ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Selçuks
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
179
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
05 Mart 2018 11:35
Son Ziyaret:
10 Saat 30 Dakika önce
Toplam Mesaj:
249 [0.17 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
50 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
1

BİLGİLER

Ad Soyad:
Selcuk
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Ankara
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Selcuk

SON 10 MESAJI

Beyaz Moli Hasta Mı
Anlaştığımıza sevindim. ben de biraz abarttım sanırım kusura bakmayın. akvaryumcularda çok balık konuyor diye sayı fazlası olan akvaryum iyi akvaryum diyemiyoruz.
https://www.akvaryum.com/Hesaplayici/balikmiktari.asp

bu linkte kaç balığa kaç litre su olması gerektiği yazıyor. örnek bakarsak sizdeki akvaryum ölçüleri ile kaba taslak 14 litre hacme sahipsiniz. 4 moli 2 kılıç 2 lepistes varsayıyorum tüm balıklarınız. öyle iseler en az 40-45 litre hacim gerekiyor.
akvaryumunuz çok küçük daha büyük bir filtre sorununuzu çözmez. haftada bir 1-2 litre dip çekip aylık motorun filtresini temizlemenizi öneririm. büyük akvaryuma geçmeyi düşünüyorsanız da büyüklüğüne göre belki de dış filtre kullanabilirsiniz.
umarım yeni bir akvaryum alır bu hobiye bizim gibi gönül verirsiniz. ben Ankara dayım. burada yaşıyorsanız söz yeni akvaryumunuza elimde amazon bitkisi ile kendi yetiştirdiğim lepisteslerden hediye edeceğim tabi kabul ederseniz.
Beyaz Moli Hasta Mı
[QUOTE=Bilinmeyen nnn]
Yaşım yazmıyor. Kaç yaşında üniversite okuduğumu bilemezsiniz. Ayrıca dinledim bu bir bahane değil gerçek. İlk defa böyle bir hareket gördüğüm için sordum. Sağ olsunlar gerekli cevaplarıda verdiler. Üstüne eleştirmek yerine yapabileceğim şeyleri söylediler. Bende hepsini okudum. Yazdıklarınızda tavsiye görmedim. Şu yemleri kullanın şu iyi gelir gibi bir ifadeniz olsa sizede teşekkür ederdim ama yaptığınız sadece eleştiri. İşlemi nasıl yapılacağını söylemeden durumu bilmeden yorum yapanlar olduğu sürece bir ilerleme sağlanabileceğini sanmıyorum. [/QUOTE]


eleştiriye tahammülün yok anlaşılan. ama buraya yazıyorsan sana birileri yanlış bir şey yaptığını söylüyorsa ve bu doğruysa kızmayacaksın. yaşın büyükse yazalım o halde.

şunu yazmışım. akvaryumundaki yosunlar en azından bir kaç aylık. bu da akvaryumun suyunu bile düzenli ya da arada sırada değiştirmediğin anlamına geliyor.
bu sebeple sahip olduğun bakımsız bir akvaryum. bakım yapman gerekiyor. bakım yapmıyorsan içindeki canlıların sağlıksız olacağı anlamına geliyor.
su değişimi yapman gerek. yosunlar için aparat almana gerek yok kredi kartı gibi bi şey ile basitçe temizlersin. aparat alacağım işin bahanesi. önemli olan balıklara öncelikle yaşanılabilir bir ortam sunman gerekir. en kaliteli yemi de alsan sorunsuz balıklara sahip olacağını kimse garanti edemez.
kaldı ki param yok diyorsun.

ikincisi param yok deyip akvaryuma balık alıyorsun. sonra benim mesajıma 2 tane balık vardı diyorsun. (hoş alacağın aparat da o iki balığa ödediğin para kadar bi şey tutar ancak)
şu başlık da senin.
https://www.akvaryum.com/Forum/beyaz_moli_cinsiyet_k980524.asp

orda en az 6 balık görünüyor. akvaryumun da muhtemelen 35 cm lik akvaryumlardan. 2 balık var deyip beni yalanlıyorsun. kendini de yalanlıyorsun.

