Akvaryum.Com
 • Atakan Petshop


  Profil resmi
  aslansenol

  25.08.2019 tarihinde vermiş olduğum hailea 9610 marka hava motoru yerine bana hailea 6601 marka hava motoru gönderdiler. 22 gündür aradığım halde bana doğru motoru göndermediler. ücret iadesi istediğimde öncelikle yanlış gelen ürünün iadesini istediler. bende 22 gündür mağdur olduğumu öncelikle paramın iadesi istedim. onlar iade etmeyeceklerini söylediler. bunun üzerine tüketici hakem heyetine başvuru yapmayı düşünüyorum. öncelikle paramın iadesini istiyorum. bir daha atakan petshop tan alışveriş yapmam ve yaptırmam. tüketici hakem heyetinden bir sonuç çıkmazsa mahkemeye gideceğim.

  Profil resmi
  aslansenol

  [QUOTE=Hamza Özel]Bazı insanlarla iletişim kurmak gerçekten zor.

  Haklısınız ama konuşma tarzınız ve hareketleriniz gerçekten agresif ve yanlış.

  Okadar kişi açıklamış size yardımcı olmak için olay basit bir olay siz kargolaycaksınız ürünü onlarda size paranızı iade edecekler.

  Kimseyle tartışmanıza veyahut mahkeme filan uğraşmaya gerek yokki.Paranızı mı istiyosunuz yoksa firmayı kötüleyip kavgamı etmek istiyosunuz anlamadım.

  Bir insan haklıyken nasıl haksız durama düşer bunu bu konuda gördüm.[/QUOTE]
  kavgayla işim olmaz. düşün bir kere 3 tane akvaryum tankı hazırlamışsın. balıkları almışsın. ürün yarın sabah gelecek. bakıyorsun başka bir ürün. firmayı arıyorsun tamam düzelteceğiz diyor. balıklara yazık gidip başka yerden yeni ürün alıyorsun. firma22 gün olmuş ürünü temin edemediğini söylüyor. parayı geri istiyorsun.oda yanlış gönderdiğim ürünü ver. sonra para. anlatabildim mi ? o yüzden burada iyi yorum yapanlar olabilir fakat beni mağdur etti. olmayan ürünü satma bu kadar basit. kargo yolda mesaj geliyor ama içinden sipariş ettiğin ürün çıkmıyor. paranla gidip dışarıdan git yeni ürün al. o zaman yapma bu ticareti

  [QUOTE=cyhn84]Konu eğlenceli bi hale geldi. Çekirdek çitlemek isteyen?? [:)))]

  [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/171115/170920191357361.jpg[/IMG][/QUOTE]
  balıkları seyrederken çitlenir.

  [QUOTE=Splendor]Tabi ilgilenir cimer, yalnız elini çabuk tut, Erdoğanın yakın zamanda Çin ziyareti var, bir an önce yaz ki Hailea Group Co.,Ltd firmasını da ziyaret takvimine eklesinler. Eksik ürünü danışmanlardan biri getirir, Ankaradan size kargolarlar.[/QUOTE]
  bunu gözardı etmeyeceğim

  (47) (941)

  Renk Atan Japon Balıkları


  Profil resmi
  ekıns

  Arkadaşlar 1 sene önce panda teleskobu japon balığı aldım. turuncu siyah renklerde kaplan adını koymuştum. Aynı kaplan gibi turuncu üzerine siyah çizgiler. Lakin son zamanlarda japon başlığımın renkleri tamamen turuncuya döndü. hiç siyahlık kalmadı. Seranın renk yemini veriyordum ara sıra siyahları solmasın diye. Bu siyah renkleri nasıl geri getirebiliriz.

