ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
mrt.ozman
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
48
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrimiçi
Üyelik Tarihi:
27 Ocak 2009 09:08
Son Ziyaret:
2 dakika önce
Toplam Mesaj:
44 [0.01 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
43 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
MURAT ÖZMAN
Doğum Tarihi:
24 Mayıs 1986
Yaş:
34
İl:
Istanbul
Meslek:
Dijital Reklamcılık
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Murat Özman

SON 10 MESAJI

Baliğim Öldü
Akvaryumu kurduk demişsiniz ama ben bir kurulum göremedim. Balıkları suya attık filtreyi de çalıştırdık gibi bir durum var sanki.

Yaşam döngüsü oluşmamış bir suya balıkları attığınızı düşünüyorum. İlk sebep bu olabilir mi?

Ayrıca aldığınız türler birbiriyle uyumsuz. Bu özverisiz ve basit akvaryumda yalnızca japonları beslemeniz hem sizler hem de balıklar için daha iyi olacaktır.
Balıklarımız yavrulayacak falan fistan gibi düşünceniz de varsa canlı doğuran türlerinin yavruları doğduğu an bu hiç bir şeyin olmadığı akvaryumda ya filtreye kapılacak ya da filtrenin oraya gidemeden yem masrafından kurtulacak kadar katliam olacaktır.
Haytech Akvaryum Ve Kurulum İçin Bilgi Ye İhticı
Hightech bir sistemi ayakta tutmak için kaliteli ışıklandırma, kaliteli ve stabil şekilde gübre, düzenli CO2 ve hem canlılar hem de yosunlanmaları kontrolde tutabilmek için filtrasyonun iyi olmalı. Tüm bunların kalitesini ve doğruluğunu da maalesef ki tecrübe ederek öğreniyoruz. Çünkü örnek vermek gerekirse sonradan fotosentezi göremiyorum deyip ışığa, renkleri görmeyip gübreye, kontrolsüz yosun yaşayıp filtrasyona veya fazla ışığa bağlayıp kafayı yiyoruz :)
1 aydan biraz fazla oldu akvaryumumu kuralı, bitkilerin biraz alışmasını bekledim ancak armatürümün yetersiz olduğunu biraz geç de olsa anladım. Fotosentez görememek, bitkilerin kendi renklerini verememesi ya da bitkilerin yayılmaktan ziyade boya gitmesi vs.. Naptım? Gittim kendini kanıtlamış bir marka aldım ve açtığımdan 20 dakika sonra toprağın arasından süzülen fotosentezi izledim.
Kısacası yüksek destekli akvaryum demek yüksek maddiyat gerektiren akvaryum konumuna geliyor.

Bitki için de akvared'i önerebilirim.

Selamlar,

Yeni Akvaryumum İçin Balık Seçimi
Balık önerisi vererek kafa bulandırmak istemem ama akvaryumunuz bittiğinde paylaşırsanız çok sevinirim. 80x80 boyutlarında oldukça iddialı bir akvaryum bizi bekliyor[:3]
Yaprak Ve Camlarda Yosun
Sudaki sirküyason yetersiz olabilir mi? 40 litre akvaryumda eheim 2213+lily pipe ve eheim liberty 75 çalıştırıyorum. Durağan sularda yosunun yayılması ve oluşumunu engelleyemezsiniz.

"Co2 saniyede 2 kabarcık altına düşmüyor" demişsiniz. co2 dengesizliği olduğunu düşünüyorsanız stabil hale getirmeniz de işe yarayabilir. Ayrıca Co2 dalgalanmaları ph'ı da etkileyecektir. (Balık kaybı yaşatabilir)
Bitkili Akvaryum Ve Vatoz
Bitkileriniz yeni ve köklenmediyse sökebilir. Karides ve lepistes yavrularını gece denk getirirse hüpletebilir.

Ama bana kalırsa vatozdan ziyade lepistesler karideslere vurur :)

Cüce vatozmuş pardon.. Sadece 2. dediğim geçerli.[EDIT]mrt.ozman,2020-05-25 20:42:29[/EDIT]
Akvaryumum Siparişte Tür Tavsiye Ediniz
Canlı doğuran bakamayabilirsiniz bitki yoksa ya da takipte olup yavrulukta yetiştireceksiniz ki hem eğlenceli değil hem de kolay değil :)

Benim önerim silis kumla döşenmiş orta alana konumlandırılmış nispeten büyük oval taşlar dilerseniz moss ve anubias ile güzelleştirebilirsiniz ve bir köşeye de hindistan cevizi kabuğu yerleştirip moss ile süsleyip apisto çifti besleyebilirsiniz.

