ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
MertSoyumert
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
1381
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrimiçi
Üyelik Tarihi:
14 Kasım 2012 23:19
Son Ziyaret:
15 dakika önce
Toplam Mesaj:
2680 [0.71 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
161 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Mert Soyumert
Doğum Tarihi:
30 Haziran 1989
Yaş:
33
İl:
Ankara
Meslek:
Öğretmen
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Mert Soyumert

SON 10 MESAJI

Safkan Velifera
Video:

[VID]https://youtu.be/h8OoEqZ17w4[/VID]

Erkek hala çok enerjik ve sağlıklı olsa da uzun ilişkilerin kaçınılmaz sonucu olarak daha az çaba harcıyor [:)))] Kur dansları çok daha kısa sürüyor. Bir süre kendi başına kalırsa kendine çeki düzen verir diye düşünüyorum. Ya dişileri yaza doğru doğum tankına ayıracağım ya da erkeği ayıracağım. Geri koyduğum zaman askerden gelen bir erkek formuna ve isteğine döneceğinden eminim.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/137418/200320232241341.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/137418/200320232241381.jpg[/IMG][EDIT]MertSoyumert,2023-03-20 22:42:05[/EDIT]
Akvaryum Altına Konacak Strafor
[QUOTE=lordnelsono6]Genel itibarıyla akvaryum altında kullanılan strafor çeşidi bu. Ben de akvaryumlarımda bundan kullanıyorum. [/QUOTE]

Çok teşekkür ederim cevabınız için. Emin olamadığım için hala koymamıştım ve kurulumu yapmamıştım.
Büyük Akvaryumda Nasıl Su Değişicem
[QUOTE=ysfmtr123]Sanırım söylediğim yanlış anlaşılıyor ama hatalı bilgiyi düzeltmek istiyorum cama cam içi boş yoğun kirletici canlıların olduğu Japon balığı sazangiller ailesine üye balıklar doğuranların özellikle sayısının fazla olduğu akvaryumlar belki su değişimsiz yapamayabilirler Yalnız şu an elimdeki akvaryumdan bahsetmek istiyorum Çok fazla akvaryumun var sadece bir tanesinden bahsetmek istiyorum ortalama 300 litre civarında al habitatından üst tabitasına kadar kendim tasarladım kendisine ait bir ekosistemi var Dışarıdan müdahale sadece yemleme yapmamla oluyor üstü yarım kapalı aydınlatma sistemim üçlü led lamba ve şerit led içerisindeki canlı sayısı balıklar için konuşuyorum 30 civarında farklı tür ve çeşitleri var ve tamamını yavruyken aldım kabuklu ve kabuksuz canlılar ailesinin Sayısını bilmiyorum bile oturup saymam da çok mümkün değil tabandaki kumlardan bile daha fazlalar bitki sayım Sadece ön planda görünenlerin sayısını verebilirim her bir ana gövdeyi saydığımda 140'a yakın arka planda ve görmediğim hatlarda da filizlenmeler var onları saymam çok mümkün değil iri ufak küçük büyük bir dünya bitki var dediğim gibi omurgasız canlı sayısı çok fazla ve ben bu akvaryuma canlı doğuran Melek tropikal kürler çöpçü Japon balığı Beta dişi ve erkek olmak üzere 30 küsür balığım var yavruların Sayısını bilmiyorum ve 1 yıldır ayda 2 litre Sadece su ekliyorum ne dip çekimi ne tür değişimi ve hatta bazen 10-15 günlük tatile çıktığım dönemlerde yemleme ihtiyacı bile duymadım belirtmek istiyorum meleklerimin boy ölçüsü ben aldığımda 6 adet 2,5 santim notlarıma göre 5 ay olmuş şu an boyları 16 santim yani ortalama Avucumun içi kadar parmaklarım dahil arkadaşlar su değişiminin veya tank büyüme ile canlanması ile ilgili hiçbir alakası yok Tamamen ortamınızı ve akvaryumundaki rahatlarıyla alakalı Siz hayvanlarınıza iyi bakıyorsunuz hayvanlar da size bunu büyüyerek gelişerek cevap veriyor Bu sözüm yanlış anlaşılmasın su değişimi gereksizdir demiyorum bakın Altını çiziyorum su değişimi gereksizdir demiyorum Sadece oturmuş bir akvaryumda su eklemek yeterlidir Sudaki mineral değerlerine gelince cama cam akvaryumlar içi boş akvaryumlar bu söylediklerimin dışındadır arkadaşlar[/QUOTE]

Yusuf bey keşke noktalama işaretlerini kullansanız, yazınızı okumak çok zor oldu.