  Profil resmi
  USD4EVER

  OMG ! Böyle bukalemun gibi renk değiştircekse beslemeyiz bizde [:D]

  [QUOTE=adige42]Japon balıklarında baskın renk turuncudur, verdiğiniz renk yemleri de orjine dönmesine katkı sağlamış. Uzun senelerce siyah kalabilen bir balığım olmadı maalesef. Sağlıklı olsun da renk çok önemli değil:) [/QUOTE]

  (4) (83)

  Bu Hangi Bitki


  Profil resmi
  Nitalis

  [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/212305/170920191341171.jpg[/IMG]

  Arkadaşlar ön plandaki bitkinin cinsi nedir.
  Karides aldığımda kargoda gelen suyun içinde ufak bir parçası vardı. Öylesine dikmiştim ama gelişimi çok güzel oldu.

  Sanırım budayıp ekerek çoğaltabilirim ?

  Profil resmi
  ozkurtozgur

  Hemianthus micra gibi gözüküyor. Yaprakların üstten de fotoğrafını koyarsanız daha net olur.

  (1) (16)

  Benibachi Sarı Kum Sorunu Şelale Filtre Yetersizmi


  Profil resmi
  Therbosstat
  16:41
  Merhaba Arkadaşlar,

  Benibachi kumu yıkamadan koy dediler ve bu şekilde yaptım ancak hem sıvı gübreleme hem kum yüzünden su sararmış ve bulanık görünüyor. 600 LH Sobo şelale filtre var. İçine kendim beyaz elyaf koydum elyaflar 2 günde bir sapsarı oldular. Temizliyorum ancak su değişimimde 2 günde 1 %20 %25 yapılıyorken suyu bir türlü temizleyememek canımı sıkmaya başladı. Sizin tavsiyeleriniz nelerdir. Eheim 2 tane dış filtrem var takarsam 45 lt akvaryuma fazla gelecek diye takamıyorum. Tavsiyeleriniz nelerdir ?

  Teşekkürler.

  Profil resmi
  mehmettokcan

  Bu kum ph stabilitesini sağlamak için fulvic soil olanı karides akvaryumlarında mineral soil olanı bitkili akvaryumlarda. Karıştırılmayan oturmuş tabanlar için uygundur. Japon akvaryumun da kullanılması gereksiz ve fazla lüxdür :))
  Kurulum yapılırken mirenekutan toz ile kullanılması gerekir ilk 2 hafta 2 3 günde bir %20 30 su değişimi çalışan bir filtre gerekir, ilk kurulumda bakteri kültürü atılması veya başka akvaryumdan aşılama yapılması nitrifikasyon döngüsü oluşmasını hızlandıracaktır

  (5) (480)

  Cüce Vatoz Ölüm Nedeni


  Profil resmi
  wetsiz

  Merhabalar,
  Vatozumda 2 gün önce karında şişlik, yeme duyarsızlık ve hareketsizlik belirtileri mevcuttu.
  Ne yazıkki 2 gün sonra sabah ölmüştü. Aşağıda öldükten sonraki hali ve önceki halleri mevcut. Sormak istediğim; ölüm nedeni iç parazit mi ?
  Resimler net olmasa da ağız bölgesinde kızarıklık, karnın bir tarafı yine şiş ve koyulaşma (kızarma gibi) mevcuttu.
  Bir daha bu tür sorunla karşılaşırsam elimde şimdiden sera baktopur 50 ml iç parazit tedavi solüsyonu bulundurmam gerekli mi? ya da başka önerileriniz varsa yazabilirsiniz.
  Bu forumda bir arkadaşın da yaklaşık 3-4 yıl önce vatozunun da bu şekilde öldüğünü gördüm, en azından resimler benzerdi. O yüzden ek bilginin zararı olmayacağını düşünüyorum.

