ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
darkaura
Kullanıcı Grubu:
Kıdemli Akvarist
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
3710
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
02 Kasım 2010 08:47
Son Ziyaret:
48 dakika önce
Toplam Mesaj:
3956 [1.19 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
48 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Mustafa KALIN
Doğum Tarihi:
08 Kasım 1978
Yaş:
41
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/101090/020220180957011.jpg[/IMG] [url=https://www.akvaryum.com/Forum/bitkili_tankda_led_kullanimi_k772480.asp]Bitkili Tanklarda Led Kullanımı[/url]

SON 10 MESAJI

Yeşil Su Sorunu Midye Giderirmi
[QUOTE=m3mm7r]
Güzel fikir hemde canlı yem olur ama nasıl olacak hagen kumun üzerinde olurmu ?[/QUOTE]

Balık olmayan bitki tankında iki kere denedim. Dış filtrenin akıntısından olsa gerek kısa sürede hepsi yok olup gidiyor.
Yeşil Su Sorunu Midye Giderirmi
Yeşil su yosunu kuvvetli ışık ile biolojik filtrasyon zaafiyeti birleştiğinde ortaya çıkıyor. Yani suda amonyak varsa ve power led gibi kuvvetli ışık kullanıyorsanız yeşil su olur. Genellikle yararlı bakteriye zarar veren ilaçların kullanımından yada yanlış agresif filtre temizliğinden sonra ortaya çıkıyorlar. Mesela filtrenin içini musluk suyu ile temizlemek gibi, yada isim vermiyim bazı markaların yosun ilaçları gibi. Başta beyaz bir sis tabakası gibi görünür, o aşamada karartma ve bakteri takviyeleriyle müdahale ederseniz kurtulması kolaydır ama bir kere yeşil suya döndükden sonra atması biraz zor oluyor. Su değişimi fayda etmez aksine yeşil su yosununu daha çok besleyip azdırıyor. Karartmanın işe yaraması içinse çok sert ve uzun süreli uygulanması gerekiyor, bitkili tankda uygulaması pek mümkün değil. En kısa ve etkili çözümü uv filtredir. Bir kaç günde tüm yeşil su yosununu temizler öldürür. Sizin akvayum ufak olduğundan 3w uv lamba bile yeterli olacaktır. Aliexpress de sunsun'ın çok uygun fiyatlı 3w bir modeli mevcut. sunsun cuv-303. biraz ararsanız 12-13$ a bulursunuz.

Sorunun bir daha tekrarlanmaması için biolojik filtrasyonu elden gecirin, kaliteli substrat ve bakteri kültürü ile takviye edin. Filtre temizliğinde, bakımında yanlış birşey yapadığınızdan emin olun. Midye sorunuza gelirsek, evet sudaki micro organizmaları filtreleyip yiyecektir ama su biraz ısındığında ölüyorlar, hareketsiz olduklarından öldüklerini anlamazsanız suyu çok kötü bozuyor. Midye yerine uv filtre alın, en sağlıklı çözüm olacaktır.
Bitkili Tankda Led Kullanımı
[QUOTE=HerkesinBirPopisi][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/153748/301120191933211.jpg[/IMG]
[/QUOTE]

Bu drivera 25 ledden daha azı bağlanmaz. Üzerinde 25-26 yazmışlar.
Bitkili Tankda Led Kullanımı
[QUOTE=BuRAK][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/102711/231120191518551.jpg[/IMG]
Konuyu vakit buldukça okuyorum yarısına filan geldim. Kafama şöyle bir konu takıldı. Armatür yüksekliği 10cm den az ise mercek kullanmaya gerek yok gibisinden denmiş. Bende bazı hesaplamalar ile armatürleri nasıl koymalıyım yüksekliğim 6cm olduğu için lens kullansam ne olur kullanmasam ne olur gibi hesaplamalar yaptım. Fotoğraftaki gibi bir sonuç ortaya çıktı sizin görüşünüz nedir bu konuda. 120x60x50h için yaptım hesaplamayı.
Hesaplamalarım doğru ise 2. Armatürde'de lens kullanılsamı acaba diye kafamda soru işaretleri belirdi :)
Not: Gövdeli bitkiler Uzadığında Armatür 2 ve 3 den gelen ışınların diğer bitkilere gitmesini engelliyeceğinide tahmin ediyorum ama şimdilik onu göz ardı edeceğim.[/QUOTE]

