ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
MCY4
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
70
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
04 Kasım 2022 17:00
Son Ziyaret:
1 saat 40 dakika önce
Toplam Mesaj:
103 [0.74 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
103 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Mertcan YILMAZ
Doğum Tarihi:
17 Kasım 1991
Yaş:
31
İl:
Ankara
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Mertcan

SON 10 MESAJI

Şelale Filtre Akvaryum Su Seviyesi?
Merhabalar,

Şelale filtre kullanılırken akvaryumun su seviyesi ne kadar olmalı?

Akvaryumu, filtrenin su çıkış seviyesine kadar doldurabilir miyim? Yoksa suyun filtreden belli bir seviyeden (yukarıdan mı) dökülmesi gerekiyor?

İki şekilde de su yüzeyinde dalgalanma oluyor. Su seviyesi yüksek olunca hem şırıltı sesi olmuyor hem de hacimden kazanıyorum. Fakat oksijen sağlama hususunda bir fark var mıdır?

Değerli yorumlarınızı rica ederim.[EDIT]MCY4,2023-03-22 00:47:11[/EDIT]
Yem Seçimleri Doğru Mu?
Merhabalar,

Net 55-60 litre hacme sahip bitkili tankımda; 2 adet cüce vatoz, 2 adet otocinclus, 4 adet boynuzlu nerite salyangozu, 4 adet bronz cory ve 7 adet transgenetik tetra besliyorum.

Çeşitliliği artırmak için farklı yemler sipariş ettim. Aşağıda belirttiğim eşleşmelere göre yorum yapıp sorularımı cevaplarsanız çok sevinirim.

Tetralar için; Sera Vipan Nature, Tetra Tetramin, ve Rotifish Kabuksuz Artemia

Coryler için; Tropical Corydoras

Vatoz ve Otolar için, Tropical mini wafers mix, Tropical Spiriluna ve Tropical 3-Algea Tablet

İlk sorum artemia hakkında olacak. Tetralar hiç ilgi göstermedi, yemediler maalesef. Sabırlı olup denemeye devam mı etmeliyim yoksa zorlamaya gerek yok mu?

İkinci olarak, Sera Vipan Nature pul yem kolay kolay ufalanmıyor, ufalarken ele yapışıyor. Kadife gibi bir dokusu var ve biraz yağlı gibi. Satıcı firma bu durumun normal olduğunu, yemin son kullanma tarihinin 2025 olduğunu belirtti. Bu yemi kullanan arkadaşlar varsa tecrübelerini paylaşmalarını rica ederim.

Diğer yandan akvaryumda öyle aman aman bir yosun yok. (siyah sakal yosunu hariç) Beslenme açısından bir sorun olmaması için 2-3 günde bir yemleme yapıyorum fakat otoların yemlerden yediğini hiç görmedim. Yaklaşık bir aydır benimleler. Bu durum hakkında yapmam gereken bir şey var mı?

Konudan bağımsız olarak son bir sorum daha olacak; 5-7 adet neon tetra eklemek istiyorum tanka. Yoğunluk limitte biliyorum fakat su değişimini 4-5 günde bir yapsam, yemlemeye dikkat etsem ya da tavsiye edeceğiniz önlemleri alsam yine de sorun yaşar mıyım?

Daha sağlıklı yorum yapılabilmesine adına tankın fotosunu bırakıyorum.

Şimdiden herkese teşekkür ederim.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/237041/090120230246321.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/237041/090120230246211.jpg[/IMG]
Yosun Problemi Hk.
[QUOTE=himsefa]

Öncelikle cevapladığınız için teşekkürler. 100 litrelik bitkili lepistes tankında kaç adet bakılmalı?[/QUOTE]

Ben teşekkür ederim, ne demek.

Sürü balığı diyen de var 2-3 adet beslenir diyen de var. Ben canlı yoğunluğundan dolayı 2 tane aldım, daha fazla almak isterdim. Yosun tüketecek başka bir canlı düşünmüyorsanız 4-5 adet olabilir bence. Yanlıyorsam konuyu okuyan tecrübeli arkadaşlar düzeltsin lütfen.
420 Litre Akvaryum Tür Tavsiyesi
[QUOTE=Syrex]

Sağolun. Bitkileri ve balıkları aldım ve tankı kurdum şuanlık rahat rahat geziyorlar bakalım neler olacak [:)][/QUOTE]

Sizlerde sağolun[:)] Transgenetik mi aldınız? Varsa foto paylaşmanızı rica edebilir miyim? Büyük akvaryumda tetralar nasıl duruyor merak ettim[:)]
Yosun Problemi Hk.
[QUOTE=himsefa]

Merhabalar akvaryumda hangi canlılar vardı acaba? Otocinclus eklemeyi düşünüyorum ben de fakat lepistes yavrularımı ana tanktan ayırmadığımdan zararı olur mu diye endişeliyim deneyiminiz var mıdır?[/QUOTE]

