ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Cem Öcal
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
486
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
27 Temmuz 2006 13:04
Son Ziyaret:
14 Saat 15 Dakika önce
Toplam Mesaj:
1845 [0.37 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
75 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Cem Öcal
Doğum Tarihi:
25 Ocak 1973
Yaş:
47
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

[img]https://www.akvaryum.com/Forum/imzalar/13126.jpg[/img]

SON 10 MESAJI

Melek Balıklarım Karma Akvaryumda Çiftleşirmi
Eş çıkarsa Yumurta döküyorlar ama Akvaryumda huzur tamamen kaçıyor.Bir zaman sonra stresten Yumurtaları yiyiyorlar.

Yavru almak istiyorsanız Eşleri başka Akvaryum ayırmak gerekiyor.
Melek Baligi Beyaz Diski
İç parazit tedavi edilmezse balıkları ölüme götüren bir hastalıktır. İç parazit; genelde yanlış ve bozuk yemle besleme , stres sonucu oluşur. İç parazit olan balığın rengi koyulaşır,karnı içeri çöker (her çökme iç parazit değildir, ağızda kuluçka yapan balıklarda da yumurta aldıklarında açlığa bağlı olarak çökme olabilir), balığın dışkısı beyaz ve jel şeklinde olur, balık yeme gelmeyebilir( iç parazitli balık yemden kesilmişse iyileşene kadar daha yem yemez.).
Balığın iç parazit olduğundan emin olunduktan sonra tedavi yapılmalıdır. Eğer balık yemden kesilmemişse sarımsaklı yem NEW LİFE SPECTRUM THERA A+ YEM VERİLMELİDİR.
Eğer hasta balık yeme ilgisini kaybetmişse en etkili yöntem eczaneden alınacak flagyl tablet tedavisi olucaktır. Flagyl tedavisi 2 şekilde uygulanabilir.
1- Ağızdan verilerek:
2- Karantina tankında uygulanarak:
1. AĞIZDAN VERİLEREK :Hasta olan balık orta boylarda bir balıksa akvaryumdan yarım şırınga kadar su çekilir ve içine yarım flagy tablet eritilir(tek balık için benim kullandığım miktar). Eriyen ilaç tekrar iğnesi çıkarılmış şırıngaya çekilir, Balık kepçe ile yakalanıp ıslak temiz bir havlu üzerine alınır. (balığa eliniz ile temas etmeyelim aşırı şekilde) ve ilaç yavaşça balığın ağzından verilir. İlacın solıngaçlarından döküldüğü görülücektir. İlaç verildikten sonra balığın ilacı yutması beklenir(10 saniye kadar dışarıda bekletilir ) ve sonra balık geri akvaryuma salınır. Eğer ilaç verilicek balık sayısı fazlaysa ilaç miktarı ona göre ayarlanmalıdır ve eritilen ilaçlı suyun soğumaması, akvaryum ısısıyla aynı ısıda kalması sağlanmalıdır. Bu tedaviye 10 gün devam edilir. Balık iyileşti diyerek tedaviyi yarıda kesmek hastalığı kısa zamanda geri getiricek ve tedavisini daha da zorlaştırıcaktır. Balık yem yemeye başladığında da bir müddet sarımsaklı yemle yemlenebilir.
2.KARANTİNA TANKINDA UYGULANARAK: Balığı eline almaya korkanlar, ya da ilacı ağızdan vermenin mümkün olmayacağı balıklar için karantina akvaryumu kullanılmalıdır. Balık karantina akvaryumuna ayrılır, su ana tanktan doldurulur, ısıtıcı ve hava taşı takılır. Akvaryumdan biraz su alınarak 50 lt.ye 1 tablet gelecek şekilde flagyl eritilir. Ertesi gün %50 dip çekimi yapılır, dinlenmiş su eklenr ve ilaç dozu yarıya indiriir(50 lt.ye yarım tablet). 3. gün de aynı işlem uygulanır. Yem yemeye başlayan balığa sarımsaklı yem verilir. (3. gün sonunda da yem yemiyorsa süre uzatılır. )

