ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
erkanmazici
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
436
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrimiçi
Üyelik Tarihi:
07 Mart 2007 14:15
Son Ziyaret:
1 dakika önce
Toplam Mesaj:
361 [0.07 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
168 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Erkan Mazıcıoğlu
Doğum Tarihi:
28 Nisan 1970
Yaş:
50
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Erkan Mazıcıoğlu

SON 10 MESAJI

Denizden Toplanan Taşlar?
Bazen aşırı duyarlık gösterilebiliyor. Taşları gönül rahatlığı ile kullanın. Tabii önce dezenfekte ederek. En iyi ve ucuz dezenfektan çamaşır suyudur. En ucuzundan, parfümsüzünden alın, ki maalesef artık o keskin çamaşır sularını bulmak zorlaştı. Onların içine koyun, içinize sinmiyorsa biraz kaynatabilirsiniz. Ben kaynatmam ama siz bilirsiniz. Çamaşır suyu, suyun içinde kolayca çözünür. Çamaşır sulu suyun içinde bir müddet bekletip daha sonra bol su ile yıkarsanız cillop gibi olur. Başka işleme, en azından ben gerek duymadan direkt akvaryumuma koyarım.

Su sertliği konusuna gelecek olursak, arkadaşlar her balık yumuşak su sevmez. Aksine, akvaryum balıklarının çoğu sert ve alkali sularda yaşar. Yumuşak su isteyen balıklar Amazon balıklarıdır. Amerikan Tetraları, Apisto'lar, Diskus falan. Bunun dışında suyu yumuşak tutacağım gibi bir kaygı içine girmenize gerek yok. Canlıdoğuranlar sert ve alkali sularda yaşar. Hatta Moli'ler için yumuşak su ölümcüldür. Su sertliği aslında balıkların omurga yapısının güçlenmesi için gereklidir. Diskus'un bile belli bir boya gelince, sağlıkla bakılabilmesi için suyuna belli mineraller katılır.

Son not tuz ruhu ile ilgili. Tuz ruhu, şişesi açıldığı an tehlikelidir. Dumanının solunmaması, tenimize temas etmemesi gerekir. Ama tuz ruhu da su ile çok kolay nötralize olur. Tuz ruhunu akvaryumda pek kullanmam ama kullanacağınız taşı illa ki sertlik testine tabi tutmak isterseniz, yine tuz ruhu döktükten sonra suya tutarak kolayca tuz ruhunu nötralize edebilirsiniz.

Son minik not, sirke ile sertlik testi çok zordur. Taşın üzerine sirke dökecek olursanız, muhtemelen hiçbir şey olmayacaktır. Sirke ile etkileşime girecek kadar kireçli bir taşı bulabilir misiniz bilemem. Muhtemelen o taşı zaten elinize aldığınızda peynir gibi birşey olur. Sertlik testi tuz ruhu ile yapılır.
T5 Floresan İstanbul İçinde Alabileceğim Yerler
Şişhane'de elektrikçiler var. Galata Kulesi'nin yakınlarında, üst taraflarda. Orada uygun fiyatlı floresan ampüller bulabilirsiniz. Aşağı yukarı her ürünü, hatta akvaryum florasanlarını dahi bulmak mümkün.
Denizden Toplanan Taşlar?
Hiçbir şey olmaz. Kullanabilirsiniz.
Akvaryumu Taşırken Yaşanan Talihsizlik
Valla sanki 3x2 cm daha iyi gibi. 2 cm'yi yapıştırdığınızda, dönme payı falan biraz az mesafe kalıyor gibi gelmişti bana. 2,5x2,5 da olur. Şöyle yedire yedire silikon sürünce insanın içi daha rahat oluyor. O yüzden biraz paylı olursa daha iyi.

