ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
adilce
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
2
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
12 Ocak 2020 14:46
Son Ziyaret:
13 Ekim 2020 23:47
Toplam Mesaj:
7 [0.02 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
7 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Adil
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Adil

SON 7 MESAJI

Argulas Balık Kenesi Beyaz Benek Yapar Mı?
Tedavi başarılı oldu. Tüm balıklarda ve çöpçülerde beyaz benek vardı. Fotoğrafını paylaştığım balıkta ise kuyruğu neredeyse her tarafında beyaz beyaz noktalar vardı. Ama aktif balık hiç halsizleşmedi. Şimdi tertemiz, ufak tefek yaralanmalar kaldı kuyrukta. Diğer tüm balıklarda ise tamamen geçti. Sadece bir tane küçük çöpçüyü kaybettim. Onun da neden öldüğünü anlayamadım aniden dipte geri geri kuyruktan yüzmeye başladı. Diğer hiçbir yerini oynatamıyordu. Tedaviyi bir hafta uyguladım. Salyangozlarda kayıp olmasada çok hoşuna gitmedi. Bitkilerin de sevdiğini söyleyemem. Bir çöpçü hariç şu anda hepsi zinde maşallah.

Her gün dip çekimi yaptım ve yeni su takviyesi yaptım. (Onlar düzeldi ama bende bel ve sırt hasarı mevcut =) ) Malum japonlar ortalığı çok kirletiyorlar.
Birer gün Deep fix ichthyo fix, birer gün Contra ichthyo uyguladım. Son vuruşu Contra ichthyo yaptı. Vitamin takviyesi yaptım yemlere Bemiks ve Deep Fix Fishtavit farklı zamanlarda . Dinlendirilmiş su değişimlerinde Relowers effective conditioner kullandım. Sadece 2 saat ışıkları açık bıraktım ve yemleme yaptım. Yemlemeyi eksik yapmadım. Japon balık yemlerini ve dip yemlerini çöpçüler için gerektiği kadar kullandım. Karantinada japonlar hallerinden memnundu fakat diğer canlılar için bunu söyleyemem =) Şu anda keyifleri çok iyi. İnşallah tekrar olmazlar. Bir daha olurlarsa kaldıramam günlük su değişimini hiç kaldıramam =)

Teşekkürler.
[EDIT]adilce,2020-09-06 21:34:07[/EDIT]
Argulas Balık Kenesi Beyaz Benek Yapar Mı?
[QUOTE=engin045]Keneler beyaz beneğe sebep olmaz ama kene yüzünden zayıf düşen balık diğer balıklara göre daha kolay hastalanır. Beyaz benek de buna dahil. Bulaşıcı bir hastalıktır, diğer balıklarınızda da başlamış. [/QUOTE]
Büyük ihtimal yeni aldığım iki oranda da kene yanında beyaz benek de vardı. Diğer tankdan yeni tanka geçirirken değişiklikten dolayı eski balıklarım biraz da stres yapsa kene de üzerinde olunca dediğiniz gibi bağışıklığı iyice düşürdü kesin. Yazık ettik piyasa da oranda zor bulunuyor diye bilmediğim yerden aldım. Keşke karantina akvaryumunda tutsaydım yeni aldıklarımı. Şimdi balıklar bir yandan kene ile bir yandan beyaz benek ile savaşıyor. Allah sağlık versin inşallah ne diyelim. Teşekkürler.
Argulas Balık Kenesi Beyaz Benek Yapar Mı?
Fotoğrafta sadece o görünüyor ama hepsinde oluşmaya başladı. Eski balıklarda da var. Merak ettiğim konu keneler buna neden olur mu? Beyaz benek tedavisini bu şekilde uygulamam doğru mu ? Az önce bir kene suda ölmüş herhalde akıntıyla savruluyordu bizim devamlı aç oranda kardeşimiz onu afiyetle yedi :) Umarım birşey olmaz... Alıştırma işlemini yeni gelen balıklarda yaklaşık 30 ile 45 dk sürüyor. Poşeti suyun yüzeyine bırakıyorum orada kalıyor ve yavaş yavaş belli periyotlarda akvaryum suyundan ekliyorum. Balıkların canı sıkılıyor biran önce akvaryuma girmek istiyorlar ama benim sıkılmıyor :)
Argulas Balık Kenesi Beyaz Benek Yapar Mı?
Fotoğraf:
Hastalık Belirtileri: Kuyrukta ve yüzgeçlerde beyaz benekler. Durgunluk, stres hali...
Akvaryum Kapasitesi (litre): net 300
Akvaryumdaki Diğer Canlılar: 5 Japon Balığı, 5 Çöpçü, 5 Elma Salyangozu, Bitkiler...
Bilinen Tüm Su Değerleri (pH, sıcaklık, amonyak, nitrat): PH 8.5, Sıcaklık 25
Filitrasyon: Sump,
İlaç Kullandıysanız İsimleri ve Miktarları:
Diğer Genel Bilgiler (Su değişim sıklığı, akvaryumda en son yaptığınız değişiklikler vb.):

