ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
sametyildiz
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
14
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
25 Şubat 2014 13:40
Son Ziyaret:
5 Saat 33 Dakika önce
Toplam Mesaj:
80 [0.03 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
32 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Samet Yıldız
Doğum Tarihi:
13 Nisan 1998
Yaş:
23
İl:
Istanbul
Meslek:
Harita Mühendisli
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Samet*

SON 10 MESAJI

140l Low-tech Planım Ve Önerileriniz
[QUOTE=Denizs] Apistograma direkt yetişkin karidesi yer, en azından zarar verir, lepistes yavrularını yer. Üremelerini engeller, aynı şeye çıkmış olur. Tetra da aynı lepistes gibi yavrularını yer . Bol bitkili olursa karideslerin üreme şansı çok daha fazla olur. [/QUOTE]

Demek istediğinizi anlıyorum [:iyi:] apistodan vazgeçtim çok daha sonra yenilik istersem belki. Ama sormak istediğim akvaryumda planladığım diğer türlerin lepisteslerin kuyruğuna vs zarar verebilecek türler olup olmaması? Uygun diye biliyorum.

[QUOTE=Bysam]Merhaba, hayırlı olsun.
Birkaç önerim olacaktı kendi tecrübelerimi paylaşacağım.
1- 70x40x40h akvaryuma sahibim; tetra 800 plus kullanıyordum.Oldukça sessiz bir filtre. İçerisinde seachem matrix ve eheim substrat pro ve purigen kullanıyordum. Akvaryuma yetiyordu fakat çok çabuk tıkanıyordu. Bitkili akvaryumda çok daha fazla atık oluşuyor. Bu yüzden sık sık temizlemek zorunda kalıyordum. (Sık sık dediğim 1-1,5 ay). Filtremi eheim pro4 2275 (1200lt/h) ile değiştirdim. İçerisinde yine aynı malzemeler var. Debi fazla geliyor gibi bir durum söz konusu değil. Sizede hacim olarak alabileceğiniz büyük bir filtre öneriyorum. Filtrem akvaryumuma fazla gelir, fazla temizler gibi bir düşünceniz olmasın. Hiç bir filtre gereğinden fazla iş yapamaz.
2- Akvaryum olarak 90p diye geçen 90x45x45 akvaryum yaptırabilirsiniz. Görsel olarak çok ideal.
3- Taban olarak zemine volkanik bazlı lav kırığı(beyaz olanı) ve ya marka bir lav kırığı ve vitasand siyah kum; lav kırığı zemindeki biyolojik filtrasyonu destekleyecek ve besin sağlayacaktır. Vitasand siyah kumuda misket gübreyle destekleyebilirsiniz.
4- Isıtıcı ise eğer Bitkili akvaryum sıcaklığınız 22C nin altına inmiyorsa kesinlikle gereksiz. Bitkilerin en iyi geliştiri sıcaklık değeri 23-24C dir.[/QUOTE]

Tetra ex lerdeki kırılganlık konusu doğru mu? Isıtıcı konusunda bende aynı görüşeyim. Su sıcaklığını havaylar soğuyan kadar takip edeceğim gerektiği taktirde temin edebilirim. Ama kenarda bulunmasından zarar gelmez zaten sıcaklık ayarı düştüğünde devreye giriyor diye biliyorum. Almasıda bir maliyet tabii doğru [:D]

Bu arada 90p dediğiniz ölçüleride düşünüyorum. Extra clear cam istiyorum fiyat aldım bir çok yerden oldukça pahalı genellikle, öyle ki ucuz fiyat duyunca niye böyle diye şüphe ediyorum [:D] 5 x 5 fark fiyata ne kadar etki eder öğrenmek lazım. Fluval 207 de yine yeterli gelir sanıyorum onun dışında 90p planı pek bozmaz. Eheimı da inceleyeceğim.

Önerileriniz için teşekkürler

Edit: Yazım hatası düzeltme [EDIT]sametyildiz,2021-09-14 06:57:54[/EDIT]
140l Low-tech Planım Ve Önerileriniz
[QUOTE=Nursun]Merhaba,
Eğer yükseklik oluşturma amacıyla lav kırığı eklemiyorsanız gerek yok bence çünkü bitkiler için besin kaynağı oluşturmayacaktır , misket gübre yeterli olur . Vitasand siyah kumu kendim kullanmaktayım oldukça memnunum ,tane yapıları aynı şekil ve boyuta ve mat siyah renge sahip , hagen yada icelandi pek önermem .

