ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Flexa
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
1590
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
02 Haziran 2018 10:09
Son Ziyaret:
29 Mart 2020 23:44
Toplam Mesaj:
721 [1.07 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
354 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Ögetay Kayalı
Doğum Tarihi:
03 Şubat 1994
Yaş:
26
İl:
Izmir
Meslek:
Astrofizikçi
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Ögetay Kayalı

SON 10 MESAJI

Ceyhun's
Kafe ahalisi, size bir şey danışmak istiyorum [:?]

Paludaryumdaki bitkileri (özellikle yosunları) nemli tutmak için ultrasonik sis aletinden almıştım. Keza güzel de bir sis oluşturuyor. Paludaryumun önü açık olduğu için bu sis yukarı çıkamadan aşağıya dökülüyordu. Bunu bir şekilde engelleyip seviyeyi yükseltirsem ne olur diye merak ettim ve streçle önü kapattım. Elbette biraz yükseldi fakat çok da değil. Lakin buna rağmen tamamen sis içerisinde kalan yerler bile istediğim şekilde nemlenmedi. Anca saatlerce açık kalmalı ki yeterince nemlenme gerçekleşsin anladığım kadarıyla. Hal böyle olunca başka çözümler düşünmek gerekiyor.

Anladığım kadarıyla bu cihazdan çıkan sis oldukça küçük parçacıklar oluşturuyor. Daha etkilisi için biraz daha iri tanecikler gerekiyor ki bu da artık spreyleme konusuna giriyor sanırım. Yükselti sorununu çözmek için buharı bir boruda dolaştırıp yukarıdan aşağıya vermek geldi, lakin bu da pek kolay değil ve etkisinin düşük olduğunu gördükten sonra uğraşmaya değer mi bilemedim.

Sizce ne tür bir şeyler denemek gerek, siz olsanız ne yapardınız, aklınıza bir şeyler geliyor mu? Fikir vermesi açısından paludaryumun güncel halini ekliyorum.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/206719/290320201927511.jpg[/IMG]
Sheydanın Aklı Karışık Akvaryumu
[QUOTE=Sheyda27]Merhaba değerli forum üyeleri,
Zor zamanlardan geçtiğimiz, hepimizin zorunlu olarak evde kaldığı bu süreçte ben de evde geçen zamanımı çeşitli etkinliklerle değerlendirmeye çalışıyorum[:)]
Akvaryumum da bundan nasibini aldı.Daha önce bordo tonlarında olan akvaryumu boyamaya karar verdim[:3]
Hadi öncesi ve sonrası yapalım birlikte ^_^]
Bu öncesii,
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/175579/280320202034031.jpg[/IMG]
Bu daa sonrası,
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/175579/280320202034531.jpg[/IMG]
Hepinize sağlıklı günler diliyorum,umarım kısa zamanda tüm Dünyayı dize getiren bu virüsten en az hasarla kurtuluruz[:)][/QUOTE]

Çok güzel olmuş, son zamanlarda gördüğümün en iyisi. Bıktım parlak beyaz kaplamalı akvaryum mobilyası görmekten [:)))] Bu çok orijinal ve keyifli, kopya çekerim ileride [:)))] Eline sağlık.
Apistogramma Tank Yeniden Yükleme
Harika görünüyor, bayıldım. Nasıl kaçırdıysam bu başlığı... Çok özeniyorum şu sıralar blackwater akvaryumlara. Anubias petite de en sevdiğim bitkilerden. Apistoya zaten hayranım. Çok hoşuma gitti [:)] Emeğinize sağlık.[EDIT]Flexa,2020-03-29 15:26:51[/EDIT]
Ceyhun's
[QUOTE=ceyh]Amerika tuvalet kağıdı bulamıyor, hemşireler çöp poşetiyle korunmaya çalışıyor, bir müsibet nelere mal oluyor, çok acı.[:(][/QUOTE]

Demek ki neymiş, Hollywood filmi çekip bizde CDC var öyle alt ederiz şovu yapmay benzemiyormuş gerçekler. En kötü ABD'nin patlaması manidar oldu. Şahsen masumlar adına üzülüyorum. Orada da akrabalarımız var, görüştüğüm hocalarım var. İnsan kimin için endişeleneceğini şaşırıyor.

[QUOTE=lojistisyen]Dün çok fazla yorgun hissediyordum kendimi. Gece 01:00 civarı ateşlenmeye başladım. Sabaha karşı 03:30 civarında ateşim yükseldi ve düşmeyince bir tıp merkezine gittim. İlk ölçümde ateşim 38.7 çıktı, akabinde 2 serum verildi ve kan örneği alındı (covid-19 değil). Kan testim temiz çıktı.

