ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
giyotyn
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
276
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrimiçi
Üyelik Tarihi:
15 Eylül 2020 01:46
Son Ziyaret:
3 dakika önce
Toplam Mesaj:
263 [0.59 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
21 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
aslan ancir
Doğum Tarihi:
19 Ocak 1978
Yaş:
43
İl:
Tekirdag
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

aslan ancir

SON 10 MESAJI

Melek Üretim Tankım
[QUOTE=Kınayu]
Çok güzel düşünmüşsünüz ellerinize emeklerinize sağlık bu durumda sadece yumurtalar üzerine yapıştırırken o levhalar devrilmesin kaymasın sorun sıkıntı olmaz .
Tam Dişi İle Erkek çiftleşip yumurtaları dizerken ani bir düşmesi kayması Stres ve kızgınlıkla yumurtaları çiftlerden birini yemesi veya döllemeden oradan uzaklaşmasına kaçmasına sebebiyet verebilir . [/QUOTE]
Yok yok sağlamlar. Toprağa gömülü onlar. Hatta arada bir balıklar da sağlamlığını test ediyorlar.
Çok teşekkürler ilginiz için.[EDIT]giyotyn,2021-12-03 12:39:57[/EDIT]
Melek Üretim Tankım
[QUOTE=Kınayu]Merhaba ,
Daha nice yumurtalara ve yavruları nasip olsun güle güle bak [:nazar:] Ama yine sen bilirsin de hocam taşıma başka akvaryuma alma yönünden her seferinde amazon yapraklarından birini kesmek yerine ve olası anlattığın yaprakta başlayan çürümelerin etkilerini yaşamak adına siyah koyu renk pürüzsüz bir yüzeyi daha çok severler bu yüzden siyah bir plak parçası veya kendim Siyah renk Cd kapının ortası deliktir onu yuvarlak kesip dışı izoleli bir Elektrik kablosu ile akvaryumun kenarından doğru sallandırır san çok severler ona dizerler yumurtalarını yandan takılıp çıkarıldığından gerekli gördüğünde hemen kolayca kanca şeklindeki yerden çıkarır başka bir akvaryuma taşıman da kolay olur .

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/81103/1789.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/81103/1788.jpg[/IMG]

[B]Dip Not [/B]: Bu arada benimde ilk yumurta alışım Anubias yaprağı vasıtasıyla olmuştur kesip yaprağı başka bir akvaryuma almıştım am onun yaprakları biraz daha dayanıklı sert kalındır .[/QUOTE]

Aa yok amazon yaprağı koymam zaten bir daha. Ölü yaprak ne kadar su içinde kalsa da mantara davetiye çıkarıyor. Siyah bir pleksiglas parçası vardı, uzunlamasına 5 cm kadar kesip 2 tane koydum. [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/225665/031220211221121.jpg[/IMG]
Melek Üretim Tankım
İlk faciam değil maalesef[:(]
O yüzden bu tankı alıp kurdum ama balıklara da tanka da fazla güvendim anlaşılan.
Amazon yaprağını artık alışkın oldukları için koydum. Daha önce karo parçası da koyduğum oldu ama yabancı nesnelere hiç yanaşmıyorlar, uygun bir amazon yaprağı bulum oraya yumurta diziyorlar.
Su piresi siparişim vardı, bugün elime ulaşırsa bu sefer farklı olacak.
Melek Üretim Tankım
Güncelleme:

Facia!
5-10 tanesindeki mantar tüm yumurtalara bulaştı. Bu konuyla ilgili onlarca video ve burda bir sürü başlık okumama rağmen hata yaptım.
Yumurtaları görür görmez ayırıp izole etmeliydim. İlk hatam buydu. Diğeriyse yumurtlasınlar diye kestiğim amazon dalına ve metilen mavisine güvenmek oldu. Amazon dalı kökten kopunca solmaya başlamış ve mantarları da beraberinde getirmiş. Metilen mavisi ise damlattığım birkaç damla hiçbir işe yaramamış.
4. günde akvaryumun içine 1 ltlik uzun bir kavanoz koyup yaprağı içine aktardım. 5 tane kadar yavru canlı kalmış, kavanozun dibine indiler. Ertesi gün artık yaprakta canlı yumurta kalmadığından emin olunca yaprağı çıkarıp karides tankıma koydum. Onlarca karides akşama kadar tertemiz etmişler, tüm mantarlı yumurtaları yemişler.

