ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Neothauma
Kullanıcı Grubu:
Kıdemli Akvarist
Kullanıcı Başlığı:
[B]14943,1[/B]
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
3876
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrimiçi
Üyelik Tarihi:
30 Haziran 2007 17:28
Son Ziyaret:
1 dakika önce
Toplam Mesaj:
2846 [0.59 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
75 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Armağan Yücel Şahin
Doğum Tarihi:
17 Nisan 1994
Yaş:
26
İl:
Manisa
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Armağan Yücel Şahin Altolamprologus sp. shell 'Sumbu' Neolamprologus brevis Neolamprologus multifasciatus

SON 10 MESAJI

Hepimiz Kabuğumuza Çekilince Olanlar
Selamlar,

Gözlemlediğim bir davranışla ilgili güncelleme yapmak istedim. Aşağıdaki videoda, doğada Neolamprologus multifasciatus'un onu avlayan avcı türlerle olan ilişkisinden bahsetmekte. Bu avcılardan biri de Altolamprologus compressiceps sp. shell Sumbu. Videonun sumbu shell ile ilgili kısmında bu türün multifasciatus yuvalarının üzerinde yırtıcı bir kuş gibi dolaştığını ve gördüğü yavru, genç multifasciatuslara yukarıdan saldırarak avladığından bahsediyor. Ebeveynler yuvayı korumak için saldırdığında kavga etmek yerine sert pullarıyla vücut savunması yapıyor, bundan daha önce bahsetmiştim.
[VID]https://www.youtube.com/watch?v=xDkzx21vqO4[/VID]

Akvaryumumda bu aralar bu videodakine çok benzer davranışlar gözlemlemekteyim. Neolamprologus multifasciatus çok kolay üreyen , kısa sürede yavru görebileceğiniz bir tür. Benim akvaryumumda ise her şey yolunda görünüyor olmasına rağmen hala yavru göremedim, bunun temel sebebinin sumbu sheller olduğunu düşünmekteyim. Şöyle ki, sumbu shellerden biri (bir önceki güncellemede en beğendiğim olan) genelde multifasciatusların bölgesinin sınırlarında, üstlerinde takılıyordu. Zaman zaman çatışmalar, sürtüşmeler görüyordum o kadar.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/29591/060820201624271.jpg[/IMG]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/29591/060820201625171.jpg[/IMG]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/29591/060820201626021.jpg[/IMG]

Normalde balıkları yemledikten sonra karınları doyduğu zaman şişkin oluyor, bir sonraki yemlemeye kadar şişlik gidiyor. Fakat bu arkadaşın karnı nerdeyse her zaman şiş vaziyette. Sonra bir de baktım ki artık multifasciatusların sınırlarında takılmakla kalmıyor, kafasını onların yuvalarına kadar sokuyor ve yetişkin multifasciatusların saldırılarını gövdesiyle savunuyor. Galiba yavrular daha kabuktan çıkamadan bu arkadaşa av oluyor. Hatta öyle ki en iyi anlaştığı sumbu shellerden biri zaman zaman ona katılıyor.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/29591/060820201630081.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/29591/060820201630391.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/29591/060820201631101.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/29591/060820201631411.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/29591/060820201632111.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/29591/060820201632451.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/29591/060820201633161.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/29591/060820201633461.jpg[/IMG]

Bence Afrika cichlidlerini beslemenin olayı,özü budur; orijinal formuna sadık balıkları ve doğal davranışlarını gözlemleyebilmek.
F0 Betta Rubra Günlüğü
Çok geç de olsa nihayet vahşi beta türlerine ilginin artması sevindirici. Yalnızca renk ve kuyruk tipi için beslenen betaların ayna karşısında kabarmak dışında bir olayları olmadığı için bence bir süre sonra oldukça sıkıcı bir hal alıyor. Balığı anatomik olarak zayıf hale sokan büyük kuyruklara girmeyelim bile.Ancak vahşi beta türlerinin her biri farklı özellikte, renkte ve tipte olduğu için hobi için çok daha fazla şey sunuyor. Siz de çok güzel, tam karakteristik özelliklerini gösterebilecekleri bir akvaryum kurmuşsunuz, emeğinize sağlık. Tanıtımınız da oldukça bilgilendirici. Eğer habitatlarında varsa bu akvaryuma bir grup cüce Rasbora türü de çok yakışır, renk katar.
Balıklara Nasıl İsim Veriyoruz?
[QUOTE=babur alimov]


