ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Saussure
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
98
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
14 Kasım 2012 23:19
Son Ziyaret:
7 Saat 21 Dakika önce
Toplam Mesaj:
1795 [0.56 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
29 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Mert Soyumert
Doğum Tarihi:
30 Haziran 1989
Yaş:
32
İl:
Ankara
Meslek:
Öğretmen
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Mert Soyumert

SON 10 MESAJI

150*150*50 Canlı Tavsiyesi
[QUOTE=ErtanGulen]Selamlar,

Kardinaller yada neonlar karma tanklarda yavrulasa bile çoğalamaz diye düşünüyorum.

Amano karides şuan Türkiye’de bulması çok zor ve cinsiyeti bilseniz de üreme şartları biraz karışıktır. Çok teori ile yapılmış tercihler. Ulaşılabilir canlıları da araştırmanızı tavsiye ederim. [/QUOTE]

Çok haklısınız, bu konuda denemelerim oldu, yeni başlayacak birisi için biraz fazla karmaşık olabilir.

Üretmek için ebeveynleri ayırıp, yağmuru simüle edip bitkili bir alana yumurta döktürüp ebeveynleri ayırmak gerekiyor. Artemia yiyemeyecek kadar küçük yavrular yumurtadan çıkacak. bir süre yavru olup olmadığını bilemeyebilirsiniz. Küçücük yavruları infusoria ve oturmuş bir filtreden alınan tortulardaki minicik canlılar ile büyüttükten sonra nispeten daha kolay yemlerle beslemek lazım, üretim için pek değmez, ama inanılmaz zevklidir neon üretimi.
150*150*50 Canlı Tavsiyesi
Ahmet bey selamlar, Kardinal Neon'ların cinsiyet ayrımı biraz sıkıntılı olabilir, belli ayrımlar yapılabilir, dişiler daha iri olur, küçük neon tetralarda parlak mavi kısım erkeklerde daha düzdür, dişilerde daha eğimlidir, kardinallerde de aynı mıdır bilmiyorum ancak 40 balığı tek tek teşhis edip yakalamak çok zor olacaktır, hayata geçirecekseniz kolay gelsin şimdiden [:)]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/137418/200920211335341.jpg[/IMG]

Eğer bitkili olacaksa ve tabanda yüksek bir kum olacaksa test kitleriyle durumu kontrol altında tutabilirsiniz. Hatta çöpçü sayısını arttırabilirsiniz, sürü halinde gezecekler ve sürü davranışlarını izlemek çok zevkli olur. Farklı tür çöpçüler birbirleri ile sürü olabilir mi bilmiyorum.

Bu karmada sudan çıkan sadece Amano karidesleri gözlemledim, diğerleri suda bir sorun yoksa çıkmak istemezler. Neonlar da suyun orta kısımlarında takılacaktır genelde, yüzeye çok gelmezler. Yine de üstten bir miktar pay bırakarak (birkaç santim) kazaların önüne geçebilirsiniz.

Kökün suyun dışına çıkmasının bir sıkıntısı olmaz diye tahmin ediyorum, yarısı dışarıda duran köklere sahip show akvaryumları gördüm. Sadece kökü dibe sabitlemeniz gerekecek, çünkü o boyutta bir kökü batırmak sorun çıkarabilir ve kök sabit durmayabilir.150*150*50 Canlı Tavsiyesi
Tavsiye değil ancak aklıma şu video geldi:

[VID]https://www.youtube.com/watch?v=VmbZUbIr2Ro[/VID]

Yavrularını büyüten ve bölge tutan Melek ya da orta amerika chiclidleri gibi balıklar için mantıklı bir tank, her çift kendi köşesine sahip olabilir. Bunun dışında masraf çıkartmak için dediğiniz gibi canlı doğuranlar da iyi bir seçenek olabilir, ancak saklanan yavruların yem bulabilmesi için fazladan çaba gerekebilir, günde birkaç öğün yavruların saklandığı alanları bulup oraya şırınga yardımı ile yem püskürtmek gerekebilir.