Eğer kestirecekseniz, önceden iyi planlama yapın. Mesela akvaryumun eni 50 cm ise, yana yapıştıracağınız parça 50 cm olduğunda öndeki parçanın üstüne biniyor. Bunları hesaplamak lazım. El beceriniz varsa, uygulama yaparken ufak tefek kıl testere ile kesebilirsiniz. Ben çok becerikli değilim, siz de benim gibiyseniz biraz eğri büğrü kesebilirsiniz.
Akvaryumu Taşırken Yaşanan Talihsizlik
[QUOTE=ukilavuz]
Alt kısmın tamamına mı cam kestirdiniz?
Bir de l profil nereden buldunuz? [/QUOTE]

Tamamı büyüklüğünde bir cam kestirirseniz, üstteki kayıt ve kuşaklardan dolayı tabana indiremezsiniz. Ben iki parça halinde kestirdim. Siz kayıt ve kuşakların pozisyonuna göre nasıl indireceğinizi hesaplayarak parçalar halinde kestirebilirsiniz. Birleşim yerlerine, araya silikon çekerseniz sorun olmaz. Sadece pullanmanın olduğu bölüme gelecek gibi de bir parça cam yapıştırabilirsiniz. Tedbir amaçlı.

Aluminyum L profiller Bauhaus, Koçtaş gibi yapı marketlerde var. Çağlayan, Şişhane, Zeytinburnu gibi bu işi yapan yerlerde de bulabilirsiniz. Büyük nalburlarda da bulunabilir. Bu işi yapan dükkanlardan alırsanız, istediğiniz ölçüde kestirebilirsiniz. Daha pratik olur. Tabii dönme noktalarında köşe profil olmuyor. Daha doğrusu ben bulamadım. Belki öyle birşey bulursanız daha güzel olur. Ama olmadan da oluyor.

Ben 2x2 cm ebadında profil kullandım. Siz cam kalınlığına göre 2x2, 3x3 ya da 3x2 gibi bir ölçü seçebilirsiniz.
Bıyık Mı? Uzuv Mu? Parazit Mi?
Hey gidi yıllar.

Yıllar önce Ayça isimli bir şarkıcının, "her gece peşime bıyıklı takılıyor" diye bir şarkı sözü vardı. İşte o bıyıklı bu bıyıklı.[:D]. Nitekim gece gündüz demeden diğer balıkların peşine takılıyordur bu bıyıklı..
Akvaryumu Taşırken Yaşanan Talihsizlik
Aynısını ben de yaşadım, şöyle bir çözüm buldum.

1- Tabana cam kestirip silikonladım. Alt kısmı izole ettim.
2- Aluminyum L profil ile dış kısma bir çerçeve yaptım, silikonladım. Böylece hem taşırken kolaylık oluyor hem de pullanmanın yayılıp derinleşmesine engel olmuş oldum.
Tür Tavsiyesi?
Tetrazon yüzme alanı isteyen ve büyük boylara gelebilen bir balıktır aslında. Genelde küçük boylarda satılır ve pek özel ilgi gören bir balık olmadığı için öyle büyük boylarını pek göremeyiz. 10-12 cm boylara ulaşabilir.

Akvaryumun ebadını, içindeki Lepistes'e oranlayarak baktığımda 50 litre civarı bir tankınız olduğunu tahmin ediyorum. Ben olsam o bölmede ne beslerdim?

1- Bir Betta ve bir grup ufak Tetra. Örneğin İmparator Tetra.
2- Plati ya da Moli
3- Karides
4- Killifish
5- Meraklı iseniz bir Tanganika kabukçul (Brevis, Ocellatus vs.)
6- Küçük Gurami ve mavigöz Avustralya Rainbow'ları. Furcata ya da Gertrude
Balıklarım Yok Oldu
Akvaryumda salyangoz var mı? Salyangozlar inanılmaz hızda ölü balıkları tüketirler. Vatoz da fena değildir.

Fantastik birşey olmamıştır. Balıklar bir sebepten ölmüştür çöpçü, vatoz ve varsa salyangozlar onları yemiştir.
Pigme Gurami
Valla özendirmek gibi olmasın ama, bugün akvaryumu boşalttım 7-8 tane Parlayan Gurami yavrusunun meraklı şekilde gezdiğini gördüm.

