ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
tarik1907
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Kullanıcı Başlığı:
[B]2128,1[/B] [B]6248,3[/B]
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
20
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
10 Eylül 2006 17:11
Son Ziyaret:
21 Mart 2020 02:01
Toplam Mesaj:
378 [0.08 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
1 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
MTarık ÖZTÜRK
Doğum Tarihi:
17 Ağustos 1985
Yaş:
34
İl:
Ankara
Meslek:
Mühendis
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

[img]https://www.akvaryum.com/Forum/imzalar/14653.jpg[/img]

SON 10 MESAJI

Bitkili Discus Akvaryumu
Merhaba,
Discuslariniz yetiskin oldugu icin bir sure boyle surdurebilirsiniz ancak uzun vadede bitkili discus surdurulebilir birsey degil.

Discusun yedigi yem diskisi ve akvaryuma kattigi azot ile sizin aydinlatma birlesince yosun riski artacaktir, discuslar los isigi sevdigi icin sizdeki yogun aydinlatma strese sokacaktir baliklari. discus icin 28-30 derece gerekli malum, hatta hastalik durumunda 30-32 yapmak gerekiyor isi tedavisi icin, buda bitkileri eritebilir. Tum bu yazdiklarim kendi bizzat yasadigim tecrubelerdir. Cama Cam bir tankta saksi icinde tutarak buyuk yapraki az isik isteyen, anubias, crypto yada nymphea turevi bitkiler ile cok daha surdurulebilir bir sistem elde edebilirsiniz.
Saygilar.
Hi-tech Akvaryumum Ve Smd Led Aydinlatma
[QUOTE=melektrikci]Tarık bey kullandığınız smd ledlerin kodu ve k değeri neydi? [/QUOTE]

Merhaba,
5630 6500k ve grow bitki yetiştirme led i, konunun başından okursanız her adımı detaylı yazdım.

Ayrıca son budama ve su değişimi sonrası manzarayıda ekliyorum.

[URL]https://youtu.be/4VFnVPBwCuQ[/URL][EDIT]tarik1907,2019-11-28 13:00:21[/EDIT]
Hi-tech Akvaryumum Ve Smd Led Aydinlatma
Evet lenslerden memnun kaldım, bariz fayda sağladı eski fotograflar ile yeniler arasında fark oldu. Led işi de güzel uygulaması kolay enerji tüketimi az. Lens konusuda benim gibi yüksek tanklar için gerekli 40cm civarı olsa idi yüksekliğim onada gerek olmayabilirdi.
Hi-tech Akvaryumum Ve Smd Led Aydinlatma
Güncel fotograf, şimdilik herşey yolunda, Arkaplanın tamamen kapanmasını bekliyorum, peyzaj düzenlemeleri ara ara devam ediyor.

[IMG]https://i.imgyukle.com/2019/11/20/RrviV6.jpg[/IMG][EDIT]tarik1907,2019-11-20 12:49:37[/EDIT]
Hi-tech Akvaryumum Ve Smd Led Aydinlatma

Https://www.ledstok.com/ge5119-12v-72led/m-14w-16mm

Grow ledleri buradan almıştım, full spectrum grow adıyla satılıyor, renk seçiminde mevcut, lenslerin hikayesi biraz uzun aliexpress den almıştım y.dışı alışveriş sitesi.

[QUOTE=GirayKaan]Youtubedan izlediğimiz yabancı kanallarda bir çok high tech tankları smd led ile büyütüyorlar ülkemizde her ne kadar yosun yapıyor dense de. Bence güzel bir atılım olmuş yalnız 10k olsa daha iyi olurmuş. Kırmızı bitkilere gelecek olursak aydınlatmanız kırmızı bitkileri strese sokamamış belli ki, kırmızı bitkinin antosiyanin üretmesi için biraz uv radyasyona ihtiyacı var. Ne kadar etkilidir bilemem ama smd ledlerin full spectrum olan modelleri var onları deneyebilirsiniz yada yanına bir kaç full spectrum power led eklemeniz gerekecek aksi taktirde kırmızı bitkileriniz antosiyanin üretemez.