  [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/212679/170920190228271.jpg[/IMG]
  [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/212679/170920190228431.jpg[/IMG]

  [QUOTE=wetsiz]Hastalık Belirtileri: Sadece şişlik
  Akvaryum Kapasitesi (litre): 75-80 lt net
  Akvaryumdaki Diğer Canlılar: 10 neon tetra, 5 kırmızı burun, 3 panda çöpçü, 1 cüce vatoz
  Bilinen Tüm Su Değerleri (pH, sıcaklık, amonyak, nitrat): co2 indicatör yeşil, sıcaklık 24-25 derece, diğerlerini net bilmiyorum
  Filitrasyon: dış filtre (sunsun 603b)
  İlaç Kullandıysanız İsimleri ve Miktarları: hayır
  Diğer Genel Bilgiler (Su değişim sıklığı, akvaryumda en son yaptığınız değişiklikler vb.): artık haftada 2 kez %25-30 su değişimi

  [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/212679/140920191453381.jpg[/IMG]
  [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/212679/140920191453531.jpg[/IMG]

  Yaklaşık 4 ay belki daha fazladır vatoz bende. Çok ufakken almıştım. Dün göremedim, her zamanki kayaların arasında bir yerdedir dedim. 2-3 gün önce hiçbirşeyi yoktu, bugün gördüğümde resimlerdeki gibi baya şişmiş karnı vatozun. Haftada 1-2 kez kabak veriyorum, dip yem olarak tetra wafer mix ve çöpçüler için attığım novo tab'dan yiyordu.
  Bugün salatalık koydum, yeme tepkisiz ve zeminde olacak şekilde hareketsizlik söz konusu ayrıca solunumunda artma gözlemledim. Dışkı vs göremedim henüz.
  Konuyu açmadan önce araştırıyorum ama iç parazit mi, kabız mı yoksa başka bir şey mi çözemedim.
  Bundan yaklaşık 1 hafta önce neon tetralarımdan birisi neon hastalığına yakalanmıştı, onla ilgisi olabilir mi bilmiyorum. Hasta balığı ayırdım ve hala yaşıyor.
  Cüce vatozum için tedavi önerilerinizi bekliyorum.
  [/QUOTE]

  Profil resmi
  wetsiz

  Teşekkürler hocam.
  Ben salatalığı yarım gün tutmadım nerdeyse akvaryumda, baktım duyarsız çıkarmıştım. Salatalık ile ilgili olduğunu düşünmüyorum, dediğiniz gibi iç parazit olmalı.

  Merak ettiğim, bir daha olmaması için nasıl önlem alınmalı ve elimde hazır olarak flagyl ve sera baktopur bulundurmalı mıyım acaba ?

  (2) (56)

  Benibachi Soil Kullananlar ?


  Profil resmi
  AlpacinQ
  09:55
  Merhaba, yeni kurulumda benibachi soil kullanmayi dusunuyorum bu kumun bi cok cesidini gordum kullananlar var mi hangisini almaliyim herhangi bir farki varmi.Hightech bitkili akvaryum da kullanacagim.Konu ile ilgili bilgi verirseniz sevinirim[EDIT]AlpacinQ,2019-08-20 10:53:18[/EDIT]

  Profil resmi
  mehmettokcan

  5kg olarak geliyor litreye cevrildiğinde aşağı yukarı bire bir hacim veriyor

  (10) (453)

  Auratus Ciklet Ne Kadar?


  Profil resmi
  revo61

  Arkadaşlar 1.5 yaşlarında erkek auratus cikletin fiyatı nedir?

  Profil resmi
  tosyalı

  Sarı mavi beyaz prenses Ahli Auratus aysmen bunlar genel olarak tam damızlık boya gelmiş 10-15 tl gibi rakamlardır.

  Büyük şehirlerde uygun olur Anadolu yada az bulunan bölgelerde fiyatlar değişebilir.

  (1) (23)

  Apistogramma Bitkisel Yem Tavsiyesi.


