ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Neothauma
Kullanıcı Grubu:
Kıdemli Akvarist
Kullanıcı Başlığı:
[B]14943,1[/B]
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
6373
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrimiçi
Üyelik Tarihi:
30 Haziran 2007 17:28
Son Ziyaret:
8 dakika önce
Toplam Mesaj:
3309 [0.60 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
124 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Armağan Yücel Şahin
Doğum Tarihi:
17 Nisan 1994
Yaş:
28
İl:
Manisa
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

[B]Armağan Yücel Şahin[/B]

SON 10 MESAJI

Betta Satıcıları
Size bir önceki konunuzda Erdal abiyi öneren bendim. Kendisi oldukça güvenilirdir, hem alışverişim oldu hem de yüz yüze görüştüğüm biri. Geçen sene ben de aynı şekilde beta aldım, ulaşım sıkıntılarından dolayı biraz gecikme yaşandı ama nihayetinde geldi balıklar. Aldığım balıkları ve üretimden çıkan sonuçları bu konumda görebilirsiniz:

[URL]https://www.akvaryum.com/Forum/bettarmy_bir_beta_uretimi_girisimi_k966877.asp[/URL]
Betta İçin Akvaryumumu İyileştirdim, Eksik Var Mı?
Selamlar,

Balığınıza daha iyi bir ortam sağlama niyetiniz doğru ancak atılan adımlar biraz sıkıntılı. Öncelikle akvaryumunuz güzel, betaya uygun bir akvaryum ancak içinde kullandığınız malzemeler çok da uygun değil ve bazıları gereksiz. Araştırma yaptığınızı söylemişsiniz, bu hobinin en önemli şeylerinden biri. Böyle bir akvaryuma ve betanıza en uygun filtrenin pipo filtre veya debisi çok düşük ufak bir iç filtre olduğunu görebilirsiniz. Muhtemelen iç filtreyi seçersiniz, pipo filtrenin hava motorundan dolayı biraz gürültü sorunu var. Kullandığınız demir içerikli siyah kum yerine daha doğal görünen dere kumu daha uygun bir seçim olurdu. Bitki seçiminde ise moss sarılı hindistan cevizi hariç diğer mosslar yerine ekilebilecek, bakımı kolay saz, elodea, demersum gibi çok düşük ihtiyaçlı bitkiler almanız betanız için daha iyi bir ortam oluştururdu. Bu bitkilerin gübre ihtiyacı olmadığı için gübre almanız gerekmezdi, mossların bile yok. Başta eklediğiniz sıvı gübreyi tüketecek bitki olmadığı için direkt suyun kimyasını etkiliyor mesela. Bitkiler geliştikten sonra sonraki dönemlerde takviye amaçlı kullanılabilir. Youtube'da ve internette bir sürü basit ve örnek kurulum var, onlardan birini örnek alabilirsiniz.

Betanızın sağlık durumuna gelince; sanırım deltatail veya halfmoon olmalı. Bu tarz büyük kuyruklu betalar bulundukları koşullara karşı çok hassaslar. Kötü su şartları ve dekorlu akvaryumlar balığın direkt kuyruğunu, yüzgeçlerini etkiliyor ve erimeler, kopmalar başlıyor. Bu tarz betaların uzun vadede formlarını korumak pek sürdürülebilir değil. Bunun için ufak hacimlerde dekorsuz akvaryumlarda bakmak daha uygun, bu da pek hobici anlayışına uygun değil. Böyle dekorlu akvaryumlarda beta bakılacaksa plakat gibi kısa kuyruklu sağlam betalar tercih edilmeli. Betanızdaki yaralar, erimeler ciddi durumlar, bu saatten sonra yapacak fazla bir şey kalmamış olabilir. Yine de şansınızı denemek istiyorsanız taze su doldurduğunuz cama cam ufak bir karantina tankı hazırlayın ve hava taşı ile bol bol havalandırın. Hastalıkların doğru teşhisi için balığınızın yakın çekim fotoğraflarını paylaşın ve teşhis edilen hastalıklara uygun ilaçları alıp tedaviye başlayın. Kolay gelsin.
Halfmoon Beta Kuyruk Sorunsalı
[QUOTE=Hele]
Çok teşekkür ederim her yerde koi hmpk arıyordum aslında bulması çok zor değil ama istediğimi bir türlü bulamıyordum 18 Ağustosta olan ithalattan alacağım beğendiğimi halfmoon ne yazık ki kuyruk sorunları olduğu için almak istemiyorum pek, peki alışveriş yapmak için siteleri var mı yoksa direk instadan mı hallettiniz? [/QUOTE]

Beğendiğiniz balığı instagramda mesaj olarak yazıp bilgi istiyorsunuz. Çok kısa sürede dönüş yapıyor. Fiyatı size uygunsa anlaşıp rezerve ettiriyorsunuz. Ödemeyi önceden alıyor. Oldukça güvenilir, hobici dostu biri.

