ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
UrasArt
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
803
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
17 Ekim 2022 19:37
Son Ziyaret:
14 Temmuz 2024 12:02
Toplam Mesaj:
765 [1.19 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
163 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Uras
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Antalya
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Uras 44 litre kiraz karides akvaryumu 32 litre medaka pondu 170 litre su bahçesi

SON 10 MESAJI

Doğal Kurulumlarım
[QUOTE=sonlgsbukucu]Plastik saklama kutuları salınım yapmıyor mu? 60 lt ve üzeri önerebileceğiniz plastik kutu varmı havuz kurmak için ya da büyük havuz brandaları oluyor balık çiftlikleri için onlardan ufak ebatta alıp kutunun içine sarsam salınım yapmayı engeller mi bana link atabilir misiniz bu ürünlerin?[/QUOTE]

Forumda birçok kişi plastik kaplar kullanıyor bu tarz su bahçeleri, mini pondlar vs için ben dahil sorun yaşayan görmedim.
100 litreye kadar saksılar olsa da her yerde bulmak kolay değil, onun dışında sanayi tipi kasalara da göz atabilirsiniz.
Havuz brandaları hakkında pek fazla bilgim yok.
Bu Göl Bitkisinin Türü
Tilki kuyruğu gibi görünüyor
Doğal Kurulumlarım
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/236810/310520242046331.jpg[/IMG]
Killifish Serüvenim ( Medaka İthalatı )
Cennet balıklarını daha 170 litreye alamadığım için bir süredir orada sayısız medaka yavrusu (tahmini 30+) yaşıyorlar kendi kendilerine, onlara nasıl yer bulacağım derken birde varyatelerden iyi haberler gelmesi beni hem sevindirdi, hem de yerim olmadığı için çok çaresiz hissettirdi [:)))]
Hayırlı olsun, bu haberi bekliyordum [:)]
Sizce Ne Eksik Ne Fazla ?
[QUOTE=tafocan]

Ben sadece kötü su şartlarımı demişim? Sebeb olmadan hiçbir balık atlamaz demişim örneklendirmelerim tabiki genişletilebilir.Doğada çok sıçrayan mı? kaç kere sıçrıyor sayı mı tuttunuz? Beta ve labirentliler sıçrama eğilimi çok göstermezler çünkü yaşadıkları bölgelerde genelde av değillerdir.mevsimsel suların çekilmesiyle tüm bataklık ve sığ su balıkları gibi sıçrayarak yer değiştirebilir yada değiştirmez.önlem olarak bunu alabilirsiniz.ama benim sebebsiz yere sıçrama yapmaz dememe muhalefet olabilcek bir görüş koymamışsınız mantıklı.ayrıca bu balıklar doğada değil iyi bir bitkili akvaryumda yeterli saklanma alanıyla huzurlu ve oluşan doğal kurtcuklarla ve sizlerin verdiği kaliteteli yemler ile yerlerinden asla çıkmak istemezler özellikle betalar bölgecidir çok yer değiştirmezler.

[/QUOTE]
[B]
Ben sadece kötü su şartlarımı demişim? [/B]
Evet demediniz, zaten ben de [K]kötü akvaryum koşulları[/K] şeklinde belirttim, su şartları değil.
[B]Doğada çok sıçrayan mı? kaç kere sıçrıyor sayı mı tuttunuz? Beta ve labirentliler sıçrama eğilimi çok göstermezler çünkü yaşadıkları bölgelerde genelde av değillerdir.[/B]
Evet, labirentli balıklar zıplama riski en fazla olan türlerdendir. Ben sadece nesnel bilgiler aktarmışken kaç kere sıçrıyor sayı mı tuttunuz gibi konuyu öznelleştirmeye çalışmanız gereksiz ve saçma, akvaryum dünyasıyla ile ilgili doğru bilgilere sahip bilgi kaynaklarını biraz bile incelerseniz bettaların ne kadar atlamaya meyilli türler olduğunu görebilirsiniz. Veya o kadar araştırmaya bile üşeniyorsanız "betta jumping" şeklinde aratarak iddianızın aksine betta splendes ve farklı betta türlerinin çok sık ve güçlü sıçrayabileceklerini görürsünüz.
[B]benim sebebsiz yere sıçrama yapmaz dememe muhalefet olabilcek bir görüş koymamışsınız mantıklı.[/B]
Aslında yazıyı okuduktan sonra biraz bile düşünürseniz "muhalefet olabilecek görüşler" görebilirsiniz.
Mesela bir sinek akvaryumun kenarına konar, bettanız onu görür ve yakalamak için sıçrar, haliyle yere düşer.
Sizce Ne Eksik Ne Fazla ?
[QUOTE=tafocan]

