ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Flexa
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
1829
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
02 Haziran 2018 10:09
Son Ziyaret:
24 Eylül 2020 01:05
Toplam Mesaj:
774 [0.91 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
52 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Ögetay Kayalı
Doğum Tarihi:
03 Şubat 1994
Yaş:
26
İl:
Izmir
Meslek:
Astrofizikçi
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Ögetay Kayalı - [url=https://rasyonalist.org/]Rasyonalist[/url]

SON 10 MESAJI

60p Forest Aquascape
[QUOTE=Rudas]

Bu durumda ortam, şartlar ve bitki üzerindeki su miktarı ve bunun gibi her şey etken, kesin konuşmak imkansız.[/QUOTE]

Evet muhtemelen değişkenlik gösterecektir. O nedenle "güvenli" limitte kalmak adına minimumdan gidiliyor bu tür uygulamalarda. Çünkü seyreltmeniz aslında şu noktada sadece daha az maruz bırakmanız anlamına geliyor. Gerekirse ikinci bir tur daha uygular kurtulur ama bitkiyi yok etme ihtimalini kaldırmış olursunuz.

Maruz kalma süresi esas faktörlerden biri bu noktada. Örneğin %1 için güvenli demek de pek makul değil, bir saat boyunca içerisinde kalırsa haşat olacaktır. Zaten bu neden EPA'de her türlü dezenfektan için daima bir maruz bırakma süresi tanımlıdır. Alkolü %100 değil de %60-80 tercih etme nedenlerimizden biri de bu aslında (esas neden bu değil ama bu da bir etken). Çünkü %100'e yaklaştıkça buharlaşma süresi çok kısalıyor ve maruz bırakma süreniz azalıyor. Burada esas faktör koagülasyon ama böyle olmasaydı bile %100 alkol daha etkisiz kalırdı. Ama eşit sürelerde daha etkili olurdu.

Gibi gibi... [:)]
60p Forest Aquascape
[QUOTE=Rudas]

Teşekkür ederim :) Bana da öğretmiş olduğun yeni bir bilgiyi notlarıma ekledim. Belki bu işin sonunda "Super Long Dry Start Method" şeklinde süreci özetleyici bir metin hazırlarım [:P]

Kullandığım H2O2 oranı %3, tabii ki söylediğin gibi uzun süredir kullandığım için bir miktar uçmuş olabilir ama ağzını sıkı kapattığımdan ve ışığa maruz bırakmadığımdan eminim. Nihayetinde tüm kimyasal uygulamaların her zaman çok dikkatli uygulanması gerektiğini düşünüyorum.

[/QUOTE]

Eğer %3 ise gayet normal o halde :) Muhtemelen üzerinde yer alan su miktarını da düşünecek olursak seyrelmiş de olabilir. %3 şeklinde satılmasının bir nedeni de bu aslında, genellikle bitkilerin maksimum limiti bu. Fakat bazı türler çok daha dayanıksız olabiliyor. Bende %50'lik çözeltisi var ve seyreltip kullanıyorum. Bazı denemeler yaptığımda %1-2 civarlarında bile mahvolanları gördüm. Tarım uygulamalarında da %1.5 geçilmiyor genelde gördüğüm kadarıyla, hatta %0.5 dolaylarının sık sık önerildiğini görüyorum. Açıkçası bana kalırsa bu uygulanacak yere göre değişim gösteriyor. Biraz deneme yanılma yapmak gerekebiliyor, eğer emin değilsek minimumdan başlayıp yükseltmek lazım.
60p Forest Aquascape
Gayet güzel ilerliyor, su ile dolacağı günü merakla bekliyorum açıkçası [:)] Notlar da çok faydalı olmuş, önemli ipuçları var. Eğer bir gün dry-start yapacak olursam bu başlığa döneceğim. TR'deyken yapmam sanırım.

Notlarda dikkaimi çeken şu noktalara birkaç ekleme de ben yapayım.
[K]
5. Tankın içine yerleştireceğin tüm ekipman ve hardscape elemanlarını mutlaka kaynat veya sterilize et, kullanana kadar steril bir şekilde muhafaza et. Zira üzerinde mantar sporu vs. var ise tankın içinde fotoğraflardaki gibi sevimli mantarların olabilir. (ben hepsini kaynattım fakat steril ortamda muhafaza etmedim)[/K]

Kaynatmak çoğunlukla sterilize eder, bakteri gibi canlıları öldürür. Fakat mantarların sporları bazı durumlarda kaynama sıcaklığına dayanıklı oluyor. Bu tür nedenlerden ötürü sterilize etmek için kullandığımız otoklav cihazlarında standart prosedürde 121°C (hatta 134°C) değerlerine çıkılır, basınç da artırılır.