Demir besinine gelecek olursak her bitkinin bu besine ihtiyacı vardır. Yeşil bitkiler nasıl klorofil için demire ihtiyaç duyuyorsa kırmızı bitkiler de antosiyanin üretmek için demire ihtiyaç duyarlar. Yanlış anlaşılmasın sadece demir besiniyle bitki kızarmaz, kızarması için stress faktörleri gelişmesi gerekir. [/QUOTE]
Katkınız için teşekkürler, bugün yeni gelen lensleri ekledim fotosentezi gördüm bakalım kalan eksikler de tamamlanınca kırmızılaşma nasıl olacak.
Hi-tech Akvaryumum Ve Smd Led Aydinlatma
Son mesajımdan bu yana, grow led ekledikten sonra yine istediğim performansa erişemedim ve son hamle olan smd lere lens takma aşamasına geldim ve sanırım bu sefer oldu. Henüz yeni olduğu için gelişim çok değil ama kırmızı bitkilerin alt yapraklarında biriken oksijen gayet tatmin edici.
Piyasada çok zor bulunan smd lenslerden aliexpresden aldım kargosu gümrüğü derken 3 ayı buldu elime geçmesi parça parça geliyorlar zaten bende geldikce ekliyorum, bende yükseklik 60cm olduğu için 60 derece kullandım bir miktarda iç piyasadan bulduğum 30 dereceleride ön kısıma ekledim, eskiden akvaryumun kapağından taşan ışık hüzmesi azaldı etrafa saçılan ışık miktarıda bir miktar azaldı ledler artık odayı nispeten daha az aydınlatıyor.

Tek tek gelen bu lendisleri yapıştırıcı ile her bir ledin üzerine ortalı bir şekilde takıyoruz 2 köşesine az miktar uhu, epoxy tarzı bir yapıştırıcı ile.
[IMG]https://i.imgyukle.com/2019/10/12/EaEpMh.jpg[/IMG]

Lens olan ve olmayan ledlerin farkı açık.
[IMG]https://i.imgyukle.com/2019/10/12/EaEBBM.jpg[/IMG]
[IMG]https://i.imgyukle.com/2019/10/12/EaEsuy.jpg[/IMG]

Palustris fotosenteze sonunda başladı.
[IMG]https://i.imgyukle.com/2019/10/12/EaEhfp.jpg[/IMG]

Genel görünüm de böyle, eski fotolar ile kıyaslarsanız renklerdeki canlılık daha belirgin, grow led yokken sadece 6500k ile keskin yeşilken tonlar, şimdi kırmızı yeşil ve yeşilin tonları daha görünür. Henüz tüm lensler gelmediği için akvaryumun sadece orta alanı ideal ışığa sahip.
[IMG]https://i.imgyukle.com/2019/10/12/EaEGJn.jpg[/IMG]


Sonuç olarak SMD led ile başladığım bu denemede başarıya ulaştığımı düşünüyorum, tüm lensleri ekleyince daha homojen bir hal alacaktır akvaryum.
Neden Smd tercih ettiğime gelirsek, bana uygulaması çok kolay geldi, metre ile al 12v a bağla şeklinde, ayrıca 6500k olan standart olanlar çok ucuz, orta klasmanda bir bitki akvaryumu için( yeşil bitkiler, 50cm e kadar yükseklik) bulunmaz nimet. Ben co2 destekli hitech olsun her tür bitkiyi yetiştireyim dediğim içim grow led eklemek zorunda kaldım, tankımda yüksek olduğu için lens siz de randıman alamadım. Bir ara power led e geçmeyi düşünsemde iç piyasada çok pahalı buldum fiyatları. Sanırım kur etkisi olsa gerek.
Bu işin bir sonraki noktası farklı değerli smd ledleri kombine ederek kelvin olarak yada dalga boyu olarak en ideal kombini sağlamak olabilir. Unutmayınki piyasada oldukça iyi paralara satılan firefly armatürler SMD dir ve aynı burda gösterdiğim kombine ledler ve merceklerle birlikte çalışır.


Hi-tech Akvaryumum Ve Smd Led Aydinlatma
Evet arkadaşlar bazı değişiklikler yaptım sonuçları paylaşayım.

