ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
darkaura
Kullanıcı Grubu:
Kıdemli Akvarist
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
4544
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
02 Kasım 2010 08:47
Son Ziyaret:
11 Saat 16 Dakika önce
Toplam Mesaj:
4159 [0.91 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
32 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Mustafa KALIN
Doğum Tarihi:
08 Kasım 1978
Yaş:
44
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/101090/020220180957011.jpg[/IMG] [url=https://www.akvaryum.com/Forum/bitkili_tankda_led_kullanimi_k772480.asp]Bitkili Tanklarda Led Kullanımı[/url]

SON 10 MESAJI

Bitkili Tankda Led Kullanımı
[QUOTE=Sinanka]Merhaba arkadaşlar konu çok güzel ama okudukça kafam karıştı

Akvaryum yükseklik 60 cm , powerled kullanıp tabana 60 derecede ışık veremedim.

Şöyle düşündüm, 30 derece lens kullanıp bu powerled başka bir timer bağlayıp maksimum 5 saat ışık verir isem , hem tabana ışık göndermiş olup hemde bitkilerin yanmasından kurtulurum diye düşündüm.

Rica etsem bu konuda yardım edin ve tecrübenizi paylaşın.[/QUOTE]

Işığın sudan ne kadar yukarda olduğuda önemli ama genel olarak 30 derece çok dar bir lens. Özellikle farklı renklerde ledler olacak renkler karışmaz, farklı renk olmasa bile ışık iyi dağılmayacaktır. Işık suya 10-15cm mesafedeyse 60 derece iyidir.
Sphagnum Yosunu Dis Filtre
Ph ayarlama sıkıntı işlerdir. Hepsinden önce ph metrenizin iyi kalibre olduğuna emin olmalısınız. Kolaylıkla tutarsız sonuçlar verir.

Ro suyunu nasıl kullanıyorsunuz, full ro suyu mu yoksa çeşme suyu ile karıştırarak. GH ve tds değerlerinden karıştırarak diye tahmin ediyorum. Ro suyunun kendi asidik değildir, nötrdür. Açıkcası ph'ı düşürmek çok zor değil, peat ve cattappa düşürecektir, zor olan stabil tutarak düşürmesi. Keza kh düştükce suyun tampon etkisi kayboluyor, üzerine asidik bir şey etlerseniz sert ph dalgalanmaları olabilir. Balıklar için sağlıksız olduğu kadar filtrede bakteri tutmasınıda zorlaştırır. Seachem discus buffer önerecem. Ph'ı düşük değere tamponlar, sudaki magnezyumu kalsiyumu çökertir.
Fluval 307 Yeterli Mi?
Her tankın kendi dinamiği var, burdan kesin olur olmaz bir şey diyemem, bazen en olmaz işler olabiliyor. Heleki daha kurulmamış bir tankda. Durum ordaki bitki yoğunluğuna bağlı. Büyük ihitimal sıkıntı yaratacaktır.
Fluval 307 Yeterli Mi?
Canlı yükü fazla olamazsa biolojik olarak 307 yeterli olur, bitkininde biolojik dönüşüme katıkısı olacaktır ama sirkulasyon yeterli olmayacaktır. Bitki tankında sirkulasyon çok önemlidir, normal tankda sirkulasyon sağlamak kolar ama bitki yoğun tankda suyun her köşeye ulaşıp dolaşması daha zor oluyor. Suyun sirküle olmadığı yere hem gübren mineral ulaşamıyor hemde biolojik atıklar uzaklaştırılamıyor, dolayısıyla yosunlanma oluyor.
Fluval 207 Filtremin Sorunu Ne Olabilir?
Muhtemelen hava yapıyor, contaları zamanla aşındıysa yada kapağı tam oturmadıysa aralardan hava çeker tam dediğiniz gibi anlık ses yapar su kesilir hemen geri gelir.
Yeni Hongsloi Yavrularımız.
[VID]https://www.youtube.com/watch?v=yocndhDrvy4[/VID]

Yavruların son hali. Kum değişimi ile gerçek renklerini gösterdiler.
Discus Akvaryumum
Maşallah [:nazar:]. Her zamanki formlarındalar.
Bitkili Tankda Led Kullanımı
[QUOTE=miskin_efendi]Merhaba Darkaura bey (isminizi bilemediğimden bu şekilde hitap ediyorum)

Öncelikle yazınızı okuduğumu söylemek istiyorum hatta konu hakkında kafamın aldığı kadar bilgi sahibi de oldum ancak bu konularla alakalı satıcı ile aramda geçen bir dialogdan kafamda oluşan sorularla alakalı desteğinizi rica edicem. Akvaryumumun boyutu 90x35x35cm

Satıcı arkadaş iki farklı fiyat verdi ve basit, yeşil, co2 istemeyen başlangıç bitkileri ile çalışacaksam bu boyuttaki bir akvaryum için 2 sıra beyaz 1 sıra grow ledin yeterli olacağını söyledi.