Aydınlatmayı forum üyesi Emir beyden ( https://www.akvaryum.com/Forum/power_led_smd_led_armatur_ayarlanabilir_ayakli_i65156.asp) yaptırabilirsiniz yada atakan petshoptan wolfmar plant aramatür alabilirsiniz , benimde nerdeyse aynı ölçülerde low tech akvaryum kurma planım var ve wolfmar armatür tercih edeceğim .

Fluval 207 oldukça yeterli gelecektir , hele ki haznede seachem matrix -purigen ve elyaf kullanırsanız maksimum verimde olacaktır .

Isıtıcı için tetra ht200 ürününü öneririm hem uygun fiyatlı hemde güvenilir bir markadır , daha ekonomik isterseniz smart marka tercih edebilirsiniz .

Seçtiğiniz bitkiler uygun ayrıca saz , echinodorus türleri ,limnophila sessiflora,çınar ve su üstü bitkilerine (özellikle phyllanthus fluitans) de göz gezdirebilirsiniz .[/QUOTE]

[QUOTE=Denizs]Öncelikle hobiye hoşgeldiniz. İlk olarak taban konusundan başlayayım. Siyah kum olarak bazalt kum veya dediğiniz gibi vitasand kullanabilirsiniz. Misket gübre olarak jbl kugeln veya tropica kapsül gübre öneririm. Yine en alt katmana filtrasyona yardım etmesi için 1cm lav kırığı koyulabilir. Toplam yükseklik 6-7 cm olmalı. Işık olarak forumdan darkaura, rifai veya emreemin’e sorabilirsiniz. Filtre seçimi güzel. İçine biyolojik filtrasyon için seachem matrix, sera siporax veya eheim substrat pro koymanızı kesinlikle öneririm. Ortalama1,5 - 2l olmalı. Ve yine seachem purigen kullanabilirsiniz. Isıtıcı için eheim veya tetra’ya bakabilirsiniz. 200w yeterli olacaktır. Bitki türlerinden rotala green ve lobelia cardinalis çıkarılmalı. Low teche pek uygun değil. Arka plana sessiliflora koyulabilir. Canlı türlerinden apistograma olacaksa karides kesinlikle çıkarılmalı. Sıvı gübre olarak seachem flourish+ seachem potassium kullanabilirsiniz. Yine karbon takviyesi olarak seachem excel kulanmanız iyi olur. [/QUOTE]

Limnophila sessiliflora fikri çok iyi oldu görsel olarak çok beğenmiştim lakin ismini bir türlü öğrenememiştim[^_^]. Diğer bitki tavsiyelerinizi de uygun vakitte inceleyeceğim. Filtre malzemesi ve gübre tavsiyelerinizi de dikkate alacağım.

Apistogrammanın yerine özel tür bir lepistes takımı tercih etsem diğer türlere problem olmaz sanıyorum değil mi? Tetralar sorun yaratır mı?

Tüm cevaplar için teşekkürler
140l Low-tech Planım Ve Önerileriniz
Merhabalar,

Yaz boyunca araştırıp, kurmayı planladığım düşük destekli haliyle kolay bitkili karma akvaryumum için kabaca bir liste çıkardım. Önerilere tamamen açığım şuan sadece planlama aşamasındayım, bir ev taşıma durumu içerisinde olduğum için bir kaç haftaya ilk siparişlerimi vereceğim ve start vereceğim.

Referans aldığım iki forum başlığı var. Planlama, tür seçimi esnasında çoğunlukla burda yazanları esas aldım. Tabi forumda okuduğum tonlarca başlık oldu.
[URL]https://www.akvaryum.com/Forum/yeni_baslayanlar_buraya_k208779.asp[/URL]

[URL]https://www.akvaryum.com/Forum/dusuk_donanimli_low-tech_bitkili_akvaryum_nasil_k346845.asp[/URL]

Öncelikle kafamdaki akvaryum ölçülerinden başlayayım. 90x40x40(h) yada 80x40x40(h) ölçülerinde cama cam bir akvaryum yaptırma niyetindeyim. Seyir açısından 90 cm e daha sıcak bakıyorum. Hem hacim olarak canlı yükünü bir nebze rahatlatacaktır.