5. günün şafağında doğuya bakamadım, zaten Gandalf da gelmedi. Gelmesin de, riskli grupta kendisi.[/QUOTE]

Çok geçmiş olsun. İnsan şu dönemde hastaneye gitmeye de çekiniyor. Sağlıklı gider, hasta dönersiniz mazallah. Tedbirli davranmak gerek.
Ceyhun's
[QUOTE=ternapi]

Ögetay uzaylıyla karşılaşırsa şöyle olabilir [:D]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/213398/270320200024471.jpg[/IMG]

[/QUOTE]

Bunu görmemişim daha önce, çok güldüm [:)))]

Benden de bir tane gelsin.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/206719/270320200036151.jpg[/IMG]
Ceyhun's
[QUOTE=ternapi]

Şöyle yeşil yeşil olsa diyosun[:lol:][/QUOTE]

Çok ürkütücü olmaması adına haki rengi olabilir [:)))]

[QUOTE=DrTuren]

Biz de böyle bir çip olduğu zaman bizi istedikleri gibi yönetirler hatta isterlerse öldürebilirler.[/QUOTE]

Korona sende çok gerginlik yapmış gibi görünüyor Muhammet, biraz farklı şeylerden konuşabiliriz arzu edersen [:)))]
Ceyhun's
[QUOTE=ternapi]

İstediği şeye bah, bizim gezegenimiz de uzayda olduğuna göre mantıken hepimiz uzaylıyız ya zaten [:D]

[/QUOTE]

[:)))] Ama hep aynı uzaylı da sıkıyor, arada bir değişiklik lazım [:)))]
Ceyhun's
Dünya dijitalleşecek maalesef, bundan bir kaçış yok. Ben de dijital ortamdan zerre haz etmeyen biriyim. Lakin evrimsel faydası su götürmez, bu duruma hiçbir şeyle karşı koymak mümkün değil. Tüm dünya reddetse, ufak bir toplum kabul etse, kısa sürede herkesten güçlü hale gelir ve o fikir yine yayılır. Bu hep böyle oldu ne yazık ki.

Bu konuda en büyük atılım Neuralink ile Elon Musk'tan geldi. Barış Özcan'ın konu hakkındaki kısa ve öz anlatımını ekliyorum.

[VID]https://www.youtube.com/watch?v=DghQPqsA4R8[/VID]
Ceyhun's
[QUOTE=DrTuren]İnternet de Bill Gates' in bir konuşması var belki görmüşsünüzdür. Corona virüs çıkacak kısaca diyor. Ben onların ve üst akıllarının çıkardığını düşünüyorum. Medya'da sürekli korku politikası yürütüyor. Bizleri eve kapatıp. Dijital dünya kurmayı amaçlıyor olabilirler mi? Her şeyi dijitalleştirmeyi amaçlıyor olabilir mi? Yakında Uzaylı da gösterirler bize. Her ne olursa olsun Çoçuklarımızı dijital dünyadan korumalıyız diye düşünüyorum. [:)][/QUOTE]

Yakında yapılan bir çalışma, virüsün doğal mutasyonlar geçirdiğini ispatladı. Laboratuvar üretimi değil yani. Çalışma bilim dünyasının en prestijli dergisi Nature'da yayınlandı, herkes inceledi, herkes hem fikir. Zaten bu tür bir mutasyonu yapacak teknolojiyle uzaya koloni kurmak arasında teknolojik yatırım olarak çok fark yok. Öyle biri böyle bir girişimi tercih etmez [:)] Kaldı ki Bill Gates'in Afrika'daki birçok kişiyi kurtarmak için birçok kişiden fazla çalışıp, hepsinden fazla yatırım yaptığını biliyoruz. Konuşmanın nedeni de bu zaten. O zamanki faaliyetlerinden çıkardığı dersleri anlatıyor.

Bu arada keşke gerçek bir uzaylı olsa da görsek [:)] En çok istediğim şeyler listesinde [:)))]
Ceyhun's
[QUOTE=Cem Altay]

Mutasyona uğrama ihtimali üzerine çalışmanız ya da öngörünüz nedir ?[/QUOTE]

Bu konuda benim bir çalışmam yok, zaten benim bir alanım değil. Influenza (grip virüsü) çalışan bir hocamız vardı (kendisi bakanlıkça bu konuda uzmanlar arasında yer alan bir isim şu anda) onun derslerinde sürekli makale okurduk. Bizi epey zorladı, çok şey okuttu. Sayesinde bir şeyler öğrendiysem öğrendim bu tür konularda. O nedenle COVID-19 ile ilgili çalışmaları okuyup biraz anlama fırsatım oldu. Mutasyon kısmına çok yoğunlaşmadım bakarken, daha çok karakteristikleri ve tedavisine, olayın seyrine dair çalışmalara baktım. Zaten öncelikle bunlar çalışılıyor. Konu hakkında bildiklerimi anlatmaya çalışayım.