Eğer ki dış filtre için bütçeniz yoksa hacminize uygun şelale filtre önerebilirim. (Örneğin eheim Liberty 200) Isıtıcı olarak da min. 100 watt herhangi bir marka olabilir.


Akvaryumum Siparişte Tür Tavsiye Ediniz
Her işte olduğu gibi akvaryumda da para konuşur :)
80 litre için camdan cama bir akvaryum kolay ve ucuzken filtrasyon, ışıklandırma, ısıtıcı gibi şeyler asıl ve pahalı olan.. Ayrıca diğer bir konu da kum için bile bitkili ya da bitkisiz mi olacak?
Yani kısacası bütçenize göre marka önerisinde bulunabiliriz.
Filtre
Şidmi[QUOTE=gkhankum]Nette yaptığım araştırmalar kafamı karıştırdı filtre yetersiz mi diye düşünmeye başladım akvaryum da canlı bitti kullanmak daha mi iyi olur
Akvaryum temizliği nasıl yapılır

Isiticim var filtrenin yanına koydum şu döngüsü olurken daha rahat isitsin diye [/QUOTE]l[QUOTE=gkhankum]Nette yaptığım araştırmalar kafamı karıştırdı filtre yetersiz mi diye düşünmeye başladım akvaryum da canlı bitti kullanmak daha mi iyi olur
Akvaryum temizliği nasıl yapılır

Isiticim var filtrenin yanına koydum şu döngüsü olurken daha rahat isitsin diye [/QUOTE]

Şimdilik filtreyi biraz erteleyin ve mümkünse tüm boyalı malzemeleri çıkarın. Düz bir silis ya da dere kumuyla daha güzel gözükecek her şey buna balıklar da dahil :) Sonuçta rengarenk balıklarınızı izlemek varken neden rengarenk plastik ve gemi izleyesiniz ki?
Bitki olarak da anubias alıp taşa misina ile sabitleyebilirsiniz, tilki kuyrukları ile su üzerini doldurup doğacak yavrularınıza yuva oluşturabilirsiniz. Tilki kuyruğu eklendikten sonra suyunuzun da daha berrak olacağına emin olabilirsiniz.
Filtrenizi çok üfletmeyin biz insanlar gibi hayvanlar da yorulmayı sevmez :)
Adım Adım Bitkilim
Öncelikle ellerinize sağlık gayet keyifli görünüyor.

Yosun problemi için de dediğiniz gibi ışıklandırma süresi önemli olduğu kadar CO2 ve gübrelemenin de düzenli ve sağlıklı ilerlemesi gerekiyor. Ledlerinizin kuvvetini dağılımını bilemiyorum ama yeterli bir aydınlatma ile ilk süreçte 6 saat biraz fazla gibi geldi.
Ledlerden pek anlamıyorum anlamadığım için de maalesef fazlaca para harcadım :)
Ama şöyle bir getirisi oluyor ki o da şu; "en azından aydınlatma sistemimde bir sorun yok, co2 ve gübreleme üzerinde yoğunlaşayım"

Ek olarak suda sirkülasyon olmadığı sürece yosunlar rahatlıkla üreyecektir. Bu da büyük bir etken bu tip yosun için.

İyi bayramlar dilerim.[EDIT]mrt.ozman,2020-05-24 15:24:27[/EDIT]
Filtre
Kusura bakmayın ama bu akvaryum bulanmasın da kimler bulansın :) Balıklar, akvaryum camı ve filtreniz hariç her şey boyalı.. Umarım olmaz ama kısa vadede çok kayıp yaşarsınız ve bu işten soğursunuz. Su biyolojik olarak hazır gözükmüyor ya da kullandığınız kum çakıl gemi tren vs. gibi şeyler salınım yapıyor olabilir.

Ayrıca ısıtıcı da göremedim? Umarım vardır ve göremiyorumdur çünkü balıklarınızın ihtiyacı olacak :)

Mevcut türleriniz yavrulayacak ve yavrular kaçacak yer arayıp bulamayacak ve diğerlerine yem olacaklar. Yavruluk edinmeniz şart gibi görünüyor.