Led suya yakınsa su yüzeyi ışığı kırıyor. Küçük tanklarda gerek kalmıyabilir ama sizin tank biraz büyük ve derince. Taban bitkisi yapılacaksa ya lens kullanmak gerek yada lens olmadan daha fazla ışık gücü. Litreye 0,4-0,5 seviyesine kadar çıkar. Gücü artırıp lens takmazsanız ışık daha iyi dağılacaktır burdan avantajı var ama daha haliyle daha fazla güç tüketimi olacaktır. Suya yakın lede lens takarsanız suda renkli ışık hüzmeleri oluşur suyun yüzeyi gökkusağına dönebilir.
Bitkili Tankda Led Kullanımı
[QUOTE=Atilla14]Merhaba Mustafa Bey,
Power led armatürü yaklaşık 15 gündür kullaniyorum. Bazı bitkilerin yaprakları daraldı ve sivrileşti. Örneğin tütün yaprakları yanmış gibi duruyor. Aromaticalar hacimli ve geniş yapraklı ve cok hızlı büyürken( poset poset buduyordum) resimdeki gibi büzulduler. Olculer 100x45x45 armaturde ayak yok sudan yuksekligi 10 cmidi.lens yoktu. 2 gun once Sudan 20cm yukseklige ayaklar ile aldim ve 90 derece lens taktim. Nedeni 72 w olan ledlerin fazla gelmesi olabilir mi? Daha önce karşilastinizmi. Bazi bitkilerde halinden cok memnun pogestemon octopus reicki mini gibi. Bu sayfa basinda yazismistik. Eski resimleri orada mevcut. Yardimci olabilirmisiniz. Biraz bu sekilde gozlemleyeyim mi. Fakat hic alg problemi ile karsilasmadim. Eskiden beri jbl macro ve micro element kullaniyorum. CO2 difizörüm tikandı yerine dıy difizör ile CO2 veriyorum yetersiz kaliyor olabilir mi. Işıklar günde 2 sefer 3 saatten toplamda 6 saat acik kalıyor. Adaptasyon sürecimidir.[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/207458/061120192346091.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/207458/061120192343491.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/207458/061120192341221.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/207458/061120192339111.jpg[/IMG][/QUOTE]

Bitkilerinizde çok belirgin npk eksikliği var. Tahmin ettiğiniz gibi nedeni kuvvetli ışık ama düşündüğünüz şekilde değil. Işık gücü ve co2 artınca bitkiler gübreyi su gibi içerler. Eski gübre rejiminizin yeterli gelmesi mümkün değil. Bazı bitkiler daha az npk ile yaşayabilir yada sudan daha verimli emebilir, bazı bitkilerse aç kalır. Bitkilerden bazıları iyi durumdayken bazılarının bozulması bu sebebden. Co2 diffuzörden bir sorun yaşarsanız bunun sonucunu aşırı yosunlanma olarak görürsünüz.
Bitkili Tankda Led Kullanımı
[QUOTE=southbluee]Merhabalar

Arkadaşlar şimdiden yazının uzunluğu için özür dilerim 3 haftadır okuyorum ve kafam karmakarışık oldu. en sonunda sizlerden yardım istemek istedim :)

uzunca bir süre aranızda yoktum askerlik evlilik vs. derken tekrardan aranıza katıldım ama bir sürü soru işareti ile geldim. Kendim 50*45*45 bir akvaryum yapıyorum bunun aydınlatması için darkaura abimizin bilgilerinden faydalanıp armatür yapacağım hesaplamalarda 42 adet led çıkıyor ama bunları homojen dağıtabilmek için 45 adet 1w lede tamamlamak istiyorum. Resimde de kullanacağım alüminyumun resmi var temal macun kullanarak yapıştırmasını yapacağım. Kullanacağım ledler de şu şekilde:

28 adet 6500k beyaz
10 adet deep red
4 adet royal blue
2 adet uv mor
1 adet de görsellik için yeşil


Dizilimi ekteki resimde yaptım acaba sizce bir sorun var mı? eklemem yada çıkartmam gereken led var mı? 7500k kullanmayı planlıyordum ama tedarik edemedim 6500k da sorun olur mu?
Bunları çalıştırmak için kullanacağım sürücü (driver) ne olmalı hangi kodla yada hangi değerlerde olmalı ve bağlantıyı nasıl yapmam lazım?
Ledlere lens koymayı düşünmedim sizce gerekli mi? gerekli ise kaç derece kullanmam lazım?

