ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Kaan ERDAL
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
16
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
16 Haziran 2009 09:15
Son Ziyaret:
20 Mayıs 2015 00:59
Toplam Mesaj:
449 [0.11 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
0 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Kaan ERDAL
Doğum Tarihi:
24 Eylül 1979
Yaş:
40
İl:
Istanbul
Meslek:
mühendis
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

İst- 1979

SON 10 MESAJI

Discus ve Tatlı su midyesi
Konu açılalı epey olmuş ama kendi tecrübelerimi paylaşmakta fayda görüyorum. Discus akvaryumlarında (bitkili-kumlu) midye kullandığınızda, sisteminiz iyi oturmuş ise su yumuşak karaktere bürünmüş olacağından midyeler hem sıcak su hem yumuşak su ikilisini kaldırmakta zorlanıyor, ömürleri uzun olmuyor. Hem de bence daha önemli nokta, midyeler kumu sürekli kazarak kaydıkları için kumun dibinde oksijensiz çalışan bakterilere oksijen taşıyıp toplu ölmelerini sağlayarak su kimyasında çeşitli anormallikler yaratabiliyorlar. 

İlk kurulum aşamalarında kullanıp (gerekliyse) sonradan çıkartmak mantıklı olur ama ben zamanında pek faydasını görmedim.
8 soruda karides
[QUOTE=CERKUTAY]Cama yapışanlar adi salyangozdur.Bitki tabakasına gelince sudaki nitrit seviyesini arttırır ve su değerlerini bozar.Dip çekimi yapman gerekiyor.[/QUOTE]

Bitki tabakası dediğiniz şey nitrit seviyesini falan artırmaz, kulaktan dolma bilgiler bunlar. Bitki artığı her daim faydalı bakteri gelişimini artıran ve gelişen bitkilere katı gübre olarak servis olan organik bir artıktır.

Bitki artığı, ortam aşırı kirli değilse ek yük sağlamaz sisteme, çok yavaş bozunur ve bozunma sonucu ortaya çıkan amonyak o kadar azdır ki sistem bakterilerince derhal işlenir, ortaya faydalı bir organik bileşik çıkar... Bitkili akvaryumda dip çekimi denen şey hurafedir çok ciddi bir parazit varlığı yok ise.
Kaan ERDAL2011-04-17 15:22:20
8 soruda karides
[QUOTE=trkwaw]Bende tortuların yararlı olacağı fikrindeyim
co2 düzenli saat ne demek ? 24 saat açık kalmıyormu ?

[/QUOTE]

Tortuların saymakla bitmez yararları vardır. Azot döngüsünü sağlayan bakterilerin çokça bulunduğu yerlerdir, bitkilere gübre de olur, yeni yavruların beslenebileceği pek çok mikroorganizma da içerebilir. Nispeten ince kum ve bol tortu bir sistemin "neredeyse" kendi kendine yetmesi demektir.

Co2 mantığında; bitkiler fotosentez yaparken oksijen verir karbondioksit kullanır, gece ise oksijen alır karbondioksit verir bir miktar. Gece karbondioksit miktarı gündüzle aynı olursa tankta karbondioksit miktarı gece artacak, gündüz fotosentezde kullanılırken düşecektir, böylece gündüz ph değerinde artma (bazik), gece ise düşme (asidik) olabilecektir. Bu oynama fazla olursa karidesler olumsuz etkilenebilecektir. Tüplü sistemde bu ayarlanabilir ama mayalıda nasıl olur bilmiyorum hiç kullanmadım.

Ya gündüz gece çok az ve sabit bir karbondioksit çıkışı sağlayın ya da kullanmayın bana göre. Daha önce de dediğim gibi 15 watt/60 litre ışıklandırma oranı bitkilerin çokça fotosentez yapıp karbondioksit tüketmeleri için yeterli bir oran değil, bence sisteminize gereksiz karbondioksit girişi yapmış olursunuz. Ya 1 tane daha 15 watt ışıklandırma koyun ya da Co2 yi kaldırın, korkmayın, bitkileriniz için bu sistemde fark etmeyecektir. Bolca karidesiniz olduğunda yeteri kadar karbondioksit çıkışı canlılardan temin edilebilir, yüzey de çok hareketli değilse karbondioksitte kaçak da fazla olmaz.