Bakın o eski konu kapandı bu kadar uzunca yazıp içinizdeki kini kusacağınıza aklınızı maksimum seviye de zorlayarak ağzınızın salyasını da silerek bir yanıt yazmalıydınız kendinizce iki üç latince sözler kullanarak bilgi sahibiymiş gibi göstermeniz seviyesizlikten başka bir şey değil.

Adam akıllı sorumu sordum yukarıda yazdığınız yazıya bağlı kalarak bir yanıt vermenizi rica ediyorum.
Konu bu kadar basit. [/QUOTE]

Tamam işte ben de sizi araştırmaya teşvik edecek cevabı verdim zaten. Ama anlaşılmadıysa biraz daha açayım madem. Göllere yapılan keşif ve sınıflandırma çalışmaları gerçekten çok zahmetli çalışmalar. Bu keşiflerde yeni bir tür keşfedilirse ve göze çarpan, ayırt edici herhangi bir fiziksel özelliği, durumu yoksa genelde kaşifinin ismi verilir veya o konuda duayen biri olduğu için ona atıf olsun diye de bu adlandırma yapılabilir . Bunun şöyle de bir yararı söz konusudur; buescheri hakkında daha detaylı bir araştırma yapmak istersem eğer adından yola çıkara bu kaşifin balık hakkındaki yazılarını, gözlemlerini araştırıp bulabilirim, inceleyip bilgi sahibi olabilirim. Hatta bu sayede Heinz Büescher ile bu tür hakkında mail yoluyla konuşmuşluğum bile var balık hakkında merak ettiğim ve yaşadığım bir sorun yüzünden. Ama işte size göre Latince kullanmak boş yere hava basmak, burnu havada olmaktan ibaret. Bu yönde söylemleriniz oldu.
Balıklara Nasıl İsim Veriyoruz?
[QUOTE=babur alimov]Şimdi kimsenin yüzüne bakmadığı ve kimsenin konuyla ilgisinin olmadığı aşikar.

Benim bir kaç sorum olacak ?
konuyu kişiselleştirmeden mantık çerçevesinde açıklayıcı bir yanıt verirseniz sevinirim.

Neolmaprologus buescheri ismi de türü keşfeden Heinz Büscher'e ithafen verilmiş bir isim. Sadece tür isimlerinde değil diğer basamaklarda verilen Latince isimlerin de anlamları var. Bunların anlamları için biraz araştırma yapmak gerekiyor.

Bu tamamen sizin yazınızdan alınan bir yazı.

AKIL seviyemizi zorlayarak farazi olarak düşünelim. diyelim ki metriaclima fainzilberi lundo türü ile metriaclime msobo magunga türü akvaryum ortamında bizim isteğimizin dışında çiftleşti, ve bizde artık herşeyin geç olduğunu düşünerek hobi merakımızdan dolayı yavrusu nasıl çıkacak acaba diye bekliyoruz ve yavruları büyütüyoruz.
Çok da güzel bir renk yakalamış diyelim. bu türünde renk skalasının daha baskın olması için ISLAH ettik ve bir renk ortaya çıktı ve yavrularıda artık tamamen anne baba gibi form ve renk düzeyinde.

Sizce bu türü ne diye adlandırmalıyız ? yada en doğru isim tanısı ne olmalı ?
Çünkü artık bu tür var elimizde ve yavrularıda birebir anne baba gibi çıkıyor istesek istemesek bu tür artık yayılacak buna ne isim vermeliyiz?