Siz bir denge tutturmuşsunuz, tebrik ederim. Bitkileriniz geliştikçe suyu temizliyor.

Ancak bitki koymanın zor olduğu japon balığı konusuna su değişimi zararlıdır yazmanızın amacını çözemedim. [EDIT]MertSoyumert,2023-03-13 20:07:04[/EDIT]
Büyük Akvaryumda Nasıl Su Değişicem
[QUOTE=ysfmtr123]Sürekli su değişimi iyi birşey değildir.

Hatta bana kalırsa oturmuş bir akvaryumda su değişimi zararlıdır.

Alışkanlık sebebiyle sürekli su değişimi derler ama bilin zarar verir

Akvaryum yeni kurulmuşsa ve suyunuz çeşmeden ise evet o ozaman haftalık değiştirilmesi gerek ama oturmuş yada uzun süredir faal bi akvaryumda hastalık yada istenmeyen bir durum olmadan (hatta bu değişim en son care olsun) an su değiştirmeyin eksileri doldurun yeter[/QUOTE]

Merhabalar, bu dediğiniz Erkut beyin dediği gibi bol bitkili ve/veya denitrifikasyon olan canlı yükü litreye göre çok az olan tanklarda geçerli olabilir. Ancak bazı şartlarda geçerli değildir.

Örneğin:

- Japon balıkları büyürken birbirlerinin büyümelerini engelleyen bir hormon salgılar. Bu hormonu büyümeyi sağlamak için su değişimleri ile sağaltmak gerekiyor.
- Yavru büyütürken nitratı da olabildiğince düşük tutmak gerekir.
- Canlı doğuran yavru tanklarımda nitratın sıfıra yakın olduğu durumlarda bile su değişiminin büyümeyi hızlandırdığını gördüm.
- Sudaki mineraller azalacağı için yenilemek için su girişi olması gerekir. Üstü kapalı tanklarda buharlaşma çok azdır ya da yoktur, bu nedenle eksilen su ile mineral girişi yerine su değişimi gerekir bir süre sonra.
- Nitrata karşı hassas olan Tanganyika (deneyimim yok, okuduğum kadar), Discus, Velifera gibi balıklar ortalama canlı yükü var ise su değişimine ihtiyaç duyar.
Hangi Straforu Koymalıyım
[QUOTE=Kınayu]Selamlar ,

Yumuşak olmaz baskıyı yükü görünce tabana yapışır amacı gayesi kalmaz .
Bu tip sert Strafor çok daha iyi olur sert derken buda bir tahta yüzey kadar sert değildir örnek .

Bu sert dediğimize de Alüminyum köşebentler baskı karşısında içerisine doğru gömülür yer yapar cam yüzey gelir strafora yapışır dayanır istenen de odur zaten .[/QUOTE]

Merhabalar, sizce şu iş görür mü?

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/137418/050320231628311.jpg[/IMG]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/137418/050320231628321.jpg[/IMG]

Parmağımla bastırdığım zaman içeri göçüyor şu şekilde;

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/137418/050320231630041.jpg[/IMG]
Büyük Akvaryumda Nasıl Su Değişicem
Merhabalar, pratik olması için gereken malzemeler:

- Dip sifonu

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/137418/120320232316591.jpg[/IMG]

- 20 litrelik çamaşır suyu vs değmemiş kova (bence en az iki adet)

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/137418/120320232317311.jpg[/IMG]

- Eğer dolu kovayı akvaryum seviyesinin üstünde koyacak yeriniz yoksa maşrapa

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/137418/120320232318231.jpg[/IMG]

- Eğer su dinlendirecek imkanınız yoksa klor/kloramin/ağır metal giderici su düzenleyici

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/137418/120320232318571.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/137418/120320232318581.jpg[/IMG]