Virüsler çok sık mutasyon geçiriyor. Fakat bu mutasyon her zaman fonksiyonel bir mutasyon olmak durumunda değil, yani çoğunlukla geçirse de bizim için çok bir şey değişmeyebiliyor. Fakat Avrupa'daki strain'in (Türkçe karşılığını tam bilmiyorum, genetik bir varyantı diyebiliriz sanırım) Çin'dekinden farklı olduğunu gösteren çalışmalar var[1]. Lakin bizdeki DNA'da olduğu gibi bu RNA virüsünde hatalı bir mutasyonu düzeltme mekanizması yok, dolayısıyla doğal seçilimle çoğu mutasyon gidiyor. Tehlikeli bir mutasyon ihtimal genelde çok ender. Lakin ne kadar çok yayılırsa o kadar fazla virüs, o kadar fazla riskli mutasyon şansı demek. Virüsün ait olduğu SARS ailesi ciddi bir risk teşkil ettiğinden tedbirli olmak şart. Çok kötü bir şeye de dönüşebilir, fakat bir şey dersek spekülatif olur. Sadece ait olduğu aile gereğiyle, olasılığı göz önünde bulundurmak gerek. Lakin bu mutasyonlar aşının etkisiz olacağı anlamı da gelmiyor, benzerliğiyle alakalı bir durum söz konusu. Ayrıca yanlış hatırlamıyorsam bu virüs, bir influenza kadar sık mutasyon geçirmiyor (bu bilgiden emin olamadım). Ek referans [2].

Mutasyonlar rastgele olduğu için bir öngörüde bulunmak da pek mümkün değil. Lakin tehlikeli aileden bir virüs bu. İşin güzel yanı bu virüs öyle pek de dayanıklı bir virüs değil. Doğru önlemle aslında önüne geçilebilir(di).

Durduramasak da mümkün mertebe yayılımı yavaşlatmak gerekiyor. Neden? Bunların en temel sebepleri şunlar:

1) Hastanelerin kapasitesini bir anda doldurmamak, yavaş yavaş doldurmak. Çünkü solunum cihazına ihtiyacınız olur da bulamazsanız, muhtemelen hayatınızı kaybedersiniz (makine çok ciddi oranda bir kurtarma oranına sahip). Ne yazık ki patlama yapan Avrupa hastanelerinden çok kötü fotoğraflar geldi. Adeta insanlık dramı yaşanıyor. İnsanın içi parçalanıyor.

2) Bu süreçte hastalığa karşı tedavi bulma imkanı. Facebook'taki grupta güncelleme yapıyorum oradan görüyorsun, buradakiler görmediği için yazıyorum. En başından beri bilinen ilaçlar var (yeni bir ilaç geliştirmek çok daha uzun deneme süreçleri gerektirdiğinden mevcut ilaçlarla işe başlandı). Bu ilaçların bazıları negatif sonuçlanıyor, bazıları ise pozitif. Pozitif olanlardan birini getirttik. Japonya'da birkaç yıldır üretilen grip ilacı favipiravir bu. Hafif ve orta şiddetteki hastalarda faydalı gibi görünüyor. 4-5 günde iyileşme sağladığını gösteren öncül çalışmalar var. Bir diğer alternatif hydroxychloroquine (1955'ten beri kullanılan uzun dönem etkileri bilinen sıtma ilacı) ile azithromycin (antibiyotik) kombinasyonuydu. Bu da ağır durumdaki hastalarda işe yarıyor gibi görünüyordu, keza bu da 4-5 gün. Bunun dışında da alternatifler aranıyor. Favipiravir benim gönlümden geçen ilaçtı, fakat uzmanı olmasam da bence hydroxychloroquine bu işte daha çok konuşuluyor. Ayrıca bizde, dünyada pek denenmeyen başka bir grip ilacı da deneniyor, oseltamivir etken maddeli. Bu ilacın influenzada ilk 48 saatte etkisi olduğu biliniyor. Erken tanı kitlerini bu amaçla kullanmayı hedeflediklerini tahmin ediyorum. Bu ilacın şu anda reçete edildiğini biliyorum, diğer ilaçtan favipiravir'in getirtilmesiyle vazgeçildi sanıyorum. Buradaki tercihimiz hakkında bir yorumda bulunmamayı tercih ediyorum. Zaten benim uzmanlık alanım da değil, haddime değil.

Erken yakalanan hastalar bunlardan faydalanamadı. Birçok kişi kaçınılmaz biçimde yanlış tedavi gördü ve kurtulabilecekken hayatını kaybetti. Amaç süreyi uzatarak efektif bir tedaviyle birçok kişiyi bu durumdan kurtarabilmek.