Bilimsel olarak açıklayıp örneklendirirseniz sevinirim.

şimdiden teşekkür ederim. [/QUOTE]

Hay hay, gelin bir de buradan yakalım.

Diyelim ki siz bir balığı beğendiniz ve beslemek, hobi yapmak istiyorsunuz veya ticaretini yapmak. Sahip olmadan önce yaptığımız ilk şey balık hakkında temel bilgileri toplamaktır değil mi? Bunun için ne yaparız, kaynaklara başvururuz bu forum gibi. Bazı türlerin profilinde, makalesinde vs. eğer o türün çok yakın akrabası olan bir türü varsa veya birden fazla varyasyonu varsa yazar; aynı akvaryumda bakılması hibritleşmeye yol açar diye uyarır.

Ama farazi olarak diyelim ki biz yine de akıl tutulması yaşıyoruz, akvaryumumunuzun büyüklüğüne ve dekorasyonuna ve de en önemli olarak alnımızın maşallahlık tecrübe terine güvenerek bu iki yakın türü veya varyasyonu aynı akvaryuma koyarak risk aldık. Bu türler bir süre sonra bizim kontrolümüz dışında çiftleşirse burada balıklara hiçbir şekilde sebep bulamayız, üreme içgüdüsüdür yapar. Bu tamamen bizim hımbıllığımız ve mallığımızdır, işgüzarlıktır.

Ama yine diyelim ki farazi olarak akıl tutulmamız ay tutulmamız kadar kuvvetli bir şekilde devam ediyor, bir bakıyoruz çıkan yavrular maşşalllaaah ay parçası, gözlerimizi kamaştırıyor, renkler şahane. İşte bu noktada yapılan hımbıllığa isim bulmaya çalışmak yenilen halta kılıf bulmaktan başka bir şey değil. Bu nokta aynı zamanda salyalarımızın akmaya başladığı noktadır.

Yani aslında lafı uzatmadan, bu türlere isim vermek balıklar öyle kazara veya kasten ortaya çıkınca ortaya çıkan bir şey değil. Bir türün varyasyonu olarak bilinen balık yapılan deneyler sonucu başka bir türe ve hatta cinse bile ayrılabilirken "ben iki balık kırdım ortaya, ortaya şahane renkli bir balık çıktı hadi buna isim vereyim, aa kendi adımı niye vermiyorum veren var ne de olsa" demek beyhude bir çabadan başka bir şey değil. Ayrıca verdiğim örnekti isme takılıyorsunuz fakat bu türler keşfedilirken ne derece akademik boyutunun olduğunu, nasıl zorluklar içinde olduğunu araştırmanızı tavsiye ederim.

Son olarak sizin konunuzda da bu belirtildi; diğer balık gruplarından farklı olarak Afrika gölü cichlidlerinin kalitesini belirleyen en önemli şey göldeki akrabalarına olan saflık derecesinde yakınlığıdır. Ürettiğiniz yüzlerce kırma balığı ömürlerinin sonuna kadar elden çıkarmayıp besleyebiliyorsanız buyrun besleyin, ben de sizin takıldığınız "kıdemli akvarist" unvanını sildireceğim ve özür dileyeceğim. Ama bu balıklar bir şekilde piyasaya yayılıp zaten fazlasıyla kırma balığın olduğu piyasayı iyice bozacak.

Hiç de öyle kişiselleştirme yapmaya çalışmıyorum, mantık çerçevesinde tartışalım ayağına girmeye gerek yok, buyrun tamamen balık konuşulacak şekilde ne demek istiyorsanız diyin. Unutmayın ben sizin şahsınızı değil , yaptığınız işi hedef alıyorum.