Taban için siyah kum istiyorum. Siyah arka fonun ve siyah kumun güzel bir aydınlatma ile çok hoş olduğu kanattindeyim. Referans aldığım kaynaklarda salınım yapmayan bir dere kumu ile misket gübrenin low-tech için yeterli olduğu yazıyor. Bende çok karmaşıklaştırıp maliyeti de arttırmak istemiyorum. Belki 1 cm kadar lav kırığı kullanabilirim. Yeterli bir taban olur mu önerilerinize açığım?
Marka olarak atakan petshoptanki ürünleri inceledim

Vitasand siyah kum (1-3 mm) 7 cm kalınlık + lav kırığı 1-2 cm kalınlık + misket gübre

Kumun alternatifi hagen aqudeco yada reeflowers iceland siyah kum (3-5 mm) olabilir. Lakin reeflowers için kötü yorumlara çok denk geldim. Tabii fiyatı da biraz daha pahalı.

Aydınlatma için forumdan bir armatür yaptırmayı düşünüyorum. Teknik kısmına hiç hakim değilim. Bu sebeple bilen birine havale edeceğim. Öneriniz varsa bunada açığım.

Dış filtre için Fluval 207 var aklımda. Sıfır alacağım. Yeterli gelecektir sanıyorum. Pahalı ama hakkını veren bir ürün olduğunu duydum. Filtre konusunda ucuza kaçmak istemiyorum. Elbette daha makul f/p ürünler mevcuttur. Tetra ex 800 ü de düşündüm. Ama sağ solunda plastik materyallerinin kolay kırıldığını okudum. Her ikinci el ilanda bir yeri kırık ürünler denk geliyor.
İç malzemeler için zamanı gelince sizlere danışacağım [^_^]. Ama şimdiden öneriniz olursa memnun olurum.

İstanbul da havalar henüz soğumadı. Ailemle yaşıyorum bu sebeple ev genellikle belli bir sıcaklıkta. Isıtıcı için iyi bir marka alacağım. Lakin henüz araştırma yapmadım. 200W yeterli olur sanıyorum.

Gelelim bitki türlerine, referans aldığım yazıda kolay bitkiler adı altında uzun bir liste var. Beğendim türleri aşağıya listeyeceğim. Eklemek veya düzeltmek için her türlü yorumlara açığım:

Cryptocoryne wendtii (green)
Hygrophila corymbosa (limon)
Microsorum pteropus "philippine" ( java ferm)
Rotala sp "green"
Cryptocoryne undulata
Hygrophila difformis
Lobelia cardinalis
Anubias barteri var. Nana "petite"
Taxiphyllum barbieri (java Moss)
Anubias afzelii

Genellikle çok uzun bitkiler tercih etmiyorum. Belki arka planda biraz. Çeşit olarak hepsini kullanır mıyım yada bulabilir miyim emin değilim.

Java mosslarıfa yati veya mangrow köküne bir kaç taşa bağlayacağım.

Canlı olarak ise kafamda:
Kırmızı burun tetra (kuyruk uçlarında ki parıltılar çok hoşuma gidiyor [:)])
Galaxy rasbora
Neon yada kardinal tetra
Küçük gurami türlerinden (belki gökkuşa boesemani)
Cüce vatoz
Bir kaç karides türü (bu türler ile uygun olur mu bilgim yok ama çok hoşuma gidiyor)

Apistogramma takımı (kakadu yada inka belki başka bir tür)

Belki bir takım gösterişli tek tür lepistes ama bu canlılarla uyumlu olur mu emin değilim?

Düşündüğüm türler bu şekilde. Çoğunlukla uyumlu diye biliyorum. Ama öneri ve düzeltmelere açığım. Tabi ki sürü balıkları en az 6 lı alınacak. Sanlı yükü fazla mı olur fikriniz benim için önemli.

Kurulumu mümkün olduğunda ağırdan alacağım. Önce taban ve bitkilerle ağırdan bir kaç canlı ile bir kaç hafta gözlemleyeceğim. Tüm canlıları bir kaç ayda ve imkanım olursa şayet ekleceğim. All in one denilen sıvı gübrelerden de kullanmayı düşünüyorum.

