ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
ErdSNGZR
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
16
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
19 Aralık 2017 20:29
Son Ziyaret:
06 Eylül 2020 15:45
Toplam Mesaj:
15 [0.01 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
8 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Erdoğan Şengezer
Doğum Tarihi:
08 Mayıs 1977
Yaş:
43
İl:
Istanbul
Meslek:
Bilgisayar Programcısı
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

ErdSNGZR

SON 10 MESAJI

Bu Aydınlatmalar İle Hi Tech Bitkiler Yetişir Mi
Teşekkürler, bunun mobil uygulamasını indirmiştim bakalım ben de Eylül sonu gibi başlayabilirsem denemeye çalışacağım :)
Bu Aydınlatmalar İle Hi Tech Bitkiler Yetişir Mi
Sürekli takip edebildiğim bir mecra değil ne yazık ki, ben de bu gün rastladım yazınıza. Hayırlı olsun. 6500K zaten iyi bir değer. Mundar ettiğim iki akvaryum da nano olduğu için ve süs babında 2-3 tutam bitki olduğundan floresan deneme imkanım olmadı. Ama en zahmetsiz ışık kaynaklarından biri diye okuyorum hep. Belki yanına pembeye çalan bi arkadaş gerekir ama bilgim olmadığı için bir yönlendirme yapamayacağım. Şu anda ben de 30x30x30 hi-tech bitkili kurma arfesindeyim. DIY led ile başlıyor olacağım, kuruluma vakit bulabilirsem. Yosun sinir bozucu bir olay. Üstadların faydalı yorumları vardır mutlaka ama ışık gübre ve co2 ile sıkı ilişkili diye biliyorum ve mutlaka su değişimi. Hele ki yosunlanma dönemlerinde haftada bir kaç kere yapıldığını dahi okuduğum yazılar vardı. Kolaylıklar dilerim, umarım istediğiniz gibi bir gelişim yakalarsınız. Keyifli hobiler.
Bu Aydınlatmalar İle Hi Tech Bitkiler Yetişir Mi
Merhaba,
Öncelikle keyifli hobiler. Bitkili akvaryum ve led aydınlatması hakkında sayın @darkaura 'nın (Mustafa Bey) çok güzel bir araştırması ve yazısı var (https://www.akvaryum.com/Forum/mesaja_git.asp?PID=4381759) mutlaka okuyun. Bitkili hi-tech bir akvaryumda litre başına 0,3 w ya da 45 lümen gibi bir güç hesabı yapılır. Low-tech akvaryumlarda bu değer daha düşük alınır. Ama burada esas olay ışığın dalga boyundadır. Yanlış dalgaboyu kullanıldığında ya verim alamazsınız ya da yosuna boğulursunuz. İşin aslı, bitkili bir akvaryum tabiatın küçük bir modelidir. Işığın dalga buyundan zamanlamasına, besin miktarından su değişimine, CO2'sine kadar bir birini etkileyen tüm faktörleri birlikte düşünmeniz gerekmektedir. Birinin eksik ya da fazla olması kontrolünüz dışı gelişmeleri tetikleyebilir.