ALINTIDIR.
[EDIT]Cem Öcal,2020-02-20 17:51:01[/EDIT]
Cüce Vatoz
Damızlık için ufaklar.
Vatoz Hakkında Sorular
Türü düz vatoz olarak geçiyor.
Vatoz Hakkında Sorular
Malesef Vatozlarınız cüce vatoz türü değiller.Akvaryumda üremeleri imkansız
Tropheus Duboisi
Latince Adı: Tropheus duboisi
Coğrafik Kökeni: Tanganyika Gölü
Yaşam Alanı: Derin kayalık alanlar.
Beslenme Biçimi: Otçul. Verilen birçok yemi kabul ederler ama ağırlıklı olarak spirulina içerikli pul veya tablet yemler, haşlanmış ıspanak vb. besinlerle beslenmelidirler. Diyetleri canlı ve dondurulmuş yemlerle de desteklenebilir. Sığır yüreği veya diğer hayvanların etleriyle asla beslenmemelidir, bu tür besinler bu balıkların sindirim sisteminde parazit oluşmasına neden olabilir.
Davranış Biçimi: Nispeten barışçıl. Diğer türlere zarar vermese de aşırı hareketliliği diğer balıkları rahatsız edebilir.
Kendi Türlerine Davranışı: Agresif
Yüzme Seviyesi: Taban - Orta
Cinsiyet Ayrımı: Cinsiyet ayrımı yapmak zordur. Her ne kadar büyüme hızı ve vücut formu gibi yöntemlerden bir fikir edinilse de, en garanti yöntem genital tüpçük kontrolü yapmaktır, ama bu kontrolü uzman kişilerin yapması önerilir.
Üreme: Ağızda kuluçka yaparlar, akvaryum ortamında üretilmesi mümkündür. Açık sularda yumurtlarlar, özellikle kayaların üzerinde. Yumurtlama sırasında yumurtalar tabana ulaşmadan önce dişi yumurtaları ağzına alabilir. Dişi yumurtaları ağzına aldıktan sonra burnunu erkeğe sürterek yumurtaların döllenmesini sağlar. Yavrular serbest yüzüşe geçene kadar dişi 4 hafta boyunca 5-15 yumurtayı ağzında taşır. Dişiler bu dönemde genellikle yem yemeye devam ederler ve ağzının altı şiştiği için kolayca yumurta taşıdığı fark edilebilir. Eğer dişi aşırı stres altına girerse yumurtaları erkenden tükürebilir veya yutabilir, bu nedenle ağzı dolu dişi başka bir yere taşınmaya karar verilirse dikkat olunmalıdır. Bir dişinin koloniden uzun süre ayrı kalması önerilmez, hiyerarşide ki yerini kaybeder ve geri döndüğünde saldırıya uğrayabilir. Yavrular serbest yüzüşe geçtikten sonra beslenmeye başlayabilir. Artemia, mikrokurt ve toz kuru yemleri yiyebilecek kadar büyük olurlar.
Sıcaklık: 23°C - 27°C
En Fazla Büyüdüğü Boy: 15 cm.
En Az Akvaryum Hacmi: 250 litre
Su Sertliği: 8 - 25 °dH (Orta - Çok Sert)
pH: 8.0 – 9.5
Zorluk Seviyesi: 3
Genel Bilgi: Tropheus türlerinde tecrübeniz yoksa başlamak için en uygun türdür. Duboisiler akrabası olan diğer türler kadar agresif değildir. 150 cm lik kayalıklarla dekore edilmiş bir akvaryumda az sayıda erkek ve çok sayıda dişiden oluşan bir grup halinde bakmak en doğrusu olacaktır. Tanka daha sonra başka tropheus türleri eklenirse (moori, annectens, brichardi and spec.) çaprazlama olabilir, dikkat edilmelidir. Yavruları oldukça güzel; siyah üzerinde beyaz noktalı olur. Julidochromis, Eretmodus ve Tanganicodus türleri uygun tank arkadaşlarıdır. Barışçıl bir duboisi grubu elde etmek oldukça zordur. Bu balık doğada sürü halinde bulunmaz, akvaryum ortamında hiyerarşi kurulana kadar genellikle birbirleriyle kavga ederler. Bununla birlikte, daha küçük gruplarda (5-6 balık) hiyerarşi daha zor oturur ve ölümüne kavgalar olabilir. Bu nedenle bölgeci davranışları azaltmak için 15-20 balıktan oluşan bir grubun satın alınması önerilir. Küçük grupların ve hatta çiftlerin barışçıl bir şekilde bir arada yaşadığı istisnalar da görülmektedir. Eğer akvaryum dekore edilecek kayalardan mağara benzeri yapılar ve saklanma alanları oluşturulabilir, açık yüzme alanları da bırakılmalıdır. Su bol oksijenli olmalıdır ve tabanda ince kum kullanılmalıdır.