Fainzilberi Rainbow Bbr Lundo
[QUOTE=babur alimov]

Bilgilendirme için sağ olasın Mert bende diyecektim ne saçma isim koymuş diye. şimdi abimiz gladyatör mü yetiştiriyor. kendisini öyle mi hissediyor. [:D][/QUOTE]

Bu tam bir seviyesizlik, köşeye sıkışınca başka bir yerden vurmaya çalışma çabası. Buna “ad hominem” denir. Latincedir, güzel kelimedir. Bilin bakalım en çok nasıl kafaların başvurduğu şeydir?
Fainzilberi Rainbow Bbr Lundo
Konunuz şimdi daha yararlı bir hal almaya başladı, teşekkürler. Yanlış yönlendirilmiş kayıp genç arkadaşlar bunları iyi öğrenin ay sonunda final var, vize konuları da dahil.
Fainzilberi Rainbow Bbr Lundo
[QUOTE=babur alimov]

Merhaba öncelikle youmlarınız için teşekkür ederim.
Ne anlatmaya çalıştığınızı bir kez daha gözden geçirmenizi tavsiye ederim. çünkü burada yeni başlayan bir çok hobiciyi yanlış yönlendiriyorsunuz farkında iseniz.

İki farklı türden anlayışınız nedir? insan ile hayvan gibi mi ? ya da canlı doğuranla yumurtlayan gibi mi?
Sanıyorum siz konuyu çok yanlış anladınız konunun başlığını sadece okudunuz.

Burada iki mbuna türünü çaprazladım.
kedi ile serçeyi ya da muhabbet kuşunu değil lütfen daha dikkatli bakın olaylara. :D
[/QUOTE]

Ben de size öncelikle temel biyoloji ve sınıflandırma bilgisi öğrenmenizi tavsiye ederim, bunları öğrenin öyle konuşalım. Balıklara verilen o Latince adlar süs olsun diye verilmiyor sonuçta.
Fainzilberi Rainbow Bbr Lundo
[QUOTE=drgeckoo]

dediklerinizde katıldığım yerler var sadece ticari amaçla bu tarz hayvanların genetikleriyle oynamak renklerini desenlerini değiştirmek evet hoş değil fakat aslında bir düşününce buda farklı bir hobi diye düşünüyorum mesela sürüngen besleyenler özelliklede en çok bilinenlerden ball phyton besleyenler bilir hobinin en güzel yanı doğada normal şartlar altında bulunamayacak değişik morflarda (renk ve desenlerde) canlılar üretmektir. doğada normalde bir araya gelemeyecek morfları çiftleştirip genetik çaprazlamalar yaparak yeni morflar üretmek ve sonuçlarını hayretle izlemekte ayrı bir zevktir elbette bunu sadece para kazanma amaçlı yapmak hoş değil bende hoş bulmuyorum ama para kazanma amaçlı değilde farklı amaçlarla daha saf daha temiz niyetlerle yapılırsa aslında buda bir hobi. Tabi ki ben sürüngenlerden bahsettim bura da ana konumuz balıklar ve bu iki grup birbirinden çok farklı ancak temelde benzerlikler olabileceğini düşündüm. Ben akvaryum hobisi ve dünyasında yeniyim o yüzden yanlışım varsa kusura bakmayın belkide akvaryum camiasında bu tarz çaprazlamalar hoş karşılanmıyordur ama sürüngenlerde çokça yapılıyor ve beslemek kadar yeni morflar üretmekte zevkli bir iş özellikle 5-6 yıl boyunca uğraşıp sonunda kimsede olmayan bir şey elde ettiğinizde çok mutlu hissediyorsunuz ama şunuda bilmek lazım ki sürüngen hobisiyle uğraşıpta bu tarz çaprazlamalar yapan hemen hemen her kişi ilk başla classic ball phyton'la hobiye giriş yapmıştır ve mutlaka doğada bulunan doğal hali yani classic baal phyton'ı da mutlaka besler mutlaka elinde bulundurur ve doğal halinede saygı duyar. Ben sadece fikirlerimi ve bildiği sınırlı sayıdaki bilgiyi size aktararak bir yorumda bulunmak istedim amacım eleştiri değil,kötü niyetlede yazmadım, dediklerinizin de bir kısmına katılıyorum ancak genetik çaprazlamalarada bu kadar karşı olunmamalı bence.[:)][/QUOTE]