  Profil resmi
  shark

  Merhabalar 90 lt lik akvaryumumda Nannostomus eques sürüsü ile bir adet Apistogramma macmasteri çiftim besliyorum.Kullandığım yemler altta:
  Sera Discus Granulat
  Sera Vipegran
  Tetra min mini granül
  Hikari Micro Pellets
  New Life Spectrum Thera A
  Tropical algae 3
  Omega one color mini Pellets
  rotifish kurutulmuş kan kurdu
  Tetra Fresh Delica krill
  artemia
  Sorum şu bu yemlerden bitkisel içerikli Tropical Algae 3 yemini kesinlikle yemiyorlar.Apistolarım için vazgeçemeyecekleri bir bitkisel yem tavsiyesi verirseniz mutlu olurum.

  Profil resmi
  shark

  Teşekkürler Emre Bey ph test kitimle beraber hemen sipariş veriyorum.
  Sağlıklı Balıklar.

  (3) (40)

  Tropheus Sp. ''black'' Kiriza Gold (kriza Gold) Sorusu


  Profil resmi
  muratagri

  Kriza gold beslemek istiyorum 200 cm 600 litre kadar akvaryum alacağım hangi tür kum ne kalınlıkta almam gerekiyor

  Profil resmi
  fma3280

  Merhaba;

  Kum olarak Kalsiyum karbonatlı silis kum (0,5-1 mm ) tavsiye ederim. Renk olarak beyaz bulabilirsiniz. Sarı-bej renk tercihiniz olacak ise yine silis kum (0,5-1 mm ) tavsiye ederim.
  Kum yüksekliği 3-4 cm yeterli olacaktır. Sizin ölçülerde yaklaşık 40-50 kğ kum demektir. Tabii taş-kaya kullanacaksanız rakamlar değişir.

  İyi Hobiler... [EDIT]fma3280,2019-09-17 13:25:38[/EDIT]

  (2) (32)

  Co2 Siz Taban Bitkisi Önerisi


  Profil resmi
  Ozcandemirr

  Merhabalar co2 olmadan yetiştirebileceğim taban bitkileri konusunda önerilere ve bilgiye ihtiyacım var. Şimdiden zaman ayırıp yardımcı olan herkese teşekkürler

  Profil resmi
  Ozcandemirr

  [QUOTE=CaagriBey]Selamlar,

  Ben ne lowtech ne htech taban bitkisinde başarı sağlayamadım. Umarım siz başarırsınız. Şu konuya bir göz atın isterseniz. Mayalı Co2 ile harika bir tank. [URL]https://www.akvaryum.com/Forum/montecarlo_akvaryum_kurulumu_setup_k928279.asp[/URL]
  [/QUOTE]