Merhabalar,

Tankı yeni kurmuştum bitkili 1 ayı gecik boş çalıştı. Yaklaşık 2 ay oldu. Tam düzen oturmaya başlıyordu. Geçen gün 2 tane yeni oranda aldım. Balıklar birşeyler vardı ama anlamadım. Birkaç gün sonra hareket ettiklerini görünce kene olduğunu farkettim ve cımbızla temizledim. Sonra yine çıktı. Bu sürede tabi eski japon balıklarımı da eklemiştim başka tanktaydılar. Bu balıklarıma kıyamadığım için uzun bir süre oturmuş tankta bekletiyordum. Herşey tam olunca koydum. Ne olduğunu bilmediğim balıkçıdan aldığım yeni balıklar herşeyi mahfetti. Onlar çok sağlıklıydı hiçbirşeyleri yoktu. Şimdi hepsinde beyaz benekler görülüyor. Çöpçülerde hiçbirşey yok gibi. 10 ltlik küçük yedek tanka alsam mı emin olamadım. Kenenin tam temizlenmedi mi acaba, yada bu kene beyaz benek yapabilir mi? Yada bunlar beyaz benek mi yoksa kene yumurtası mı ? Bu konuda tecrübeli arkadaşlardan yardımlarını bekliyorum.

Şu anda uyguladığım yöntem:
1-) Bitkiler olduğu için akvaryum suyunu 90 lt ye kadar indirdim.
1-) Sump ı kapattım.
2-) Sıcaklığı 28 dereceye çıkardım.
3-) Bol miktarda hava motoru ile oksijen veriyorum.
4-) 20 damla contra ichthyo metilen mavisi damlattım.
5-) Işıklar kapalı.
6-) Günlük 19 lt su alıp dip çekimi, 19 lt ekliyorum.

Elimde Deep fix ichthyo fix metilen mavisi de var. Tablet kaya tuzları da var. Ama bunları kullanmadım.


[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/220240/290820201352571.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/220240/290820201353061.jpg[/IMG]

Teşekkürler.
Sump Borusuna Girmek İsteyen Elma Salyangozu
Selamlar,

Alttan sump sisteminde iki tane sifonlama var. Tam sifonlama çalışıyor şu anda ve balıklar kaçmasın diye geçici sineklik ile bağlama yoluna gittim. Tabi bu tam doğru çözüm değil, çabuk kirleniyor. Akvaryum yeni kurulum olduğu için 1 aydır canlı eklenmedi. Su döngüsünün oturmasını bekliyorum. Yeni elma salyozlarını ekledim. Fakat daha eklememin 2. gününde elma yürekli salyangoz sump borusuna takıldı. Çekim gücünden sineklik ağında kaldı. Şansa dün gece 3 gibi uyku tutmadı bir bakayım derken buna denk geldim. =) Bu gece kurtuldu ama gündüz yine kontrol ederken yine oraya gittiğini gördüm. Yolu öğrenmiş elma yürekli salyangoz ve tekrar oraya takıldı. =) Sump borusuna balıkların yada elma salyangozların kaçmaması için ne yapabiliriz. Bu sorunu araştırdım ama bir türlü çözemedim. 32 lik upvc borular resimdeki gibidir. Nasıl bir çözüm yolu yapabilirim.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/220240/090820201650181.jpg[/IMG]

Teşekkürler.[EDIT]adilce,2020-08-09 17:06:02[/EDIT]
Bean Animal Pvc Önerisi - Sessizlik Huzuru (soru)
Teşekkürler bakalım hayırlısı ile tamamlayacağım inş. En uygun sistemi oluşturmayı düşünüyorum. Tatlı su için olacak. Açıkcası dipten akvaryumu delmek bana nedense güvensiz hissettiriyor o yüzden tercih etmedim. Rahat edemeyeceğim birşeyi yapmakta istemedim. İki ana mantık üzerinde yoğunlaştım. Akvaryum içinde hiçbirşey görünmesin/olmasın ve akvaryumun mevcut hacminin hep üstüne olsun. Alttan sumpu da bu yüzden tercih ettim.

13cm dediğiniz gibi belki de yeterli olmayabilir. Bunu tasarlarken akvaryum içinden yapılmış boxu referans almıştım ama 20 cm olarak yapsam daha iyi olacak gibi. Ayarlanabilir motorlar için maliyet yüksek açıkcası şu evrede o maliyete girmeyi düşünmüyorum ilerleyen zamanlarda yurtdışından dediğiniz motoru alabilirim. Attım cebe =)

Bean animal de 3 borunun olması benim özellikle dikkatimi çekmişti ve hoşuma gitmişti. Sağlamcı birisi olarak her olasılık bence önemli bir husus.