Halfmoon almamakla iyi edersiniz. Kuyrukları çok hassas, bir süre sonra ister istemez erimeler, yırtılmalar başlıyor.
Halfmoon Beta Kuyruk Sorunsalı
Halfmoon plakat istiyorsanız İstanbul’dan Erdal Türkoğlu yakın zamanda ithalat yapmak üzere. Instagram profilinde balıkları paylaşıyor ve çok da güzel balıklar var. Geçen sene ondan alışveriş yapmıştım, balıklar beklediğimden daha iyi çıktı. Göz atmak isterseniz Instagram hesabını paylaşıyorum.

[URL]https://instagram.com/bettaturk2022?igshid=YmMyMTA2M2Y=[/URL]
Yeni Hayat (medaka Pond)
Selamlar,

Sevdiğim tarzda güzel bir kurulum olmuş. Böyle basit, salaş, kendi kendine döndüren kurulumları severim. Tam labirentli, killifish, canlıdoğuran gibi dayanıklı türler için birebir. Merak ettiğim bir konu var. Su altı bitkilerinin gelişimi ne durumda? Su üstü bitkileri hızlı çoğalıp yüzeyi neredeyse tamamen kapladığı için su altına ışık erişimi çok az oluyor. Çevresi de kapalı siyah bir saksı olunca ışık alma şansları çok daha düşüyor. O yüzden bu tarz su üstü bitkilerinin kullanıldığı kurulumlarda emers bitkiler tercih etmek daha avantajlı olabilir. Japon şemsiyesi bu kuruluma çok iyi gidebilir mesela.
Türkiye'de Killifish Besleyenler
Roket killileri alalı neredeyse 1 ay olacak ve bu sabah akvaryuma bakım yaparken bu arkadaşla karşılaştım.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/29591/050820221316211.jpg[/IMG]

Sürpriz gibi olsa da aslında çok şaşırmadım. Erkekler sürekli çiftleşme aksiyonu içindeler, dişileri çok darlıyorlar. Akvaryumdaki yoğun bitki bolluğu da olunca sonuç bu.
En güzel fotoğraflarınızı gösterin
Bu arkadaşları hem camlardaki yosunları yesinler diye hem de turuncu beneklerini çok beğendiğim için almıştım, iki isteğimi de fazlasıyla yerine getiriyorlar. Ancistrus sp. Rio Paraguay, bildiğimiz klasik cüce vatozun yakın bir akrabası. Cüce vatoza göre bir tık daha ufak oluyor. Bendekilerin henüz cinsiyetini bilmiyorum, 2 erkek 1 dişi olma ihtimali verebiliyorum sadece.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/29591/040820221419231.jpg[/IMG]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/29591/040820221419371.jpg[/IMG]

Bu akvaryumun yaklaşık 2. ayında aldığı hal çok tatmin edici
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/29591/180720220123131.jpg[/IMG]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/29591/040820221421361.jpg[/IMG]
Yeşil Su Dalında Prof Seviyesinde Net Bilgi
Kişisel tecrübeleri, genel kanıdan bilgiden farklı alternatif yöntemleri kullanmakta ve bunları paylaşmakta pek bir sorun yok. Ancak tecrübelerinize başka hobiciler referanslarla birlikte karşıt görüşler bildirdiğinde, tecrübelerinizi ikna edici referanslarınız olmadan ispata gitmeniz biraz agresif gibi görünen bir tartışma havası yaratıyor, bu kısmı problematik.