  Teşekkür ederim inceliyorum

  (9) (167)
 • SON MESAJLAR

  GÜNCEL 100 TANITIM

  SON İLANLAR

  KULLANICILAR

  • 408 Online Kullanıcı, 222 Üye

  Online Kullanıcılar

  hakancez, DarkSaqa, Ulker, levoo1979, lizuferum, NoOne42, T4NKE1NSTE1N, AquariumNoob, sevki35, nvrkcy, jaloreef, ternapi, atakanisko, aKIN06, fma3280, istanbul34, Chtt, mustafaertug, erencanhrz, atlantis917, a.gumrah, aslansenol, MURAT111, gunata2003, bymurat06, orimohito, gokkurt, mehmettokcan, Splendor, Acil Stop, Fragant, rifai, voltran, deatacita, Mustafa Uzlu, dusumsel, smckr, Noyes, cozsahin, Fatihs, pihiton58, s3lck, shiroii, Tülek, MKA1923, sy0666, ONRAYDN, Smrloztrk, Ayhan.kah, ersel, ceyh, coogas, ToSpendTime, sempathyc, Bisnev99, KILLIFISH, MrPePe, BRAND, ibrahimkilich, fikret43, psykhe, Zokarg, aziz_basak, yqttt, ilker2626, Gtuncay, GOLFMK2, echeveria, Tugberk564, brsyc, chtr, yavuz723, vendetta99, Mikail Erdoğan, SCORPION_79, Nitalis, dmhrt, Alcynone, Hasan112, _RdnC_, hovercraft, ersin1981, gokberkgonenc, cirsaf, SaintJ, Aspet, cief17, aykutaydin, egedin, icelebi, USD4EVER, Yasarozen, sherloock, bugra_81, CagriSindirac, maharaja, hipnos, ultraaskin, cezzar_tr, Elec_off, Kınayu, guvenes, haso_dela_paso, Fatih ÇE, FunYouFools, Koksal Gurkan, Meteor71, gokselozardali, ÖĞRÜNÇ, gokcee, frthakan, Zeek, candromen, diaslayt, SmallCandyThing, mesagac, RoIF, armaqan, ozan06, mgokturk, erdalakçay, BoraBerkol, ozkurtozgur, Hamza Özel, Malatya balık ur, volkanizma06, atak27, trkmr02, arconim, Pacific, likeslice, hasanumut, enginm2000, abdullahk, soner-can, Noeldayi, metsi, Ercan4lp, Merweb, Ethem Kibar, eroltaşdelen, Skopos, ceylo, alecozan, s1nan, Fahrikurt, emreemin, Mete Duru, WarriorAngeL, aliekinci, MustafaAkaydn, brucelee44, JapoJupo, Oaksu, BerkayS, erten, celu, ferhattt, killordi3, ayhan35, caga71, zekigonlum, faik18, muhoni, ertangulercan, utoku, Ozden, Sirri42, Mehmetpoad, Mhurt1, eskiyapar, Vatoz, MiSoSiKiaN, izbil, AQUAMAN, purelyfe, efsane07, senol74, cyhn84, erensimsek, erayt, musatürk, Green terör, SONADOR, Scrombell, lazarusv20, FurkanKöse59, yasarcannn, Frknaltnok, hakanycl, ybasarkan, cankutozdemir, HB.TELLİ, Neothauma, Shotokan, shark, Oğuzhan26, hasancn, Calvusaqualife, AmazonDream, Keys, Abacus, mahoed, alesta76, TolgahanA, mcanergun, Csumer, Gastropoda, snryldz, bunerf, deriinmavi, vlkncm, MirzabeyHKE, Teksas, FerhatKaya, wetsiz, şansal, salimkcr, Ozcandemirr, Suat06, kiviak, MertYılmaz, abm26,

  FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,760,957 Mesaj
  • 403,804 Konu
  • 91 Forum
  • 142,923 Forum Üyesi
  • 1,452 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,778 Dün Giriş Yapan Üye

  Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.

  Akvaryum Tanıtımı

  Orinoco Riverside, Bolivar State, Venezuela


  Profil resmi
  AmazonDream - 00:05

  Ölçüler:60 55 40h
  Canlı Türleri: Dicrossus filamentosus, Paracheirodon axelrodi, Corydoras habrosus
  Bitki Türleri: Hydrocotyle leucocephala, Sagittaria subulata, Nymphaea lotus
  Tankın Yaşı: 8 ay
  Filtrasyon ve Işıklandırma: Şelale filtre 400l/h, 6500k smd led ve 50w halojen lamba
  Tasarım ve Dekorasyon: Silis kum (bej), göl kenarından kuru ağaçlar ve tortu için, ceviz yaprağı.


  [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/202876/310720192325391.jpg[/IMG]
  Tanktan ilk kare ile başlayalım[:)]

  [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/202876/310720192327391.jpg[/IMG]
  Öncelikle alan derinliği yaratabilmek için zemine kum serilip farklı köşelerden yükselti verildi.

