ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
gattar5050
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
575
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
23 Aralık 2010 09:03
Son Ziyaret:
1 saat 24 dakika önce
Toplam Mesaj:
942 [0.28 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
46 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Berkcan Aka
Doğum Tarihi:
01 Mayıs 1999
Yaş:
20
İl:
Istanbul
Meslek:
Ögrenci
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Berkcan Aka

SON 10 MESAJI

Firefly Ve Mygos
Fire fly kendini kanıtladı ama Mygos kullanılan başarılı bir tank henüz göremedim. Power led düşünebilirsiniz. Mygostan çok daha iyi verim alırsınız büyük ihtimalle.
100*40*50 Bitkili Akvaryum Led Armatür
0.5 watt lık smd ledleri nereden almıştınız [:?]
Bitkili Tank İçin T5 Floresan Kombinasyonu
1 adet aqua star 1 adet daylıght 1 adet 6500k 3 adet grolux yapabilirsiniz.
50 Litre Akvaryum Filitre
Sunsun 603b dış filtre kullanabilirsiniz.
Üçüncü Resif Tankım
Gerçekten çok güzel bir tank olucak. Mercanların seçimi kayaların dizaynı vs herşey çok güzel. [:iyi:][:iyi:]
Armatürü özellikle çok beğendim. Çok şık duruyor. Armatür hakkında daha detaylı bilgi verir misiniz?(kullanılan kasa- sürücü- ledleri nereden temin ettiğiniz vs) Mümkünse aldığınız ürünlerin linklerini yada mağaza isimlerinide paylaşırsanız çok iyi olur. Becerebilirsem bende denemek istiyorum.
Yosun Sorunu
Kullanmış olduğunuz kum Reeflowers markamı ?
Akvaryumcu Sömürüsüne Dur Demeliyiz
[QUOTE=tunasoylemis]Merhaba,
Kötü ekonomik koşulları, her gün zam, zam, zam gibi kötü gidişhatı düşünmezsek bunun dışında genel olarak Türkiye'de perakende sektörü gezerek sokaklarda yaptığınız tüm mağaza alışverişlerinde aşırı kâr oranı var. Her meslek dalından farklı üyeler mevcuttur eminim bu makaleyi gören her X meslek dalı bizde de kar oranı aslında %x aslında bayağı çok fakat bilen yok diye düşünüyordur.
İnternette tek tık ile herşey tüm mağazalar önümüzde ve tatlı bir rekabet var böylece uygun fiyata alabiliyoruz. Mağaza ve internet arasında bazen ürünü %kaç iskonto ile aldığı, nekadar fazla aldığı, nekadara satabileceği gibi şeyler önemli oluyor fakat internet satıcısı ve mağaza aynı fiyata aldığı ürünü mağaza 2-3 katına satıyorsa işte orda art niyet söz konsu.
Eczaneler örneğin basit bir vitamin ilacını internet fiyatının 2 katına satıyor ve satış miktarı umrunda bile değil. 10 adet satmak, ismini duyurmak, dilden dile '' ben bu ürünü şurdan aldım uygundu ve çok ilgililerdi'' denmesi yerine alan alsın almayan almasın banane taktiğini uyguluyor. İnternet alışverişini bilmeyen çok ama çok kişi hala bu tip sokak mağazalarına aşırı fiyat ödeyerek alışveriş yapıyor.
Dediğim gibi çoğu mağaza gibi ülkemizde mağaza gibi işletilen veterinerler de öyle... Sağlık kurumu gibi değilde ticaret hane gibi işletiliyorlar. Çok nadir çocukken hayvan aşkıyla dolu olup büyüyünce veteriner olucam deyip veteriner olup kendine klinik açabiliyor. Bu yüzden çok sokak kedisi kaybettim. Para olmadan en ufak müdahale yapmıyor, para bitince tedavi sonlandırılıyor, bu iğneyide siz yapın sokak kedisi denilince barınağa gidin deniyor.