Kullandığınız ışığın gücü dalga boyu vb bilgilerini yazmamışsınız. Ama yazıdan da görebileceğiniz üzere genelde 6000-6500 K yanında uygun dalga boyunda kırmızı, mavi ve hatta UV led desteklerle DIY armatürler oluşturulabilmekte ve tatminkar sonuçlar elde edilebilmektedir. Ayrıca Mygos ve Creaqua gibi Türkiye imalatı hazır armatürler de bakabilirsiniz. Biraz taş dekorla sadece balık bakıyor olsaydınız (ki onların da su sertliği, yemi, ilacı başka detayları var) belki aydınlatma tercihiniz bu kadar zor olmayacaktı ama işin içine bitki girince ne yazık ki özelleşmiş ürünlere doğru kaymanız gerekiyor. [EDIT]ErdSNGZR,2020-08-20 16:34:58[/EDIT]
Bitkili Tankda Led Kullanımı
Merhaba,
Sadece balık besliyor olsaydınız çekimser bir yorumum olurdu, neon Tetra gibi balıklar karanlık suları sevdiğinden belki olabilirdi ama bitkili akvaryum için kesinlikle uygun olmadığı söyleyebilirim. Her şeyden önce bu bir okum lambası ve gücü 6w ve sıcaklığı da 2700 - 6500K yani oldukça sarı. Sayın @darkaura 'nın bu konuda çok iyi bir yazısı var (https://www.akvaryum.com/Forum/mesaja_git.asp?PID=4381759). Kesinlikle okuyun. Bitkili bir hi-tech tankta litre başına 0,3 Watt aydınlatma gerekir. Lümen olarak da litre başına 45 lümen hesap edilir. Ben, 30x30x30 nano hi-tech kuruyorum şu anda yaklaşık 27 lt falan 12w bir ışık aldım Mustafa beyden (@darkaura). Bitkili akvaryumda ışığın gücü kadar ve belki daha önemlisi ışığın dalga boyu. Benim temin ettiğim gibi DIY armatürlerde genelde 6000-6500 K beyaz yanında uygun dalga boyunda mavi ve kırmızı ledlerle desteklenir. ONF gibi Türkiye'de bulunması pek muhtemel olmayan ürünlerse çok daha kesin aralıklarda üst seviye ürünler sunarlar. Bu okuma lambasına vereceğiniz tutarla çok rahat DIY bir armatür temin edebilir ya da Mygos gibi Türkiye üretimi ve denenmiş iyi sonuçlar veren ürünler de alabilirsiniz. Ben de yaptığım incelemelerde Mustafa beyin yazdıklarının halen geçerli olduğunu gördüm ve armatürü kendisinden temin ettim.

Keyifli hobiler,
Yeni Bitkili Macerası
Emeğinize sağlık. Ben de 30x30x30 hi-tech kurma arefesindeyim. Işık tercihlerinizden hangisi istediğiniz sonuca ulaştırdı? Mygos'tan memnun kalldınız mı? Işığı çok kırmızı değildir umarım.
Nano Eski Tankım
Harika [:iyi:], emeğinize sağlık. Ben de 30x30x30 hi-tech bitkili kurulum arefesindeyim. Güney Amerika bitkileri ve kafi miktarda neon düşünüyorum sadece. Eski akvaryumumdan Sun Sun 603B var bu sefer içini bio malzeme ile dolduracağım. Uygun ışık arayışındayım :( Ama asıl sormak istediğim 95gr CO2'den memnun kaldınız mı? Ev ahalisini ürkütmemek adına şimdilik doldurma tüp düşünmüyorum. Zaten akvaryuma zor izin aldım :) Bir tüp yaklaşık ne kadar gitti? İstediğiniz desteği sağlayabildi mi?

Teşekkürler,
30 Litre Karışık Canlı Doğuran
[:iyi:][:)] [:nazar:]Cüce Guramiler sağlam ve hoş balıklar gerçektende. "Hobi Akvaryumum" önerdiği gibi karides te ekleyebilirsin bence.

Mayalı sistemde işin biraz ustası olmak gerekiyor herhalde, ya da çift şişe falan kullanmak gerekli. Ben becerememiş akvaryumun içine maya sızdırmıştım [:D] Yukarıdaki kit çok hoşuma gitmişti ama. Difüzer ve damla sayacına ihtiyaç yok. Akvaryum küçük olduğu için bir tüpü bile epey zaman bitirememiştim.

Şimdi aklıma geldi, bende buharlaşma camı da yoktu [:)] Resimde de gördüğün klasik floresan aparatlı akvaryum işte. Çok fazla buharlaşma oluyordu. Akvaryum da küçük olunca çabuk etkileniyordu ortam. Inat edip kestirmemiştim üstüne cam. Eğer sende de yoksa kesinlikle kullanmanı öneririm. 3mm şeffaf pleksiden kestirirsen hem hafif hem de ucuz olur.