  [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/202876/310720192329031.jpg[/IMG]
  Sonra mangrow köklerine kapı süslerinde kullanılan hasırlardan bir elbise giydirildi. Köklerin yapısı gizlenmiş oldu, böylece bölgedeki ağaç yapısına uygun olmayan objeler güzel ve yaratıcı bir hamle ile avantaja çevrilmiş oldu. Bunu yapmamın sebebi bölgenin bol alüvyonlu ve akıntılı yapısından dolayı tortuyu tutacak materyal benim işimi görecekti.

  [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/202876/310720192334041.jpg[/IMG]
  Merak edenlere görsel[;)] Akfix ile köklere tutturulan kapı süsü[:D]

  [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/202876/310720192336191.jpg[/IMG]
  Tabanda işimiz bittikten sonra tankı dolu gösterecek ve yaptığım bölgeyi taklit edecek bir ağaç dalı kullanmam gerekiyordu. Fiziki olarak benzemesi yeterli olduğu için ne kökü olduğunu bilmediğim (yüksek ihtimalle yabani vişne ağacı) bir dalı suya kırılıp batmış hissi vermesi ve kıyı şeridini andıran bir görüntü vermesi için bu şekilde yine akfix ile tankın köşesine tutturdum. Aklımdaki tasarıma yavaş yavaş yaklaşırken kullanacağım objelerin yerlerini ve sayısını belirliyordum.

  [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/202876/310720192341381.jpg[/IMG]
  Tanka yıllanmış görüntü hissi verebilmesi için eksiğimiz olan tabandaki tortuyu oluşturmam gerekiyordu. Tabiki ceviz yaprağı ve katappa[8)]

  [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/202876/310720192344051.jpg[/IMG]
  Yıllanmış görüntü yeterli gelmez, bir farkımız olsun dedik ve mevsimsel döngüyü vurgulayabilmek için su seviyesinin yükselip alçaldığını vurgulayan karasal otlar kullanılarak bu hissi yaratmaya çalıştık.

  [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/202876/310720192347331.jpg[/IMG]
  Işık demek renk demektir. Önemli bir konu olduğu için bolca deneme yapıldı. Sonuçta bölgenin karakteristik renk skalasını yakalamamız gerekiyordu. Fondaki gece mavisi tonu farklı şekillerde denendi ve bölgeye en uygun olacak bir ton yakalanıp ışık düzenimiz bir kenara not edildi.

  [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/202876/140320190954381.jpg[/IMG]
  Bölgeden esin kaynağı bir kaç kareden sadece bir tanesi.

  [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/202876/310720192352311.jpg[/IMG]
  Sıra geldi bölgedeki balık ve bitkilere. Konumlandırmalar, adetler tek tek denendi ve bitkiler uygun yerlere ekildi.

  [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/202876/310720192355051.jpg[/IMG]
  Sonra dedimki herşey tamam ee napıcaz. Fotoğraf ve video dökümanlarını bol bol stok yapman gerekli hemen işe başlamalısın Ahmet[:)]

  Sinemacı bir arkadaşım Can'dır kendisi konuyu anlattım, dedi yapalım bro[:D]
  Can insanlara el salla[:devil:] (İsmi Can)

  Haftalar süren eziyetli ama zevkli bir süreç sonunda ortaya bu çıktı umarım beğenirsiniz[8)]

  [VID]https://www.youtube.com/watch?v=LesQN1Uy74Q&t=43s[/VID]


  Biyotop kurulumları ile alakalı sorularınız, merak ettikleriniz olursa TBT başlığımızda ekip olarak yardımcı olmak isteriz sağlıcakla kalın.
  [URL]https://www.akvaryum.com/Forum/turk_biyotop_takimi_k943096.asp[/URL]

  (41) (44) (20)
  Canlı Tanıtımı

  Apistogramma Baenschi (inka) Fry :)


  Profil resmi
  fretchord - 13:21

  Dün yüzmeye başladılar. Artemiaları yediler ve karınlarını şişirdiler...