Filtreniz kağıt üzerinde saatte 800 lt çeviriyormuş. Yani yeterlilik olarak burada beklenti durumu var. Akvaryum mis gibi olsun berrak olsun vs. gibi bir düşünceniz varsa yetersiz gelecektir. Durumunuz el verdiği sürece ucuz yollu olmasından ziyade işinizi görecek malzemeler edinmeniz. Sonradan yapmak daha pahalıya geliyor maalesef :)
Fakat şu an için birincil konunuz filtreden ziyade boyalı her şeyleri akvaryumdan çıkarmak ve uzak tutmak olsun. Suyunuzu çeşmeden kullanıyorsanız da ağzı açık şekilde en az 4-5 gün bekletmeniz ve akvaryum sıcaklığına getirdikten sonra su değişimi yapmalısınız.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 373 Online Kullanıcı, 206 Üye

Online Kullanıcılar

haktankaymak18, volkan81, mertsalik, Nursun, Kaya34, Deniz Demircan, Batuaydin, sinor, omercpkn, zoradam09, gokberkgonenc, Babanayka, ternapi, lucas_74, Emrahkahyaoglu, ozan_1903, yenerkolemre, 06tuna34, extuin, Sergen 00, Atillakahraman, Cimakka, Burak Dişli, Canone, dmond2, goldfishlove, mrt.ozman, Redmi, Pinetra, solaytekin, hozemorinyo, leventcck, Hasmetmeap, seapromise, Wphiree, Oghzn, Aspet, Kemalk41, Vlkn89, NuggetSurat95, selahattinfidan, babbafett, BURAK15, AhmetKi, exfish, Redkit, Koksal Gurkan, cankurt, OKIRATLI, saydemir, yasincen, DeviLLe, MertA, ngerekli, nano77, sinan3805, Serkanjb, mibis, mahirata, Apistotales, brigantes, ukilavuz, Mete Duru, a.gumrah, deatless22, GokselSunar, musanpa, egepehlivan, ceyh, Engin BOZKURT, Ismail.sezer1718, ufukkarakas, gamzeseda, sirhill, OziBala, Ufukg, Furkann66, antiSpy, MustafaAslan35, Ridvanaydin, BlueJardini, kadiryilmaz, 14turquaz, serhat480, dizdar_28, kuduzruh, umutsb, ardatamay, KerimE, de4b5, Saros, hasomen73, FatihCay, fa61, praksis, wmelontr, beyazgul, kitapsever, senavi, yakaryus, Yunus_Krgl, KadirSpmz, rainbowdivx, kenanhalil, osman-01, Bonzi, MiSoSiKiaN, nirvana, dusumsel, aktugsedat, fma3280, tarikkorkmaz, arapaima, EvoPac, biacar, aXarayli, orcunsahinoglu, OnderSenol, Arifhb, Altispinoza, Wolkan26, ibom, Batu64, Rafayella, reano, Tahsin.uludağ, Tar0555, Acemi_34, selimcayir, dancer, erdalakçay, tkahramaner, gangrel1000, Aqua Melih, SalihNarci, Brk78, tanganikantalya, Ahmet0816, sarı2604, abunil, rseven, hasancn, zekigonlum, Adlcngr, bytrmrt, Metal06, Yorum yapmaz, Umut61, Alperenpkr, H.e.k, W3RMİDON, Aqua Discovery, iakyol, gürkanbey, Okansari, fretchord, Svs8279, FurkanYnk, gyigit71, svg1000, HarunYldrm, Eldurmaz, Kendihalindebiri, esensml, ali özer, huzur, BerkayB, mehmetnurimutlu, AlperDemir, Mannfischer, Cem Altay, lebowskia, OrdiBuko, Sofuoglu61, Osprey, SaNsAsYoN, Merty, Crommanie, ibrahim3535, editors0, TayfunGercek, Bunyamintalha, Taliastorm, korayy43, twinsoul, ggorkem, ÖzcanÖzkan, GurelB, LepistesDüşkünü, Superman26, Ebubekir ATAR, AleJandro, ONRAYDN, Umit2003, hasancicek72, WaveRider, yunus78, ProoF2834, ibas34, hanil, erd_em, Çemşük hobici, Halil Özçelik, Syıalanrbapş, Xcancan, Arapaima, alituna94,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.