"Jiklet" türlerinde işe yaramaz diyorsunuz ama jiklet var çiklet var çiklit var karışık chiclid 5 TL var. Var oğlu var. Hangisine göre işe yararlılığını konuşacağız? Devasa boylara ulaşan Orta Amerikan türlerine artemia vermek iyi bir seçenek olmayabilir ama cüce Tanganyika ve Apistogramma gibi zooplanktonlarla, ufak su canlılarıyla beslenen türlere artemia tam bir biçilmiş kaftan, hem yavrularına hem yetişkinlerine. Bu türler su piresi de yer tabi ama artemia besleyicilik açısından daha faydalı. Su piresinin besleyiciliği ile ilgili zamanında Almanya'da hayvanat bahçesinde çalışmış bir tanıdığımın paylaştığı bir tecrübeyi aktarayım. Su piresinin yapısı %95 oranında su ve düşük besin değerli olduğu için balıklar tarafından sindirilmesi kolay. Bu kolaylığı yüzünden çalıştıkları hayvanat bahçesindeki akvaryum kısmında sindirim ve iç parazit problemleri yaşayan veya obez olan balıkların zayıflaması için su piresi ile beslediklerini söylemişti. Böylece hasta olan balıklar aç kalmayıp hafif bir yemle sindirim sistemlerini aktif tutuyorlar elden ayaktan düşmüyorlar, obez olan balıklar aç kalmayıp besin değeri düşük bir yemle daha fazla şişmanlamamış oluyor ve zamanla zayıflıyorlar.
Candy Nemo Halfmoon Beta Ve Walstad Nano Tankı
Walstad kurulumlarda bol bitkinin olması olağan, hedeflenen bir durum. Çünkü tabana serilen torfun bitkiler tarafından mümkün olduğunca çok kullanılması önemlidir aksi halde yaşanacak besin patlaması yosun, alg, bulanıklık, yeşil su gibi istenmeyen sonuçlar doğruyor. İlk zamanlarda bitkiler adapte olup çoğalana kadar bu sorunlar yaşanabilir. Doğru bir şekilde kurulduysa akvaryum zamanla oturdukça bu sorunlar da ortadan kalkıyor. Karides, salyangoz gibi canlılar bu süreçte yardımcı oluyor. Bu çerçeveden baktığımızda akvaryumunuzun son halindeki bitki yoğunluğu bence yetersiz. Yaşadığınız bulanıklık ve yosun sorununun sebebi bu olabilir.

Önce bitki yoğunluğu patlaması yaşadığınızı sonra azalttığınızı söylemişsiniz. Yoğun olması azaltmanızdan daha iyiydi. Başlangıçta doğru bitkileri seçip doğru yerlere ektikten sonra o bitkileri bir daha ellememek gerek. Sadece çok uzayanların, büyüyenlerin yaprakları, gövdeleri veya yeni çıkan filizleri budanabilir, bu budanan parçalar boş yerlere ekilebilir veya başka yerlerde kullanılabilir. Kök salıp yerleşen bitkileri sökmek tabanı bozacağı için bu da suyu bulandırabilir, oturmuş sistemin ayarlarını bozabilir. Mossların tabanla bir alakası olmadığı için başka bitkiler de ekmenizi tavsiye ederim. Eğer bol bitkinin olmadığı daha sade bir kurulum yapmak istiyorsanız walstad olması şart değil. Tabana koyacağınız basit bir akvaryum kumu kolay bitkilerle beraber fazlasıyla işinizi görür. O yüzden akvaryumunuzu bozup tekrar kurarsanız buna dikkat edin derim.
Çok Mini Bitkili Nanolar
[QUOTE=AquaPuella]

Ne tür bir toprak kullanmıştınız? Bir de toprağın yüzeye çıkmasını nasıl engellediniz?[/QUOTE]

Migros'tan aldığım Safran marka saksı toprağını kullanıyorum. Önce elekten geçirip kaba parçaları ayıklıyorum. Kavanozun içine yerleştirince fısfıs ile nemlendirip çubukla karıştırıyorum ki içeride hava kabarcığı kalmasın. Sonra üzerine iyice yıkadığım dere kumunu ekliyorum, onu da nemlendirip çubukla karıştırıyorum. Bitkileri diktikten sonra suyu yavaşça dolduruyorum, kumun aşırı oynamamasına dikkat ediyorum. İlk başta hafif bir bulanıklık oluyor, normal. Birkaç güne bulanıklık geçiyor, çok geçmeyecek gibiyse az bi su değişimi yapıyorum geçiyor.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.