Her türlü öneri ve görüşlere açığım buraya kadar okuduysanız bile teşekkürler [:)]


Edit : Yazım hatası düzeltildi. [EDIT]sametyildiz,2021-09-13 12:00:31[/EDIT]
Aktif Topraksız Ortamda Cardina Karides Bakımı.
[QUOTE=RutkayFatih] Değerli hobici arkadaşar !
Merhaba 185 litrelik low t. bir akvaryumum var içerisinde bolca christmas moss , amazon ve diğer kolay türler var.
Bu tankta daha önce kiraz karides ve türevlerini , kaplan karidesi bakıp üretme imkanım oldu.
Cardina yada pinto karides bakmak istiyorum .
Ancak forumlarda taban kumunu aktif toprak kullanın diyor . Oturmus akvaryumumda kumu değiştirmek istemiyorum.
Bende tabanda 1 parmak kalınlıgında tarım ponzası üzerinde hagen kum adı altında satılan demir özelliği bulunan kumdan var.
Sizlere sormadan deneyip kötü ihtimalle canlı kayıbı almadan düşüncelerinizi veya deneyimlerinizi almak istiyorum .
NOT : Akvaryumum su anda balıksızdır sadece karides bakılacaktır .Fotoğraflar tankımın , elimde olan son halidir.
Mutlu hobiler
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/225484/251020201756121.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/225484/251020201756101.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/225484/040520211156411.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/225484/040520211156491.jpg[/IMG][/QUOTE]


Konu dışı olacak lakin akvaryumunuza bayıldım [:D] bitki türlerinizi ve aydınlatma, gübreleme bilgilerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.
Su Değişimsiz 5. Ay
Müthiş konu olmuş [:D] adeta su değişimi konusunda kozların bilginin, tecrübenin olduğu bir şampiyonluk mücadelesi [^_^] Forumda bu tip güncel tartışma başlıkları bulmak güç :/ anladığım kadarıyla gelip geçici hobi severlerin yanı sıra kemik kadro oldukça azınlığı kapsıyor. Bir yeni akvarist adayı olarak kafamı açtı gerçekten. Soluksuz okudum tüm yanıtları. Bu tip faydalı tartışmaları daha çok görmek herkes adına iyi olurdu.Başlık sahibi arkadaşın güncel durumu paylaşabilse keşke.


Kendimce bir çok konuda su değişimsiz yöntemler, ortamı stabil tutmak açısından yeni hobiciler adına pek uygulanabilir olmadığı gördüm. Hatta başlangıçta düşük destekli bir sistem tercih edip CO2, gübre, güçlü ışık gibi gereksinimleri azaltarak bunlardan oluşacak problemleri minimuma indirip daha kontrol edilebilir bir ortam üretmeyi düşünüyorum. Çoğunluğun tercih ettiği gibide haftalık %20-30 su değişimi yoluna gideceğim.


Bu bir deneme öğrenme hobisi ve her şeyi keyifli kılan bu. O yüzden farklı görüşlerin olması çok normal geliyor bana. Bunları okudukça keyif alıyorum ama hiç birini kesin doğru kabul etmiyorum. Her akvaryum kendine özelmiş çünkü :). Kendine has çözümler, uygulamalar görmek mümkün. Ama bu hobiye yeni gönül veren kendim gibi arkadaşlar için genel geçer, kabul görmüş ve çoğunlukla kullanılan, başarıya ulaşmış yolları izlemek başlangıçta hayal kırıklığını ve kaybı en aza indirecektir diye düşünüyorum.
60x40x40 Yeni Kurulumda Zemin Önerisi
[QUOTE=z.b.s.k]Zemin için ise tropica substrat üzerine vitasand dere kumu öneririm. Hagen diye satılan kumu ise ben kesinlikle önermem. Lav kırığı en alt katmana serilebilir ben kullanıyorum, faydasını da görüyorum daha çok bakteri tutuyor ve kök gelişimi için rahatlık sağlıyor. Fakat sürekli kurcalanacak bir tabanda sakıncalı olabilir!
Tropica substrat yerine aquabasis de olur fakat ben olsam aquabasisi tropica kapsül gübreyle desteklerdim.
Gübre olarak da tek gübre Seachem flourish tavsiye ederim. Yine tek başına turuncu tropica da kullanılabilir, yeşilinden uzak durum low techte biraz yosun yapıyor.
Power ledlerde gerekli ışık belirlenirken daha çok net bir rakam değil de bir aralık belirleniyor. Işığınızı da bu aralığın alt sınırına yakın tutun derim. Böylece uyumlu bir low tech kurmuş olursunuz.
sp. Japan dışındaki zemin bitkilerinde pek yayılım göremezsiniz. Bu yüzden en uygun bitki denebilir. Fakat nispeten daha yüksek bir zemin olacaktır. Tasarımınızı buna gören yapın.
Excel kullanabilirsiniz fakat herhangi bir şekilde co2 nin boşluğunu doldurması az ya da çok olası değil. Ben kullanmamanızı tavsiye ederim low tech için. Dıy olarak satılanları eve dahi sokmamanızı...[/QUOTE]