Bazen bazı mağaza dükkan sahipleri iyi niyetli değil yada işlerini severek yapmıyor yada empati, vicdan gibi konusunda zayıf kalıyor. Akıllarındaki tek şey para, para, para olabiliyor. Tamam anlıyoruz herkes ekmeği peşinde kira, çalışan maaşları vb. fakat uygun satıp, dilden dile reklamı yayılan ( Bak bunları X'den aldım mahallemizin esnafı vb.) , işini severek yapan, güler yüzlü bir dükkan hayal edin. İnternet ile arasında hala ufak fiyat farkları var fakat siz bu durumda hala interneti mi tercih edersiniz yoksa bu mahallenizdeki dükkanı mı? ...


Fiyatı diyalog değil katalog belirler. Ne diyalogu, muhabbeti :)[/QUOTE]
Ben çok nadir petshoplardan alışveriş yapıyorum. Gerek gezip dolaşıcak vaktim olmuyor gerekse fiyat konusunda internet hep daha uygun oluyor benim için. Sizin söylediklerinize bakınca, uzaktan bakıp, kendine göre yorumlamak ne kadar kolay bunu gördüm. Şu anda ülkemizdeki petshop sektörü sizin söylediğiniz, eczaneler gibi değil ne yazık ki... Bugün bir petshop aldığı 10₺ lik bi ürünü 11₺ ye satışa sunsun diyelim ki. Sizce bu üründen kaç tane satar ? Kaç kişi sizin dediğiniz gibi kulaktan kulaka yayar bu haberi. Kaç kişi memleketinin bir ucundan diğer ucuna 1₺ daha ucuza almak için gider? Bir semtte kaç evde akvaryum var artık? Talep yok. Özellikle esnafa talep yok. Empati yapın. 10₺ ye aldığınız bir ürünü 11₺ ye satıp, kulaktan kulağa yayılmasını mı beklersiniz, yoksa ilk gelen kişiye 20₺ ye satmayımı? Artık eskisi gibi satılmıyor hobimizin ürünleri. Ucuza satayım herkes bilsinde gelsin benden alsın devri kapanalı çok oldu. Petshoplar bu fikri ne kadar uygulamak istesede içinde bulunduğumuz tüketim çağında insanlar mutlaka 1-2₺ fazlasını öder internetten satın alır. Ki yukarıdaki mesajımda yazdığım nedenlerden dolayı esnaf hiçbir zaman internetten ucuza satamaz. Bu böyle bir kısır döngü. Sizin dediğiniz eczane benzetmesiyle bu durumun hiç bir ilgisi yok. Hiç veteriner tanıdığınız varmı bilmiyorum, ama imkanınız varsa bi sorun, sizin gibi sokak hayvanlarını getirip ücretsiz tedavi ettirmek isteğen kaçıncı kişisiniz acaba? Bende elimde sokak hayvanıyla veteriner kapısından çok döndüm. Ne demek istediğinizi anlıyorum ama sizin onları anladığınızı zannetmiyorum. Sizi geri çevirmeyip yardımcı olsa arkanızdan kaç kişi gelir o kliniğe kaçına hayvan severlik için yardım edebilirsiniz? Sizin eve götürmeniz gereken bi para yok mu?
Akvaryumcu Sömürüsüne Dur Demeliyiz
Ortada böyle bir problem olduğuna katılıyorum. Ama bunların sorumlusunun petshoplar olduğunu düşünmüyorum. Petshopardaki fahiş fiyatlara stem eden abilerimin daha önce hiç ticaret geçmişi olmadığını düşünüyorum. İnternetteki ürün fiyatları ile esnafın fiyatları hiç bir zaman bir olamaz. Bu iki kriteri karşılaştırmak bile yanlış olur. Elbetteki esnafın fiyat listesi internettekinden fazla olucak. Yeri gelir 2 katınada çıkar 3 katınada çıkar. İnternetten satış yapan bir çok firma, sadece internetten satış yapar. Hem dükkan sahibi olup