[K]8. Küf oluşumuna doğrudan 1/4 oranında RO su ve H2O2 ile müdahale edebilirsin (ben direk pür H2O2 bile uyguladım mosslara birşey olmadı) bitkilere hiçbir zararı olmayacak ama küfleri anında çıtır çıtır eritecek. Az mikarda beyaz-örümcek ağı tipi küf oluşumunu dert etme kendi kendine yok olacak, bitkilerine zarar vermeyecek. Tabi tankında temiz hava sirkülasyonu varsa.[/K]

Genellikle piyasada H2O2 %100 olarak bulunmaz, en fazla %50 olarak bulunur. Çünkü pek stabil değildir bu halde. Bu tür amaçlar için satılanları da genelde %3'lük oluyor. Siz hangisini kullandınız? %100'e dayanmaları mümkün değil çünkü. Sterilizasyon çözeltileri %1.5 değerini genellikle geçmeyecek şekilde ayarlanıyor. Hatta çoğunlukla %0.3 önerilir. Eğer yüksekse ve bir şey olmadıysa muhtemelen artık çözeltideki H2O2'nin bir kısmı uçmuş demektir (ağzı falan açık kalırsa özellikle ya da tarihi geçtiyse, ışığa maruz kaldıysa vb).
[EDIT]Flexa,2020-09-09 16:20:39[/EDIT]
Ceyhun's
[QUOTE=Cem Altay]
Aquascaping dalında ülkemizde gerçekten güzel şeyler oluyor.Bayrağı taşıyan bir ATT grubu var ve güzel işlere imza atacaklarından şüphem yok.Katılım aslında çok, ama ciddi kalite isteyen bir platform.
Yarışmaya katılan arkadaşları yakınen tanıyorum ve ellerini taşın altına nasıl soktuklarına,bilgi ve tecrübelerini aktarırken ne derece fedakar olduklarının da farkındayım..Ama ne yazık ki hazırcı bir toplumuz,sevmiyoruz pek öğrenmeyi.

Josh Sim ve Takayuki Fukada benim de tanklarını yeni müzik albümü tadında beklediğim ve cidden bu dalda idollerim..Tek geçerim [:)]

Ülke ekonomisinden haklı olarak şikayet ediyoruz.Hobi maliyeti cidden yüksek,doğal olarak önceliklerimiz farklı ,,,,Lakin "adamlarda para var yapıyorlar"demek de bana biraz haksızlık geliyor.
Çok farklı bir sanat aquascape,ve adamlar da ciddi veriyorlar hakkını.
[/QUOTE]

Fukada bu sene sanırım 33. sırada yer bulmuş, Josh Sim bu sefer onunla olan farkını ilk defa bu skorla göstermiş oldu. Hep yakın sıralar alıyorlardı. Aslında ben Fukada'nın tasarımını da oldukça cüretkar buldum. Klasik bir yoldan gitmiş ama Josh Sim'in de dediği gibi bu tür tasarımlarda fark yaratmak, detaycı olanlara göre çok daha zor. Aslında benim de zevkim detaycıdan biraz daha ADA tarzı minimalist türlere dönmeye başladı. Ben bu tür bir çeşitliliğin önemli olduğunu düşünüyorum ve bu tür girişimlerde bulunmaları bence çok kıymetli. Gerçekten fark yaratan insanlar her ikisi de. Martin Hervy'de yine kayda değer bir sıralamaya girmiş, Steven Chong'dan bahsetmiyorum zaten. Bu tur onun olmuş [:)]

Para olayına ben de hep karşı çıktım. Evet bu kesinlikle bir tür yavaşlatıcı olabilir, işleri zorlaştırabilir ama daha üstüne doğru düzgün giyecek bir şeyi olmayan insanların Youtube'da yarattığı şaheserleri görüyorum. Belki ADA Solar RGB kullanamıyor tepesinde, belki daha fazla uğraşması gerekiyor, ama adamlar yine de yapıyor. Başlı başına bu ülkeler bir tarz yarattı, üstelik çoğunun durumu bizden kötü.

Bu ülkelerin tropikal bölgeler olması ve doğayla iç içe bağlarının geçmişten beri gelişmiş olması bence en büyük etken. Bizim de çok güzel bir coğrafyamız var ama bizim kültürümüzde doğayla olan bağ çok kopuk. Serdar Kılıç gibi bunu hatırlatmaya çalışan çok az insan var maalesef. Bu da böyle şeylere yansıyor zannımca.
Ceyhun's
[QUOTE=The Last Samurai]

Yerinde demekle oluyorsa, öyle diyelim, öyle olsun.
Sen nasılsın Ögetay?

[/QUOTE]

Teşekkür ederim, çok şükür iyiyim. Durumlar bizi de etkiledi elbette. En azından uzaktan da olsa bir şekilde devam edebiliyoruz. Önümüzdeki dönem ne olur ne gider hiçbir fikrim yok. Umarım her şey yoluna girer.

