ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
capo di capi
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Kullanıcı Başlığı:
[C]4,2,112546[/C] [B]10251,3[/B]
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
1746
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
14 Haziran 2011 05:35
Son Ziyaret:
12 Saat 48 Dakika önce
Toplam Mesaj:
2713 [0.92 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
116 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
1

BİLGİLER

Ad Soyad:
Muhammet Saylavcı
Doğum Tarihi:
14 Mart 1986
Yaş:
33
İl:
Istanbul
Meslek:
Öğretmen
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Muhammet SAYLAVCI

SON 10 MESAJI

Dicrossus Filamentosus F0
Güle güle besle Ahmet kardeşim..

Balık şüphesiz blackwaterda kendini daha iyi sergiliyor haberin olsun.
Günlük Foruma Mesaj Yazma Sınırlaması
Konuyu en temelden tanımla ele alırsak, akvaryum hobisi bir bilim değildir. Her durumda müspet sonuçları olmayabilir. Akvaryum hobisi, içinde fizik, kimya, estetik, matematik barındırır fakat bu onu bilim yapmaz. Akvaryum hobisi disiplinler arası etkileşimle gelişen sosyal bir uğraşıdır. Bu nedenle nesnel değil özneldir. Bazı belli başlı kurallar dışında, bizi akvaryum dünyasında doğruya götürecek birden çok yol vardır.. Keza yanlışa düşürecek yol da çoktur. Kimse bunu cetvelle ölçemez.

Bu yüzden, bir yorumun içinin boş olması, gereksiz olması, niteliksiz olması kişiden kişiye değişir. Bir moleküler biyoloji ve genetik uzmanı akvaristin yanında, burdaki en donanımlı hobicinin örneğin canlı doğuran çaprazlamasında yazdığı şey niteliksiz olabilir. Fakat bu, yazan kişiyi yazmaktan mahrum bırakacak bir durum değildir çünkü genetikçi akvariste göre bayağı veya niteliksiz olan bir cevap yeni bir hobici içinse ilerde edineceği kazanımların ön koşulu olabilir.

Demem o ki , neyin gerekli neyin gereksiz, neyin içi dolu neyin içi boş olduğu kişiden kişiye farklıdır. Bana göre forumun %90'ı niteliksiz yorum olabilir ama diğerine göre çoğu önemli bir aktarım olabilir. Bu yüzden kimse kimsenin yorum sayısına veya içeriğine bu açıdan yaklaşamaz.

O zaman bir yorumun gereksiz olmasındaki ölçüt şunlar olmalıdır:
Üslup, imla, doğruyu doğru şekilde aktarmama, örneklendirmeme, savı havada bırakma, gereksiz sözcüklerle mübalağa, manipüle etme, aşağılama, hakaretle söyleme, kandırma.[EDIT]capo di capi,2019-06-16 02:13:09[/EDIT]
Goldfish.yine,yeni,yeniden (sayfa 313)
[QUOTE=rccol]

Hasan hocam merhaba;
Ben 3 günlüğüne gittim, 2,5 kilo alıp döndüm.
Artık gerisini sen düşün [:)))]
[/QUOTE]

Abi bugün de benim 3. günüm Antepde. 1.5 kilo alabildim henüz. Beşe tamamlayıp dönmeyi planlıyorum :)
Reçetesiz Flagyl
[QUOTE=fatihkuzen]Toplum sağlığı içinse reçeteyi bedava versinler:)[/QUOTE]

Zaten amaç çok kolay ulaşılabilmesini de engellemek.. Şimdi şöyle ki, antibiyotik denen şey bakteriyle savaşır. İnsanlar kolay ulaşıp, yerli yersiz her şeye antibiyotik kullandığında, bakteriler bu kadar sık karşılaştıkları şeye karşı zamanla bağışıklık kazanır, kendi savunma mekanizmalarını güçlendirip form değiştirirler. Bu gelişmiş salgın, diğer insanlara bulaşır. Yeni ve değişmiş bakteriye karşı antibiyotik bu sefer işe yaramaz.. Bu yeni form bakteri bu sirede ne yapar ?

Çocukları öldürür, bebekleri öldürür, hassas insanları öldürür, o bakteriye karşı savunması olmayanı öldürür. X toplumunun bilinçsizce kullandığı antibakteriyeller anti biyotikler Y toplumu için ölüm şeklini alabilir. Örneğin kuş gribinin ölümcül olmasının nedeni, gribe karşı kullanılan aşılardaki ve ilaçlardaki antibiyotiğin işe yaramamasıdır.. Bir de başka enfeksiyona neden olan bakterilerin geliştiğini düşün ?