İleride daha karmaşık farklı renklerde bitkilerle çalışacaksam da dilersem powerledli bir sistem kurabileceğini ama bunun haliyle daha pahalı olacağını söyledi.

Malum ekonomi şartlarında sizden ricam şu satıcının bahsettiği gibi basit bitkiler için önerdiği smd sistem benim için yeterli gelir mi 2 sıra beyaz ve 1 sıra grow(ki bu kısım mavi ve kırmızı ledlerden oluşacak anladığım kadarıyla) şeklindeki dağılım homojen dağıtılmak kaydıyla benim için yeterli olur mu? Ya da smd led bir sistemde %20-25 660nm deep red, %10 royalblue mavi, %5 420-430nm uv mor, %60 biraz üzerinde 6000-7000 kelvin soguk beyaz şeklinde bir tasarım istediğimi söylesem saçmalamış olur muyum? Şimdiden çok teşekkürler.

Saygılarımla [/QUOTE]

Satıcıların sözüne güven olmaz ama bu sefer doğru söylemiş. Düşük destek CO2 siz bitkili kurulumda 2 sıra soğuk beyaza 1 sıra full spectrum iyi iş çıkarır. Yada tek başına 10bin kelvin kaliteli chipli soğukbeyazda kullanabilirsiniz. Samsung olabilir, cree yada bridgelux olabilir. Samsungu daha uygun fiyata bulursunuz sahte olmamasına dikkat edin yeter.
Bu Nedir ?
Fotodan tam belli olmuyor, hydra sanırım. Andazol işe yarar, şok ısıtmada uygulanabilir, sıcağa dayanıklı değildirler. Tankda ne canlı olduğuda önemli tabi. Tahminim büyük balık yok. Hydra sorunu karides ve yavru tanklarında çok oluyor, bunları büyümeden temizleyecek balık olmadığında aşırı proteinli yemlenme yapıldığında çok hızlı her yeri sarıyorlar. Andazol bulamazsanız bitkileri balıkları tankdan çıkarın sıcaklığı 40 dereceye yükseltin öleceklerdir. Bitki üzerindekileride hidrojen peroksit oksijenli su ile temizleyebilirsiniz. Kalın yapraklı bitki ise kısa süre düşük doz oksijenli suya dayanır ama hydraların deri çok ince olduğu için hemen ölecektir, hidrojen peroksitin güzelliği geride artık bırakmaz, kısa sürede bozulup su ile oksijene dönüşür. Ama sakın çalışan filtre ile anatankda uygulamayın, filtredeki bakterileri katleder, filtreyi ve motorları kapatıp şırınga ile üzerlerine uygulayabilirsiniz, biraz bekleyin hidrojen peroksit kısa sürede bozulacaktır, sonrasında filtre açılabilir. İnce yapraklı bitkilerde dikkatli kullanmak gerek, onları yakabiliyor. Balıklar için, tankdayken aşırı doz vermedikce kullanılabilir. Doz oranları önemli burda. Birde tankda karides yada benzeri yoksa moli plati yada gurami gibi balıklar bunlara çok etkilidirler.
300 W Isıtıcım Suyu Sogutmaya Başladı
Bahsettiğiniz sorunla ilgili forumda başka başlık açanlarda oldu, benzeri sorunu bende yaşadım. Isıtıcılarda kalibrasyonun tam doğru olmaması her zaman karşılaşılan hadise, ısıtıcıda ayarlanan ile alınan sıcaklık 2-3 derece farklı olabiliyor ama smartın bazı ısıtıcılarında fark 10derecenin üzerinde, en üst ayarına getirseniz istenen sıcaklığa gelmiyor. Hepsinde değil, daha önce alıp senelerce düzgün kullandıım ısıtıcılarıda oldu.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.