Merhaba, akvaryumda transgenetik tetralar var. Oto lar çok barışcıl canlılar diye biliyorum, heryerde öyle bilgiler var. Kendi halinde takılıyor, her daim yosun arıyor. Emin olmamakla birlikte otolardan başka balıklara zarar gelmez diye düşünüyorum.
Dış Filtre Yada Askı Filtre Tavsiye
Merhaba,

Şelale filtre olarak Aquaclear markasına da bakabilirsiniz.
Bitkili Akvaryum Canlı Uyumu Ve Canlı Yoğunluğu
[QUOTE=UEK]Merhaba 50x50x50h 125lt bir akvaryumum var.
Filtre olarak 2 adet SunSun 603b kullanmaktayım biri tamamen mekanik diğeri ise purigen ve spirox ile dolu biyolojik filtrasyon yapacak şekilde. Ozmos su +Gh mineral kullanmaktayım.

Akvaryumda beslemeyi düşündüğüm canlılar ve sayıları;
10x Neon Tetra
10x Rasbora
2x Colisa Cüce Gurami
6x Panda Corydoras
2x Otorcinulus Affinis
2x L144 Mavi Göz Cüce Vatoz.

Bu türler arasında bir uyumusuzluk söz konusu olur mu? Ya da canlı yükü olarak çok mu fazla olur? Bunlar dışında başka herhangi bir canlı eklemesi olmayacak.[/QUOTE]

Sizin yerinizde olsam bol bitkili bir neon tetra akvaryumu kurardım. Yanıda dediğiniz gibi 4-5 adet cory ve 3-4 adet oto cat. Bence harika olur. Bulabilirseniz boynuzlu nerite salyangozu da eklebilirsiniz. Hayalimdeki akvaryum[:)]
420 Litre Akvaryum Tür Tavsiyesi
[QUOTE=Syrex]Merhabalar herkese benim 120x50x70 boyutunda akvaryumum var ve ben bu akvaryumda 3 sene 2 tane astronot ve 1 vatoz baktım. 5 gün önce balıklarımı sattım ve yeni türe geçmeyi düşünüyorum. Aklımdaki türler melek, transgenetik tetra, vatoz ve çöpçüler. Akvaryumumda Biolife Monera iç filtre ve Dolphin C-1000 dış filtre var. Monera çok fazla akıntı yaptığı için transgenetik tetraya bir zarar gelir mi diye merak ettim ve sormak istedim. Ayrıca akvaryumda şuanda sadece silis kum var onun dışında bende mango kökleri var bunları akvaryuma ekleyip köklere basit bitkiler sarmayı düşünüyorum. Yardımcı olursanız sevinirim.[/QUOTE]

Sizinkine göre mini sayılabilecek 70 litrelik bir transgenetik tetra akvaryumum var[:)] Kurulumdan önce transgenetiklerin bol bitkili, dekorlu akvaryumlarda rahat ettiklerini okumuştum. Bu türün barınacağı bir akvaryum kuracaksanız bu konuyu es geçmemenizi tavsiye ederim.
Arka Plan İçin Bitkiler
[QUOTE=Ehisoer]Akvaryumumun arka planının çok boş kaldığını gözlemledim. Arka plan için güzel duran,hızlı büyüyen bir bitki biliyor musunuz? [/QUOTE]

Yukarıdaki taviyelere ek olarak elodea bitkisine de bakabilirsiniz. Ben arka planda kullanıyorum. Çok basit ve çok hızlı şekilde büyüyor. 4-5 ayda 3-4 kere budamak zorunda kaldım.
Yosun Problemi Hk.
[QUOTE=tekzad]Merhabalar hobide yeniyim, bitkili tank ile başladım ve yosun problemi yüzünden defalarca soğuma aşamasına geldim, yosunu bitiremedim sürekli camda yeşil yosunlar oluşuyor.ve temizlemek isterken camıda bolca çizmişim..
Yeni bir tank daha alacağım ve bitki kesinlikle düşünmüyorum, yine yosun problemi ile karşılaşma ihtimalim var mı ?

Bitkisiz tankta yosun olur mu? Yardımcı olursanız sevinirim.[/QUOTE]

Low tech, yoğun bitkili bir akvaryum kurdum yaklaşık 5 önce. İlk 2-3 ay yosun sorunu yaşamadım. Daha sonra ufak ufak yosunlar artmaya başladı. Yukarıda arkadaşın dediği gibi yanlış yaptığım bir şeyler vardı ama bulamadım maalesef. Çözüm olarak akvaryuma 2 adet cüce vatoz, 2 adet oto cat ve 4 adet boynuzlu nerite salyangozu ekledim ve kısa süre sonunda tank tertemiz oldu. Yosun oluşmasını engellemek en iyisi ama oluşunca da böyle bir çözüm yolu deneyebilirsiniz.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.