ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
JapoJupo
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
1234
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
05 Kasım 2011 21:16
Son Ziyaret:
27 Mart 2020 12:53
Toplam Mesaj:
2050 [0.67 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
13 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
1

BİLGİLER

Ad Soyad:
SERKAN B.
Doğum Tarihi:
01 Nisan 1977
Yaş:
43
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

SERKAN B. Super Red Longfin/Super Red Shortfin/Albino Koi Lepistes/Antenoma Helena/Kırmızı Yanaklı Su Kaplumbağası/ Corydoras Hastası ve Sevdalısı...

SON 10 MESAJI

Sokağa Çıkma Yasağında Canlıların Durumu
Balıklarınızı her gün yemlemeniz şart değil.Böyle sıra dışı durumlarda 3-4 günde 1 defa yemleseniz bile sorun olmaz. Ben tatile gittiğim dönemlerde 1 hafta boyunca hiç yem yiyemiyorlar balıklar ama herhangi bir kayıp olmuyor döndüğümde.Zaten aç kalınca metabolizmaları da ona göre yavaşlar.Ben 3-4 gün dedim ama 1 hafta 10 gün bile sorun olmaz.Belki çok küçük yavrular için sıkıntı olabilir. Ama damızlık ve genç balıklarda sıkıntı olmaz.

Zaten sokağa çıkma yasağı ilan edilse de bu sıkıyönetim değil sonuçta.Temel ihtiyaçlar için sokağa çıkabilirsiniz.Siz de markete gidiyor gibi çok hızlı bir şekilde balıklarınıza yem verir dönersiniz tabii dediğim gibi bunu her gün yapmanıza gerek yok.3-4 günde 1 defa yemleseniz yeterli olur.Zaten sokağa çıkma yasağı gelse bile aylarca sürmez herhalde 1 hafta belki 2 hafta olur.

[QUOTE=Maske06]Arkadaşlar bir şey merak ediyorum.Benim gibi bir çok arkadaşın hobihanesi var yada üretimhanesi var.Son yaşadığımız virüs belasının durumu oldukça üzücü boyutlara ulaşmaya başladı.İlerki dönemde sokağa çıkma yasağı vs verildiği zaman evi dışında balık besleyenler nasıl bir yol izleyecek.Dışarı çıkabilecekmi?[/QUOTE][EDIT]JapoJupo,2020-03-22 22:16:17[/EDIT]
Balığımın Nesi Var?
Beyaz benek olmuş görünüyor.Eğer kullanıyorsanız ısıtıcınızın derecesini yükseltin.Bugün 28 dereceye çıkartın yarın 30 dereceye çıkartın.Böylece balığınızın üstündeki benekler dökülür.Sonra akvaryumun dibinden bir miktar su çekip dinlenmiş su ekleyin.Dipten su çekmemizin amacı dipte olabilecek beyaz benek kistlerini tanktan uzaklaştırmak.Hastalığın sebebi akvaryum suyunuzun ısısının sabit olmaması diyebiliriz.Isıtıcınız yoksa mutlaka edinmelisiniz.Japon balıkları evet soğuk suda yaşar ama sabit ısı olmalı.Mesela sabit 15 derece ısıda yaşar ama ısı 20 dereceye düşer gece mesela sonra gündüz 24 dereceye çıkar v.s. Bu ısı dalgalanmaları balığınızı hasta eder.Bunun önüne geçmek için de ısıtıcı kullanmalısınız.

Ayrıca balık sayınız fazla 20 lt de en fazla 2 japon beslenir.[EDIT]JapoJupo,2020-02-18 18:45:53[/EDIT]
Akvaryum Suyunun Kahverengi Bakır Rengi Almasi
Metilen mavisi tankta biyolojik döngünün oluşmasını engeller.Yararlı bakterileri yaşatmaz.Böyle olunca da tankınızda azot döngüsü oluşmaz.Sudaki organik atıklardan (yem artığı, balık dışkısı v.b.) oluşan amonyak balıklarınızı zehirler ve öldürür.Metilen mavisi kullanmayı bırakın.Tuz kullanmakta anlamsız.Bunlar tuzlu su balığı değil.Su değişiminizi haftada 2 defa olacak şekilde yapın.Her değişimde %30-40 değişim yapın.Suyunuz mutlaka dinlenmiş (24 saat bile dinlense yeterli) olsun ve tank ısınızla aynı ısıya getirerek değişim yapın.Balık ölümleriniz duracaktır.Ayrıca canlı yükünüz fazla tankınızdaki balık sayısını azaltın.Cikletler agresif ve bölgeci balıklardır.Özellikle çiftleşme dönemlerinde daha sertleşirler kavgalar v.s. strese sebep olur bu da zaten ölüm sebebidir

