ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Neothauma
Kullanıcı Grubu:
Kıdemli Akvarist
Kullanıcı Başlığı:
[B]14943,1[/B]
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
5740
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
30 Haziran 2007 17:28
Son Ziyaret:
4 Saat 36 Dakika önce
Toplam Mesaj:
3167 [0.62 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
223 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Armağan Yücel Şahin
Doğum Tarihi:
17 Nisan 1994
Yaş:
27
İl:
Manisa
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

[B]Armağan Yücel Şahin[/B] Altolamprologus compressiceps. sp. shell 'Sumbu' Neolamprologus multifasciatus Lamprologus signatus Betta imbellis Betta mahachaiensis HMPK Betalar

SON 10 MESAJI

Nano Low-tech Karides Akvaryumu Kurulum
Şu an hatırlamadığım başka bir konuda kurulum detaylarını yazmıştım ama bulamayacağım için bu konuya da yazayım.

Bu kavanozlar benim için tamamen deneme yanılma yaparak eğlenmek ve temel bitki bakımını öğrenmek için kuruldu. Normalde bitki hobicisi değilim.

İzlediğim yol ilk başta Wikipedia’da bulunan Walstad makalesini okumak oldu, pek çoğumuz gibi. Üzerine uygulanışını görmek için birkaç YouTube videosu izledim.

Yeteri kadar bilgi topladığımı düşündükten sonra marketten 5 litrelik torf aldım. Bu torf böyle 3-4 kavanoz kurmaya fazlasıyla yetiyor. Torfu önce mutfak eleğinden geçirip kaba parçaları ayıkladım. Sonra kavanozun dibinde 3 cm kadar kalınlık oluşturacak şekilde ekledim. Ekledikten sonra arıtılmış su ile ıslatıp çamur kıvamına getiriyorum. Bunu yapma amacım dere kumunu eklediğimde karışmasını engellemek ve asıl suyu eklediğimde bulandırmamak.

Kullandığım, satın aldığım dere kumu bu. Başka yerlerde de kullandığım için çuvalla aldım. Daha az miktarda ve muadili kumlar için Manisa’da Can ve Emre Akvaryum’a , İzmir’de Malawiizmir’e bakın, özellikle Malawiizmir’de çeşit fazla.

[URL]https://m.trendyol.com/akkum/dogal-sari-silis-1-3-mm-kum-25-kg-p-43265365[/URL]

Kalınlık 1-3 mm arasında silis, dere kumu, kuvars farketmez göz zevkinize kalmış. Üçünü de kullandım sonuç aynı. Bu kumları normal kum yıkama temizle ile kullanıma hazır hale getirince 2,5-3 cm kadar kalın olacak şekilde önceden koyduğumuz çamur kıvamındaki torfun üzerine karışmayacak şekilde yavaşça ekliyoruz. Bazı insanlar aralarına sineklik de koyuyor ama ben ihtiyaç duymadım.

Tabanı oluşturduktan sonra Walstad için uygun bitkileri ekiyoruz ve bitkiler ekildikten sonra yavaşta arıtılmış veya dinlenmiş suyu dolduruyoruz.

İlk bir hafta kadar canlı eklemesi yapmıyorum. Yeni ekilen bitkiler torfun sağladığı tüm besini hemen tüketemediği için yosun oluşumu veya yeşil su patlak veriyor, normal. Bunun için 1 hafta sonra karides, salyangoz ve su piresi ekliyorum. Bitkiler de adapte olup gelişmeye başlıyor , yosunları eklediğimiz bu canlılar yiyor ve yosun problemi yavaş yavaş ortadan kalkıyor. Bu da kurulumdan itibaren yaklaşık 15-20 günlük bir süreç. Tüm sistem düzene oturduktan sonra geriye sadece buharlaşan suyu tamamlamak, fazla çoğalan uzayan bitkileri budamak gibi rutin bakım işlemleri kalıyor. Eğer yapay ışık yerine güneş ışığı alan bir yere koyarsanız ve doğal aydınlanma sağlarsanız çok daha iyi gelişim gösteriyorlar. Ben yazın balkonda tutuyorum.