Low-tech için Hagen siyah kum( yada reeflowers siyah kum ama hakkında kötü yorumlar var sanırım) ve misket gübre kullanmayı düşünüyordum. Bununla biraber all in one sıvı gübre takviyesi yeterli diye biliyorum. Siyah kumu tavsiye etmemişsiniz sebebini öğrenebilir miyim? Bu şekilde yetersiz bir taban mı olur?

Bknz:
[URL]https://www.akvaryum.com/Forum/yeni_baslayanlar_buraya_k208779.asp[/URL]

[QUOTE=musfataerdogar]

....
İkinci tercih ise kum ve katı gübreden oluşan bir tabandır. Bu seçenek genellikle daha uygun maliyetli olduğu için tercih edilmektedir. Ancak soil kullanımı kadar etkili ve sorunsuz değildir. Kullanılacak kumun özellikleri aşağıda verilmiştir. Katı gübre olarak misket, tablet, granül veya toz formunda, yine bilinen markaların gübrelerine yönelinmeli ve markaların önerdiği miktarlarda ve şekilde kullanımı yapılmalıdır.

...
[/QUOTE]


Edit : yazım hatası [EDIT]sametyildiz,2021-09-03 15:22:56[/EDIT]
İstanbul Akvaryum İmalatçı Önerisi
[QUOTE=capello]

https://www.meliksahakvaryum.com/

Ben de buraya yaptırmıştım 2 yıl önce ve çok memnun kaldım. O gün için fiyatları diğer imalatçılara nazaran daha uygundu. Hatta özel renk bir mobilya istemiştim, sağolsun beni malzemeyi temin ettiği yere götürdü, beraber seçtik aldık. İşçiliği özenliydi.
Güncel fiyatlamasını bilmiyorum ama dediğim gibi ben genel olarak memnun kalmıştım.[/QUOTE]


Kendilerinden ve bir çok başka imalatçıdan fiyat aldım. Dediğiniz gibi şuan en uygun fiyatı onlar verdi. Yine burdan önerilen DC akvaryumda buna yakın bir fiyat verdi. Bir ev taşıma durumumuz var. Tamamlandıktan sonra şimdilik tankı yaptırıp mobilyayı tanıdığımız bir mobilyacıdan yaptırmayı düşünüyorum. En azından ordan da bir fiyat alıp değerlendireceğim. Şuana kadar en pahalı fiyat masif mobilyalı olan oldu. 3 bin lira.

Fluval 207 Veya 307 İle İlgili Yorumlarınız.
[QUOTE=MaseSs]Cevap veren herkese teşekkür ediyorum. Fluval 207 siparişini verdim. Gelince göreceğim. [/QUOTE]

Merhabalar,
Şu zamana kadar ki tecrübeleriniz nedir 207 yi önerir misiniz?
İstanbul Akvaryum İmalatçı Önerisi
[QUOTE=mutlubaba]Anadolu yakası malkoçoğlu akvaryum ümraniye kazım karabekirde internete yazınca telefonu çıkıyor
içeri girince cennetemi geldim dersin o derece akvaryum dolu

[/QUOTE]

Maalesef internette bulamadım özelden link verme şansınız var mı?
Yanıtınız için teşekkürler bu arada
İstanbul Akvaryum İmalatçı Önerisi
Merhabalar,
Forumda bunun için hazırlanmış rehberi inceledim. Sanırım pek güncel değiller. Çeşitli birkaç tanınmış firmadan fiyat aldım. Kalitelerine şüphem yok lakin karşı benim için yüksek olan fiyatlar aldım. Öyle ki mobilyalı cama cam bir akvaryum isterken mobilyayı kendim yaptırmayı düşünmeye başladım. Sırf mobilya(masif) için 2000 lira isteniyor :/
Sözün kısası alternatif arayışındayım. İstanbul içerisinde istediğim ölçülerde (90x40x40h) Extra clear bir akvaryumu yaptırabileceğim güvenilir bir imalatçı öneriniz var mı?

Teşekkürler

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.