihirosda benzer chipleri kullanıyordur. WRGB led dağılımı yapın. 6500k beyazın yanına daha az sayıda kırmızı mavi ve yeşil şeritler çekip hepsini iyi bir kontrolcüye bağlayın. Piyasada wifili bluetooth lu uygun fiyata çok iyi kontrolcüler mevcut. Biraz kırmızı az yeşil verirseniz kaliteli beyazla iyi bir görsellik yakalanabilir.

Yosunlandırmak istiyorsanız suya az demir gübresi verip mavi ışığı artırın. Ama demirin miktarına dikkat edin, hiç istemiyeceğiniz çirkin yosunlarıda tetikleyebilir.

Kasa olarak bir önceki sayfada arkadaş linkini vermişti. O kasalar güzel. Onun bir büyük boyunun 200cm lik profilleri sizin boyuta tam uyar. Onu kullanabilirsiniz.

Gündoğumu gün batımı effektini şerit led ile yapması daha kolay. Aliexpress den tc420 tc421 kontrolcülere bakabilirsiniz. En uygun fiyata istediğinizi bu model verir.
50x20x30 Ölçülü Akvaryum İçin Tür Tavsiyesi
İlk hobiye başladığım zamanlarda böyle bir tank kurmuştum. Güzel olur. Ember tetra tetralar arasında en dayanıklı türlerden biri, büyük hata yapmazsanız üzmez. Karides yavrularını yerler doğru ama bol bitki olucaksa tankın bir yerine moss yumağıda koyarsanız karides yavrularının büyümesi için uygun ortam oluyor, ember tetraya rağmen karides nufusu artıyor. Bu kadar küçük tanklarda en büyük sıkıntı gece ile gündüz arasındaki sert sıcaklık farkları oluyor. Merkezi ısıtmalı bir ortamdaysa sıkıntı olmaz.
Bitkili Tankda Led Kullanımı
Profiller gayet güzel duruyor. Biraz ısınma normal. Profile bakında et kalınlığı iyi gözüküyor, bence kaldırır. Elinizi koyduğunuzda sıcaklığı rahatsız etmiyorsa tatlı bir sıcaklık varsa sorun yoktur.

Bitki olmadığı için yoğun kırmızı gelmiş olabilir. Bitki kırmızı ve mavi ışığı emiyor, o zaman fazladan verdiğimiz mavi ve kırmızı dengelenip daha doğal bir görüntü alıyor. Ama bitkide varken gene sulu boya pembemsi bir renk olursa büyük ihtimal kırmızılarınız deep red değildir, 630nm normal kırmızıdır. 630nm çok daha baskın bir renk, bir tanesi bile akvaryuma pembemsi hava verebiliyor. Deep red diye normal kırmızı satmaları daha önce çok başıma geldi. İkisini normal göz ile ayırmak zordur. O kadar aşına olmama rağmen akvayumda dağılmasını görmeden yada deep red ile yanyana koymadan ben bile ayırmada zorlanıyorum. Ya satıcı kendide ayıramayıp bilmeden veriyor yada kötü niyetle nasıl olsa ayıramaz diyip gagalıyor. Ne olduğunu akvaryumu kurunca anlarsınız. Gerçek deep red değilse akvayum ankara pavyonu gibi olur.
Yeni Bebisler
Birlikde olurlarsa üreme ihtimalleri azalıyor. Muhtemelen kardeş kardeşe üremeyi limitleyen bir mekanizma. Pek çok canlıda vardır. Üremeye hazır boya gelene kadar dişiyle erkeği ayırın. Üreme yaklaştığında canlı yada dondurulmuş taze yemle kondusyan kazandırın ondan sonra yeni tankda yanyana koyun. O zaman seyredin tepkiyi. Formda kondusyonu iyi yetişkin balıkları yeni ortama koyar koymaz hemen üreme içgüdüleri tetikleniyor.

Eskilerden bir video atayım, erkekle dişi ayrı akvayumlardaydı, erkeği dişinin yanına atar atmaz ilk tepkisi

[VID]https://www.youtube.com/watch?v=lv4pv2g5g6g[/VID]
Bitkili Tankda Led Kullanımı
[QUOTE=Sametozt]

Teşekkür ederim. Renklerin tankın bir noktasında fazla olmaması adına her yerine homojen olarak dağıtmaya çalıştım.
Armatür olarak linkteki ürünü tercih ettim. Soğutma sıkıntısı yaşamazsam bununla devam etmeyi düşünüyorum.
Soğutma sıkıntısı olursa standart alüminyum profili alıp uygun pleksi ayak kestireceğim.

Armatür : [URL]https://www.ledpaketim.com/urun/lp-1001-aluminyum-akvaryum-aydinlatma-bos-kasa-takim[/URL]
[/QUOTE]

Soğutma sıkıntı olabilirde olmayabilirde. Daha önce benzer profiller kullandım. Geniş yüzey alanından ötürü iyi soğutabiliyor ama 36watt biraz yüksek, deneyip görmek gerek.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.