[QUOTE=Kalender_mesreb][x(]Arkadaşlar lütfen yardımcı olurmusunuz. Akvaryumu kuralı 3 4 ay oldu ilk başta Japon balığı ile başladım. Ama balıklar ölmeye başlayınca. Ciklet grubu aldım. Suyu 1 hafta da yüzde 30 civarı hep değişiyorum. Şu değişimi yapınca şu beyaz oluyor 2 3 gün sonra şu tekrar bakır rengi alıyor. 2 günde 1 balık ölmeye başladı. Şu değişimlerin de her zaman tuz ve [B]mavi su kullanıyorum[/B]. Akvaryumcuya durumu anlattım. Bana sarı denen bi ilaç verdi filtredeki sungerler i sokup 2 3 gün bu şekilde kullanmamı söyledi ama yine balık oluyor. Yarın akvaryumu yeniden kuracam. Biolofe iç filtre kullanıyorum monera ve Flora 1 metre bombeli akvaryum kullanıyorum yardımlarınızı bekliyorun[x(][/QUOTE]
Corydoras Akvaryumu Geliyor, Hazırmıyız :)))
Kurulumunuz hayırlı olsun.Bir yanlışlığı düzeltmek istiyorum.Corydoras Adolfoi'nin ticari para hırsı adı Duplicareus değildir.İkisi farklı cory türleri.Duplicareus un üst bandı kalındır vücut ortasına kadar iner ve balık yaşlandıkça bu bandın rengi açılır.Aynı zamanda kafa üstündeki turuncu bantların rengi de daha soluktur.
Adolfoi çok daha nadir bulunan bir tür ve üst siyah bandı hem ince hem koyu renktir ve balık yaşlandıkça renkte açılma olmaz.Kafa üstündeki turuncu bantlar da yine daha koyudur.

İki türüde besledim farklı balıklar.Avatarımdaki balık bir ADOLFOİ mesela.

[QUOTE=Ebubekir ATAR]

Ölçüler: 80.45.40h

Canlı Türleri: Corydoras Adolfoi ( Ticari para hırsı adı: Corydoras Dublicareus ) - Corydoras Orange Venezuelanus

Balık Sayısı: 30 Adet Damızlık Adolfoi - 30 Adet Orange Venezuela genç yavrular.

Bitki Türleri: Anubias Eklenecek

Tankın Yaşı: Yeni kurulum

Filtrasyon ve Işıklandırma: Tetra EX 1200 Plus - Yeni model - Şuan ışıklandırma yok, eklenecek.

Tasarım ve Dekorasyon: JBL Sansibar Kum - Mangrov Kök


Akşam fotoğraf eklenecek..... Akvaryuma su konulmadı daha.

[/QUOTE][EDIT]JapoJupo,2020-01-17 16:43:12[/EDIT]
300 Litre Akvaryuma Uygun Fiyatlı Dış Filtre
İdeal filtre tank suyunu saatte 3-6 defa arası çevirmeli.Tankınız 300 lt ise minimum 1.200 lt debili bir filtre almalısınız.Bu 1.200 lt filtre içi boşken çevrim hızı içine malzeme doldurunca debisi düşer kalır 900-1.000 lt en fazla.Bu minimum olanı.Mümkünse en az 1.500 lt/s bir dış filtre alın.Markası bütçeyle alakalı. EHEIM-JBL bu işin Mercedes ve BMW si gibi.Diğerleri şans işi.Memnun kalanda var kalmayanda.
Çılgın Çöpçü
15 lt de 1 tane BETTA beslenir.Başka balık olmaz.Hayvanlara eziyet olur yoksa.
Çılgın Çöpçü
Yeni tank sendromu denir bu duruma.Corylerde görülebilir.Sürü balıklarıdır coryler tek beslenmeleri pek uygun değil.Camda yukarı-aşağı, sağa-sola hızlı hareketler stres belirtisidir.Tank ufaksa bir de daha sıkıntılı bir durum.[QUOTE=YigitcanTuran58]
Merhaba bu çöpçüyü 2 gün önce akvaryuma koydum orda orya sağdan sola yukardan aşağıya durmadan yüzüyor deli deli hareketler yapıyor.. neon tetralar gayet nezih bir şekilde yüzerken bu çılgın [:D] ortalığı karıştırıyor ne yapmalıyım [:?][/QUOTE]
Çöpçü Balığı Yumurtlaması
Bu tankta yumurtlasalar bile japon balıklarınıza çerez olur yumurtalar.13 lt tanka corydoras konulmaz.Biraz vicdanlı olun lütfen.En az 50-60 lt bir tankınız olmalı.Erkek sayınız dişi sayınızdan fazla olmalı 3 erkek 1 dişi mesela.Bu yumurtaların döllenme ihtimalini arttırır.Corylerin dişileri iridir üstten bakıldığında karın bölgeleri yana doğru genişler.Erkekler daha ufak ve zayıf yapılıdır.Üremeyi tetiklemek istiyorsanız dondurulmuş kan kurdu verebilirsiniz.OCEAN NUTRITION markasını kullanabilirsiniz.Akvaryumcularda açık satılan canlı tubifexleri kesinlikle kullanmayın hem balıklarınızın hem de sizin sağlığınız için ciddi tehdit oluştururlar.Sık ve yüksek oranlı su değişimleri de üremelerini tetikler.Yumurtalarını cama, geniş yapraklı bitkilerin yüzeylerine iç filtreye v.s. bırakırlar.Toplamazsanız yumurtaları başka balık olmasa bile kendileri yer.Yumurtaları kurtarmanın en iyi yolu SPAWNING MOP tur.İnternetten araştırın yapımı çok basit kendiniz evde kolaylıkla yapabilirsiniz.