  [VID]https://www.youtube.com/watch?v=kwMRdx74uro&feature=youtu.be[/VID]

  (19) (36) (8)

  En Güncel 50 İlan


  Forumda Son Konular


  SON MESAJLAR

  Akvaryum İçin Fotoğrafçılık...


  Profil resmi
  wauxhall - 15:12

  Arkadaşlar sizler için, Akvaryumunuzda en iyi fotoğrafın nasıl çekilebileceğini yazmaya çalışacağım.
  Üstteki konuya baktım ama o konu daha çok teknik bilgilere dayanıyor. Daha anlaşılabilir bir konu açmaya karar verdim.
  Özellikle Manuel ayarlarla uğraşmanızı tavsiye ederim.

  Fotoğraf yardımı ile göstermeyi isterdim ama makinem elimde olmadığı için yapamayacağım.

  Makro
   Akvaryumda yakından çekimler için kullanılır. Bu modu açarak Makinenin balığı daha çok netlemesi için kullanabilirsiniz. Bazı makinelerde Süper Makro denen özellik bulunmaktadır. Bu özellik Çok daha yakın (0-5 cm) arası çekimlere izin verebilmektedir.

  Enstantane

   Bu terim fotoğrafın saniyenin ne kadar diliminde yakalanacağını belirtir.
  1/2000, 1/1000, 1, 4, 8 gibi enstantane süreleri vardır. Örneğin, Hızlı giden bir balığı yakalamak istiyorsanız Enstantane'yi yükseltmelisiniz. (1/800, 1/600)
  Sabit bir balığı yakalamak istiyorsanız Enstantane'yi 1/125, 1/60 gibi değerlere düşürebilirsiniz.  Enstantane azalınca fotoğraf aydınlanır fakat seri balıkları yakalamak zorlaşır, en küçük titremeler fotoğrafa yansır. Enstantane fazlalaşınca Fotoğraf karanlıklaşır fakat, daha kolay çekim yapma imkanı tanır. Genellikle yüksek enstantanelerde flaş yardımı kullanılır.

  Diyafram
  Diyaframla, çekilecek fotoğrafın üzerine düşecek ışık miktarını belirler.
  Örneğin, hareketsiz bir balığı çekiyorsunuz fakat arka planının bulanık çıkmasını, balığın belirginleşmesini istiyorsunuz. Bunun için f değerini sayı değeri olarak küçültmelisiniz bu size aynı zamanda ışık kazandırır. Balığın arka planındaki objeleri, balıkları fotoğrafta bulanıklaştırmadan yakalamak istiyorsanız f değerini sayı değeri olarak büyütmelisiniz. F değerini fazla büyütmek fotoğrafı karanlıklaştırır.

  ISO

  ISO görüntüyü aydınlaştırır, karanlıklaştırır. 64-100-200-400-800-1600-3200 gibi değerleri vardır.
  Değer yükseldikçe aydınlık artar fakat fotoğrafta noise (görüntü bozulması)
  oluşur. Akvaryumda yeterli ışık varsa ISO yu 200-100 de kullanın.

  Zoom
  Büyük ve geniş Akvaryumlarda çekilecek nesneyi yakınlaştrmak amacıyla kullanılır. Optik ve dijital olarak 2 ye ayrılır. Optik görüntüyü bozmadan yakınlaştırır. Dijital ise görüntüyü yaklaştırır( görüntüyü bozarak).

  Tripod
  Titreşimi önlemek amacıyla kullanılır. Işık düzeyi düşük akvaryumlarda Enstantane düşer. Enstantane düşünce makineyi titretmemek gerekir. Tripod bu konuda bize yardımcı olur.


  Umarım birazda olsa yardımcı olmuşumdur. Eklemek, değiştirmek istediğiniz yer olursa bana Ö.M. atabilirsiniz. Yeni başlayan arkadaşlara yardımcı olmak amacıyla bu konuyu açtım.