Toplum sağlığı için yapılacak doğru şey reçeteyi bedava vermek değil, reçetede o ilacı kullanması gereken kişilere ilacı bedava vermesidir.. O ayrı bir konudur.
17 Günlük Siyah Imparator Tetra Yavruları
Sizi çok iyi anlıyorum..3-4 sene önce bende hasemania nana tetraları olan akvaryumu bozuyordum. Bir kaç öbek cubayı minik bi tas içinde z bir su ekleyerek kargoyla bitlise yolladım. Alan kişi cubaların içinde 1 cm suda yüzen milimetrelik balık yavrusu olduğunu söyledi. O öyle diyince ben de akvaryumu derinlemesine gözlemledim. Akvaryumda cubaların arasında 6-7 tane tetra yavrusu gördüm. Bozacağım akvaryumu 1 ay onlar yüzünden bekletmiştim. Sinirle karışık bir sevinç.
Reçetesiz Flagyl
[QUOTE=HACI LOBO]Veteriner e girip reçete yazmasını rica edin.
Bir kaç eczane dolaşıp talepte bulunun kedi için antibiyotik temin etmistim bi süre önce ama çoğu kabul etmiyor insaflı eczacıya denk gelebilirsiniz[/QUOTE]

İnsafsız eczacı demek istediniz sanırım. Antibiyotiklerin kontrollü verilmesi toplum sağlığı için olması gereken bir uygulamadır.
Tohumlar Fidana Bol Resimli :)
[QUOTE=DaSKaPiTaL]Capo. Meşe ardıç falan dik ülkeye katkın olsun lafını hiçbir cümlen savunamaz. Sen ne dersen de buna yıkıcı eleştiri denir. Zira benim de uzatmaya niyetim yok tartışmayı. Arada bi girip takıldığım forumun dilinin değiştiğini farkettim sadece. Allah çarşınıza pazar versin ne diyim. Selametle.[/QUOTE]

Ben yıkıcı değil latifeli yorumumu savunuyorum. Sen senin yorumunu savunamazsın çünkü yazdığın cümlelerin hepsinin aksini konu sahibi yazmış sen yazmadan.. Okumadın sanırım. Okumuyoruz, araştırmıyoruz. Öylece ezbere konuşuyoruz. Benim mimiksiz yazı dilimi niyetine göre yorumluyorsun bence. Ama yine de eleştirilerini dikkate alarak düzeltiyorum o kısmı.
Tohumlar Fidana Bol Resimli :)
Daskapital sana konu sahibinin konuda yazdiği metni ile cevap vereceğim ve uzatmayacağım. Biz kimseyi yıkmıyoruz, herkes nasıl edindiği tecrübeyle yorum getiriyorsa, biz de edindiğimiz negatif tecrübeyle saygı çerçevesinde eleştiri getirmekte özgürüz. Siz de gelin benim konularıma eleştiri yapın.. Zevk duyarım :)

[QUOTE=DaSKaPiTaL]Arkadaş bu forum ne ara bu kadar gaddar ve bi o kadar da yıkıcı yorum yapanlarla doldu. Yahu adam ürünün ne olduğunu bile bile almış. [/QUOTE]

[QUOTE=serdal durgan]
Kullanılan tohum:
[U]1- Hemianthus Callitrichoides yazsa bile satışta gelen ve çıkan bitkiler Glossostigma elatinoides.[/U] Small leaf seçeneği olandan sipariş ettim.
[/QUOTE]

[QUOTE=DaSKaPiTaL]Herhangi bi iddiası da yok. Sık sık kurulum yapıyorum zaten demiş. Yani adam zevkine takılıyor deney yapıyor keyif alıyor.
[/QUOTE]
[QUOTE=serdal durgan]Merhaba arkadaşlar.
Forumda gezinirken @er35han kullanıcısının konusu üzerine çinden tohum getirip zemin oluşturmaya karar verdim. 70 cm de taban bitkisi olmaz, yetişmez diyen arkadaşlarada selamımı iletirim. [:D]
[/QUOTE][EDIT]capo di capi,2019-04-29 22:54:43[/EDIT]
Tohumlar Fidana Bol Resimli :)
[QUOTE=Yas400]İnsanların neden bu tohumu bu derece eleştirdiğini anlamıyorum. Bu tohumlarla en az 6 7 defa kurulum yaptım. Sinekliğin üzerinde bile çimlendirdim. Doğrudur 5 ay sonunda yeni kurulum istiyor. Peki size soru 3 yıllık hiç bozulmadan cuba kaplı kaç akvaryum var forumda?
Beğenmeyebilirsiniz anlarım ama ortada dolandırıcılık vs yok diken diktiğinin ne olduğunu biliyor. Özellikle betta akvaryumlarına harika bir alternatif bu bitkiler. Nano akvaryum kuracağım zaman muhakkak kullanıyorum.
Muhammet bey saydığınız türlerle buna yakın bir görüntü oluşturulabiliyorsa cidden anlatın merak ettim. Su altı performansı 6 ay gidiyorsa bu bitkileri ekerim bir dahaki kuruluma.[/QUOTE]