[/QUOTE]

42wat bu akvayum için çok fazla. Uygun şartlarda daha güzl gelişim sağlar ama en ufak dengesizlikde aşırı yosun yapar. Bu hacme önerim 30-32watt olur. daha fazla koymak isterseniz 2 ayrı driver ile bölün, gerektiğinde ışığı kısarsınız.

7500k kullanmak zorunda değilsiniz. 6500k dan tek farkı daha fazla mavi içermesi. Dağılımdaki maviyi biraz artırın. %10un az üzerinde olsun. Yüksek kelvin lede denk gelecektir.

Kullanmayı planladığınız aluminyum çok ince. Bu kadar ledi bu kadar dar alanda taşıyamaz. Soğutma çok önemli. İyi soğutulmayan ledin ömrü kısa oluyor.

1w ledler led başına 3 ila 3.4volt ile çalışır. Bunu led sayınızla çarpıp o voltaj aralığında çalışan 300 ila 350ma arası led driver alacaksınız.

Lensler yüksekliğe bağlı. Ledler suya 5cm mesafede olacaksa lense gerek yok. Sizin ölçüde hiç gerek yok. 10cm den yukarıda duracaksa lenssiz aşa yeterince ışık inmez. Kendi tecrübemden ışığı yukarı koyup lens ile aşağıya indirmek daha iyi ışık dağılımı sağlıyor. Lens kullancaksanız bulabildiğiniz en geniş açılı en yüksek değerli lensi kullanın. Genelde 90 derece olur.
Akvaryuma Atom Bombası
Ozonun zehri tam bir dram yaratmış, ayrı konu ama bunun dışında filtre malzemesini bu kadar agresif temizlemek iyi bir şey değil. Doğrudur bir süre sonra substratın gözenekler tıkanır etkinliği azalır ama tüm malzemeyi ozon gibi kimyasallarla sterlize etmek oluşması yayılması aylar alan faydalı bakteriyi imha etmek demek. Ozon zehirlemese bile yok olan bakterinin yenilenmesi aylar alacağından balıklar kendi amonyaklarında zehirlenip hastalanarak ölmeye başlıyacaklardı. kendi filtrelerimde senede bir substratın 1/5ini yada 1/4unu yeni sıfır substrat ile değiştiriyorum, 6 ayda bir akvayumdan aldığım su ile kaba pisliğini temizliyorum. Suyun cam gibi olmasını istiyorsanız akvaryuma fazla balık koymayın, gerekenden biraz daha büyük filtre kullanın. O zaman cam gibi oluyor.
Diy Wifi Otomatik Dozlama - Dosing Pump
[QUOTE=hakanturken108]Katkıların çok değerli Mustafa abi. Devamını bekliyoruz.

İnovatif hobici kolay bulunmuyor.[/QUOTE]

Teşekkürler.
Diy Wifi Otomatik Dozlama - Dosing Pump
Sistemi bir süredir test ediyorum. Ufak bir problem dışında eksiksiz çalışıyor. Dozlama doğruluğunda çalışma stabilitesinde bir problem yaşanmadı. Saati saatine tıkır tıkır işliyor. Tek problem boruda kalan sıvı. Sistem beklerken bu sıvı bazen geri akıyor, bazen akmıyor. Geri aktıysa boru dolana kadar tanka sıvı gelmediğinden eksik dozlama yapılmış oluyor. Bu sebebden sisteme ufak bir revizyon yaptım.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/101090/311020191358191.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/101090/311020191358231.jpg[/IMG]

Önceki versiyonda işin kolayına kaçıp eldeki malzeme ile röle kullanmıştım. Röle sorunsuz çalışıyordu aslında ama motorları ters yönde çalıştıramıyordum. Bunun için motor sürücü entegreleri ekledim. Motor sürücü motoru iki yönde de çalıştırabiliyor. Bu sayede dozlamadan önce motoru ters yönde çalıştırarak boruda kalıp kalmadığı belli olmayan sıvıyı boşaltıp dozlamayı her daim doğru yapmasını sağladım. Kapağı açmışken açmışken 2inci bir dozlama motoru daha ekledim. İlerde 3üncü bir motorda ekleyebilirim. 2 entegre olması bu sebebden. Yoksa 1 entegre 2 motoru kontrol edebiliyor.