Şimdi önümüzdeki maçlara bakacağız. Tekrar yumurtlarlarsa anında ayırıp kavanoza koyacağım ve metilen mavisi yerine oksijenli su (hidrojen peroksit) kullanacağım.
Elma Salyangozu Uzun Çıkıntı
Solunma organı o. Hepsinde vardır.
Taban Filtresi İşe Yarıyor Mu?
Bildiğim kadarıyla akvaryum toprağındaki veya balık artıklarından oluşan tehlikeli ağır metaller zamanla dibe çöker. Bu tip filtrelere bu yüzden sıcak bakmıyorum.
Yer kazanmak için icat edilmiş sanki ama dipte kalması gereken tehlikeli atıkları tekrar yüzeye pompalamaktan başka işi yok.
Hamburg veya şelale filtreler çok daha faydalı diye düşünüyorum
Kurutulmuş Toprak Solucanı
Ufak parcalar halinde vermeyi denedim ama melek balıklarının ağız yapısı solucan yiyebilecek gibi değil sanırım. Solucan kaslı ve eti sert bir hayvan. O yüzden melekler etini ağızlarında ezemeyip tükürüyorlar. Ama pirana, oscar, flower horn veya etçil afrika cikletleri rahatlıkla yiyebilir diye düşünüyorum.
Parazit konusu ise biraz şansa kalmış gibi. Riskli bir konu yani. Bendeki melekler nazarlara gelmesin finsiz melek balıkları ve üreterek sayılarını artırabilir miyim diye uğraşıyorum.
O yüzden sıcak aylarda sivrisinek larvası vermeye devam etmeyi diğer zamanlar için de su piresi kültürü oluşturmayı düşünüyorum.
[EDIT]giyotyn,2021-11-28 23:01:22[/EDIT]
Akvaryumsu Kap Nasıl Degerlendirilir ?
Fikir verebilir diye düşünüyorum.
[URL]https://www.youtube.com/watch?v=fLLpD9kB2no&ab_channel=%E8%8B%94%E3%83%86%E3%83%A9%E3%83%AA%E3%82%A6%E3%83%A0%E5%B0%82%E9%96%80-%E9%81%93%E8%8D%89%E3%81%A1%E3%82%83%E3%82%93%E3%81%AD%E3%82%8B%E2%80%90[/URL]
Kurutulmuş Toprak Solucanı
[QUOTE=IBurak]Solucanların parazit taşıma riski yüksek bence. İçerlerinde de tamamen toprak dolu oluyor genelde sürekli toprak yedikleri için. Melekler hassas olabiliyor benim fikrimi sorarsanız balıklarınızı riske atmayın derim. Güzel proteinli yemler var.[/QUOTE]

Teşekkürler. Parazit konusunda ben de endişeliyim
Bedava bir yem kaynağım olduğu için araştırıyorum. Aynı kaynaktan bolca sivrisinek larvası temin edebiliyorum fakat soğuk havalarda olmuyor tabi.
Youtube'da büyük ciklet türlerini solucan ile besleyenleri gördüm ama çoğu hindistanlı yutubırlar, hijyen konusunda pek duyarlı değiller.
Belki solucanları tehlikeli parazitlerden arındırmanın bir yolu vardır diye araştırıyorum.
Bişeyler bulursam burdan paylaşırım.
Kurutulmuş Toprak Solucanı
Acaba melek balıklarına vermek bir sıkıntı yaratır mı diye merak ediyorum.
Sivrisinek larvası ve toprak solucanı konusunda bol bir kaynağım var.
Balıklarıma sivrisinek larvası veriyorum ve afiyetle yiyorlar fakat malum havalar soğuduğunda kaynak kuruyor.
Fakat toprak solucanları kış koşullarına çok daha dayanıklı olduğu için kaynak sıkıntım yok. Ayrıca protein bakımından gayet dolgun bir yem olabilir diye düşünüyorum.
Daha önce bir iki solucanı ufak parçalara ayırıp vermeyi denemiştim ve meleklerin pek ilgisini çekmemişti. Ama corylerim afiyetle yemiştiler.
Melek balıklarım kurutulmuş karisese bayıldıkları için taze kurutulmuş solucan da verebilirim diye düşünüyorum.

Beni tek kaygılandıran konu parazitler.
Acaba solucanlardan balıklara iç parazit bulaşması tehlikesi hakkında bilgisi olan var mı?
Böyle bir riske karşı nasıl önlemler alınabilir?
Solucanları zararlı parazitlerden nasıl arındırabilirim?
fikirlerinizi, tecrübelerinizi paylaşırsanız çok makbule geçer. Şimdiden teşekkürler.


[EDIT]giyotyn,2021-11-25 20:26:25[/EDIT]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.