ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
ziyasenkaya
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
597
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
22 Ekim 2015 16:35
Son Ziyaret:
12 Saat 28 Dakika önce
Toplam Mesaj:
858 [0.31 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
27 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Ziya Şenkaya
Doğum Tarihi:
15 Şubat 1976
Yaş:
47
İl:
Tekirdag
Meslek:
Bilgi İşlem
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Ziya Şenkaya 25lt crs karides 500lt canlı doğuran

SON 10 MESAJI

Sante Claus Lepistes (noel Baba)
Hayırlısı olsun inşallah, pandemiydi krizdi seçimdi derken ülkede hobi adına japo balığına talim eder olduk. Nadir bir kaç tür de bir çok arkadaşımızın bütçesini aşıyor (benimde tabii) umarım bol üretirsiniz de ucuza alırız sizden [:)]
Akvaryuma Patates Ektim
Nitratı düşürmek için kanca ile suyun üstüne sarkıtanları görmüştüm, ama resimden tam seçemediğim için direkt suyun içine gömdün sandım [:lol:] Bu toz gübreyi kullandığın akvaryumda balık yok değil mi?
Akvaryuma Patates Ektim
[:?]Suyun içine mi ektin patatesi anlayamadım tam [:?]
Derede Buldum Akvaryuma Ekledim Kızmayın :) Türü ?
Doğal ortamdan alınan bitkiler genelde akvaryumda ısı veya su değerleri yüzünden bazen çok yaşamıyor. Yani yılın soğuk ve sıcak günlerine göre kendini adapte eden bir bitki akvaryumda sürekli sıcak ortamda kalınca, bir de doğal ortamındaki gibi beslenemeyince çürüyebiliyor. Ben de yıllar önce plajdan kumda büyüyen bir bitkiden bir kaç kök almıştım. Plaj kumuna en yakın diye silis kumla bir kaba ekip akvaryum ışığını rahat alacak şekilde yerleştirdim. Sularken bile akvaryumdan su aldım. Ama bu bitki sürekli rüzgar, tuzlu hava akıntısı, gece soğuğu, gündüz sıcağı vs gibi etkileri kaybettiği için çok kısa zamanda çürüdü. Yani doğal bir bitkinin akvaryumda yaşayıp yaşamayacağı biraz da şans işi. Bitkiyi aldığınız akarsuyun temizliğinden eminseniz (yani buralardaki gibi fabrika atık suları boşaltılmıyorsa) güzelce yıkayıp ekebilirsiniz. Şansınız bol olsun.
Forumda Durgunlaşma
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/178865/180320231217351.jpg[/IMG]

Bence yakın ileri bir tarihe sözleşip bu skoru geçmeliyiz. [:)]
Forumda Durgunlaşma
Günaydın herkese, ben de ekonomik sorunlarla ilgili ortak düşünceye katılıyorum. Her şey haliyle ateş pahası ve çeşitler maalesef çok az. Elektrik ve su faturaları da üreticinin belini bükerken petshopların da kalitesini düşürüyor. Periyodik su değişimi yapılamayan tanklarda ölen balıkların almak istediğiniz balıklarla adeta dans etmesi insanın içini burkuyor. Bu arada yine bir çok petshopta oluşan hızlı sirkülasyonlar, hastalıklı balıkların ortalıkta cirit atmasına ve benim de yakın zamanda yaşadığım beyaz benek gibi hastalıkların, zaten zor idame ettirdiğimiz yapıları bozmasına sebep oluyor. Bundan dolayı forumda da internette de tankı bozdum her şey yarı fiyatına gibi ilanlar geziniyor. Bir de özellikle yeni neslin okuma/araştırma özelliğini kullanamamasından forumda lepistesim ne zaman doğurur başlıkları her gün çıkmaya başlayınca insanlar (ben de özellikle) artık foruma girmez oluyoruz. Yani bu lepistes illa bir zaman sonra doğuracak, sonuçta bebek bezi, bebek odası vs derdiniz olmadığına göre oturun bekleyin, yada gidip digital akvaryumlar falan yapın. 7-8 yıldır üyeyim ve ilk üye olduğum tarihlerdeki neredeyse birbirimize oturmaya gideceğimiz isimleri göremiyorum artık. Geçmiş dönemde yaşadığım sorunlarla ilgili tavsiye ettiğim, yada elimdeki bulunan balık, ışık vs gibi şeylerle ilgili cevap yazdığım ve takibe aldığım konular hareketsiz kalıyor. Hal böyle olunca da ben de artık çok fazla yorum yapmamaya sadece ilanlara bakıp geçmeye başlıyorum.
Deprem Ve Akvaryum
Büyük geçmiş olsun öncelikle, cana gelecek olan mala gelsin deriz hep. Sağ salim atlattıysanız gerisi bir şekilde çözülür. 99 depreminde ben de 4.katta oturuyordum, yaklaşık 70 lt akvaryumum patlamıştı, melek balıklarını halının altından çıkarmıştık günler sonra. Bina yıkılmadı ama eşyalar pert olmuştu. Önemli olan sizin ve sevdiklerinizin canları [:)]
Akvaryumda Ki Eğim
Benim akvaryumda da 1cm lik fark var sol arka köşe ile sağ ön köşe arasında, yaklaşık 4 yıldır bu şekilde, herhangi bir sıkıntı yaşamadım 180x50x65h
Deprem Dolayısıyla Evde Değilim. Ne Yapacağım?
Ben 17 Ağustos depremini canlı yaşayan biri olarak konuya farklı yaklaşacağım, burada konu açabildiğinize ve gelen tüm yorumları okuyabildiğinize göre evinizde ve ailenizde bir sıkıntı yok sanırım (umarım yoktur). Önceliğiniz kendinizin ve ailenizin yaşamını sürdürmesi olması lazım, balıklarınız bir anlamda survivor yaşayacaklar bu kesin, güçlü olan hayatta kalacak, kısmetse döndüğünüzde kalan sağlarla yeni bir başlangıç yapabilirsiniz.
Yosun Problemi
Her canlı her yosunu yemiyor malesef buna yosun yiyiciler de dahil. Düzenli su değişimi ve eğer kullanılıyorsa co2+ışık+gübre dengesini ayarlamanız lazım. Bir kaç hafta sürebiliyor tamamen temizlenmesi.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.