Benim önerim özel tür vatozlar+canlı doğuran olur.
40lt Akvaryum Molly Balığı Hk.
[QUOTE=flow34]Merhaba, hobiye yeni başlıyorum. Daha önceden deneyimim yok. 1 metrelik akvaryum planım var ancak emin olamadığımdan küçük bir akvaryumla başlamaya karar verdim. Bir süredir okumalar, araştırmalar yapıyorum. Bir kaç konuda bilgi rica ediyorum?

1. 40lt akvaryumda azami bakılabilecek molly adeti kaç olabilir? 1e 4d düşünüyorum ancak üreme sonrası sayı artar ise ortamın sağlıklı kalabilmesi için azami sayıyı merak ediyorum.

2. Akvaryuma tuz ekleme kısmı biraz kafa karıştırıcı. Kimi hurafe derken kimi şart diyor. Doğrusu hangisdir?

3. Co2 sistemi gerektirmeyen ışıkla halledilebilecek basit, molly balığının seveceği, yavruların saklanabileceği bitki türleri nelerdir?

4. Bakteri kültürü için ekstra ürün kullanmam gerekir mi? Gerekiyorsa öneride bulunur musunuz?

5. Pipo filtre uygun mudur? Su ısıtıcı harici almam gereken akvaryum içi malzeme var mıdır?

6. Akvaryuma cüce vatos ekleyebilir miyim kaç adet olmalı?

Teşekkür ederim. [/QUOTE]

Merhabalar, hobiye hoş geldiniz. Eğer doğru adımları atarsanız hobiyi çok seveceksiniz. İleride akvaryumu büyütürseniz küçük tankı yavru tankı ya da karantina olarak kullanabilirsiniz.

1) 1 erkek 4 dişi 40 litre için başlangıç olarak kabul edilebilir, ancak aldığınız molilerde daha fazla büyüyen yelken kuyruk Moli geni varsa 40 litre küçük kalır, normal moli olmasına dikkat edin.

2) Tuz gerekli değildir, sert su gereklidir. Sert suyu midye kırığı kullanarak elde edebilirsiniz. Midye kırığı duruma göre birkaç ay sertleştirip etkisini kaybettiği için filtre torbası veya kadın çorabı içinde akıntı olan bir yere saklarsanız ileride değiştirip suyun sert kalmasını sağlarsınız. Bütçeniz var ise test kiti öneririm.

3) 40 litre için çok büyük olmayan bitkiler öneririm, eğer seviyorsanız su üstü bitkilerini (Amazon frogbit, su marulu pistia gibi) kullanbilirsiniz, tabanda da su üstü bitkilerinin gölge sağladığı yerde sert suya uygun, direkt ışık almayınca da büyüyecek bitkiler olan anubias ve crypto wendtii gibi bitkilerle görsellik sağlayabilirsiniz. Yavrular su üstü bitkilerinin köklerinde iyi saklanıyor. Su üstü bitkilerinin bir diğer avantajı ışığı kestikleri için tankta daha az alg oluşumu olacaktır ve eğer ışıklandırma yeterli olursa suyu temiz tutmada çok yardımcı olacaklardır. Aşırı kaliteli bir ışık istemiyorlar, 40 litreye tepeden gece lambası tarzı bir lamba ile Philips Tornado 6500K markası gibi bir ampül takabilirsiniz, düşük watt'lı bir ampül yetecektir. Bildiğim kadarı ile su üstü bitkileri CO2'yi havadan aldıkları için ekstra bir CO2 vermenize gerek yoktur. CO2'yi havadan aldıklarından yüzde yüz emin değilim, ancak sonuç olarak CO2 verilmeyen tanklarda da güzelce yetişiyorlar.