içiniz rahat etsin diye örnek vereyim; 60 watt/ 275 net litre (sizinkinden bile düşük aydınlatma oranım) akvaryumumun resimlerine ve bitkilere bakın, karbondioksit kullanmıyorum;

http://www.akvaryum.com/Forum/discus_Icin_marsa_bastim_%28yumurtladilar-_sf_4%29_k342851.asp?PN=4
Kaan ERDAL2011-04-15 13:24:02
Taşın Köpürmesi İyi midir Kötü müdür?
Kayaların tuz ruhu ile (veya limon suyu vs) köpürmesinin sebebi, asitle tepkimeye giren kalsiyum karbonat (veya magnezyum karbonat vs) mineralidir, karbonatlar zaman içerisinde suya geçtiği için su sertliğini artırırlar.

Karbonat bazlı mineral içermeyen kayalar da tamamen güvenli değildir, içerisinde bolca metalik mineral olan kayalar da zamanla sıkıntı yaratabilir, örneğin silisten oluşma bir kum taşının içeriğinde örneğin bakır minerallerinden kalkopirit, kuprit, kurşun minerallerinden galenit, civa minerali zinober, arsenik mineralleri realgar, orpiment gibi toksik bileşenler olabilir. Doğadan topladığımız kayaçların içeriğini bilmeden doğrudan akvaryuma koyarsak az ihtimalle de olsa kötü sonuçlarla karşılaşabiliriz.

Bu yüzden; su altında uzun süre kalmış (denizde veya gölde) kayaları tercih etmek her zaman daha güvenli olacaktır, bu kayaların zaman içerisinde zararlı tepkimelerini tamamlamış (karbonat dışında), atıl duruma geçmiş olmaları ihtimali daha yüksektir. Daha sonrasında tuz ruhu, sirke, limon suyu gibi asidik sıvılarla test edip ihtiyacımıza göre kullanabiliriz.

Bunlara benzer oluşumları gördüğünüz kayaları kullanmamanızı tavsiye ederim.
http://www.tarimziraat.com/madenler/mineraller/kalkopirit_madeni/
http://www.meinemineraliensammlung.de/dashobby/dashobby/spaltbarkeit.htmlKuvars, Batuhan Bey'in belirttiği gibi gnays (mükemmel dekorasyon sağlar bence), kalkersiz (karbonatsız) sert kum taşları, silis (kuvars minerali) çakılları gibi kayaçlar içinde başkaca bir mineral taşımıyorsa %100 güvenle, suya salınım yapmadan kullanılabilir... Suya karbonat vermesi isteniyorsa  da kolayca ufalanmayan, epey sert ve masif hale gelmiş kalker kayalar (kireçtaşı) en kolay bulunan sertleştirici elemanlardır. Bu karbonatlı kayaların rengi krem, bej, beyaza yakın kirli sarı gibi tonlarda olmalıdır. Siyah, kahverengi, kızıl, mavimsi, yeşilimsi karbonat kayalarının içeriğinde demir, bakır gibi metallerin mineralleri olabileceğinden kullanılmasını en azından mineraloji konusuna hakim olmayan kimselere önermiyorum. Saygılar...
Kaan ERDAL2011-04-15 02:07:01
nls cichlid formula?
[QUOTE=fenomen34]Peki sadece bu yemle balıkları beslersek herhangi bişey olurmu ?[/QUOTE]

Nls firması diyor ki; etçil, otçul, hepçil, ne tür balık olursa olsun sadece bizim yemle besleyebilirsiniz, ne kabız olur ne rahatsızlanır... Gerekli her türlü bileşen bizim yemde vardır, başka yemlerle karma yapılınca anca besin dengesi bozulur, fayda azalır. Çok iddialı bir yaklaşım. İlk başlarda bana ticari bir taktik gibi gelmişti ama 1 yıldır nls'den başka bir yem kullanmadım neredeyse, yavrular, erişkinler, damızlıklar, hepsinin keyfi yerinde. Su kirliliği minimum, sağlıklar yerinde, tıkır tıkır yumurtluyor hemen her cins, iç parazit falan da hak getire...

