ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
capodicapii
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Kullanıcı Başlığı:
[C]4,2,112546[/C] [B]10251,3[/B]
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
3908
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
14 Haziran 2011 05:35
Son Ziyaret:
7 Saat 6 Dakika önce
Toplam Mesaj:
3445 [0.77 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
15 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Muhammet Saylavcı
Doğum Tarihi:
14 Mart 1986
Yaş:
37
İl:
Tekirdag
Meslek:
Öğretmen
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Muhammet SAYLAVCI

SON 10 MESAJI

High Tech Akvaryum. Yosun Sorunu ?
Merhaba, siyah sakalın yanında fuzzy alg sorununuz var. Sert suda nitrat fosfat dengesizliğinden kaynaklı sorun. Bunları dengeye sokmak çözüm getirir. Öncesinde sakal yosunu şırınga ile lokal uygulayarak hidrojen peroksitle yakabilirsiniz.
Fuzzy alg için ise suyu dengeye sokmak uzun vadede işe yarayacaktır.
Yeni Kurulum(2 Günlük Üyeyim Tahamül Edemedniz Yuh
[QUOTE=Lennie]

Stok hakkinda daha fazla yorum yapmak istemiyorum. Sizin dusunceniz, saygi duyuyorum.

Genis katmanli taban akvaryumunda discuslar icin nitrati nasil def edecegi ile ne demek istediniz tam olarak anlayamadim. Nitrat, eger direkt olarak çeşme suyunuzda bulunmuyorsa ya da özel olarak gübrenizde bulunmuyorsa, nitrifikasyon bakterileri sayesinde ortaya cıkan amonyagın nitrite nitritin nitrata dönüştürülmesiyle ortaya çıkan bir değer. İşin idealinde suyunuzu takip eder, baktığınız canlının hassasiyetine göre, örneğin 40ppm gibi bir değer belirler bunun üzerinden su değişim rutinini oturtursunuz. Bakarsiniz bu besleme seviyesinde bu canli stogu ile bu bitkili akvaryumda su kadar surede bu degere ulasiyorum, ona gore planlama yaparsiniz su degisimlerinde. Su değişimi oranını ve zamanını sudan uzaklaştırmak istediğiniz orana gore ve ne kadar sık su degisimi yapmak istediginize gore ayarlarsınız. Su degisimi ile de birlikte cesme suyu degerlerinizi de gozetmek kaydiyla sudan nitrat uzaklasmis olur

Bir tankta nitrati acaba nasil uzaklastiracaksiniz diye bir soruyu daha once ben hic duymadim. Bakteri dongusu, ortaya cikabilecek amonyak nitrit problemleri filtrasyon oksijen yetersizligi falan gibi bir sey gelse anlayacagim. Nitrati uzaklastirmada neyin sorulmasi gerektigini aciklayabilir misiniz lutfen?

Kaldi ki yanlis bilmiyorsam kum katmanlari rahatsiz edilmediginde alt kisimlarda anaerobik bakteri gelisimi dahi olabiliyor ki bu bile nitrati azaltmakta payi olabilecek bir husus[/QUOTE]

:))
Yeni Kurulum(2 Günlük Üyeyim Tahamül Edemedniz Yuh
[QUOTE=MasterChiefHakan]Muhammet Bey, konu balık seçiminden çıkıp üslup ve tahammüle, oradan da hakaret ve küfre evrildi. Silinen mesajın ekran görüntüsünü özelden paylaşayım size isterseniz.

Ben sadece görsel açıdan beğenmedim yazdım, türler hakkında hiç eleştirim olmadı.[/QUOTE]

Size demedim zaten Hakan Bey. Hakaret kısmını tasvip etmiyorum, karışmadım.
Yeni Kurulum(2 Günlük Üyeyim Tahamül Edemedniz Yuh
Er kişinin üslubuna, davranışına ve eleştirel diyalog kapasitesine bir şey diyemem ama bahse konu akvaryum için söyleyeceklerim var. Canlılarında farklılıklar olsa dahi yolunda gitmeyecek bir kurulum değilmiş. Akvaryumda bulunan panda cory, discus, vatoz, lepistes, salyangoz uyumlu bir şekilde yaşar, gramilerde çok güzel oryante olur fotodaki ortama.

Hatta balık konusunda eleştiren arkadaşlara, güney amerikada da lepistes türünün olduğunu öğretmek isterim. Fotoda atasının atası bile doğal ortam görmemiş lepisteslerin şov akvaryumunda bulunmasına kırmızı çizgi çekemezsiniz.

Konuyu bi tık daha ilerleterek asyada toplanan nerite salyangozunun dahi bir çok salyangoz gibi güney amerikada en asidik ve sıcak nehirlerden biri olan orinoccoda yaşam alanı bulduğunu da öğretmek isterim. Öğretmek isterim diyorum çünkü 5-6 yıla kadar ben de bilmiyodum, gördüm öğrendim, öğretiyorum.
[B]Bahse konu canlılar şov akvaryumu için birbiriyle gayet tabi uyumlular. [/B]
Dğzenli bakımı yapılan dekor akvaryumlarda 26-27 derece arasında da ısıdan sıkıntı çekecek tropikal balık yok ! Neyi cetvelle ölçüyorlar insanlar anlamış değilim. Şu konuda tek sorun, geniş katmanılı taban olan akvaryumunda Discuslar için nitratı nasıl defedeceğiydi. Onun dışında her şeyi konuşmuşsunuz :)
Bitkilerim Ne Yaptıysam Ölüyor
[QUOTE=Ugur1453]Sıcaklık 27 derece şuan akvaryum büyük olduğu için sump sistemi kullanıyorum[/QUOTE]

27 de cabomba zor adapte olur. Co2 yi kaldırın.. Tüp dahi kullansanız çok bir faydası yok sump olan akvaryumlarda.. Olur ama yüzü astarından pahalıya gelir. Zaten o kadar bitki için co2 ye hiç gerek yok.

Natteri icin daha sağlam yapıda ve sıcağa dayanıklı bitkiler edinin. Tütün, anubias, subulata gibi. Bunlar co2 de çok istemez. Akvaryum suyundakiler yeter.
Ramirezi Cinsiyet
Balon ve gold olan dişi.. Electric blue erkek gibi.
Bitkilerim Ne Yaptıysam Ölüyor
Bu suyun sıcaklığı kaç ?

Ve dıy co2 sumpta faydasız boşa masraf etmeyin.
Camdakiler Nedir Bulamıyorum...
[QUOTE=Rhyno]
Değil diye söyleyip ne olduğunu yazmamak?
[:?][/QUOTE]


Bir şeye yok demek diğer şeye var demek anlamına gelmez. Hayat 2 bilinmeyenli denklem değil.. Her zaman 3. yol vardır. Konumuzdaki 3. yol "bilmiyorum"
Ne desek tahmini.. İlla bir cevap vermemi istiyorsanız bana göre "Staghorn Algae". Akvaryum ortamı ve durduğu yer hiç staghornluk değil diye tahmin yürütmemiştim.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/112546/180920230117081.jpg[/IMG]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/112546/180920230117151.jpg[/IMG][EDIT]capodicapii,2023-09-18 01:20:10[/EDIT]
Vibe O Bir Saf Kan Flowerhorn..
Güle güle besle güzel balık da safkan flower diye bişey yok :) Yapay türün safkanı mı olur.. Kaliteli de sen ona.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 13 Online Kullanıcı, 7 Üye

Online Kullanıcılar

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.