4-5) 40 litre ve az balık yoğunluğunda pipo filtre olabilir, pipo filtreye hava motoru gerektiğini ve motorun sesli olacağını unutmayın. Bakterilerin oturması için akvaryumu kurmalısınız (su, kum, filtre, ısıtıcı hepsi) ve boş çalıştırıp döngüyü başlatmalısınız ve döngü oturana kadar balık eklememelisiniz. Döngünün oturması uzun sürebilir, haftalar kadar. Eğer gönlünüz el veriyorsa döngüyü başlatmak için bir balığı kurban olarak salabilirsiniz, ki acımasızlık olduğunu düşünüyorum. Bu balık döngü oturana kadar çok sıkıntı çekecektir, çünkü döngü oturmadan tankta amonyak ve nitrit daha az zararlı olan nitrata çevrilmeyecek ve balık sağ kurtulsa bile çok sıkıntı çekecektir, belki kalıcı hasar olacaktır. Onun yerine sabırlı olup boş tanka bakteri kültürü ekleyip bu bakterileri beslemeniz daha iyi olacaktır. Ben bunun için saf amonyak ve bitki kullandım. Kurulumdan birkaç gün sonra ekleyeceğiniz bitkilerden dökülen ve çürüyen yapraklar (bitkiler adapte olana kadar bir miktar kayıp olacak) döngüyü başlatmaya ve oluşmaya başlayan yararlı bakteri kültürünü beslemeye başlayacaktır. Ancak çürüyen bitki yaprak veya kökleri tek başlarına yetmeyebilir, bakteri popülasyonunun çoğalması için ek besin gerekecek. Eğer test kiti kullanacaksanız 1 ppm saf amonyak da ekleyebilirsiniz, amonyak çevrilince (haftalar sürebiliyor) nitrit değerinin sıfırlanmasını beklemeniz gerekiyor, amonyak ve nitrit düzenli olarak çevrilebildiği zaman nitrat patlayacaktır, bu noktada su değişimleri şart. Saf amonyak eklemek başlangıç için biraz karmaşık, bunun yerine boş tanka yem ekleme gibi yöntemleri de araştırabilirsiniz. Önemli olan eklediğiniz bakteri kültürünü beslemek ve çoğalıp uygun popülasyona gelmelerini beklemek.

6) Cüce vatoz 40 litre için büyük olacaktır. Hareketsiz zaten diyecek olursa gece fenerle izlemelerini öneririm. Geceleri oldukça aktif balıklardır. Gündüz aktif olmayı öğrenenleri de vardır, ama ben yapamadım öyle maalesef. Akvaryumu büyütürseniz vatoz daha iyi olur.


Son olarak moliler bitkisel ağırlıklı beslenmelidir. Hepçil (hem etçil hem otçul) olarak tanımlansalar da okuduğum bir çok bilimsel makalede doğadan toplanan Moli örneklerinin genel olarak otçul beslendiği gözlenmiştir, arada böcek, kurt tarzı etçil besinleri de tüketirler, ancak genelde alg yerler. Spirulina ve chrolella içerikli yemleri tercih etmeniz balıklar için iyi olacaktır. Kullandığım en iyi yem markaları Omega One ve New Life Spectrum markalarıdır. Omega One Seaweed (çeşitli renkleri var), Omega One Veggie Kelp Flakes (Hepçil yem), Hikari Seaweed Extreme, New Life Spectrum AlgaeMax ürünleri çok iyidir. Alacağınız küçük kutular 1 erkek 4 dişi ve doğacak yavrular için uzun süre yetecektir. Yeme ilave olarak haşlanmış ıspanak, kabuğu soyulmuş haşlanmış bezelye, haşlanmış havuç benim balıklarımın sevdiği sebzelerdir, haşladığım sebzelere toz sarımsak ve toz spirulina ekliyorum ve sebzeleri aşırı küçük kesip kaşıkla ezip püre yapıyorum, spirulina ve sarımsakla karıştırıp veriyorum, deliriyorlar.

