ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
tucikosan
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
0
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
23 Mart 2020 13:39
Son Ziyaret:
31 Mayıs 2020 21:10
Toplam Mesaj:
4 [0.05 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
4 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Tuğçe Ö.
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Ankara
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

T. Ö.

SON 4 MESAJI

Ölen Balıktan Sonra Akvaryumu Düzeltme
[QUOTE=Beta_balik]Hastalıklar genelde su kalitesinden yada bakımdan kaynaklanır. Suda bir problem olmadığı sürece yeni ekleyeceğiniz balığa birşey olmaz.
Beyaz benek gibi parazitlerde ise, zaten beslenebileceklerleri bir balık bulamadıklarında ölürler.
Kurulu düzeni ve oturmuş döngüyü bozmayın, sadece suyu değiştirebilirsiniz. Onu dışında 10 gün kadar bekleyin, balığı ekleyebilirsiniz. [/QUOTE]

Peki elimdeki malzemeler ve deneyimsiz olduğum da düşünülürse hangi balıkları tercih etmeliyim?
Ölen Balıktan Sonra Akvaryumu Düzeltme
Ocak ayından beri beslediğim tek başına yaşayan beta balığımı yüksek ihtimal kabızlık sebebiyle kaybettim. (Karnı şişmiş ve yorgundu son 1 hafta yemek yemeyi reddetti son günlerinde ise akvaryumun dibinde bitkin halde yatıyordu. Renk bozulması vb. belirtiler yoktu sadece karın şişliği...)

Akvaryumda başka balık yok, şimdi ben tekrar balık beslemek için akvaryuma nasıl bir temizlik uygulamalıyım? Betanın ölümü kabızlık değil de başka bir sebep ise yeni balığı da tehlikeye atmamak için garantili bir temizlik olsun istiyorum. Her şeyi çıkarıp en baştan kurulum yapar gibi yeniden düzenlerim ama her şeyi sadece suyla yıkamak bakteri, mantar vb. zararlı bir şey varsa geçirmez gibime geliyor.

Akvaryum 35 lt , lav kırığım, filtrem ve ısıtıcım var.
Beta Kuyruk Tırtıklanması Ve Yeni Yüzgeç
[QUOTE=Beta_balik]Kuyruk erimesi olabilir. Büyüme esnasında bu tarz şeyler olmaz. Zaten sağlıklı beta yüzgeçleri açık bir halde yüzer ve rengi daha canlı olur. Bu balığın formu düşük gözüküyor.

Hem kuyruk erimesi için hem de karın yüzgecindeki eksikliği düzeltmek için daha iyi bir bakım şart. Aşağıdakileri yerine getirirseniz emin olun balık daha sağlıklı olur.

1. Filtreyi hep çalıştırın. [URL=http://akvaryumhabitat.blogspot.com/2014/06/amonyak-hakknda-skca-sorulan-sorular.html?m=1]Amonyak[/URL] ve [URL=https://naquarium.com/dongu-surecini-baslatmak/] azot döngüsü[/URL] için bu şart. Eğer akıntı yapıyorsa değiştirin.
2. Diyetini zenginleştirin. Kan kurdunu haftada 2'den fazla vermeniz kabıza neden olur. (Kurutulmuş yem almak istediğiniz zaman önerebileceğim ürünler, sera pro daphnia, sera fd bloodworm, tetra delica bloodworms, tropical red mico)
Kırmızı tanecikli olan yem dediğiniz hangisi? Fotoğraf yada marka verirseniz iyi olur. Ayrıca bu yemin yanına en az 2 tane daha yem almanız iyi olacaktır. Çünkü balıkların diyeti onları formda tutan önemli etkenlerden biri. Ürün olarak hikari betta bio gold, sera bettagran , sera fd bloodworm, ocean nutrition atison's betta pro, ocean nutrition atison's betta food, tetra betta granules, prodac betta food aldı ürünleri tercih edebilirsiniz. Bu yemler biraz pahalı gelebilir ama gramı az olanlardan alırsanız uygun fiyata toplayabilirsiniz. Zaten bir paket yem 1-2 yıl gider.
Ek olarak haftada bir yemine sarımsak suyu emzirmeniz ve haşlanmış bezelye vermeniz hastalıklardan korunmasına yardımcı olur.
İmkanınız varsa canlı yem kültürü alarak haftada 3 gün canlı yem vermeniz ise gözle görülür bir fark oluşturacaktır.