[VID]https://www.youtube.com/watch?v=5YfcMMy5leg[/VID][EDIT]darkaura,2019-10-31 14:16:23[/EDIT]
Filtre Önerisi
50lt Ufak tankda bir süre sunsun kullandım. Hiç memnun kalmadım. Kirlendikce debisi çok hızlı düşüyor. Filtreyi değiştirdikden sonra akvaryum adam oldu. O zaman anladım ne kadar yetersiz kaldığını. Özellikle bitki tankında filtre çok önemli yoksa yosun probleminden baş kaldırılmıyor.

Bu ölçüde favorim haqos expro 500 askı dış filtredir. Eski tanklarımda vardı. Debisi hiç düşmüyor, sesi sıfır. Gerçekden sıfır. Gece sessizliğinde bile kulak dayamadan çalıştığını anlamak mümkün değil.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 322 Online Kullanıcı, 175 Üye

Online Kullanıcılar

dınay, icelebi, Goksen, mcmert, akay25, asabijapon, Kınayu, wendigo, ksznr, ks22, Lepistesaliağa, ErdSNGZR, Duzgurkan, muzaffer03, Mderhan, Bonzi, trophhor, omer417, UnalCevahir, |✓.Murat, sefa0754, mrah, FurkanYnk, mereny, Ejder Günaydın, sealiqhts, sasa01, Ahmetkdk, selçukdurmaz, krib, yomrali_61, Masquerade, ataberk28, neksek, Chasensxx, bymndnc, abunil, jprime, the__legend, dede111, dmond2, ferhatyondemli, Suleyman45, Fragant, Orhan457, masisdemirel, ahezer, unalusta, smckr, Kuduoglu, beyazgul, timucin78, mrbaracuda28, ankara0606, mehmetaydin, a.gumrah, Koksal Gurkan, fatihincky, erdogan41, Kuzey2330, Kerimgenc, AnkaraOnur, hasangunduz58, wmelontr, Aras26, 06serkan06, BURAK15, Turgay 34, Tanshaydar, musti8191, kadirataman, fretchord, lprnvr, B.S.S., bumega, capo di capi, cheavy, fikretbavuk, lojistisyen, zatonica, blue_biber, hakancez, bkartal, cenkistan, Safa_Akd, vendetta99, kadirik, Hüseyin Piroğlu, Mikail Erdoğan, Ehkonca, frthakan, beratonur, merlin1123, Bisnev99, Gursoyhasan, Blackpearl34, zekigonlum, Dyguu_, AtlasPoyraz, PoyrazAtlas, Laetacara, Alina_Meleğim, viper_78, yavru_merkezi, Tropikalbalık, anchor, ProoF2834, Yusuf Tanrıverdi, onurozgen, orcun96, SmallCandyThing, onuribrahim, texas_selim, Asamet123, SalihNarci, corax, xCielia, serdarak, Csumer, Morpho, zagenc, slayerr, HarunYldrm, forester64, BarisGumus94, Cem Altay, darkaura, bilentungul, demasonici, teksel, ceyhun5858, Mehmet Balık, keremkerem33, Mrtypc26, ternapi, lazarusv20, Nadirmbuna, livadi, Onuryst, SercanOzturk, akvarist52, elnino13, dr_ozi, arconim, umutak, burakyurdakul00, Dnzstz, muratkk, onur_0606, blokurlu, Ismail.sezer1718, rexxter, RIBA, Emerse, Axi1i16, LepistesDüşkünü, ariza_105, Byknss97, ibrahim3535, ANGARA06, Sadık55, mkrbgaL144, Selim0752, duman18, hakanycl, makyol61, yengecerkegi, emree06, Hellak, samato, tolgasüren, RaspberryChoco, oscarus, gunata2003, DRARH, Mhsm,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,791,757 Mesaj
  • 407,812 Konu
  • 91 Forum
  • 144,764 Forum Üyesi
  • 1,465 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,885 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.