Başarılar [:)][;)][:iyi:]
30 Litre Karışık Canlı Doğuran
Merhaba öğrenci kardeşim. Öncelikle harçlıklarını çok güzel bir hobi için biriktirmişsin, tebrik ederim. Akvaryum, diğer herhangi bir pet bakımından hayli farklıdır. Akvaryum da işleyen bir Eko sistem oluşturmaya ve bunu olabildiğince sağlıklı devam ettirmeye çalışırsın. Derslerde gördüğünüz ve belki diğer forum konularında okuduğun karbon, azot döngüleri, ışık ve fotosentez ilişkisi gibi bir çok doğal işleyişi sağlamaya çalışmak hayli keyiflidir. Bunları yapmaya çalışırken de doğal yaşama her seferinde biraz daha fazla saygı ve hayranlık duyar insan.

30 yıl sonra yeniden akvaryum hobisine başlamaya çalışan biri olarak, ne yazık ki bu forumlardaki diğer arkadaşlar kadar güncel ve çok bir bilgiye sahip değilim. Werneri hakkında da bir bilgim yok fakat Lepistesler için 4-5 dişi ve 1 erkek şeklinde koloninin ideal olduğu söylenir eskiden beri. Belki bir tane moli'den vaz geçmen gerekebilir. Cüce vatoz'un sorun çıkartacağını düşünmüyorum. Geçen yıl ki akvaryum denememde ne yazık ki güneş gören bir yerde kurmak zorunda kalmıştım. Yosun mücadelesi için Lepistes ve Neon Tetralarla çok rahat bakılabileceğini belirtmişti pek çok hobici arkadaşım.

Bitkiler, CO2 olmayınca biraz zor sağlıklı kalıyorlar. Bundan 30 sene önce CO2 ekipmanları yoktu [:)] zaten elodea ve limon dışında da pek bitki yoktu. Bir şekilde büyütüyorduk hatta paylaşıyorduk bile. Sanırım Elodea'nın kolay bakılabilirliğindendi. Ben, geçen yıl Ista'nın aşağıdaki kitini kullanmıştım. Hem fiyat olarak uygundu hem de kullanımı kolaydı. Bitki kökleri için de kapsül gübrelerden kullanmıştım 2-3 tane.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/202283/100520201553531.jpg[/IMG]

Fakat hem hatalı yer seçimi hem de bitkinin birinden bulaşan salyangoz ve sonrası istila sonucu pek uzun soluklu olamadı kurulumum. Şimdilerde 30x30x35h hitech bitki akvaryumu kurma niyetindeyim ama hala biraz öğrenmem gerekenler var :) Umarım deneyimlerim yardımcı olmuştur.

Hobinde başarılar diliyorum. Tablet ve oyun peşinde koşmayıp, doğanın küçük de olsa bir parçasıyla uğraştığın için de tekrar teşekkürler.
[:iyi:][:iyi:][:iyi:]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/202283/170120182318101.jpg[/IMG][EDIT]ErdSNGZR,2020-05-10 16:10:58[/EDIT]
Balık Hastalıkları Teşhis ve Tedavi
Merhaba
Cuce grami lerimden birinde iki gündür gördüğüm bir durum var. Aşağıda resmini paylaşıyorum. Hangi hastalık, mantar vs, ne olduğu hakkında bilginiz varsa cevap dönmeniz ricasıyla. Şimdiden teşekkürler.
Akvaryum; 50x20x30 bitkili tüplü CO2 Led aydınlatma. Cüce grami, Lepistes, neon terra, elma salyangoz
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/202283/050220182212131.jpg[/IMG]
Dalga Motoru Mu? Pilli Dip Süpürgesi Mi?
Hayırlı olsun şimdiden:) [:iyi:]umarım işinize yarar. Sonuçtan haberdar edersiniz :)

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.