Akvaryumunuz kesinlikle ve kesinlikle yeterli değil.
Akvaryum Balıkları
Yeni yeni Yumurta tutmaya başladılarsa öyle kazalar oluyor.Zamanla tutmasını öğrenecekler.
Cüce Vatoz Dişi Erkek Uyum Sorunu
[QUOTE=Oğuz.K]

Tur sıkıntı olmaması sevindirici :) teşekkür ederim


Yok kasmaktan ziyade biri red biri siyah o yüzden mi diye takılmıştı kafama ama Cem bey cvpladi sağolsun 20 gün kadar önce ekledim tanka balıkları pek hareketlenme yoktu takiliyolardi kendi hallerinde nette araştırdığım kadarıyla büyük su degisimi teşvik ediyomus 3 gün önce %40 a yakın su değişimi yaptım oynasmalar başladı erkek kupten cikmiyo diside üstünde genelde küpün ama girmek istedimi kovaliyo erkek, arada bir almaya başladı ama içeri
Kendi hallerine bırakıyorum ozaman dediklerinize göre üremeye engel bı durum yok sanırım, erkeğin keyfini beklicez yani 😀 [/QUOTE]

Aynen öyle Erkeğin keyfini bekleyeceksiniz.
Cüce Vatoz Dişi Erkek Uyum Sorunu
Türlerle alakalı değil ama Erkek daha hazır değildir.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 272 Online Kullanıcı, 148 Üye

Online Kullanıcılar

EmirHaN, gyunda, Joseph122, namsada1, KILLIFISH, HarunYldrm, yusuf-konca, vetet, SCORPION_79, siyaha, Goksen, selfish, nord, akay25, wato, ozan026, atiryaki, vendetta99, legionnaire1, ankara0606, Mikail Erdoğan, jueJ., Quersian, wmelontr, sorceres, Fatih ÇE, muratgurer, levent1482, Alcynone, safakmurat, mgulova, heybetmahir, weST27, UfukVural, KartalŞafak, Pinetra, Mete Duru, ilker2626, ferhattt, giowannitm, Apoca1ypse, mustix_223, Apistotales, erhanulusoy, armaqan, Emrkyk, Ulas_Ozgur, uthraven, emrepablo11, MiSoSiKiaN, devrimdpt, Sharingan, aziz_basak, mcmert, closer, ilhannnn01, orimohito, murathan88, icelebi, SercanOzturk, AsyBkr, etotek, gucluh73, atlantis917, Cüneyt sönmez, kasırga10, Leontheprof., elgalad, ShowaSanshoku, İBOW@R, karadadas, _rammstein_, omer417, huseyin22, CİHAN044, Skopos, dark blue, DeviLLe, SonOfWolf, BarisD, Selcen&Ergün, aliosmanasman, brk55, bakaya, calcite, CaagriBey, onurxonur, gokkurt, devko, oscarus, Klazomenai, kanmet, ersel, arconim, fingolfin, Skylord, Pacific, Foam, Aşk-ı semek, erensimsek, idiopatik, noshmpty, Aalican53, CANERXCX, Akvarist1991, kontrast, Ayktakdmr, BoraER, serhanR6, nlrdgn, Hak@N, MrtPekgoz, mahmut1905, aykutmu, gürkanbey, serdar131977, Bahadir, Judge_Fish, OrdiBuko, keyman79, bayram11, onurgulcemal, kurtbey1905, Grolux, Ardyus, Behzad, atakan1, grsy, Mollabey, Tuğrul45, murat3310, Oğuz.K, Dsgnr, Müptela, punkart35, Ulvi Özuğur, Orkun Krc, Dimidiochromis, KÇetintaş, heredot_cevdet, homersimson, ariza_105, MehmetSerkan, Ali.65, aquagarden, ekıns, Bllzgl, abunil, cobankartal,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.