Pirinçle çok güzel betta biyotopu yapabilirsiniz..Boylanır saydığım tüler. Çok eskiden yapan deneyen vardı. Zaten bettaların ana vatanı da pirinç bataklıkları mesela.
Cubaya gelince , sıkılganlık olmasa yıllarca idame ettirilebilir. Bu gün saksıdaki cubam 7 yaşında :) İstediğim zaman ekiyorum çoğaltıyorum istediğim zaman da söküp depoluyorum. Cuba , monte carlo gibi taban bitkileriyle karşılaştırmayın derim.

Bu tohum, glosso, cuba, monte carlo gibi isimler vererek lanse edilmesi dolayısıyla eleştiriliyor. Dikkat ederseniz bitki eleştiriliyor, diken diktiğinin ne olduğunu biliyorsa sorun yok.. İkame olarak yansıtılmadığı sürece sorun yok.. Siz biliyorsunuz, konu sahibi biliyor fakat burda bu dönütlerden sonra gerçekten cuba veya glosso aldığını düşünen yeni insanlar olacak.

Dolandırıcılık konusuna gelince, Aynı şeyi bonsai de de yapıyorlar.. Bonsai filizi, bonsai tohumu diye satıyorlar.. Alan sanıyor ki , onu büyütünce bonsai ağacı olacak. Halbuki bonsai bambaşka bir şey.. Bir sanat ve onu büyütmenin bir yolu var, ona şekil vermenin yıllar süren bir çalışması, ağacın ehlileştirilmesi var. Olaya fide büyütmek olarak bakarsak evet bi sakınca yok.. Ama pazarlama şekli işi karıştırıyor. Anlatabildim umarım.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 304 Online Kullanıcı, 165 Üye

Online Kullanıcılar

mcmert, S r K n, Kınayu, Bvarisli, furkanburak, Fragant, dolphin22, Mikail Erdoğan, Miller, Gökhan1907, hasomen73, aKIN06, serkantezel, pestkop, hakanycl, SCORPION_79, Mete Duru, YUSUF0602, fretzly, Alcynone, ismail_topcuer, MehmedHan, vendetta99, mustafakuzu, icelebi, mmaslan06, vidoq, egehamit, BoraBerkol, suslu_78, Flexa, darkaura, K3r3m, Noyes, bettakoi, burakabi11, apistoapisto, idik, drersayan, TSevil, nzm06, dusumsel, BlanD, onur228, Therbosstat, selimemre, StormLight, otuzkilo, Asamet123, tugrultamer, whitesinek, erenaltınay, Beta_balik, UmitYilmaz, ismailakay, hercan, sadangur, salimkcr, fikret43, ALPDEM, DarkSaqa, Csumer, Oasis, Orcun.ceylan, ersel, ahmetcirali, engin045, DemirAslan, swordfishhhh, alvin21, Fatih ÇE, Hamza Özel, Turk1919, hedayse, Kursatmen, MiSoSiKiaN, DeviLLe, Bayulker, gokberkgonenc, hermiş, egedin, gokkurt, indianaconz, orimohito, tabirimcaiz, Remediless, KRaL_MaLaWi, voltran, SGY, wolverin, Cruelm, oguzhanla, karadadas, yns325, Tayfunca, OnurY55, bayram11, Mustafa Çam, Acil Stop, FurkanYnk, Rumeysa0606, cyildiztr, mirac0602, hayrettinn, Turan_86, mustafaomr, ugurdng, erakay, Vasfi, muratkk, IlkerT, EmreOzkurt, Tanganyika07, Chensy, lojistisyen, OFUU, biyolog, mehmetçaltı, yasinkirici, ChannaGachua, İkoldas, hasanumut, mehmet karadağ, Brsk, ozngns, Ahmet Haşim, Kemalk41, MEID, MURATKARAGOZ, m.aydin93, AmazonDream, A. İhsan Akşen, blackstonep, demirefed, alix, tugix, nurettindincer, UlasYilmaz, Nadirmbuna, ogii06, deepahm, japon22, muzaffer_81, Fishbone, frtdmr23, dream07, serghat, idiopatik, Acz, sonerslvn, BettaMorvy, Buğraa, Senfoni07, AlpaslanD, sbilgic82, Mustbetta, Hasanahshsjh, Sansasyon43, nikon_, Arkun, emre12ozkan, mrtzngn, MertZerde, ademh, TugayÇınar, ersin1981,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,733,810 Mesaj
  • 400,428 Konu
  • 91 Forum
  • 141,403 Forum Üyesi
  • 1,445 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,628 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.