Merhaba yorum için teşekkürler Su şartları ve hacmi yeterli, düzenli ve yeterli beslenen sağlıklı hiçbir balık akvaryumdan atlamaz. atlıyorsa sorunlar su yüksekliği değil sağlanamayan şartlardır ve o balık atlamasa bile başka sebeblerden zaten ölücektir.iyi hobiler[/QUOTE]

Bettalar ve çoğu labirent organına sahip tür, doğada genel olarak alçak sularda yaşarlar. Zaten yüzyıllar içerisinde labirent organının gelişmesi ve köpük yuva adaptasyonu bu sığ sularda yetersiz oksijenden etkilenmemek içindir. çiftleşmek, saklanmak, kaçmak veya avlanmak için bir su birikintisinden diğerine sık sık geçerler ve diyetlerinin yaklaşık %10'unu sucul böcekler ve sinekler karşılar.
Doğada bu kadar sık sıçrayan bir balık türünün sıçraması, ve başka bir su kaynağı olmadığından dolayı istemsizce yere düşmesi sadece kötü akvaryum koşulları ile ilgili değildir.
Keyifli hobiler dilerim.
Sizce Ne Eksik Ne Fazla ?
Su pek alçak değil, bettanın atlama riski var bu konuyu bir düşünün derim.
Akvaryuma Salon Bitkisi Olur Mu?
[QUOTE=Laterthanbefore][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/240275/270420241118531.jpg[/IMG]

Kendi akvaryumumda bu bitkiye bakıyorum akvaryum için biraz büyük ama su içinde yetiştirebilirsem güzel görünebilir.

Bahsettiğim video:
[VID]https://youtu.be/ae_7n8SRuog?feature=shared[/VID]
Videoyu paylaşan site:
[URL]https://aquariumbreeder.com/how-to-use-pothos-plants-in-a-shrimp-tank[/URL]
Bu site konu bakımından ilginç bilgiler içeriyor ben çok beğendim incelemek isteyenler bakabilirler


.

Özellikle salon bitkileri çok güzel desenlere sahip:
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/240275/270420241129241.jpg[/IMG][/QUOTE]

Sizin akvaryumda baktığınız bitki telgraf çiçeği, su altına koyunca en çabuk çürüyeceklerden.
Aslında videoda da göründüğü üzere durum çok net belli, su altında büyümüyor.
Su üstünde olan istikrarlı bir şekilde büyürken su altında kalan zamanla yosun tuttu, aylar sonra verdiği minik bir sürgünden sonra sonucu başarılı bulmak anlamsız, sanırım devam videosu yok, zaten sonuç az çok belli.
Son attığınız bitki fittonia, aslında bir salon bitkisinden çok teraryum ve poludaryumlarda kullanılan, nem seven bir bitki. Bende de var, küçük ve çok hızlı gelişim göstermeyen bir bitki olduğundan dolayı kökleri su altında bakılabilecek olsa bile filtrasyon potansiyeli düşük sayılabilir.
Yine de dediğiniz gibi çok güzel gözüküyor.
Akvaryuma Salon Bitkisi Olur Mu?
[QUOTE=Laterthanbefore]Peki kökleri akvaryum içerisinde yaşayabiliyorsa su içerisinde de yaşayamaz mı, adapte edilebilir mi? konuyu tekrar gündeme getirmek istedim bilgi sahibi arkadaşlar beni aydınlatabilir.

Youtubede bazı çalışmalar gördüm:
Salon bitkilerini ve bazı sarmaşıkların su içerisinde büyüyen yapraklarının su altında yaşamaya adapte olduğu görülüyor ,ozaman sadece bazı bitkiler için mi geçerli yoksa salon bitkileri ile de yapılabilir mi merak ettim.