  İyi GünlerThumbs%20Up

  Katkıda bulunanlar
  @cihankilic AssasiN2008-04-21 19:32:49

  Cevapsız Konu
  Kalıpla Dekor Yapımı Konusunda Bilgi

  Profil resmi
  muratsensu -

  Herkese merhaba,

  Bir kalıp yapıp lav kırığı ve kumundan mağara benzeri bir şeyler yapmak istiyorum. Sorum şu; malzemenin kalıba yapışmaması, kolay ayrılması için bildiğiniz bir yöntem var mı?

  (Silikon kalıp yağı kullanılabilir mi? Sonradan pütürlü zeminden temizlemek sorun olabilir. )

  Blue lace big dorsal


  Profil resmi
  resulozer -

  Ölçüler: 4-5 cm Canlı Türleri: Lepistes Bitki Türleri: Tankın Yaşı: 2 Filtrasyon ve Işıklandırma: pipo filtre T5 aydınlatma Tasarım ve Dekorasyon:

  (11) - (592)

  Son 50 Tanıtım


  Profil Yorumları

  Danio dangila (Bıyıklı danio)


  Profil resmi
  ulucaner - 09:23

  yaklaşık 2 aydır besliyorum çok hareketli bir balık,özellikle suda hiç durmadan hareket etmesi falan,yanlız kendinden ufak balıkları saldırıp öldürebilir bakımı ve beslemesi zevkli bir balık.

  (0)
  Canlı Tanıtımı

  Değişik Formu,ilginç Hareketleriyle Silverhalfbeak


  Profil resmi
  Ubasci - 20:51

  [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/198580/211220172041171.jpg[/IMG]
  [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/198580/211220172038471.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/198580/211220172039081.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/198580/211220172039281.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/198580/211220172039501.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/198580/211220172040121.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/198580/211220172040321.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/198580/211220172040541.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/198580/211220172041411.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/198580/211220172042151.jpg[/IMG]
  Selamlar arkadaşlar.
  İnce ve uzun vücut şekli, değişik ağız yapısı ile daha önce hiç görmediğim bu yüzey balıkları artık benim tankımda Neon Tetra ve Ramirezim ile birlikteler. (Fotograf kalitesi için kusura bakmayın)[:D]
  [:nazar:][:nazar:][:nazar:][:nazar:][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/198580/211220172041171.jpg[/IMG]

  (38) (6) (4)
  Eksi Butonu

  Profil resmi
  ludwigia - 22:42

  Eksi butonunun olması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü artı butonu var.

  (18) (752)
  Sohbeti tam ekranda aç  

  Ana sayfa gösterim biçimi: Günün ilk açılışında genel bakışı, kalanında akışı göster. (Varsayılan) Her zaman akışı göster. Her zaman genel bakışı göster.

  İstanbul


  Trend Akvaryum

  240 adet akvaryumda satışa sunulan balıklar, bitkiler ve karidesler, geniş malzeme ve yem stoğu ile hem deniz hem tatlı su canlıları satışı yapmakta olan Trend Akvaryum Türkiye'nin en büyük tatlı su akvaryumcusudur. Geniş ürün yelpazeli sanal mağazası da bulunan firma Üsküdar'da bulunmaktadır.

  İzmir


  Malawi İzmir

  Malawi ve Tanganyika Cichlidleri'nin çeşidi kadar, Dennerle bayisi olması ile bitkili ve tropikal türlerde de oldukça iddialı bir akvaryumcu.

  Ankara


  Doğa Akvaryum

  Tetra türleri, canlıdoğuranlar, cüce cichlidler, discus ve pek çok bitki türünü bulabileceğiniz bir akvaryumcu.

  Adana


  Guppy Pet Shop

  Geniş yelpazeli sanal mağazası ve dükkanıyla Anadolu'nun en öne çıkan firmalarından.

  Son 24 Saatte En Çok Mesaj Gelen Konular


  Son 24 Saatte En Çok Beğeni Alan Konular