Not: Benim balıklar etçil ve hepçil yumuşak su türleri... Discuslar, melekler, corydoraslar, neonlar, çeşitli tetralar vs... Frontosa da etçil bir balık olduğu için bana göre sadece nls ile de besleyebilirsiniz rahatlıkla. Nls firmasının tüm yemleri hemen hemen aynı içerikte olup sadece bileşenlerin oranları, protein vs oranları biraz değişiyor. Thera+a ve cichlid formula kombine edilebilir veya thera+a kendi başına tercih edilebilir, protein oranı bir miktar daha fazla ve sarımsak miktarı da daha yüksek. Frontosalar büyüdükçe yemin daha büyük tanelilerini alarak tüm yemin tüketilmesini ve suyun çok daha az kirlenmesini sağlayabilirsiniz.
Kaan ERDAL2011-04-15 01:41:32
Discus Akvaryumlarında kum kullanılması
[QUOTE=milamber]  Konuyu başından sonuna kadar hiç bir mesajı atlamadan okudum.Bazen kişisel tartışmaya doğru kaysada genel olarak discusda benim gibi yeni olan arkadaşlar için çok güzel bir konu olmuş, inanın 16 sayfayı hiç sıkılmadan okudum.Konuya katılan ve bilgi paylaşımında bulunan tüm arkadaşlarıma teşekkür ederim.
 
  Cama cam yada biyotop a yakın bir bitkili akvaryumda bu güzel canlıları beslemek gibi bir seçim yapmak gerektiğinde, ilk başlarda insanlar yazılanlardan ve anlatılanlardan korktuğu için cama cam akvaryuma yöneliyor(şahsen bende öyle oldu).Her iki yönteminde artıları ve eksileri var.Bu konuyuda okuduktan sonra artan cesaretimle hacmi yüksek bir akvaryum edinip nasipse bu yaz biyotop a yakın bir discus akvaryumu kurmak için hazırlıklara başladım.Kütükler ve bitkilerle dekore edilmiş melek balıklarımın akvaryumunu seyrederken hep discuslarımıda benzer bir akvaryumda seyretmeyi hayal ederdim, umarım gerçekleştirmek nasip olur.
 
Sevgi ve saygılarımla sağlıklı balıklar...
[/QUOTE]

Umarım dilediğiniz akvaryumu başarıyla kurarsınız. Bu konuda yapılan en büyük hata sabırsızlık olmakta, bitkili sistemin tam anlamıyla oturması için gereken zaman tanınırsa ve bitkiler hızlı nitrat emen türlerden seçilirse başarılı olmamak için bir sebep yok.

Bu konuda benim kesin önerim (discuslar yetişkin olana kadar bana göre olmazsa olmaz) su üstü bitkilerini bolca kullanmak (pistia-sümbül-su mercimeği gibi, en dehşeti su sümbülüdür) ve onların ışığı kesmesi neticesinde su altı bitkilerinin gelişiminin yavaşlamaması için kuvvetli bir ışık sistemi ve normalden biraz daha fazla sıvı gübre kullanımı olacaktır. Kademe kademe artırılan gübreleme ve ışıklandırma ile zaten gübre yosun oluşumu yapmayacak, oburca besin tüketerek gelişen su üstü bitkilerinden su altı bitkilerine de yeterli gübre kalacaktır. 3 adet bitkili akvaryumumda karşılaştığım tek yosun türü, 2 ay kadar su değiştirmediğimde az miktarda camda yeşil nokta yosunu olmakta. Sakal yosunu vs gibi yosunları ömrümde görmedim desem yeridir...  Hem zaten ph oranınız düşük olacak, yosun oluşumu daha az gerçekleşmektedir. Kısaca; su üstü bitkileriyle bol gübreleme = çok çok yavaş yükselen nitrat, az su değişimi, mutlu balıklar.
Kaan ERDAL2011-04-15 01:07:23
8 soruda karides
Karbondioksitten vazgeçin derim. Dengesiz Co2 dengesiz ph demektir, karidesler hassas yaratıklardır biraz. Topluca ölebilirler bir ph dengesizliğinde. Zaten sisteminizde karbondioksiti hızlı emdirecek bir ışıklandırma kuvveti yok, bitkileriniz de karbondioksitsiz gelişecek bitkiler...
Discus Akvaryumlarında kum kullanılması
[QUOTE=rizan]    Kaan bey diycem yine, kendi nezaketimden.Saçma kişisel tartışmaya sürükleme çabanızı hayretle okuyorum.Yaşımı ister 18 ister 99 yazarım sizinle ne alakası olduğunu anlayamadım, bu forumda sattığım balıkları öven bi konuşmam olmadı kaldıki silinmiş ilanları görebilmenizde ayrı ilginç tabi.Son sözü siz söyleyin ancak polemiği çirkinleştirip kişisel saldırıya doğru sürüklemeden... Ben son sözümü söyledim zaten.Ayrıca nereye ne yazıcağımı size sorucak halimde yok.Başka mesajınıza cevap vermeyi düşünmüyorum.
   Onur bey ; Ben dışkıdan dolayı nitrat oluşur demedim.Demek istediğimi açık açık yazıyım,ben bu konuyu tartıştığım kişilerin bunları açıklamam gerekmediğini düşünerek herşeyi yazmıyorum ama açıklıyım, amonyak ve nitratın oluşumunun birden fazla sebebi vardır ayrı ayrı yazmak istemediğim için attığınız yemler alg reaksiyonları tortular kumun arasına girerek suyu bozucaktır demek istedim.Akciğer solunumu yapan balık olmazmı? Peki olmaz ne diyim...Muhalefet iyi güzelde siyahada göz göre göre beyaz sırf muhalefet için ... Atılan yemler kumun arasına girip amonyak ve nitratı tetikliyo. buyrun makale
 