- Öncelikle iki kovadan birine akvaryuma ekleyeceğiniz suyu koyun, sudaki klor miktarına göre 1-5 gün içinde sudan gidecektir. Beklemek istemezseniz su düzenleyici ekleyip hemen kullanabilirsiniz.
- Eğer su çekeceğiniz kısımda ısıtıcı, filtre veya başka bir elektrikli alet boşta kalacaksa ısıtıcıyı su değişimden 15 dakika, filtreleri su değişiminden hemen önce fişten çekin.
- İkinci boş kovaya sifon ile suyu çekin. Kova 20 litre ise bir kerede 100 litrelik akvaryumda %20 su değişimi yapmış olursunuz.
- Beklettiğiniz/su düzenleyici koyduğunuz sudaki suyu cattle yardımı ile akvaryum suyuyla aynı ısıya getirin.
- Eğer akvaryum seviyesinin yukarısında dolu kovayı taşıyacak bir yer var ise dolu kovayı oraya koyun ve yeni suyu akvaryuma sifonlayın. Eğer yoksa maşrapa ile belinize kuvvet. Kafa motoru ve boru ile de yerden akvaryuma su taşımak bir seçenek.
- Su doldurduktan sonra çektiyseniz ısıtıcı/filtre fişlerini yeniden takın.
- Eğer "nasil su degisicem" sorunuz gerçekten nasıl olduğunu sormak değil de bir serzeniş ise balıkları bu işten üşenmeyecek bir hobiciye verin, siz de, balıklar da alan kişi de karlı çıksın.
High Tech Akvaryum İçin Canlı Önerileri
Merhabalar, Eheim Ecco Pro 200 öneririm, kısa araştırmamda yakın fiyatlarda olduğunu öğrendim. İkisi de 2500 lira civarı diye buldum. Tetra Ex serisi su kaçırmaya yatkın, en azında 800 ve 1200 modellerinin bu sorunundan birinci elden deneyimle eminim. Ecco Pro hem az enerji sarfiyatı hem de güvenilirliği ile yıllardır kullandığım bir filtre.
Eheim Substrat Pro Ömrü Nedir?
Merhabalar, zamanında ben de bir cevap bulamadım ve yıllardır substrat pro kullanıyorum (4 yıl kullandım, yıkadım sakladım, tekrar kurulum yaptım ve 3 yıldır aynı malzemeleri kullanıyorum). Toplamda 7 yıl kullandım, akvaryumu düzenli aralıklarla test kitleri ile kontrol ediyorum ve işlevini hala yerine getiriyor.
Safkan Velifera
[QUOTE=bbkaya06]Merhaba Mert bey bence artık balıklarla ilgili bir güncelleme gelmeli merak ediyoruz yavrucakları :)[/QUOTE]

Merhabalar, Burak bey, işlerim biraz yoğun bu aralar. Gelişimler biraz yavaşladı gibi görünüyor. Hem ben su değişmini haftada bire düşürdüğüm için, hem balıklar biraz büyüyünce canlı yükü arttığı için hem de canlı artemia yerine dekapsüle artemia kullanmaya başladığım için. Buna çözüm için kırma velifera tankını büyüttüm ve gelişminden memnun olmadığım 15 civarı balığı oraya aktaracağım. Bunun yanı sıra litrelik Reeflowers Bacteria Feeder aldım, düzenli olarak kullanmaya başladım. Nitrat ve fosforu azaltmayı hedefliyorum. Sirkülasyon artsın ve balıkların formu iyileşsin diye de destek olarak kullandığım Eheim 2010 iç filtreyi 2012'ye yükselttim. Bunlar gün aşırı yüzde 20 su değişimi ve şu an çıkaramadığım canlı artemianın yerini tutacak mı göreceğiz. Yine de iyi büyüyen birkaç balık var.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/137418/110320231319271.jpg[/IMG]

Üsttekiler anneler, alttaki iyi gelişen gençlerden birisi.

Erkek de artık son halini aldı yavaş yavaş, değişim göstermiyor. Son videodan beri yelkeni azıcık gelişmişse gelişmiştir, bilemiyorum. Erken döl alan anneler bir miktar daha gelişim gösterdi, formları oturdu ve irileştiler biraz daha.
Vatoz Yavrusu Nasıl Alabilirim?
[QUOTE=İbrahimkvk]

Merhaba vatozu alalı 1.5 sene ya da 2 sene oluyor sehpanın ayakları sağlam merak etme :D

[/QUOTE]

O zaman akvaryumunuzda ciddi anlamda yanlış giden hususlar var. Bu balıklar 1.5 sene onunda oldukça büyük oluyor.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.