ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Koksal Gurkan
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
390
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
19 Ekim 2009 14:12
Son Ziyaret:
10 Saat 58 Dakika önce
Toplam Mesaj:
6942 [1.90 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
10 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
2

BİLGİLER

Ad Soyad:
Koksal Gurkan
Doğum Tarihi:
11 Şubat 1971
Yaş:
48
İl:
Istanbul
Meslek:
Koç, Mentor, Proje Yöneticisi, Eğitmen
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

[img]http://www.akvaryum.org/Forum/dosyalar/82011/26_3_2013_14_1_52_1.jpg[/img] [url=http://koksalgurkan.wix.com/akvaryum]http://koksalgurkan.wix.com/akvaryum[/url] [url]http://www.koksalgurkan.com/[/url]

SON 10 MESAJI

Cüce Amerikan Dünyası
Black ramirezi'yi durumu kötü vaziyetteki kararmış olanlarla karıştırmamak gerekir. Aman dikkat...
Yeni Site (Hataları Rapor Ediniz)
Forumda Top Banner reklam alanı gereksiz büyümüş. Sayfa düzenini görsel olarak bozuyor gibi geliyor. Eski boyutu rahatsız etmiyordu.
Heros sp. Red Shoulders (Rotkeil) Üretimi
Maaşallah. Umarım kısa sürede yavru verirler. Yavru bakarkenki renkleri ile izlemek ayrı bir zevk.
Cüce Amerikan Dünyası
Bu arada Serkan'ı tebrik etmem gerekir. Eski zamanlardan bir lafı vardı "Bitki ne varsa sor bilirim ama balıklar benim için dekordan öte değil ve hiçbirinin adını bilmem" diye. Buna karşılık bir ton tür elinde var ve üretiyor da. Emeği geçen başkaları da var elbette ama en başta onu söylemek daha doğru olur.

Benim eski zamanki yaygınlaştırma amacımın temelinde "gerektiğinde aradığını bulabilmek" ve "mümkün olduğunca uygun bir fiyata elde edebilmek" gibi iki temel kavram vardı. Şu an göreceli kolay üretilen türler olan panduro, nijsseni, anomala ve daha sayabileceğim başka türler maalesef yok ya da çok az var. Özel türleri geçtim. Deneyim gereksinimi, maliyet, ithalatta ki zorluklar gibi bir çok sebeple onlara hiç fırsat kalmıyor.
Basit bir örnekle, üretenler elindekileri tek tek satmaya uğraşmak yerine topluca Serkan'a veya benzer yerlere verse, hem kendi hem de onlar kazanıp daha geniş kitlelere erişim sağlasa hem ithalat bağımlılığı azalır hem de fiyatlar göreceli bir iki adım geriye gelir.

Kısır döngünün özü, üreten ucuz satarsa dükkanı ve piyasayı öldürür. Pahalı satarsa alan olmaz ya da az olur ve yine sınırlı kalır.
Sonuçta ne yaparsan yap bir yerinde birileri illa ki laf söyler, taş atar.

İşin demagojisini bir kenara bırakalım ve fiiliyata bakalım.
Kimler neler üretiyor?
Sağlıklı balıklar için kan değişimi yapmak şart ama kimler ne seviyede yapabilir?
Uygun zamanda bir araya gelelim, konuşalım, tartışalım, paylaşalım.