Akvaryumun tabanı tamamen Moss ile kaplıydı. Moss'un yüksekliği 20 cm'yi buluyordu. Tabii altta mangrov kökleri de var, yani boşluklar var. Oraya yumurtlamışlar, içinde canavar gibi Melek'lerin ve kılıçların olduğu akvaryumda, o miniminnacık yavrular bir şekilde hayatta kalmış. Yavruları gördüğüme sevindim ama üreme serenomilerini izleyemediğim için üzüldüm. Eh, artık torunların doğuşunu izleriz kısmetse.

İşin doğrusu çok ortalık yerde gezmeyen, gördüğünüzde memnun olduğunuz bir balıktır. Çıkardığı ses daha ziyade kurbağa sesini andırıyor. Bir ara vırak vırak cıvıldıyorlardı, o ara işi bitirmişler demek ki..

Bu balığa ilişkin gözlemim, %99 ihtimalle salyangoz yiyorlar. Akvaryumdaki adi salyangozların resmen soyunu kuruttular. Bu kadar kesin bir salyangoz soykırımını daha önce hiç görmemiştim. Hele de tuvalet deliğinde bile yaşayan adi salyangozlara karşı...

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 305 Online Kullanıcı, 165 Üye

Online Kullanıcılar

mperk, EGInfernO, caglarpak, ismaiLL, Neothauma, dmond2, Aspet, Ankaragucu, Mussa, erkanmazici, gokkurt, Recep Karip, FerKan, Nbesen, Gökhan1907, balıkhastası, exfish, Carl, Haydem, ORHANAYDIN71, yusufkucukant, gyunda, cief17, MUHAMMETALIUSLU, mutlubaba, ersel, Severin, dream7, Koksal Gurkan, Borb, ilker2626, nihat aslan, drgeckoo, Aquapir, Mohito, demoufuk, krmbzkurt, Halsiz beta, sirhill, Fatih ÇE, Pacific, astnmrtn, Furcifer, selfish, kuduzruh, beratonur, M.G., cheavy, gokhankum, vetet, mustafasen, ertan95, Tody35, gokturkseyhan, fma3280, oktaysarigan, SCORPION_79, anatolianfisher, Ejder Günaydın, Alcynone, -doctore-, TheHobi, k3rp3t3nn, Aşk-ı semek, Akvaryumist, Cem Altay, MiSoSiKiaN, edis, denizulucutsoy, Akvarist Görkem, emokaan82, biacar, sorceres, yildiz09, gürkanbey, Erten, M_R_T, juliussezar, Furkann66, Ruchansuzen, yomrali_61, muratabi54, Kınayu, KRaL_MaLaWi, harunygt34, likeable25, Traveller, heybetmahir, emree06, MamaBear, muratgurer, abdullahtaskir, darkaura, gokberkgonenc, BaranTiryaki, orimohito, Bertan86, ESTAR, caneruzal44, nurettindincer, AleJandro, egehamit, emreemin, Bysam, CsKa, WaveRider, zaferrrr, ktulgar, AkvaryumTV, Arapaima, zekigonlum, hakanmidilic, ilker aydın, sarıyerli 1970, Yunus YAŞAR, Discusfun, TaYLannn, Seycinda, AnglacheL, a54t, mrcnnn, ak43, krib, Fatih1903, lazy46, Hobilepistes, Yunus_Krgl, MrPePe, sinan3805, djsis, cemyılmaz, erdotr, mbcr06, Cagriors, forester64, Mystii, Roland, İbrahimÖzen, abunil, yigitmstt, sarı2604, Dimidiochromis, scusamalizia, Serkanjb, Yenersaridas, yucesoy83, Hawks, Mikail Erdoğan, Samettkeskin, BRAND, Emr35, Uzay, BlackPolarBear, MaxBety, emirkagan, TolgahanA, Yavuz ÖZTÜRK, sametti, Osprey, lojistisyen, bnymn., Burak Dişli, Aqua Discovery, excruel2004, tosyalı, wolverin,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.