Benim tecrübelerim bu şekilde.
Nano Low-tech Karides Akvaryumu Kurulum
[QUOTE=Ecem]Herkese tekrardan merhaba,
Acaba 10litre hacmindeki bir tankta walstad kurulumu uygun olur mu? Torf ve iri taneli dere kumu kullanacağım, filtre ve ısıtıcı olmayacak; döngü oturduktan sonra da karides eklemeyi planlıyorum.
Daha önce hiç küçük bir tankı karantina harici kullanmadığım için kestiremiyorum. Yorumlarınızı bekliyorum.[/QUOTE]

İri taneli dere kumu tavsiye etmem, tabandaki torfun partikülleri aralardan sızabilir. Ben ince taneli dere kumu kullanıyorum. Tabana koyduğum torf veya bahçe toprağının su ile olan temasını minimuma indiriyorum ki su bulanmasın. Zaten torfun amacı bitkilere gerekli besin ortamını sağlamak. Bunlar benim 2020 yazından beri çeşitli dönemlerde kurduğum karidesli walstad kavanozlarım.Büyük olanlarda Migros'tan aldığım paketlenmiş saksı toprağı var. Küçük olanlarda denemek için arka bahçemizdeki topraktan aldım. Sonuçlar aynı :
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/29591/100620212217061.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/29591/100620212217271.jpg[/IMG]
Samuray (black Dragon) Betta Üretimi
Selamlar,

Güzel bir üretim olmuş, emeğinize sağlık. Dişilerin pek çoğu erkek uzaklaştırana kadar üretim sürecine katılıyor. Bendeki dişiler erkeklerle beraber yumurtaları yerleştiriyor. Üreme bittikten sonra dişinin ne kadar daha kalacağı erkeğin karakterine bağlı. Kimisi çok sakin oluyor dişiyle hiç uğraşmıyor, kimisi dişiye tabiri caizse kök söktürüyor.
Bettarmy: Bir Beta Üretimi Girişimi
Uzun bir aradan sonra merhaba,

Kendime ayırdıklarım dışında ürettiğim tüm betaları sahiplendirdim. Kendime ayırdığım çiftlerden ikisini bugün üretime aldım. Bakalım ikinci nesil ilk nesil kadar başarılı olacak mı? Havaların artık ısınmış olmasından dolayı basit bir üretim düzeneği kurdum, buna genelde Tayland usulü diyorlar. Bu kaplarda eş zamanlı yavru aldıktan sonra yavruları bir akvaryumda bir araya toplayacağım ve büyüteceğim. Bu girişimin başındaki hedefim soy takibi yapmak idi. Fakat ev şartlarında bu pek de mümkün görünmüyor, bu süreçte bunu anladım. Şu anki hedefim daha basit ve uygulanabilir; vücut formu kaliteli betalar üretmek.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/29591/290520212145591.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/29591/290520212146271.jpg[/IMG]
2 Dişi Beta Birlikte Yaşarmı
[QUOTE=Beta_balik] Betalar da teklenmemiş, birbirine alışık kardeş dişiler olmalı. Yoksa yine büyük problem olur. [/QUOTE]

Şunun pek bir geçerliliği yok. Tekleyip bir süre sonra karmaya koyduğum kuzu gibi dişilerim de var, teklenmeden kardeşleriyle büyüyen kasap gibi dişilerim de. Sonradan teklemek zorunda kaldım.
2 Dişi Beta Birlikte Yaşarmı
Dişiler de yeri geldi mi erkekler kadar kavgacı olabiliyor. Ölümüne kavgalar olmasa da yüzgeç yırtıkları, pul kaybı çok sık oluyor. O yüzden 20 litrelik bir akvaryum riskli bir hacim.

Eğer birden fazla erkek varsa ve yerden tasarruf edilmek isteniyorsa minimum 2-3 litrelik hacimler sık su değişimi ve düzenli bakım ile beta bakmaya uygun, ancak bu üretim gibi durumlar için geçerli bir durum.
Wild Betta Rubra
Abi geçenlerde benim de erkeklerden biri oodinium oldu, taş gibi balık oldu serseri kılıklı bir şey. Ben de bir arkadaşıma danıştım ve bana Seachem Cupramine'i tavsiye etti. Bakır içerikli herhangi bir ilaç etkili oluyormuş (Cupramine adı zaten Cuprum yani bakırdan geliyor), kolay da geçen bir hastalıkmış. Ama Seachem olunca işler daha da hızlı ve sağlam oluyor. Tedaviye uyguladığım günün ertesi sabahı oodiniumdan eser yoktu. Balık şimdi eski haline dönmeye başladı. Seachem akvaryum kimyasalları konusunda cidden çok başarılı, bugüne kadar kullandığım hiçbir ürünlerinden pişman olmadım.
Kaliteli Betalar Ve Üreticileri Ufkumuzu Açalım
[QUOTE=_x_E_M_I_R_x_]

Doğru kelimeyi buldunuz mazur görün çok yıllar olmuş o kadar kalmış artık aklımda 8 9 sene öncesinden.
Işınlar diyelim her halfmoonda aynı sayıda bulunmuyor kimisi kalın başlayıp dağılarak gidiyor kimisinde başladığı gibi bitiyor.
Her kuyrukta aynı sayıda ışın varmı halfmoon larda yada halfmoon plakatlarda. En dogru ışın yapısı nasıl olmalı üreticegimiz balıklarda.