105*55*55 boyutlarındaki akvaryuma Smd 5630 lardan eskiden ekli olan gün ışığı ve kırmızı led şeritleri çıkarttım.
Kalanlar

Smd 5630 6500K Led den 3 sıra toplam 3mt. 3x18w : 54watt
Smd Grow bitki led i 2 Sıra toplam 2mt. 2x18watt: 36watt
Toplam 90watt , yani litre başına kabaca 0,3watt oldu.

Growları ekledikten sonra kırmızı bitkilerde bir toparlanma oldu, fotosentakvaryumun rengi daha dengeli oldu, 6500k ile yeşiller çok yeşil kırmızılar kahverengimsiysi şimdi tüm bitkiler kendi tonunda. Henüz hala deneme aşamasındayım gelişmeleri paylaşacağım, ayrıca grow smd ledlere eklemek için mercekde sipariş ettim aliexpressden gelmesi epey sürecek onlarıda ekleyince daha verimli olacağını düşünüyorum.

Fotograflar da şöyle, henüz budandığı için peyzajı epey bozuk.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/14653/260720190111381.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/14653/260720190111461.jpg[/IMG][EDIT]tarik1907,2019-07-26 01:12:49[/EDIT]
Co2 Hazır Tüplü Sistem Nedir, Sistem Parçaları,
Sadece micra icin, 5630 smd led ler ucuz cozum olacaktir, ve yine sadece micra icin tuplu sistem pahali kacacaktir.
Yinede almak isterseniz,
1 adet CO2 tupu, kucuk boy Co2 yangin tupleri is gorur, uzerine bir CO2 icin regulator, regulatorden sonra ince ayar vanasi, ince ayar vanasindan sonra bir damla sayaci, Serum damlaligindan yapilabilir, sistemin en sonunada bir co2 difuzoru.
Hi-tech Akvaryumum Ve Smd Led Aydinlatma
[QUOTE=ozkurtozgur]

İmzanızdaki bitki yeterince kırmızı değil, alt yapraklarını kahverengi görüyorum. Zaten en kötü şartlarda bile reinecki bu rengini korur. İlk mesajımda belirttiğim gibi her kırmızı bitkide optimum nitrat/fosfat şartları işe yaramaz. Çoğu rotala türü düşük nitrat oranında kızarır. Demiri genellemek ise tamamen yanlış.
Aynı şekildeimzanızdaki zemin bitkileri neredeyse sarı gözüküyor. Göz kararı üretilmiş bir aydınlatma sisteminde ne kırmızı kırmızı gibi ne de yeşil yeşi gibi gözükür.
Led armatür üreticileri spectrum testlerini yapıp uzun uzun arge çalışması yapar. Keza floresan üreticileri de spectrum grafiklerini yayınlayor, inceleyip satın alabiliyorsunuz.

Lens konusunda ise, SMD led ile üretilmiş ve üzerinde lens takılı bir armatürden hali hazirda 2 adet kullanıyorum ve oldukça memnunum. Dünyada kabul görmüş bütün led aydınlatmaları(reef hariç) SMD led' dir.

DIY metoduyla birşeyler üretip bunları pazarlamanızı anlayabiliyorum. Lakin hobiye katkı sağladığınızı düşünerek teşekkür de ettim.
Ancak ısrarla "power led" hariç hepsinin olumsuzlamanız doğru değil.

Konu sahibi arkadaş kusura bakmasın biraz konunun dışına çıktık.[/QUOTE]

Simdilik SMD ile eldeki imkanlarla deneme yanilma ile dogruyu arayacagim, grow, 10000k ve sonrasinda smd lere lens takmak gibi dusuncelerim var. Piyasada satilan firefly armaturler dikkatimi cekmisti SMD+ lens seklindeler. SMD konusundaki sorun Akv. icin uretim sadece belirli markalarda armatur olarak satiliyor ve led in ne tip oldugunu menseini markasini tayf ini bilmek imkansiz, (paylasani gormedim), ornegin sizin armaturdeki led lerin kodu ve lens acisi nedir bilirsek daha genis yorum yapabiliriz. hazir SMD pcb si uzerine ledleri degistirmek de mumkun bir arkadas forumda yapmisti ama konu atil kalmis sonucu ogrenemedik. https://www.akvaryum.com/Forum/smd_led_armatur_yapimi_grow_led_ekleme_k938054.asp

