ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Mete Duru
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
228
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
11 Eylül 2013 20:17
Son Ziyaret:
3 Saat 12 Dakika önce
Toplam Mesaj:
1303 [0.55 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
74 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
İzzet Mete Duru
Doğum Tarihi:
18 Temmuz 1993
Yaş:
26
İl:
Istanbul
Meslek:
Müzisyen
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

İzzet Mete Duru [img]//i.hizliresim.com/yAMrON.png[/img]

SON 10 MESAJI

İzne Gideceğim Ne Yapmalıyım
1 hafta olsa sorun olmaz da 1 ay sınırın biraz üzerinde bir süre. Otomatik yemleme makinesi belki işinizi çözer ancak beslediğiniz canlıların türü ve sayısına bakarsak 1 ay dayanacağını hiç sanmıyorum içindeki yemlerin. En iyi çözüm komşuyla anlaşmak.
Siyah Renkli Ciklet ?
Videodan sonra ben de merak ettim bakındım biraz ancak bulamadım. Bulduğum en yakını aşağıda linkteki baskın bumblebee cichlid erkeğinin rengi oldu.
[URL]http://www.mit.edu/~lxs/cichlids/bumblebee.html[/URL]
Bilen bulan varsa aydınlatır bizi umarım.
Ocellatus Hk.
[QUOTE=rohembus]


Agresif olduğunu okudum ama anlaşamazlar mı ? 😁Yoksa küçük kaldığı için mi diyorsunuz:)[/QUOTE]
Muhtemelen yem olacaktır.
Ocellatus Hk.
Latince Adı: Cyphotilapia frontosa
Beslenme Biçimi: Hem etçil Hem otçul (Omnivor). [U]Doğada ki diyeti küçük balıklar[/U], çeşitli omurgasızlar, fitoplanktonlar ve yosundan oluşmaktadır.

Latince Adı: Lamprologus ocellatus
En Fazla Büyüdüğü Boy: [U]6 cm[/U].

Bence hiç denemeyin [:D]
Artemia Yakalamaya Çalışan Kakadu Yavruları
[QUOTE=TurX]Arkadaşlar benim tecrübem şu yönde;

Eğer kayıpsız yavru büyütmek istiyorsanız takip edip serbest yüzüşe geçmeden yavruları aynı suyun içinde bir yavruluğa almanız, yoksa ne yaparsanız yapın tek başına anne ilede bıraksanız yavru kaybınız daha çok oluyor. hatta bazen hiç kalmıyor. tecrübe ile sabit. ne zamanki yavruluğa aldım 1 bilemedin 2 yavru kaybım oldu gerisi canavar gibi büyüdü. bir de ısı sorunu var, 24-25 derler kakadu için ideal ısıyı; yok o ısıda yavru almaya kalkarsanız ve şanslı iseniz 1 yada 2 dişi yavru ya alırsınız ya alamazsınız gerisi erkek olur, eğer dengeli olsun deyince 22-23 ü yukarı çıkmayacak suyun ısısı bilginize.[/QUOTE]
Isı konusundan zamanında ağzım yanmıştı çok haklısınız. Anne ile yavru kaybına ben de katılıyorum. Hiç kalmadığı olmadı ancak kayıplar yaşanıyordu. Nasıl topladınız bu arada? Hava hortumu ile mi?
Maşallah diyelim bir de [:nazar:]
Sump Mu Dış Filtremi
[QUOTE=aquagarden]Ben dış filtre daha iyi temizler demiyorum. 375 litre için dış filtre yeterli olur sump ile uğraşmaya gerek yok diyorum. Sump kötüdür demedim yani :). Herkesin de kabul edeceği dezavantajları yazdım. Daha büyük akvaryumlar için sump bir tercih olmaktan çıkıyor zorunluluk oluyor ama bence ihtiyacı karşılayan bir dış filtre almak sump ile uğraşmaktan daha iyi. Yani balık sayısına bağlı olarak 15 litre filtrasyon kapasitesi bana 360 litre için 2 3 ay yeter diye düşünüyorum ki gayet iyi süre. [/QUOTE]
Hocam alt sump yapılabiliyorsa ondan vazgeçip dış filtre almak saçmalık. Dış filtre yapısı itibari ile kullanışlılık ve filtrasyon olarak sump ın yanına bile yaklaşamaz. Bahsettiğiniz dış filtreler gerçek ölçüm testleri ile bu tankı 1-2 kere çevirebiliyor. Sumpın + larını saymakla bitiremeyiz.