Bunun dışında Molilerin beslenme şekilleri "Algae Grazer" olarak geçiyor, graze otlamak demek oluyor, bu da demektir ki doğada gün içinde sürekli alg "otlarlar". Ben de kendi balıklarıma gün içinde azar azar yem veriyorum. Burada önemli olan nokta yemi az vermek.

Sabırlı olursanız sorunsuz ve huzurlu bir akvaryum kurabilirsiniz, bir iki haftada yeni bir akvaryum hazır hale gelmez. Bakteri kültürünün üzerinde yazsa bile gelmiyor, test kitleri ile birçok kez denedim, tam yazanı uyguladım ancak olmuyor. [EDIT]Saussure,2021-09-19 01:45:09[/EDIT]
Dondurulmuş Yem
Merhabalar, linkteki ürünlerden Ocean Nutrition markasını kullanıp memnun kalmıştım. Yem eğer çözülüp tekrar donmadıysa sorun çıkmaz, dibe çökmelerine izin vermeyecek şekilde azar azar dökebilirsiniz dağılmaması için.

Eğer dondurulmuş yem hakkında şüpheleriniz var ise FD, yani Freeze-Dried yöntemiyle kurutulmuş yemleri kullanabilirsiniz. Çünkü dondurulmıuş yemin önceden çözülüp tekrar donmadığını bilemeyiz. O yüzden kurutulmuş yem daha iyi olabilir (besin değeri açısından değil, güvenlik açısından) Vermeden önce suda bekletirseniz tekrar su alınca kurumuş ürün tekrar canlı formuna kavuşuyor (canlanmıyor tabi, sadece şekil olarak) ve balıkların ilgisini çekiyor. [EDIT]Saussure,2021-09-18 20:45:08[/EDIT]
2 Çöpçü Balığıma Bir Türlü Yem Yediremedim.
Çöpçüler hepçil balıklar, bitkisel ağırlıklı beslenmezler. Hatta sizinkiler küçük olduğu için protein ağırlıklı beslemekte yarar var.
Düzeltme: Çöpçüler etçil ağırlıklı beslenebilir.

Kavanozlardaki yemleri tanıyamadım. Dajana yem çöpçünün yiyebileceği bir yem gibi görünüyor. Son kullanma tarihi önemli. Ancak son kullanma tarihi gelmemişse ancak yem uzun süredir açıksa, (6 ay kadar deniyor) yem bozulmaya başlar. Eğer yemlerin bozuk olmadığına eminseniz balıkları yeme teşvik etmek için sarımsağın suyunu vereceğiniz kadar yeme sıkın, 15-20 dakika bekleyin. Balıklar sarımsak kokusuna çıldırıyor. Belki de geldikleri yerde canlı yeme alıştılar, kuru yeme adapte olamadılar, biraz yardımcı olmak gerekiyor olabilir[:)]

Siz de Ankara'dasınız sanırım. Bendeki yemlerden sizinle paylaşabilirim, çünkü en küçük boyu almama rağmen kutunun yarısına gelemeyeceğim. Kızılay veya Tunalı civarına gelirseniz bir miktar vereyim. [EDIT]Saussure,2021-09-13 14:43:32[/EDIT]
2 Çöpçü Balığıma Bir Türlü Yem Yediremedim.
Merhabalar, resimleri göremiyorum, o yüzden neyi reddettiklerini de göremiyorum. Ben çöpçülerimin iştahla yediği yemleri söyleyeyim. En sevdikleri FD Bloodworms yani kan kurdu. Vermeden önce vereceğiniz kadarını 5 dakika kadar suda bekletmeniz gerekiyor, ben elimle içindeki havayı suda hafif bastırarak alıyorum ve dibe çöküyor. Bunun dışında Omega One markası çok çok iyi bir marka, bu markanın Shrimp Pellets diye bir dip yemi ürünü var, iştahla yiyorlar.