orada oksijen düşüklüğünden bahsetmişim. eskiden elektrik kesintilerinin çok olduğunda benim balıklarım da bu şekilde yüzeye yaklaşırlardı. su eksiltir tekrar çeşme suyu falan takive eder suyun oksijen seviyesini arttırırdık. sorun çözülürdü. motorun çalışıp çalışmadığını sormuşum. çalışması yetmiyor. hava hortumundan suya oksijen vermesi gerekiyor. ben o mesajı atana kadar suyu değiştirdiğinden bahsetmemişsin.

yukarıda bi çok alternatif cevap verilmiş zaten.

hoşuna gideni alır kullanırsın hoşuna gitmeyeni sallamazsın olur biter. ancak ben burada akvaryumunun ve içindeki balıkların şartlarının kötü olduğunu yazmışım. ve durum öyle.
[B]bakımsız. [/B]
sana kimse git 300-500 tl harca demiyor zaten.
akvaryumun mekanik temizliğini yaparsın. bir miktar kendi suyu ile dinlenmiş su takviye eder yeniden kurarsın. filtre aşağı mı bakıyor baksın. filtreyi temizlemezsen dik durmuş yatay durmuş secde etmiş fark etmiyor kardeşim.
bi işe yaramaz. içine 5000 tl lik filtre de koysan mekanik temizliğini yapmazsan 3-5 ay sonra akvaryumun pisliğinden balıkların ölmeye başlar. işin özü bu.
bi başka akvaryum hobicisi çıkar yine aynı şeyi yazar.
sen bunun yanlış bi şey olmadığını idrak edene kadar olan içindeki zavallı hayvanlara olur.
umarım anlatabilmişimdir.
hayırlı hobiler.
Ekonomiyle Nasıl Savaşıyorsunuz ?
Biz o savaşı bıraktık :D
zaten açık yemlerle, hobisini bırakan kişilerin kullanmadığı yemlerle falan takas ediyorduk balıkları. elimizden yem yapmak falan gelmiyor ya da vaktimiz yok. bari alacağımız ürünü kaliteli alalım diyorduk ama zorluyor artık. ben lepistes besliyorum. geçende yemim bittiği için her zaman aldığım arkadaşa gittim.en fazla 60-70 tl ye mal olan yemler şimdi 120-130 tl ye mal oldu bana. arkadaş da '' şimdi bu fiyata satıyorum ama yeni kova alabilir miyim alırsam da bu fiyata satabilir miyim'' diyordu. 4 yıl önce dış motor almıştım 150 tl ye. jebo839 bkz https://www.google.com/search?q=jebo+839+&rlz=1C1GCEU_trTR981TR981&biw=1920&bih=937&tbm=shop&sxsrf=AOaemvIP4MlkQ2jmO0A1RwnHZBwtlFMnbQ%3A1643283251359&ei=M4PyYeW8FYORxc8Po8eFqAQ&ved=0ahUKEwilotmT69H1AhWDSPEDHaNjAUUQ4dUDCAs&uact=5&oq=jebo+839+&gs_lcp=Cgtwcm9kdWN0cy1jYxADMgQIIxAnMgUIABCABDIFCAAQgAQyBQgAEIAEMgUIABCABDIECAAQGDIECAAQGDIECAAQGDIICAAQFhAeEBgyCAgAEBYQHhAYOgcIIxCwAxAnOgsIrgEQygMQsAMQJ0oECEEYAVC7BFi7BGCUBmgBcAB4AIABswGIAbMBkgEDMC4xmAEAoAEByAEDwAEB&sclient=products-cc