Ben de sürüngen hobisiyle alakalı değilim ancak söylediklerinden yola çıkarak şunu belirteyim; bu bahsettiğin morphlar yine top pitonların kendi arasında çaprazlamasıyla oluşan canlılar, yani başka bir türün geni karışmıyor. Akvaryum hobisinde bu yok mu? Hem de uluslararası dernekleşme şeklinde var; discuslar, lepistesler, betalar vb. Bu şekilde belki bir nebze de olsa kabul edilebilir. Benim burda asıl karşı çıktığım olay iki farklı türün çaprazlanarak saflıklarının yitirilmesi.
Fainzilberi Rainbow Bbr Lundo
Ticari motivasyonla yaptığınız bu uğraşınız doğaya yaptığınız büyük bir saygısızlık. Elbette taktir edeniniz, alkışlayanınız olacaktır, bu ülkede para kazanma motivasyonu bu hobide her zaman bir tık önde maalesef. Ancak olumsuz eleştirlere de açıksınızdır diye düşünüyorum.

Bu canlılar doğada yaşadığı gölden başka hiçbir yerde bulunmayan, doğanın dinamikleriyle adapte olup evrimleşmiş ve doğal haliyle fazlasıyla güzel, değerli canlılar. Yani zaten doğa bize taktire fazlasıyla şayan şeyler sunmuş, “hobici” olarak bize düşen bu canlılara olabilecek en iyi imkanları sağlayıp karakteristik özelliklerini incelemek, araştırmak, anlamak vs. değer kazanabileceğimiz her ne varsa onu yapmak. Ama başta dedim ya para kazanma motivasyonu bu değerlerden daha ağır bastığı için bu saydıklarım göz ardı ediliyor. Tül kuyruklar, balonlar, orijinalinden alakasız renkler, hibritler... özetle canlının doğal formuna müdahale edecek her ne varsa aynı motivasyonun ürünü. Sizin yaptıklarınız da bunun oldukça güzel bir örneği olmuş.

Son olarak Afrika rift vadisi göllerindeki yüzlerce endemik tür küresel sıkıntılardan gittikçe daha çok etkileniyor, en başta küresel ısınma. Çok uzak olmayan bir gelecekte belki de bu türlerin en saf, doğal hallerine erişimimiz olmayacak. O yüzden şu an elimizde olanların kıymetini bilmekte fayda var.Hepimiz Kabuğumuza Çekilince Olanlar
Bugün balıklar geleli tam 1 ay oldu. Bunun için bir güncelleme yapmak istedim.

Her ne kadar özenli davransak da, elimizden gelenin en iyisini yapsak da kusursuz bir akvaryumun olmadığını düşünüyorum. Ben de bu bir aylık süreçte bazı sıkıntılar yaşadım, güncelleme biraz bunun üzerine olacak.

Öncelikle genel görüntüde dün bir değişiklik yaptım. Sağ tarafa ektiğim sazlar başta tutundu ve sürgünler vermeye başladı. Daha önce silis kumdaki denemelerimde başarısız olmuşken bu sefer olduğumu düşündüm ancak yine yanıldım. Sürgünler büyümedi ve yapraklar şeffaflaşarak erimeye başladı. Bu kötü görüntüye son vermek ve çürüyen yaprakların suyun kimyasını bozmaması için hepsini çıkardım. Bu şekilde akvaryum biraz monoton bir görüntüye sahip oldu. Ekime ihtiyaç duymadığı için aynı yere kayaya tutunacak şekilde Anubias eklemeyi düşünüyorum.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/29591/260720201452521.jpg[/IMG]