[QUOTE=PendikLii24][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/219207/221220191948421.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/219207/221220191948561.jpg[/IMG].
Bu akvaryum da yumurtlarlarmı belli bir zamanları varmı
Yoksa küçük 13 litre tankıma alıp yapay yağmur ☔ şelale sesi gibimi yapmalıyım teşekkür ederim

Not. Akvaryum 100.50.40
[/QUOTE]
Vatoz Akvaryumunda Kum Olmalı Mı?
Belirli kalınlıkta kum (5 cm ve üzeri gibi) elbette bakteri oluşumuna destek olur ve bakteri barındırır.Bakterinin barındığı yer tabanda kullandığınız malzemeye göre değişir.Gözeneksiz bir malzeme ise bakteriler kum tabakasının arasındaki boşluklarda biriken tortulara yerleşir.Ama gözenekli bir malzeme kullanırsanız (lav kırığı gibi) bu durumda hem kumun arasındaki boşluklarda oluşan tortularda bakteri oluşur hem de lav kırığının içindeki gözeneklere tutunur.

Vatoz tankınızda kum kullanabilirsiniz üremelerine olumlu veya olumsuz bir etkisi olmaz. Ama kum dip balıklarının dış mukozası için faydalıdır.İmkan varsa tabanda ince dere kumu iyi olur.Farklı bir uygulama olarak daha fazla bakteri tutunması sağlamak için en alta bir kat lav kırığı üzerine dere kumu ile yeni ve daha kalın bir kat çekebilirsiniz.Ya da sadece dere kumu.

Tankınıza kum koyarsanız hele de kalın bir zemin oluşturursanız asla dip çekimi yapıyorum diye kumu karıştırıp içinde oluşan tortuları çekmeye kalkmayın.Bu balıklarınızı bile kaybetmenize sebep olabilir. Ben asla dip çekimi yapmam mesela sadece orta seviyeden su çekerim.Tankın dibine dokunulmaz özellikle kalın bir kum tabakası varsa.Zemini bozmadan kumun üstünü dilerseniz sifonla alırsınız bana sorarsanız almamalısınız.Tankta gördüğünüz dışıklar nitrifikasyon bakterileri için süper bir konak yeridir.Sadece görsel açıdan hoş görünmez.

Balıklar suya salgıladıkları amonyağın çok büyük bir kısmını (yanlış hatırlamıyorsam %80-85 gibi bir oran) solungaç yoluyla salgılar.Yani dışkıda çok az bir miktarda amonyak vardır.

Üretimhanelerde kum kullanılmamasının ana nedeni maddiyattır.Ekstra masraftan ve hacim kaybından kaçınma amaçlıdır genelde.

[QUOTE=erdimtnn]Konu tam olarak netliğe kavuşmadığı gibi ayrı bir tartışma konusu daha ortaya çıktı sanırım. Kum bakteri barındırır mı yoksa pislik toplamaktan başka bir işe yaramaz mı :)) Bu soruyu ve üretimde kum kullanmanın avantajını dezavantajını bilimsel olmasa da mantığa uygun bir şekilde açıklayacak biri olursa çok sevinirim.[/QUOTE][EDIT]JapoJupo,2019-11-22 16:28:58[/EDIT]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.