Hatta biraz da elinizdeki güzellikleri görüş şenlenelim.
Cüce Amerikan Dünyası
[QUOTE=sinor]O zaman yıllar öncesi gibi "hobiyi geliştirmeye" devam [:)].[/QUOTE]
Bundan sonra keyfi... [;)]
Cüce Amerikan Dünyası
Cenk, uzun ara sonrasında ve hızlıca yazarken atlamış olabilirim. Diğer taraftan maalesef altyapı genel olarak ithalata dayalı devam ediyor. Bizdeki bu potansiyel varken bizlerin yaptığımız üretimlerle ihracat yapacak seviyede olmamız gerekirdi.
İşte Amerikan Rüyası
Amerikancılar facebook gruplarına kaydığından beri ortada pek bir paylaşım kalmamış.
Festae'nin (Red terror) Türkiye Yolculuğu ve Yayılması
Balıklar büyük ve sert, büyütüp eşleştirmek zaman alıyor. Üretmek için yine büyük yer ve ek çaba gerekiyor. Yavruların birbirine vurması, kavgaları derken yavru büyütmek zor ve zaman istiyor. Eskiden yoktu ve şimdi çok. Bir çok kişi üretti ve yavru aldı. Hamdi zamanında çok fazla üretti ama satamadı. Doğal olarak ticari değeri düştü. Üretir satarım, köşe olurum zihniyetindeki bazılarının da hevesi kaçınca ortada kimse kalmadı. Ana gruptakiler zaten kısmen dağıldı. Evleneni, çocuğu olanı, yeri olmayanı, vb. derken geriye kimse kalmadı. Şimdilerde halen elinde olup paylaşım yapmayanlarda vardır. Bir de vazgeçenlerin ilana koydukları görülebiliyor.
Kendi adıma ilk başından beri yaygınlaşsın diye destek verdim. Gün gelir yerim olursa bir çift alıp büyütürüm diye dedim. Maalesef yerim hala yok diye bu da diğer bir çok tür gibi uygun günü bekliyor.
Keyhole Cichlid ( Cleithracara Maronii ) hakkında her şey
[QUOTE=AEfe]İyi günler. Bir çift keyhole cichlid almak istiyorum fakat Kocaeli' ndeki petshoplara gelmiyor. Balıkları nereden temin edebilirim.[/QUOTE]
Dışarıdan bakıldığında gri ve kendi halinde bir balık olduğu için maalesef talep görmüyor.
Sadece dönemsel olarak moda halini alıyor veya nadiren özellikle ilgilenenler talep ediyor.
Şu an sadece forumda bir ilanda gördüm. Maalesef başka da ortada yok gibi diyebilirim.
Cüce Amerikan Dünyası
Oldukça uzuuuuuuuun bir aradan sonra kendi konuma döndüm. [;)]

Şaka bir yana, balıklarımı toplu olarak kaybedeli neredeyse 4 yıldan fazla oluyor.
Geriye dönük okuyamadığım 150-200 sayfa var. İlk fırsatta önceden kaldığım yerden okumaya çalışarak güncel hale yetişirim diye umuyorum.
Şimdilerde tekrar konunun ilk zamanlarındaki gibi apisto üretimi hevesim var.
Dönüşte ilk ürettiğim tür macmasteri oldu.
Tatiller, seçimler, koşuşturmalar, yer problemleri ve biraz da işi hatırlama süreçlerim nedeniyle Agassizii Fire Red sp Gold ve Macmasteri'den üç batın yumurtayı da maalesef heba ettim.
Şimdilerde İnka çiftimin yavru çıkarması, muhtemelen agassisizii çiftim ile macmasteri çiftimin yumurta dizmek üzere olması gibi süreçleri gözlemliyorum.
Elimdeki fazla kalan malzemelerle takaslar yaparak yeni türler edinmek gibi düşüncem de var.
Yakında bir tanıdığımdan getirmeyi planladığım küçük bir seti kurabilirsem o zaman bölmeli akvaryumlarla daha düzenli yapıya geçeceğim.

Dönüşümde gördüğüm en büyük sorunlar, üretimin az ya da yok seviyesinde olması, kur nedeniyle ithalattan gelen balıkların fiyatlarının uçmuş olması ve en kötüsü de buna karşılık kimsenin bir girişimde bulunmamasıydı.
Eskiden herkese "üretin, yaygınlaşsın, ucuzlasın" derdim. Gördüm ki yine ithalata dayalı bir yapı içerisinde kalmışız.
Bundan sonra, sadece kendi adıma ve keyfi olarak, bir çok tür üreteceğim.

Aralarda yapabiğim kadar eski mesajları okuyup, geri dönüşler de yapmaya çalışırım.
Hepinize kolay gelsin.
Görüşmek üzere.