hemde internetten satış yapan firmaların hemen hemen hepsinde internet sitelerindeki ve dükkandaki fiyatları arasında fark vardır. Girin atakan petshopun internet sitesine, fiyatlara bakın. Çok az ürünü mağazaya gittiğinizde aynı fiyattan görürsünüz. Çünkü burda işin için maliyet hesabındaki artış girer. Dükkan kirası, elektriğe suya ödediği fiyatlar her zaman esnaftan az olur internet satıcılarının. Bugün internet ve esnaftaki fiyat farkının tek sebebi maliyetlerin çok yüksek olmasıdır. Esnaf bir ısıtıcıyı 10₺ ye getirsin. Bu fiyatın üstüne, 2₺ elektrik 2₺ su 2₺ vergi 2₺ kira 2₺ de çalışan masrafı koysun 20₺ ye mal etsin. %50 kar marjıyla 30₺ Ye satar. Ama internetteki toptancı bir malı 10₺ ye alır 1₺ elektrik faturası koyar(çünkü bütün gün ışıkları yakması gereken bir ayak üstü dükkanı yoktur. Sipariş gelince dükkana gider malı alır, kargoya verir. Işıkları söndürür çıkar gider) 1₺ de kira parası koyar(çünkü işlek caddelerde, kirası çok olan bir dükkan değildir, depo benzeri bir yerdir kirası az olur.) 2₺ de vergi koyar. Çalışan masrafı yoktur. Toplam 15₺ ye mal eder. %50 kar koyup 22.5₺) ye satar. Rakamlar büyüdükçe aradaki bu fark daha yüksek boyutlara ulaşır ve göze çarpar. Aradaki bu masraflar(Elektrik taşıma vs) ülkemiz şartlarında çok yüksek olduğu için bu farklar bu kadar belirginleşir. Öte yandan üretici ve satıcının kazandığı fiyatları karşılaştırmakta yanlış olur. Üretici ısıtıcıyı 10₺ ye satar ama binlerce satar. Perakendeci 10₺ ye aldığı ısıtıcıyı 50₺ ye de satsa üretici kadar kazanamaz. Bu uzaktan böyle görünür ama işin aslı bu değildir. Bende petshoplardan çok fazla alışveriş yapmam. Bütçem gereği neresi daha uygunsa ona yönelirim. Ama bir gece ısıtıcım patladığında koşar petshopdan alırım gerekeni. 2 katı fazla öderim ama işimi anında çözerim. ve bununda orda beni bekleğen adamın emeğinin karşılığı olduğunu düşünürüm. Burda stem edip kızılıcak kişilerin petshoplar değil, ekonomimizdeki bu dev farklılıkların sorumluları olduğunu düşünüyorum sadece. Herkese sağlıklı hobiler.
Bitkili Akvaryum Sıvı Gübreleme
Akvaryumda CO2 kullanmıyorsanız; bol bol su değişimi yapmanızı tavsiye ederim. Sizdeki durum hiç besin yetersizliğine benzemiyor. Mevcut bitkilerinize senelerce gübre ve CO2 desteği olmadan baktım. Belli ki bir şey su değerlerinizi bozmuş. Bu yüzden sık sık, yüksek oranda su değişimi yapmanızı tavsiye ederim. Musluk suyunun için bitkiler için gerekli neredeyse tüm elementler eser halde bulunur.
Balıklarım Öldürülüyor!
Kuyruk erimesine sahip balıklar 1 geceden de kısa sürede resimdeki hale gelebilirler. Bu balık başka balıklar tarafından öldürülmüş olsa, gözleri yada diğer vücut bölümlerinde de sorun olurdu. Sizdeki balığın yalnızca kuyrukları erimiş. Benzer durumla çok karşılaştım. İnternette biraz araştırıp; diğer bütün balıklar çok sağlıklı iken kuyruk erimesi olan balığın saatler içinde bu hale geldiğini ve yavaş yavaş diğer canlılarada sıçrayarak bulaştığını görebilirsiniz.