Kaçlık motor alsam bunun için uygun olabilir?[EDIT]adilce,2020-05-03 10:57:46[/EDIT]
Bean Animal Pvc Önerisi - Sessizlik Huzuru (soru)
Merhabalar,

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/220240/020520202255271.jpg[/IMG]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/220240/020520202300581.jpg[/IMG]

850x550x600mm 10mm kayıtlı kuşaklı akvaryum hazırlıyorum. 500x400x500mm boyutunda sump a bağlı olacak şekilde akvaryum arkasına 450x130x130mm bean animal style overflow box planladım. Fakat bunun için gerekli boru çapına bir türlü karar veremedim. 32lik düşünüyorum ama bilemiyorum. Sessiz olması çok önemli benim için. Bu ölçüler için tecrübeli arkadaşların önerebileceği kafa motoru ve olması gereken boru çapı ne olmalıdır acaba.

Teşekkürler.[EDIT]adilce,2020-05-02 23:11:26[/EDIT]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 423 Online Kullanıcı, 230 Üye

Online Kullanıcılar

WaveRider, CoskunKarakaya, TuncayUslu8629, lebowskia, SCORPION_79, serkan1903, bekir erdem, WarWolf_88, Supervenenis, heybetmahir, .mono, Serdariekrem, cetinakiin, aliata, mosquit0, emirkagan, tatalevo, dmond2, bymurat06, Mete Duru, Rukal, kagantosun, sirhill, Berko5959, orhanönal, Ugur79, Omertropik, MetinSungu, pilatin, Quersian, ugur34, mcsavaskan, ktekinoglu, antiSpy, beyazgul, 474mert, devito, couclecr, murat acr, ozanbaseski, Gagulkerkov, Sahinakbulut, Cengizhan06, Harun911, Fatih ÇE, Kader Nur Tekin, orimohito, CaptainJava, serkan3536, muzaffer_81, alponr, oytun, cizgi, cceviz, muratyarici, OKIRATLI, secaflex, Huleyn, cureshot, yasinenes, Yurt71, HaydarGul, capp, Borb, thujone, nzm06, acerozgur, sarıyerli 1970, aqua08, broox, gilgames33, arconim, gyunda, MertGezer, Hacanak, tosbag, Bihobi, Engin BULUT, O.Oğuzkağan, The Last Samurai, miralp, Kınayu, Serkanjb, Fatih1903, emregungor, beratonur, frknorl, dream7, independent, Umit2003, ilker aydın, samato, johnson1907, BlackMesa, vidardna, AliKURT, jueJ., egehamit, DeviLLe, Altispinoza, LEDvaryum, Koksal Gurkan, yedili, cief17, mkr42, wgandalf, Ejder Günaydın, Mhurt1, Burak Dişli, soliter83, Sharingan, kanarya27, BadWolf, EmreKircan, FurkanKöse59, Aspendos, bayram11, gokturkseyhan, Aquapir, ersel, zaro73, DrFatih, Mikail Erdoğan, trophhor, bicerilker, MeteHan80, Zafer Aktaş, emreur, BenAykut, ezzalisi, kaanlastikci, istanbul34, praksis, berkesim, HarunYldrm, vlkncm, vendetta99, cansolak, ONRAYDN, mmemati, Acil Stop, byigrik, Onelove, kalsedon, mustafacoban, Cruelm, ternapi, Pacific, HobiKlander, legion, lemur, diablo23, Oğuzhan0618, goldfishparadise, Ramshorn, Saliherdogan59, rqua, Ata98, Recep$amet, gattar5050, hasancn, corax, PsyArt, hasancemalsargin, hakanmidilic, Ahmet özcan, Erdi yemez, Cem Altay, JohnWick, Foae, ozkara19, kurty_pirate, wmelontr, sadangur, Hcmç, umut78, mcanergun, grhnylmz, Vdtsngl, kurtbey1905, Myctapha, mbcr06, HBora, hakancaglar, CrazyRipper, ENFARKLISI, MiSoSiKiaN, FazgeR, Zeiss, 00mert00, Kemalk41, MrTShN, Emre0012, zakirkanbur, Bababada, YusufBahri, tosyalı, Sebsshi, Sercan10, jjmuzo, Hellak, StanleyPines, Atamarokko, umutcaliskan, selahattinfidan, umutakyol19, sefa06, imuhendisi61, Ynsmr, hanil, Merveada, Nursun, Splendor, Impheatus, Mussa, alonesmaug, invariant, Gokiee, Arcan35, oblomov, madrugada, FISHERMAN01, naat60, Melih Arslan, Bodurcan, Hak@N, Dursun yılmaz, blackstonep, Mrtypc, abdullahk, Hamza Özel,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.