[QUOTE=burakabi11]

evet cumartesi günü kuruluma başlayacagım artık ekstra olarak kök sayısını ve kaya sayısını arttırmaya karar verdim zemin için ada ürünlerinden kum ve gübre kullanmaya karar verdim allahın izniyle güzel bir kurulum olacak [K]3 çift beslemeyi düşünüyorum[/K] ve kalem balıgı türleri ile desteklemeyi düşündüm şuan tek eksik ışıklandırma ona karar veremedim hala [/QUOTE]
Kaç çift olduğu değil, sahip olabilecekleri bağımsız alan önemli. Mutlaka aralarında birbirlerini görmelerini engelleyecek kökler, kayalar olmalı ki kendi bölgeleri olsun. Şu an bendekiler yer sıkıntısından benzer bir durumdalar ve birbirlerine sataşıp duruyorlar. Üstelik yavru gezdirecek alana da ihtiyaçları var. Umarım kurulumda bunlara dikkat ederek yaparsınız da bolca yavru görebilirsiniz.

[QUOTE=burakabi11]Arkadaşlar Öncelikle herkeze merhaba Ben burak.

Konuya şöyle girmek istiyorum. Yaklaşık olarak 2 yıldır araştırdıgım tür olan apistogrammalar için artık kolları sıvamaya karar verdim. Çok zor türler oldugunu bildigim için 2 yıldır herşeyi araştırarak bir türlü ceraret edemiyordum. Fakat artık yeter diyerek kolları sıvadım.

Bir dostumdan uygun fiyata aldıgım 125*50*60 ölçülerinde olan mobilyalı bir akvaryumum var.

Elimde bulunan malzemelerin resimlerini aşagıya ekledim.

Öncelikle Sizlerden bu konuda bilgili olan abilerim ve kardeşlerimden Bu konuda bana destek çıkmasını istiyorum.

Baktıgım çogu apisto akvaryumunda genelde bitki yoktu fakat ben azda olsa bu akvaryuma bitki de eklemek istiyorum.

1: Apistogramma akvaryumunda yati kökü çınar yaprakları hindistan cevizi kabugundan hariç ekleyebilecegim şeyler varmı ve bitki olurmu.
2: Zemin için aldıgım Reeflowers Natural Aquasand bitki için uygunmu yoksa zemine lav kırıgı üstüne aquaclay ve en üst katmana Natural Aquasand atsam saglıklı olurmu.
3: Eger bitki olacaksa sıvı gübre yeterli olurmu yoksa zemin için gübre kullanmalımıyım ( co2 tüpüm var )
4: Bitki olmayacaksa dizayn ı elimdeki malzemeler ile nasıl yapmamı önerirsiniz.
5: bu litre de kaç çift apistogramma beslemeliyim.

Bu konuda yardımlarınız sayesinde akvaryumun kurulumunu güncel olarak forumda paylaşmaya devam edicem sıfırdan bitene kadar.

Arkadaşlar elimde olan malzemeler bunlar sizce bu litre de apistogramma için uygun mu yoksa farklı şeyler mi yapmalıyım. Ama bir apistogramma hayranıyım ve daha özel bir cins oldugu için tercih ediyorum fikirlerinize ihtiyacım var. Yorumlarınız geldikçe kuruluma başlayacagım henüz başlamadım. Tasarım ve fikir önerilerinizi bekliyorum. Teşekkür ediyorum.[/QUOTE]
Bitki olsun, hatta bir miktar java moss serbest olarak tabana bırakmak yavru saklanmasına yardımcı olur. Bolca ve alan oluşturacak kökler olmalı. İlk başta bir çift vatoz olursa köklerde oluşacak şeyleri temizler ama sonradan çıkarmakta fayda var. Taban gübresini kendi adıma pek önermem, çünkü kumu kazıp çıkarabilirler. Kuma gelince, bitki için mi kum olacak, yoksa balık için mi kum olacak? Öncelik bitki ise balık dekor oluyor ki o zaman kum bitkiye göre olmalı. Öncelikler balıklarsa ben kum olarak silis kumu öneririm. Bu durumda da ancak kolay bitkilerle köklere sarılı bitkiler olabilir. Hindiztan cevizi kabuğu sayısını arttırmak da iyi olur.
Kolay gelsin.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,771,848 Mesaj
  • 405,381 Konu
  • 91 Forum
  • 143,637 Forum Üyesi
  • 1,449 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,919 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.