Akvaryumun başlıca balıkları Sumbu shellerde de sağlık sorunu yaşadım. Bu arkadaş aralarında en baskın olanı. Akvaryumun en iyi bölgesini sahiplendi ve diğerlerine karşı savunuyor, zaman zaman kavga ediyorlar. En son girdiği kavgayı kazanmasına rağmen strese girdi ve parazit belirtileri göstermeye başladı. Bir hafta kadar kabuğundan neredeyse hiç çıkmadı ve çok az yem yedi. Bu süreçte biraz zayıfladı. Bu sorunu Seachem Paraguard ve bol su değişimi ile ortadan kaldırmaya çalıştım. Bugün ilk defa eski haline geri döndü, pek sıkıntılı bir hal göstermedi. Bol bol kan kurdu yedi. Zayıflamış tabi.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/29591/260720201458161.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/29591/260720201458421.jpg[/IMG]

En son girdiği kavgadan bazı kareler
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/29591/260720201500581.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/29591/260720201501241.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/29591/260720201501481.jpg[/IMG]

Bu kavgadan sonra rakibi biraz ağır yara aldı fakat bir günde toparlanıp normal haline devam ederken baskın olanın hasta olması garip geldi. Rakibin normal zamanda renkleri bu şekilde biraz çirkin. Agresifken simsiyah oluyor.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/29591/260720201506021.jpg[/IMG]

Bu Sumbu ise aralarında en beğendiğim balık. Sumbu shellere özgü renk olan kirli beyaz-gri zemin üzerine siyah çizgileri ve sarı yüzgeçleri en iyi bu arkadaş sergiliyor. Tam yetişkin olduklarında aynı rengi ve formu korursa kesinlikle akvaryumda kalacak olan ilk balık. Multifasciatusların bölgesine yakın yerlerde takıldığı için sık sık onlarla didişirken görüyorum.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/29591/260720201510111.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/29591/260720201510451.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/29591/260720201511311.jpg[/IMG]

En son Sumbu shell ise aralarındaki en küçük, en renksiz ve de en sakin olanı. Bu özellikleriyle dişi olduğunu düşünüyorum, diğer üçü kesinlikle erkek. Eğer bu arkadaş dişi çıkarsa 2 erkek 1 dişi şeklinde bırakacağım (erkeğe rakip olması formlarını daha iyi göstermelerini sağlıyor). Eğer beni yanıltır da bu da erkek çıkarsa yeni dişi arayacağım. Bakalım neler olacak.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/29591/260720201514581.jpg[/IMG]

Brevislerde işler maalesef istediğim gibi gitmedi. Dişi en son üremek için kabuğa kendini kapatmıştı ancak kabuğun içinde öldü. Biraz iri ve yaşlı bir dişiydi ya bu yüzden öldü ya da erkeğin baskısı yüzünden kabuğa sıkıştı. Yakın çevreden yeni bir dişi bulmaya çalıştım fakat bulamadım. Erkek de tek kaldığı için diğer balıklara sarıyor, bu da pek istemediğim bir durum. O yüzden en kısa zamanda bir arkadaşıma gidecek. Bu da onun son fotoğrafı.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/29591/260720201517591.jpg[/IMG]

Multifasciatuslarda büyük dişi küçük olanı dışladığı için erkeği tamamen sahiplendi. Beraber akvaryumun dibi görünene kadar büyük bir krater açtılar ve krater içini şiddetle savunuyorlar. Bu agresiflik yakın zamanda yavruları göreceğimin bir işaretçisi. Küçük olan dişi ise sumbuların bölgesinde kendi halinde takılıyor, ara sıra erkekle kurlaşıyorlar fakat erkek tek bir bölgeyi savunabildiği için onun bölgesinde herhangi bir üreme faaliyeti görmedim.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/29591/260720201520441.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/29591/260720201521131.jpg[/IMG]