bu arada sizin armaturunuzde guzel tankinizida inceledim ama maliyetine bakinca pahali geldi bana, biraz detay bilgi ile yapilamayacak birsey degil diye dusunuyorum, DIY severseniz cok da zor degil gibi.
Hi-tech Akvaryumum Ve Smd Led Aydinlatma
[QUOTE=darkaura]Kırmızı bitkileri kızartmada iki önemli etken var biri kaliteli demir gübresi ötekide kuvvetli kelvini yüksek ışık (*nitrat fosfat co2 gibi diğer faktörlerin optimal değerlerde olduğunu kabul ediyorum). Bu açıdan yüksek kelvin ledi çıkarıp düşük kelvin koymanız kırmızı bitkilere çok bir fayda sağlamamış. Bence 3000k ledleri komple çıkarın. Floresan günlerinden kalma tecrübeyle bir yüksek kelvin, bir düşük kelvin led kullanımı özellikle ledin ilk zamanlarında çok yaygındı ama tecrübe ve teorik bilgi ile düşük kelvin ledlin bitkide hiç bir işe yaramadığını söyliyebilirim. Çünkü ledde düşük kelvin dendiğinde anlamı floresandaki gibi tüm kırmızı renklerin daha baskın olması demek değil. Düşük kelvin ile yüksek kelvin ledin tek farkı: yüksek kelvinde 460-470nm mavi daha fazladir, düşük kevinde ise mavi daha az, truncu ve sarı renkler daha fazladır. Sarı ve truncu renklerde yeşilden sonra fotosentezde en az kullanılan renklerdir. Yani düşük kelvin ledin fotosentezin kırmızı tayfına çok az bir katkısı vardır. Kırmızı tayfı tamamlamak için karışıma derin kırmızı ekliyorum. 630nm normal kırmızıda çok etkili değil. Kırmızı tayfda en etkili fotosentez 660nm derin kırmızı ile sağlanıyor.

Bitkileri kızartmayla daha alakalı mavi tayfa gelirsek orada 6500kelvin soğuk beyaz bile yeterli değil, sadece soğuk beyaz kullanılacaksa 10bin kelvin gerekir. Kendi ledlerimde mavi tayfı sadece 460nm çevresine sıkıştırmamak için 10bin kelvin beyaz yerine 6000-7000kelvin beyazın yanında 440-450nm royalblue ve 420-430nm uv/mor kullanıyorum. Sadece 10bin kelvin beyazda kullanılırsa özellikle yeşil bitkilerde güzel sonuç alınabiliyor ama daha zor bitkiler daha geniş mavi tayfı istiyorlar.

Sizin durumda aydınlatmayı yüksek kelvin ledlerle ve/veya mavi ledle takviye etmeniz gerek ama bir başka noktada ışığın şiddeti. Şerit ledlerle büyük tanklarda sonuç almak zorlaşıyor. Nedeni ışının floresan gibi fazla dağılması. Daha fazla güç kullanmanız gerekir. Bu açıdan lens takılmış power led çok daha iyi sonuç veriyor. Aslında bakarsanız royalblue ve derin kırmızı ledle karışım yapılabildiği için en iyi sonucu daima power led verir. Büyük ölçek bir tankda üst seviyede bitki akvaryumu yapacaksanız dönüp dolaşacağınız yer power led olur. [/QUOTE]
Mustafa bey aydinlatici cevap icin tesekkurler, eskiden kalma floresan bilgileriyle olaya sadece Kelvin degeri olarak yaklasmistim evet yakaladiniz, T5 ve SMD lerde ayni kelvindeki dalga boyu grafiklerine bakinca sorunu anladim 600nm ve sonrasindaki tayf oldukca zayif kalmis akvaryumda, zaten SMD ile bazi gariplikler farketmistim ornegin, cuba dan fotosentez gorup cobomba yada alternanta gibi nispeten basit turleri yetistirememem gibi.
Gecici olarak eksik kalan kismi SMD Grow tipi led ile takviye edip gelismelere bakacagim, yine olmaz ise deep red ve uv ve royal blue ile takviye yapabilirim.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.