Hatta bunu deneyimlemek istiyorum, belirli bir bitki önerecek var mı, hangi bitkiyi denememi tavsiye edersiniz veya hangisini denememi istersiniz.
Bir konu başlığı açıp konu hakkında edindiğim bilgileri aktarmak güzel olabilir.[/QUOTE]

Kökleri suda olacak şekilde pothos sarmaşığı, monstera, telgraf çiçeği, ficus pumila bakanlar görmüştüm, kendim de hali hazırda denemeler yapıyorum.
Bu bitkilerden uzun vadede akvaryumda yaşama şansı en yüksek olanlar (sadece kökleri su içinde) ise monstera ve pothos sarmaşığı. Zaten tropikal bölgelerde yaşayan bu bitkilerin mantıksal olarakta adapte olma şansları daha fazla. Ama diyelim ki yapraklarının bir kısmı su içinde bakılacak bitkilere bakıyoruz, bunun için en iyi tercihler bence şans bambusu ve japon şemsiyesidir bu bitkiler sürekli yapraklarının su altında kalmaması şartıyla 20-30 cm su derinliklerini tölere edebilirler, ama dediğim gibi bir kısmı veya birkaç yaprağı mutlaka su üstünde olmalı. Zaten aldığınızda ve suya koyduğunuzda komple su altında ise su üstüne çıkmaya çabalar, çıkamazsa zamanla bitkiyi kaybedersiniz.
Son olarak, suda köklenen her bitki akvaryumda uzun süre bakılamaz bunu zaten bitkilerle az çok uğraşmış neredeyse herkes bilir, ayrıca toprakta yetiştirilmesi gereken her bitki suda bakılınca olgunluğunu tamamlayıp çiçek açamaz. Bu konuda en çok şaşırdığım istisna yaprak güzeli oldu, bu bitkiyi köklendirmek için suya koydum ve çok kısa bir sürede çok fazla kök çıkararak çiçek açtı ve şuan hala çiçekleri duruyor -bu süreçte birkaç yaprak kurudu ama gayet normal- .
yine birazcık toprak ile haşır neşir olmuş, evinde birkaç bitki bakan insanlar bile şunu bilir, suda köklendirme yaparken su içinde yaprak bırakılmaz, yoksa kısa sürede çürür. Bahsettiğiniz videoları merak ettim, atarsanız tekrardan bir yorum yapabilirim.
Uzun zamandır bu kadar uzun yazı yazmamıştım [:D] keyifli hobiler dilerim.
Doğal Kurulumlarım
Baharın gelmesiyle birlikte kurulumlar canlandı, güncelleme vakti geldi [:D]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/236810/150420241839421.jpg[/IMG]
Bu bacopayı küçük ponda ilk aldığımda 15-20 cm civarıydı, şuan su dışındaki kısmı 25 cm civarı [:)] emers durumdayken yanlardan çok fazla ve hızlı bir şekilde yeni kısımlar çıkıyor. Büyük ihtimalle onları budarsam ana dal çok daha hızlı uzayacak ancak buna pek niyetim yok.
-
Medakaların ilk yumurtaları çıktı, bu sezon çok fazla yavru büyütmeyi düşünmüyorum ama duruma göre de değişebilir
-
Cennet balıklarına birkaç gündür, medaka yumurtaları çıktı sizde hala çalışma yok diyerek baskı yapıyordum, anlaşılan işe yaramış [:O][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/236810/150420241845061.jpg[/IMG]
Ancak sanırım yuvada yumurta yok, zaten erkekte hiç ilgilenmiyor. Belki ilk seferdir diye çok rahatsız etmedim şuan baloncuklar yavaş yavaş patlıyor ve gittikçe azalıyor. Neyse, bir dahaki sefere başarılı olma şansları daha fazla.
Yalnız bu konuda garipsediğim birşey var, erkek (veya her ikisi birlikte) su üstü bitkilerinin çok olduğu değil nispeten su yüzeyinin daha boş olduğu bir yere yapmışlar yuvayı. Mesela bacopaların sudan hafif hafif çıktığı ve ceratopterisin su yüzeyine ulaştığı yere yapsalardı daha sağlam olurdu. Bunu da biz mi öğreteceğiz [:)))]
-
Son olarak güneşe yönelmiş hydrocotyleler ile yazıyı bitiriyorum.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/236810/110420242140351.jpg[/IMG]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.