 
[/QUOTE]

Silinmiş mesaj göremiyorum nereden göreyim Rıza Bey? Discus delisi olduğum için epey araştırıp arşivliyorum balık ilanlarını, balık resimlerini, her an tür değişikliği, renk değişikliği yapabiliyoruz beğenirsek biliyorsunuz. Arşivimi karıştırdım. Konunun uzamaması için ben de cevap hakkı doğuracak şeyler yazmaktan vazgeçtim, kimse fayda görmüyor, ne sizin görüşünüz değişiyor ne biz bitkili akvaryum discus beslemeyi savunanların... Kırdıysam da özür dilerim, iyi günler dilerim...
Kaan ERDAL2011-04-08 17:30:27
Discus Akvaryumlarında kum kullanılması
[QUOTE=rizan]    Diğer arkadaşlara teşekkür ediyorum imkanımız olsada bi labaratuarda biyotop cama cam kurarak deneme imkanımız olsa.Yıllardır deneniyo ancak kabul etmiyorsunuz nedense o nedenle uzatmıycam.5-6 arkadaş tezlerini savunadursunlar.Biz keyfimize, üretimimize bakalım....
  
    Murat Binali bey; Kimse benim yorum ve bilgime göre hareket etmez,bunuda istemem.Herkes araştırsın bilgi çağında bilgiyi arayan bulur...Daha net açıklıyım sürekli biyotop savunulup cama camda canlı bakılması daha zormuş gibi bi imaj oluşmuş.Yeni başlayanlara  kendimce doğru olduğunu düşündüğüm olguları yazdım.
 
    Japon ve beta gibi evriminin sonu çok önceye dayanan balık türleri iki şekilde solunum yapabilir;
[/QUOTE]

Artık yeter ya, bu konunun peşini bırakın, camacamda daha zor gibi bir imaj oluşmuş diyorsunuz, konuyu anlamadığınız  belli... Aksine camacam kolaya kaçmaktır ey Rıza Bey, her türlü konuda bundan bahsediyoruz zaten!!!!!!!!!!  Sizin neden bahsettiğinizden haberiniz bile yok. Nitrat dışkıdan oluşur bilmemne... Biraz insafınız olsun, biraz katılmayın konuya... Tamam siz haklısınız diyelim ama sizde son söz benim olacak gibi bir ego var nedense, sattığınız balıklara bir göz attım, imrenilecek balıklar da değil, uygun sayıda da değil... Daha neyi savunuyorsunuz, ne amaç güdüyorsunuz bu kadar tepki aldıkça, anlaması güç diyeceğim ama güç de değil... Lütfen konuya yazmayın artık, bunca  havadan sonra tavrım ağırlaşacak, ağırlaşmasın boş yere...


Kaan ERDAL2011-04-08 17:32:23
Discus Akvaryumlarında kum kullanılması
Evet, 10 aydır ortalama 15 günde bir %25 su değiştirip 4-5 kez yemleme yapıyorum, 7 tane yetişkin discus, 8 corydoras, +100 kiraz karidesi, 22 tane kardinal neon tetra ile 275 net litrede şu anda nitrat değerimin 5000 mg/lt olması ve tüm balıklarımın 8 ay önce falan ölmüş olması gerekiyor. Aşağılayıcı üslubunuzu konu altında görmeyeceğim için daha fazla yazmama kararınızı alkışlıyorum.