IAPLC sonuçları da açıklandı bu sırada. Genel olarak yine detaycı, kompleks çalışmalar üst sıraları çekmiş. Trend bu yönde gidiyor gibi hala. Birkaç yıla daha klasik tasarımlara dönecek gibi bir hissiyat var içimde. Josh Sim yine derece yapıp üçüncü olmuş ama beğenmeyeni çok. Bana sorarsanız diğer hepsi bir kenara bu bir kenara olmuş. Orijinallikten çok puan aldığını düşünüyorum. Kendisi de zaten bu tür cesur girişimlerde bulunmayı seven ve öneren birisi. Bu alanın büyük ustası olacak belli ki. Türkiye'den ilk 127'de sadece bir isim dikkatimi çekti, umarım bizden de daha fazla katılım olur zamanla.

[VID]https://www.youtube.com/watch?v=vEAuMcUkK58[/VID][EDIT]Flexa,2020-09-02 13:19:05[/EDIT]
Ceyhun's
[QUOTE=Cem Altay]
Yerinde diyelim hocam..[:)]
[/QUOTE]
[QUOTE=ceyh]

Selam, olabildiğince yerinde işte [;)]

[/QUOTE]

Yerinden ufak sapmalar var sanırım, COVID-19'in can sıkıntıları mı?
60p Forest Aquascape
[QUOTE=Rudas]

Aşırı bilgilendirici yorum için sonsuz teşekkürler :)) Ben de araştırmam sonucu en az 10 en fazla 14 saat sonucuna ulaşmıştım şu an sebebini anlamış oldum :) sonucunda 12 saate sabitledim şimdilik.

Sanıyorum bu öbeğin bulunduğu yer buhar bulutunun en az temas ettiği bölge zira ışığa daha yakın olanlar öldüler :(

[/QUOTE]

Ben de muhtemelen 10-12 saat verirdim diye düşünüyorum [:)] Doğrudur o şekilde önerilmesi, fotoperiyot olayını bitki çalışanlar çok fazla çalışıyor. 6, 8, 10, 12, 14, 16, 18 saat aralıklarla aydınlatılıp genelde değerler karşılaştırılıyor. 18 saatten sonra özellikle fotosentezde belirgin düşüş gösteren makaleler okuduğumu hatırlıyorum. Muhtemelen kısa bir literatür taramasıyla örnekler bulunabilir. Çok çalışma vardı bu tür konularda. Hatta kare dalga göndererek belirli frekans aralıklarında ışığı açıp kapatmak gibi farklı yöntemler bile çok uzun yıllar önce araştırılmış. İlginç konular bunlar, öğrenecek çok şey var [:)]

HC ile ilgili tam tersi durum olabilir mi? Büyük olan su tanecikleri çok daha hızlı dibe çöküyor, üstteki sis görüntüsü genelde yeterli nemlendirmiyor ama aşağı kısım daha nemli oluyor. Belki toprak da su çektiği için daha ıslaktır? Bilemedim.
Ceyhun's
[QUOTE=Cem Altay]
Helal olsun kardeşim..
Hayvan sevmeyen insan sevmez,doldur Nuh un gemisi gibi ne varsa [:)))][/QUOTE]

Buna çok güldüm [:)] Artık eskisi kadar buralara girip okuyamıyorum. Akvaryum hayallerimizi de bekletmeye aldık mecburen. Fakat ara ara girip bakmaya çalışıyorum, gördüğüm kadarıyla herkes burada. Peki herkesin keyfi yerinde mi?
60p Forest Aquascape
10 saat aydınlatmanın zararı olması söz konusu değil. Fazla ışıklandırma zarar verir evet, çünkü fotosentezde fotosistem II adını verdiğimiz süreçte bir takım durumları inhibe edebiliyor. Lakin bu etki 14-16 saatten sonra kendini göstermeye başlıyor çoğu türde. 10 saat çoğu tür için ideal süredir hatta. Akvaryum ışıklandırmamızın zayıflığını göz önüne alıp, doğaya göre daha az süre aydınlatma yaptığımızı da hatırlayacak olursak, bu bitkilerin rahat rahat kaldırabilmesi gerek bu durumları :)

Yaşayan HC'nin akvaryumdaki pozisyonu nedir? Acaba onunla alakalı bir durum olabilir mi? Işığa daha mı yakın mesela? Ben HC'lerin ışığa çok duyarlı bir tür olduğunu düşünüyorum, bir ara kendim de bakmıştım. Muhtemelen bununla alakalı değildir ama merak işte :)
60p Forest Aquascape
Bu kurulum beni çok heyecanlandırıyor, artık su dolduğunu görmek için sabırsızlanıyorum :)

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.