[QUOTE=aquagarden]Bu arada 3378 de debiyi ölçmedim ama bence de çok yüksek değil. Ama filtr hacmi gayet iyi. Sepetler de iyi tasarlanmış. Temizlik konusunda işini yapıyor bence. Düşük debi filtre içinde tortuları tutmak için daha faydalı zira filtreyi taktıktan bir kaç gün içinde su çok berrak oldu. Filtre içindeki debi oranının başarılı olması gerekiyor tek başına debinin çok olması faydalı bir şey değil.[/QUOTE]
Debi iç filtredeki kadar yüksek olmadığı sürece önemli.
[URL]https://www.akvaryum.com/ic_filtre_neden_dis_filtrenin_yerini_tutamaz_makaler_22_938.asp[/URL]
Şu makaledeki örnek gibi düşünürsek 1 cm2'lik birim alanından geçen suyun debisi önemli. Sump ta hacim çok yüksek olduğu için debiyi yüksek tutsanız dahi 1cm2lik alandan geçen su yine yavaş geçeceği için hem tankta su hızlı dönecek hem de bakterilerin tutunmasında yine de sorun olmayacaktır. Bu sayede debiyi arttırdığımızda bakteri kaybı yaşanmadan daha hızlı nitrifikasyon yapabilir. 4-5 kere çevrilen 80 litrelik filtre malzemesine karşı 1-2 kere çevrilen 15 litre filtre malzemesi.
Sump Mu Dış Filtremi
[QUOTE=aquagarden]375 litre akvaryum için Tetra ex 1200 850 lira
E jet 3378 3388 450-500 lira. fluval 206 da kulllanmış biri olarak e jet in 4 klipsli olmasının ve musluk kısmının dönerek sıkıştırılmasının çok ciddi avantaj olduğunu gördüm. Fluval kullanırken hem musluktan hem de kapaktan su sızdırma problemleri yaşadım. Zaten sump düşünme nedenim de buydu ama dış filtreden yana tercih kullandım.[/QUOTE]
[URL]https://www.akvaryum.com/Forum/e-jet_3388_2000lt_gorusleriniz__k557288.asp[/URL]
Kaliteli dediğiniz için o örneği verdim yoksa 100 liraya da aynı işi yapan sump motoru mevcut.
Şu konuya bakarsanız E-jet 3388 in içi dolu iken 720 Debi çıkmış ölçümde ( Tıkanık hali değil ). İyi halli düşünsek saatte 2 kere çevirebilir o 150x50x50 lik tankı. Hacmine baksak toplasan 15 litre çıkacağını sanmıyorum ( boyutlarını bulamadım yine iyisini düşünerek 15 litre diyorum). 150x50x50 lik tanka 110x40x40 176 Litre bir sump yapsak. Hadi bunun yarısı yavruluk niyetine kullanılacak temiz su bölümü olsun. Sumpa kafa tuttuğunuz en fazla 15 litre iç hacmi olan ve dolu hali ile 720l/s debi çıkan dış filtreniz 88 litrelik filtrasyon bölümü olan sump dan nasıl daha iyi bana bunu açıklar mısınız?
Sump Mu Dış Filtremi
Maddi durumdan yana sorun yoksa en iyisi alttan sump. Yukarıda arkadaşların bahsettiklerine gelecek olursak, sump ın elektrikler gittiğinde taşması tamamen acemilik ve kullanıcı hatası. Bu dış filtrenin musluğunu kapatmadan hortumu söktüm evi su bastı demek gibi bir şey. Ses sorununda ise iyi yapılmış sump borudan çok ses yapmaz. Ancak yapanlar için ise forumda ve internette bir sürü çözümü var. Örneklerden biri;
[URL]https://www.akvaryum.com/Forum/sump_sesine_200_garanti_cozum_resim_ve_videolu_k817928.asp[/URL]

Yan sump ile dış filtre arasında seçim yapmak gerekirse maddi bir durum söz konusu değilse dış filtre derim yine. Yan ve arka sump hacimden çalıyor ve özellikle yan sump ın iç hacmi dış filtreden çok da farklı değil ve görüntüyü çok bozuyor. Ancak verdiğiniz ölçüleri ancak fluval fx6 gibi dış filtreler kurtarır. O fiyata zaten alt sump yaptırırsınız. Yukarıda arkadaş "Sirkülasyon motorları ile ilgili ses şikayetleri var. İyi bir sirkülasyon motoru dış filtre fiyatları ile yarışıyor" demiş. Eheim compact On 2100 tankınıza uygun ve fiyatı 410 TL. 3000 Debilik versiyonu ise 520 TL. Tankınııza uygun kaliteli dış filtreler 1500-2500 TL civarı.
Alt sump ın filtre hacmi ile yan sump ve dış filtre boy ölçüşemez. Ayriyetten yavruluk olarak kullanıma açık olması da + larından birisi. Bu boyutta tank yaptırırken en iyisi olsun deyip alt sump yapın ileride kafanız rahat olur.
Lepistesler Ve Tatlı Su Yengeçleri
Tatlı su yengeci ve kerevitler balıklarınızı avlayacaktır. Tek tür olarak bakmanızı öneririm.
Dev Yılanbaş
Dekorasyon, tank arkadaşları, genel görüntü sanki doğadan bir kesit, görsel bir şölen adeta.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 461 Online Kullanıcı, 251 Üye