1000 tl yi geçmiş. geçen sızdırma yapıyordu. bozulursa bu fiyat pahalılığından ikinci el bakıyorum artık. kaldı ki piyasadaki en ucuz dış motorlardan. bu yüzden savaşı bıraktık diyorum.
Beyaz Moli Hasta Mı
[QUOTE=Bilinmeyen nnn]
Böyle bir yorum bekliyordum zaten. Öncelikler gerekli alımların siparişini verdim ayrıca akvaryumda sadece 2 balık vardı. Balık almayıda düşünmüyordum. Bir şekilde almam gerekti ve aldım bunun üstünede gerekli harcamayı yapacağım fonu sağlamaya uğraştım. Öğrenci bir insanım kolay olmuyot ha deyince 300 tl şuna 500 tl şuna vereyim yapacak bütçem yok. Elimdekileri hemen mükemmel yapmamı bekleyemezsiniz. Cam silicisinin siparişini verdim ayrıca motorun vantuzları tutmuyor. Vantuz aradım bulamadım ne yapsaydım motoru çıkarıp hiç hava almasalar mıydı? Ayrıca başka bir ilde üniversite okuyorum. Sürekli evde olsam böyle görünse normal ama evde değilim. Suyunu daha dün değiştirdim hava seviyesi düşük olamaz. Durumları bilip bilmeden yorumda bulunmanız hoş değil. Umarım sizinde vicdanınız rahattır. Buraya balıklara nasıl daha rahat ortam sağlarım ve ne yapabilirim diye katıldım. Gereksiz yorumlarınızı kendi içinizde saklamanız dileğiyle[/QUOTE]

uzun uzadıya bi yazı yazıyordum ama sonra dönüp yaşına baktım vazgeçtim. ne anlatsam boş. sen böyle devam et delikanlı. sana yapılan eleştiriyi ''öğrenciyim'' bahanesi ile dinleme doğruyu öğrenmeye gayret etme. her hafta molim öldü kılıçkuyruğum yan yattı lepistesim hasta mı diye mesajlarını görürüz.High-tech Bitkili Kurulum (80x50x45h)
Güzel bi tank olmuş elinize emeğinize sağlık.
Salyangozlar Hareket Etmiyor
Soğuk havadan dolayı kabuklarına çekilmişlerdir diyeceğim ama 3 gün bu kış soğuğuna dayanamamış olabilirler. (zebra salyangozlarına benzettim. yaşam sıcaklıkları 22-26derece) normalde kendilerini korumak için etli kısmı kabuklarının iç kısmına çekiyor olurlardı. resimde dışarıda görünüyor. 1-2 gü daha bekleyin bu şekilleri değişmezse yapacak bi şey yok.
Pistia Yaprakları
[QUOTE=aliata]Merhaba, suyunuz çok kirli,yüzeyde yağ tabakası gibi gözüküyor zaten.Sıvı gübre ,özellikle potasyum vermeniz gerekiyor.Besinlerini kökleriyle alacak ama,suyunuz zengin değil besin yönünden,oradan da beslenemiyor.Işığın kuvvetli gelme ihtimalini de göz önünde bulundurun.Micro Element sıvı gübre kullanırsanız, iyi olur.Kolay gelsin,iyi hobiler.[/QUOTE]
bence de ışıktan kaynaklı kızarmalar bunlar.
Beyaz Moli Hasta Mı
Hocam kusura bakmayın ama balıkların ortamı hiç iyi görünmüyor. akvaryumcudan balıkları alıp getirip akvaryuma atmak ile balık beslenmiyor malesef. onlar da bir canlı. orada camı tutan yosun en az bi kaç aylık. motor doğru dürüst sabit değil. muhtemelen çalışmıyor çalışıyor olsa da hava vermiyorsunuz sanırım. benim bildiğim akvaryumdaki oksijen seviyesi düşünce balıklar bu hareketi yaparlar. tek kendisi yapıyorsa altında başka sebepler de aramak lazım. ancak bunla da bitmiyor. muhtemelen akvaryumunuzu küçük bir akvaryum. orada black moliler lepistesler falan gördüm. muhtemelen akvaryumunuzun kapasitesi o kadar balığı beslemek için de küçük. şöyle düşünün bir öğrenci evinde 10 tane öğrencinin kalıp güllük gülistanlık geçinmelerini umuyorsunuz. yapmayın hocam. gerekli ilgi alakayı ve ortamı vermedikten sonra akvaryumcudan balık falan almayın. burada 2 mesaj atıp vicdanınızı da rahatlatmayın.
Lepistes Balıgının Üstündekiler Nedir
Beyaz beneğe benzettim ama balığın durumu çok kötü sabaha çıkmaz gibi duruyor üzgünüm :(
L144 Mavi Göz Tül Vatoz Günlüğüm
Güzel bi başlık olmuş teşekkürler.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.