Son zamanlarda yaptığım farklı bir girişim daha oldu. Akvaryum stantının alt katındaki boşluğu değerlendirdim.Son günlerde adına konular açılıp bilinmeye başlanan Walstad metodunu ben de deniyorum. Emers olarak büyüyen Echinodorus türlerini çok beğeniyorum, onları hep denemek istemişimdir. Akvaryum kurup sonunda hüsrana uğrayıp hevesimin kırılması yerine böyle daha basit ve çok az masraflı olan büyük salça kavanozlarında denemek istedim. Tabanlara 2,5 cm kadar marketlerde bulunan genel kullanıma uygun bitki torfunu eleyerek koydum. Üzerine 3 cm kadar ince taneli dere kumu ekledim. Büyük kavanozda Echinodorus cordifolius, ortancada Echinodorus bleheri ve en küçükte akvaryumdan kurtardığım saz sürgünleri bulunmakta.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/29591/260720201526231.jpg[/IMG]

Yeni yapraklar çıkmaya başladı, işler yolunda sanırım. İlerleyen günlerde bakımı kolay birkaç karides türü eklemeyi düşünüyorum.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/29591/260720201527331.jpg[/IMG]

Müziğimizle kapanışı yapalım.
[VID]https://www.youtube.com/watch?v=zuuObGsB0No[/VID][EDIT]Neothauma ,2020-07-26 15:29:18[/EDIT]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 294 Online Kullanıcı, 160 Üye

Online Kullanıcılar

alix, lotusice, VeterinerNazo, Aspet, orimohito, tolgor, Kınayu, ReDD, tayyaar, fikret43, sardasert, pltdmrcn, darkandcold, vedat79, cief17, Hacanak, drersayan, fedayi, Alpercicek35, iesiringu81, Akvaryumist, veisveis, hasancn, ONURUS84, DEVECİ, Yurt71, Sisyphos, randown, emretez, Bettafanclub.07, SCORPION_79, menesc, Supervenenis, ibrahim0334, kemosentez, ravel, Guppyfish, AJAN, volkangunes, kuman, Quersian, drgeckoo, scusamalizia, fatihsahin, hoook, ozanbaseski, TheHobi, DeviLLe, KASEHA, kinikli, Sirri42, kurtbey1905, HaydarGul, ultraaskin, Cengizhan06, egehamit, ruhunazenin, KaanErturk, Alperenpkr, Fatih ÇE, Neothauma, Çınar_Can, Fragant, mcsavaskan, biacar, goldfishlove, dream7, Fahrenheit, Noyes, aktugsedat, simario, Oasis, lebowskia, dusumsel, Tansu, Batuhansrclk, Mikail Erdoğan, vlkncm, absah, Akvarist1640, 06serkan06, FatihSan, freegeyik, volkan81, H.e.k, atlantis917, seapromise, HXYLMZ37, can0101, Yns_bsk, voodoo_83, mazeretimvar, Cagdaas, ONRAYDN, Heildfeld, goldstrain, abdullah kg, ersel, UĞUR, sinanb85, Zeki Başkurt, AC-72, gyunda, bayram11, M.G., ata demirci, Balikcidede, MurathanM, Seycinda, atesh, Mystii, Ghetto, avukathasan06, onurxonur, Ali kemal 48, ukilavuz, Shimano, Mugndz, gucluh73, engin045, ilker2626, Hüseyin Akı, AtlasPoyraz, Erten, ka2n, MŞEN, Aquay, Balikcionur, Selçuks, umutakkaya, Acemi_34, sadangur, Hakan86, Kagan, Wildfish, rarely, enistein, Kemalk41, Arifhb, isaKAYA, omerkoylu, Kandemir, erayinan, berkesim, cihat kaya, Cupabesta, denizulucutsoy, TugayKrmn, OgzhnGenc41, Ahmet0816, noeldayi, Kadir5834, Gastropoda, Cihatt35, omerylc, Bisnev99, sezerdmn, yigitozb34, Hobilenyum, Mussa, littlefish,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.