Online Kullanıcılar

darksider, ilker2626, aliosmank, TheHobi, stopsound, patrol76, sinan m.d, SONADOR, PetVaryum, ahmtemre, ankara0606, eppinger, dark blue, oherek, SanctusDeus, kadir0606, muspar, fingolfin, punis_her, Alpay74, akif27, KILLIFISH, RookiErsan, zatonica, s3lck, gokkurt, BarisD, Supervenenis, Erhan 13, eferotti, TurX, yilmazportakal, atakan1, ilker aydın, Fawkes, orimohito, ozgurkeklikoglu, forester64, AYKAN16, armaqan, lemur, msuluk, egehamit, nzm06, apistoapisto, avniarikkok, arconim, Traveller, levent1482, hobice, Kınayu, erakay, Vascol, mbilguven, Kayi1299, Ches, Deniz Emresi, devrimdpt, EmirHaN, Piyanist., serhanR6, BatuMert, ilkermat, viper_78, dusumsel, Koksal Gurkan, Bllzgl, Skylord, hipnos, deatless22, KUTLUG23, namsada1, ternapi, Arifhb, babayucel, SCORPION_79, karpin, Ejder Günaydın, MiSoSiKiaN, vendetta99, ProScotch, Goksen, siyaha, Arapaima, beyazgul, Aalican53, icelebi, onurxonur, legionnaire1, Mert Çardak, bakaya, EGInfernO, jueJ., rizasirman, enes021, AkvaryumKolik, YigitcanTuran58, yigit3558, bybilge66, MBaştuğ, ozanbaseski, Alcynone, msurucu, atiryaki, brk55, vetet, -RBG-, wmelontr, İBOW@R, biacar, ProoF2834, Malawi_54, Alihanunal01, sawaskoca, muratgurer, Qguz, voltran, mustix_223, omer417, Selçuks, CİHAN044, rupee, Yavuz ÖZTÜRK, Apoca1ypse, mkut, bkaracayir, brk_tuncer, lebowskia, nikon_, mcmert, StenkaRazin, rastlantısal, KartalŞafak, Acil Stop, Akgün Cem, S.Bal, ersel, krib, Skopos, masaaii, Vasfi, capo di capi, tkahramaner, cyhn84, aliosmanasman, Dimidiochromis, Cloud, Mikail Erdoğan, DeviLLe, darkaura, Kuzey Onur Üstoğ, toprakzan, senfoni28, hasancn, Orhunekm, TugayKrmn, Emre5454tosun, yucesoy83, levity, Ugur79, aires, alvin21, Emrkyk, SmallCandyThing, DtResat, hassan63, AtlasPoyraz, denizulucutsoy, hondaci06, PlecoLover, Kadir5834, DiscusFan, Emin18, Tropikalbalık, SGY, BekirKemal, laryscrl, erman212, sselduz, donut, mrtgrgn16, UfukVural, MAydin17, Ykal, emrepablo11, Pacific, Leon78, Ercan141414, eskiyapar, ozan_1903, idiopatik, utoku, eskserkan, burakhoca2000, ibrahimdogan2803, ahmet.yildiz, selfish, Mehmet0011, mehmet karadağ, tatlisarap, ersin ün, Ali.65, ademakci, alpkim, mstfaydin, mlh06, enigma98, mahmut1905, Sisyphos, Betanın_Tacı, emre12ozkan, Ardyus, sezowich, Nursun, oscarus, WildFish_Keeper, Hak@N, BaranTiryaki, Tebery, alonesmaug, LepistesDüşkünü, hakancakir, taner.sahin, NextToYou, sherloock, Hanslanda, coldglave, XerXes, Joseph122, oguzhanakbas, TheSequeeL, GünayS, BarisGumus94, elmakebabi, mbcr06, scorpion2884, nomercy, WalterWhitee, corax, civando, UĞUR, KAYHAN, Manacapuru, hanil, Melih Arslan, Parsl, HardScape, Canerevcl, yusuf-konca, enginD., thercan, emre42cakmak,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.