[/QUOTE]

Kuyruklarda kaç adet ışın olması gerektiği yarışma standartlarında açıkça ifade edilmiş. Mesela Holland Betta Show demiş ki;

The caudal fin has 12-13 primary rays which extend from the peduncle and ideally the branching of the rays can range from secondary (4-ray) to quaternary (16-ray) branching. The branching of the rays should be evenly distributed throughout the caudal fin.

[URL]http://www.hollandbettashow.com/wp-content/uploads/Bettas4all-Standard2019-Chapter4G.pdf[/URL]

Yani ideal bir halfmoonun kuyruk kökünden başlayan 12-13 adet birincil yani ana ışını olmalı. Bu ışınlar ikiden dörde kadar ikincil ışınlara bölünebilir ve tüm ışınlar kuyrukta eşit ve dengeli bir şekilde dağılmalı. Yukarda verdiğim linkte model görsel de var.

Kaliteli Betalar Ve Üreticileri Ufkumuzu Açalım
[QUOTE=YucelC]Günde ortalama 40-60 gr arası kuru yem harcarsınız. Elektrik ve su harcarsınız. Emek veriri ve karşılığını ararsınız. Her gün onlarca balığınız ölür, sürekli akvaryumdan ölü balıklar toplarsınız gözünüz hep üstünde olur. Sosyal hayatınız %70 son bulur.. Ve daha neler neler... [:O][/QUOTE]

Son söylediğinize katılmamak elde değil. İki batın yavru almak ve onların günlük bakımları bile günümün en az 3 saatini alıyordu. Pandemiden dolayı evden çalıştığım için (öğretmenim) yine zaman ayırmak için imkanım oluyordu ancak yine de zahmeti fazla. Tüm balıkları elden çıkarınca büyük bir rahatlama geldi.
Kaliteli Betalar Ve Üreticileri Ufkumuzu Açalım
Uzun zamandır betalarla ilgili böyle tartışmaların olduğu, fikirlerin paylaşıldığı konular olmuyordu. Bu konuyu açtığınız için teşekkürler. Umarım diğer hobicilerin de fikirlerini duyabiliriz.

Teorinize gelecek olursak; ben sizin kadar halfmoonlar üzerinde bilgi, deneyim sahibi değilim o yüzden çok fazla fikir belirtebileceğimi düşünmüyorum. Ancak tüm bu kuyruk varyetelerinin tek üretilme amacı show, başka hiçbir şey değil. Mesela vahşi betalarda böyle bir kaygınız pek olmaz, vahşi türlerin habitatına yakın bir ortam hazırlayıp ihtiyaçlarını yerine getirirsiniz ve üreme olsun, tür içi davranışları olsun bunları gözlemlersiniz. En azından benim önceden yaptığım buydu, tekrar beslersem yapacağım bu olur. Ama kuyruk varyetelerindeki ana hedef varyetenin tüm özelliklerini en iyi şekilde gösteren balıklara bakmak, üretmek. Bu özellikleri belirleyen şeyler varyeteden varyeteye değişiklik gösteriyor yüzgeçler için, gövde formu hepsi için standart ortak bir özellik sayılır. Benim bildiğim kemik yapısı olarak değil de ışın sayısı, ışın demetlerinin düzgünlüğü, oranı gibi şeyler olarak geçiyor. Halfmoonlar da kuyruk büyüklüğü olarak en büyük varyetelerden biri olduğu için ışınların başlangıç noktası düzgünken orta ve son kısımlar aynı düzgünlükte olmayabilir. Plakatlar bu açıdan daha rahat, zira kuyrukları kısa. Ama yine de ister kemik yapısı diyelim ister ışın diyelim sağlıklı düzgün balıklar sağlıklı düzgün genlerden, gen havuzundan gelmekte. Bu zaten insan da dahil tüm canlılar için geçerli bir durum.

Halfmoon gibi görünen dişi dediğinizde gözümde bir şey canlanamadı. Yani bir dişi ya halfmoondur ya da değildir, olsa olsa delta,süper delta falan olur kuyruğunu 180 derece açmadığı için.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.