3) Bir aşı geliştirilmesi. Aşı çoktan geliştirildi, lakin bunların deneme fazları var ve minimum 1 yıl sürüyor en iyi ihtimalle. Aşı karşıtlarına da buradan karşıt argüman olsun, şöyle bir durumda bile testler atlanmıyor. Çünkü aşıyı geliştirenler şunun farkında: Muhtemelen hiçbir sorun yaşamayacak gençlere bu aşıyı yaparak, sağlıklarını riske atmamak gerekiyor. Yarın bir gün bir yan etkisi çıkarsa, kaş yaparken göz çıkarmış olursunuz çünkü.

4) Çalışmalara zaman tanımak. Ne kadar uzun süre, o kadar fazla bilimsel veri demek. Daha WHO bile ilaçlarla ilgili yeni adım atabildi. Süreç uzasın ki virüsü tanıyalım, daha iyi savaşalım.

5) Yazın geçeceğini ümit ediyoruz. Bu konuda net bir veri yok, ama beklenti bu yönde. Eğer geçmezse, dünyada birçok şeyin seyri değişecek gibi görünüyor.

Sadece grip her yıl ABD'de 50.000 kişiyi hayattan alıyor. Bu virüs, grip kadar yaygınlaşırsa sadece ABD'de 1.5 milyon kayıp demek. Tüm çaba en başından beri bunun önüne geçmekte.

Sanırım bu maddeler her şeyi özetliyor. Merak ettiğiniz bir şeyler varsa lütfen sorun, bilmiyorsam da araştırır bakarız.

1) [URL]https://www-technologyreview-com.cdn.ampproject.org/c/s/www.technologyreview.com/s/615317/gene-sleuths-are-tracking-the-coronavirus-outbreak-as-it-happens/amp/?fbclid=IwAR3oal5Y2ewOAVmKYO1OloRP27XclqdqTdC6tEf3pYkOrWuIcViADwdc67M[/URL]
2) [URL]https://www.livescience.com/coronavirus-mutations.html[/URL]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 308 Online Kullanıcı, 168 Üye

Online Kullanıcılar

batigol, LeventOnur, EfeCan35, Mert bey, Piyanist., MertA, flowerhrn, Emr35, rexxter, Kınayu, monoblane, FerhatKaya, BoraBerkol, Gtuncay, Deniz Emresi, OnurOguz, wallenste1n, muyat, Elbegli, sarıyerli 1970, inlive, Nursun, firat0133, chef28, Lodos muhafızı, emreee89, MiSoSiKiaN, -doctore-, Ogii, Ugur79, volkan45, mrtgrgn, apistoapisto, RobinsonDefoe, lebowskia, DeviLLe, kurtbey1905, Machiavelli, Balikcidede, krib, Cagdaas, srtykylr, fealp, BlackHorse, Kerimgenc, erhanulusoy, serengeti, onuryorukoglu, KerimE, Demirzkn, emirkagan, bora1907, biciko, gambler, berke0017, senolerdivan, Oğuz.K, ersin1981, Geologist, UmuttBEY, yavgaf, Mete Duru, Serkanjb, bayindir@msn.com, captain_55, Qwerty, soliter83, Leontheprof., onur228, rhombeus, 1serdar, Muhsin96, Sungate, Okansari, OrhuN Sarı, eray80, laserion58, timucin78, Aras26, Akvarya, aytek1974, rccol, biacar, Enes Yıldırım, envercakar, esref03, mustix_223, mhmtks, Ankaragucu, Apoca1ypse, Bartu.arisoy, Samitopal, Adak, bayezidibistami, cengiz han, nlrdgn, lojistisyen, Akvarist Görkem, emrepablo11, Selahattin Bayra, zuvaymerek, Babanayka, efsane07, Farukk26, ternapi, hobicigenc, Fishloverxx, Avcoskar, PofudukCan, Haydem, sinor, alonesmaug, BaWaiShi, sonerdurur, mgurdrama, arex43, KillLaKill, Serkan85, enverenver, Ademsefa66, comolokko01, serkantezel, Mhmt_47, Mezarcı1161, Mvlt03, abanoz, EmperorAngelfish, ALPDEM, cagdasegin, kara gölge, adem0677, rseven, ciii87, hoca0666, emreemin, Hb_08, erdalakçay, Joker355, malatyalı34, Doğanak06, ercn38, DumansaL, editors0, Legendry, Attila ☆, Redmi, mahmut1905, ybasarkan, emretk5, Aşk-ı semek, MustafaCingil, Tevfiksimsek, Kt89, Baki123, Namtar, akyuzumut, karagümrüklü1903, Oguzkagan, erhan10, aktugsedat, adilce, Oguzz92, koz26, mrsell, Hendekli54, cankara37, AkvaryumKolik, Erti0607, KolombiyaTetra,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.