[QUOTE=iamthezeus]
Kuyruk erimesine dair hiçbir belirti yok. Balık önceki gün çok sağlıklıydı.
Bir anda ölüyorlar. 2 balığımın cesedini bulamadım bile.[/QUOTE]
Kuyruk erimesine sahip balıklar 1 geceden de kısa sürede resimdeki hale gelebilirler. Bu balık başka balıklar tarafından öldürülmüş olsa, gözleri yada diğer vücut bölümlerinde de sorun olurdu. Sizdeki balığın yalnızca kuyrukları erimiş. Benzer durumla çok karşılaştım. İnternette biraz araştırıp; diğer bütün balıklar çok sağlıklı iken kuyruk erimesi olan balığın saatler içinde bu hale geldiğini ve yavaş yavaş diğer canlılarada sıçrayarak bulaştığını görebilirsiniz.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 340 Online Kullanıcı, 185 Üye

Online Kullanıcılar

egehamit, aires, MrtPekgoz, alonesmaug, Hellak, deore79, arconim, ktulgar, s3lck, alvin21, ibdeat, praksis, Selahattin Pekçe, icelebi, RoIF, mereny, Ykal, karpin, hasancn, DrTuren, tomtombala, umut5555, evrentolga, Fondip, ilker aydın, orimohito, siyaha, SGY, yucesoy83, devrimdpt, langaza, ahmet.yildiz, ömer kılıç, Severin, EGInfernO, Bayulker, mstfaydin, Traveller, HardScape, esensml, beyazgul, biacar, N3M3S1S, digiman22003, TimKo, WalterWhitee, safakmurat, Dimidiochromis, mustafasen, BuRAK, frgmgdn, Atilla14, darkaura, Ali3426, mcmert, fretchord, Kınayu, slimseal, Feeb, vlkncm, vendetta99, yavuzger, Volkan1914, BlackHorse, Qguz, rastlantısal, koca61, voltran, Acil Stop, Fatih ÇE, SCORPION_79, raymalifalitiko, Dark65, Alcynone, cief17, bakaya, Carl, Mydonose26, mpekce, halikarya, morfimorfi, Harbiye, lordLucifer, SonOfWolf, Quersian, CagriTURK, OceanWolf, Rudas, Musstican, MEHMET SIĞIRTMAÇ, gyunda, erdalakçay, sagamore, darksider, EmirHaN, FidesArtemia, Aytug Ayan, KILLIFISH, yilmazportakal, asabijapon, seapromise, Skylord, M.G., editors0, tian, Mikail Erdoğan, TurX, hakancez, MiSoSiKiaN, erman212, erakay, emrepablo11, zaro73, mutlubaba, whitefish, Nursun, BaranTiryaki, Mallaca, akca55, akay25, bats18, KeremT, H.Ocal, Kenan ateş, aliosmanasman, Nitalis, MrsFurkan, Harita, aharuni, EnginGürsan, heredot_cevdet, anchor, Shufta, ciseppe, AnarchicTetra, bbkaya06, Şakir Üçoluk, namsada1, neco61, byrm06, BadgeR, enginD., ilhan3535, yusuf21, Discusss78, TuncayUslu8629, TestDriver, Yenici58, fkarakaser, sherloock, levent1482, i_gulistan, Spectra, AtlasPoyraz, Ches, hll7496, closer, baymehmet, erulusoy, MurathanM, Samet545445, teatime, donut, yns325, uthraven, Haydem, Goksen, Onurdem78, ffeytt, Ersah147, WaveRider, AlfistAkvarist, MEGALODON34, Uzay6, legionnaire1, tatlisarap, E.SAYGILI, Ugur79, MUHAMMETALIUSLU, serdar131977, Fishloverxx, littlefish, Gülpembe, Secret, ahmetim03, Koblenz,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.