Çöpçüler bıyıkları sayesinde karanlıkta yem bulabilir. Gece atarsanız daha rahat yiyeceklerdir. Belki de ağızlarında daha da ufalayıp öyle yiyorlardır, gerisini atıyorlardır ağızlarından, bu da bir ihtimal.

Bunların yanında balıklarınızın yem yemiyor olmasının nedeni stres olabilir. Japon balığı bakmadığım için tam bilmiyorum ancak çöpçü ve japon balığının uyumluluğunu araştırmanız yararlı olabilir. Ayrıca çöpçüler 6'lı bakıldığında rahat hissederler, sürü balığıdır. Bu da onları strese sokmuş olabilir.

Şu yemlerden bahsediyorum:


[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/137418/130920211254011.jpg[/IMG]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/137418/130920211254021.jpg[/IMG][EDIT]Saussure,2021-09-13 12:54:10[/EDIT]
Yeni Veliferalarım (video Eklendi)
Baskın ay kuyruk erkek de maalesef düzelmiyor, onun dışındaki dişiler düzeldi, yani teşhis ve tedavi doğru ancak her zaman işe yaramıyor. Karantina tankına alıp daha yoğun bir tedavi uygulayacağım, biraz dinlenmesi için zaman veriyorum.

Ancak bir yandan yavrular da büyüyor, ölen yetişkinlerin yerini sabırlı olup yavrular ile dolduracağım. Birkaç vahşi renk yavru var, umudum onlarda [:)]
Torunlar Doğdu
Merhabalar, doğumun düzenli olacağını hesaba katmanız gerekiyor. Yani ya küçük olmayacak bir yavru tankı kurun ya da ana tankta kurtulanları büyütün. Elinizdeki dişi sayısı, doğum sıklığı ve kurtardığınız ve gelecek doğumlarda kurtaracağınız yavru sayısını hesaplayın, yavruların ne kadar zamanda elinizden çıkarabileceğiniz boyuta geldiğini araştırın, üretim yapmayacaksanız ana tankta kurtulanların büyümesinin daha mantıklı olduğunu göreceksiniz.

Bence çocuğunuza doğanın döngüsünü öğretmek, güçlünün ve akıllının hayatta kaldığını göstermek için bir fırsat (akvaryum ortamında tabi ki illa zeki veya güçlü hayatta kalmıyor, şans da çok gerekiyor).

Yetişkin moliler bitkisel ağırlıklı beslenmelidir. Eğer miniklere ana tankta bakacaksanız 12 saat arayla yavru ve yetişkinler için iki ana öğün bitkisel yemle besleyin (tetra pro algae, Hikari Seaweed Extreme gibi yemler), bunu yaparken de biraz ezip irili ufaklı parçaları akvaryuma dağıtın, yavruların saklanma alanlarına gelirse yavrular yemi kapacaktır. Bu iki ana öğün dışında dört saat ara ile yavruların olduğu bölgelere şırıngaya koyduğunuz yavru yemlerini sıkabilirsiniz, miktarı ayarlarsınız, büyükler için atıştırma, yavrular için normal öğün olacak.

Yavru yemi olarak decapsulated Artemia, yani kabuksuz Artemia kullanabilirsiniz. Ancak bu yemi vermeden önce 5 dakika kadar suda bekletip dibe çökmeleri için sallamalısınız, yoksa sindirim problemleri görülebilir. Eğer bu zahmetli geliyorsa Hikari First Bites gibi yavru yemleri kullanabilirsiniz.
[EDIT]Saussure,2021-08-30 02:41:29[/EDIT]
Kapaklı Akvaryum İçin Otomatik Yem Makinesi
Çok teşekkür ederim, fiyatı da uygun. Analog makineler bazen öğün atlıyor diye okumuştum, böyle bir sorun yaşamadınız memnun olduğunuza göre.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.