Engin bilgilerimle biraz daha genci yanıltayım da balıkları nitrat yüksekliğinden bende olduğu gibi yanık kalıp ölsün... Selametle...

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 472 Online Kullanıcı, 257 Üye

Online Kullanıcılar

HXYLMZ37, kenanhalil, darkaura, selimcayir, GETz READY, bocco, tarikkorkmaz, hurricane29, Vosvosland, Mecburen, EvoPac, arconim, cuce__vatoz, MiSoSiKiaN, alaiyes, roline, hanil, menesc, engineerpro, Muhendiss, Sergen 00, merterelcay, ccapslcokk, mavidiyarkentli, YesilGremlin, Mertguler35, OKIRATLI, tolgaerol55, nikolaismirnov, Umut61, rccol, fantom, kalsedon, arapaima, cagriodabasi, Bisnev99, Müptela, Murat41, matatar, Umit2003, Mderhan, CMDTetra, AlfistAkvarist, Emyy, Mertcan22, sarıyerli 1970, Furcifer, Hamza50, cagrihirsava, 14turquaz, mrcnnn, SalihNarci, indianaconz, Bonzi, cankuto, TheHobi, drermantorun, mlh06, lebowskia, ferbay, fa61, nemo61_4, Cenk Bildir, telat34, scorpion26, selfish, oblomow, Yılmaz emre, mrtcngltkn, leovo, musanpa, kerem1135, bytrmrt, hobihaneonline, harunk, Çetin1806, kadiryilmaz, DeepWater, İnsect, enderyum, beratonur, ozgunsungu, aquay, Erol0660, Kınayu, Omercikletyum, Koç Fatih, akvartronik, murtdmr, irmak, Mannugor, Fatihhaznedarogl, trophhor, Ejder Günaydın, Terapii, hasomen73, brsyc, eyegin, caretta07, TaRHaN, harunygt34, eppinger, KUZEY1, Irlo, Meiyo26, EdizBulut, yokte, Burak Dişli, Aquarist101, muratkk, berkinank, omerali06, Berkesygl, SiirselAktivist, svg1000, smtllh, aktugsedat, Demir1908, muratabi54, Mikail Erdoğan, dus_zamani, sariefe, H-M bitki, AlperDemir, timsah489, Oguztastan, hhmusic, lucas_74, vlkncm, sinor, sduru35, Waterstorm, Koksal Gurkan, Emincan, Rudas, AkvaryumSNP, nirvana, Asaylan, KozmiK, mekatro, KadirSpmz, Aksoy88, Aysefkan, burak618, HardScape, Xcancan, kadirik, Melih Arslan, HarunYldrm, Arapaima, Brdk64, hepatik, rs635, deatless22, diaslayt, UmurDaglar, nevzatk, Enisikizler, Erdinç aykn, Mete Duru, ityo39, Mehmetskl, bykmr, drgeckoo, muyat, fıshlover16, Hcmç, ryzend, makyol61, Ugur79, Ali eren sas, Bigben48, AtlasPoyraz, speed944, ozgurballi, Redmi, Fatihshn, cansolak, muratdeg, pizzaci, FlzC, Eyuboglu, gokhanalacesme, Mehmet0011, sinan3805, engin045, S.kuzey, Aky173, atlantis917, ozan_1903, ternapi, Fishloverxx, Neon, SoslufikiR, srdrakgns41, WildFish_Keeper, ChngrSr, AytekinOnur, Neothauma, Samettkeskin, Okn34, harunefe, Mehmetcvdr, orhanönal, safaguler, maxımus, sempatik73, zekigonlum, muzaffer3004, Bykara, TayfunGercek, evilways, ak43, Avcoskar, legion, cuncun, MaviGolge, serhat480, emuyar, cmcrae, discus33, FurkanSehit, onrbgs, livadi, receq, yigitsert000, lastcall, KAPTAN007, Antilope, MEOzbay, stopsound, Ghetto, Harbiye, volkan45, inspector, wolde, Goguz, fthslk, S4met4ksoy, ugural06, denizemektup, emreemin, emretk5, CGDSNLR, Kanada38, erhangulsen, ardatamay, Gökhan0606, Oğuzhan_ÇEPNİ, devito, polat74, Kerimgenc, Beyzade06, iSrafiL06, BurhanAskin, ozturkogi, erdalakçay, Ladres,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.