3. Akvaryum ortamını biraz daha iyileştirin. Bitki alarak bitkilendirirseniz balık kendini daha iyi hissedecektir ve stresten uzaklaşır.
(Akvaryumun fotoğrafını verirseniz tasarım ve bitki önerisinde bulunmak isterim)

4. Son olarak su değişimine dikkat edin. Sürekli aynı oranda yaparsanız daha iyi. Akvaryumun üstüne buhar camı alırsanız buharlaşma olmaz. Değilse yine 3-4 günde doldurun. Ek olarak haftada bir %20 miktarında su değişimi yeterli olur.[/QUOTE]

Bilgilendirme için çok teşekkürler bendeki tanecikli yem sera bettagranmış bunun yanına dediğiniz seçeneklerden alarak çeşitlendirme yaparım, sarımsak ve bezelye tavsiyenizi de uygularım ancak bitki işine gelince çok acemiyim bilmiyorum bitki bakımını becerebilir miyim onun için ayrı toprak vs ürünler gerekmez mi?
Beta Kuyruk Tırtıklanması Ve Yeni Yüzgeç
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/221922/030420201808191.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/221922/030420201808211.jpg[/IMG]

Ocak ayından beri besliyorum kendisini... İlk aldığımdan beri yüzgeçleri ve kuyruğu uzadı yalnız uçları tırtıklanmaya başladı kuyruk erimesi vb. hastalıklara baktım ama renk değişimi vs. gözüme çarpmadı zaten kendisi rahat durmadığı için doğru düzgün görüntü de alamıyorum... Bu tırtıklanma büyüme sürecinde normal mi? Ayrıca ilk aldığımda gıdığında olması gereken 2 yüzgeçten sadece 1i vardı diğeri tekrar büyümeye başladı büyümesine yardımcı olmak için ne yapabilirim? Şimdiden teşekkürler.

Akvaryum filtre(gündüz 1-2 saat çalışıyor) ve ısıtıcılı(26 derece) 35lt suda tek başına yaşıyor, köpük falan da yapıyor, yem olarak kırmızı tanecikli olanla kan kurdu yemini değişimli veriyorum zeminde lav kırığı ve deniz kenarından topladığım 3-4 parça ufak taş var. 4-5 günde bir buharlaşan suyun yerine dinlenmiş yeni su ekliyorum haftada bir de suyun bir kısmını alıp yeni su ekliyorum. Bu su eklemelerden sonra da damlasını damlatıyorum.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 342 Online Kullanıcı, 191 Üye

Online Kullanıcılar

Espramour, Csumer, emree06, Kınayu, volkangunes, stopsound, Aspet, berkinank, Atillakahraman, nejalt, 28fatih28, gsx1300rhayabusa, soliter83, dınay, Hafız 3207, ityo39, selimcayir, Noyes, Bllzgl, Seçkin, ilker2626, cagrihirsava, Melih Arslan, Eldurmaz, SCORPION_79, anilozdem, batas, cnydnlp, canbor, Gökhan1907, CERANOXE, MiSoSiKiaN, Koksal Gurkan, aleko61, diaslayt, CMDTetra, ngerekli, krib, darkaura, dusumsel, Cokoksen, mahirata, Bonzi, biacar, erdalakçay, burak618, OceanWolf, _RdnC_, Afacan0282, muyat, TheHobi, zatonica, MurathanM, valarmorghulis12, yokte, lazarusv20, avukathasan06, AtlasPoyraz, FurkanYnk, lemur, yduman, erhangüneş, amsterdamli, Neothauma, hhmusic, Tebery, liptolip, lebowskia, ilterisdoğukan, baron70, UmitYilmaz, Abdülaziz yldrm, Mikail Erdoğan, terranova, YusufD52, BlueJardini, bomba_m, Hobilenyum, iskender türk, sy0666, dejavoo, praksis, caglar71, SalihNarci, JohnWick, Logger, sempatik73, enginvolkan, erkam34, İbrahim38, fishmonger41, Paimei, DeviLLe, tkahramaner, Balikcidede, Classy, ibdeat, fahri-, aliy, cankurt, bulentx1, Bysam, Fragant, harunk, cagriodabasi, drgeckoo, Vural06, SefaOzdamar, kenanhalil, emrepablo11, Bugra46, denizkusadasi, alpkim, Yunus_Krgl, Kemalk41, DrTuren, nikon_, mazeretimvar, reano, idiopatik, Leontheprof., eakca6336, Hamza Özel, Alihanunal01, mimarist, onur55, Arcalenith, corail79, SmallCandyThing, ukilavuz, FerKan, editors0, Foae, Yavuz ÖZTÜRK, ahmetsaidünverr, Ciyus, Daniel32, EkremTzc, ÖzcanÖzkan, ternapi, sadangur, Arifhb, Naturality00, Bkyavas, Bisnev99, aktugsedat, Redmi, Murat52, Jagadabamba, atrakhan55, Nisel8320, sanal_korsan, cashercash, sinan3805, yasinbugra, sarslan97, BURAK15, ibrahim3535, Neusicca, cmcrae, aet332, tunaymart, suslu_78, MrPePe, inspector, 5Furkan, BULENTKARABULUT, tarikkarakas3, ahmetakkus0650, tanganikantalya, Sergen 00, Quersian, serhatktnci, Kadir5834, mehmet yılmaz, orimohito, AmazonDream, Burakege36, hurricane29, Hsyn, gyunda, Keweln09, OrcunAltun, BaranTiryaki, aziz_basak, ironself, MCorbaci, Mematiesk, mutlubaba, Alpercicek35, rs635, Bayulker,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.