ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
kdrackgz
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
2486
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
15 Mayıs 2020 16:29
Son Ziyaret:
3 Saat 3 Dakika önce
Toplam Mesaj:
1361 [1.83 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
195 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
1

BİLGİLER

Ad Soyad:
Kadir Açıkgöz
Doğum Tarihi:
22 Ekim 1985
Yaş:
36
İl:
Istanbul
Meslek:
İhracat Pazarlama
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Kadir Açıkgöz

SON 10 MESAJI

Akvaryumlarımızın Yaşam Süresi
[QUOTE=metilenn]İyi günler herkese;
Acaba kurduğunuz bir akvaryum en fazla kaç sene veya ay dayandı?
Uzun süre baktığınız bir tank var ise -mesela 1 yıl üstü- bu tankın şartları nelerdi?
ve eski tank sendromu başınıza geldimi? Geldiyse bunu nasıl anladınız.
[:?]Teşekkürler.[/QUOTE]

Mevcut ana tankım iki yaşına yaklaştı. Hiç bir sorunla karşılaşmadım.
Eski tank sendromu denilen şey, akvaryumda su değerlerinin sabit tutulamamasıdır. Ph çökmelerine sebep olur.
Bunun sebebi ise zamanla tankta biriken organik maddelerin fazlalığıdır. Düzenli bakım yapılan, su değişimleri aksatılmayan bir akvaryumda karşılaşılacak bir durum değildir.

Bunu anlamanın yöntemi suyunuzu test etmektir. Eğer su değişimi yaptığınız kaynak ile akvaryum suyu değerleri arasında ciddi bir fark var ise akvaryumunuz eski tank sendromundan muzdarip demektir.
Bu durmda büyük su değişimlerinden kaçınmalısınız. Su değerlerindeki ani değişiklik balıklar için ölümcül olabilir.[EDIT]kdrackgz,2022-05-29 00:24:15[/EDIT]
Yemler Hakkında...
[QUOTE=cihann7]

artık çok geç aldım bile ne zararları olabilir?[/QUOTE]

Bayat olma ihtimalleri oluyor. İllaki açık yem alacaksanız çok satış yapan yerlerden alınız, bu yemin bayat olma riskini azaltır ama yine ortadan kaldırmaz.
Yeni Türe Geçmek
[QUOTE=Aycan95]Fotograflar farkli peiyotlarda cekilmis ve sadece akvaryumu gosterme amacli atmistim. en yakin hali 1. fotograftaki hali suanlik cucek ciklet dusunuyorum bende asil merak ettigim konu apisto, ramirezi ve kribensis turlerinden iki turden birer cift ile karma bir akvaryum kurulabilir mi ?[/QUOTE]

Bahsettiğiniz türlerden birini seçmelisiniz, söz konusu balıklara aynı tankta bakamazsınız, hepsi bölgeci ve zeminde takılan balıklar. Ancak tetra, rasbora, tarzı sürü balıkları ekleyebilirsiniz.
Ciklet Akvaryumunda Kıl Kurdu. Nasıl Kurtulurum?
Öncelikle gözüme çarpan bir noktayı belirtmek istedim. Amerikan çikliti olarak geniş bir tabir kullanmışsınız. Çoğu amerikan çikliti yumuşak su balığıdır. Kullandığınız kalsiyum karbonatlı kum suyu sertleştirecektir. Bu kum malawi çiklitleri gibi balıklar için uygundur.
Bahsettiğiniz kurtçuklar ise zararsızdır. Sayıları çok fazla ise aşırı yemleme yapıyorsunuz demektir.
30 Cm'lik Akvaryum İçin Dip Çekimi Önerisi
[QUOTE=LordJaraxxus]

Hocam herhalde yaşama imkanı olmasa 10 litrelik akvaryum piyasalarda satılmaz değil mi ?
[/QUOTE]

Bir şeyin piyasada satılıyor olması o şeyin ideal olduğu anlamına gelmez.
Bir kaç sene önce Çin de yeni bir furya çıkmıştı canlı kaplumbağaları küçücük poşetlere koyup anahtarlıkların ucuna takarak satıyorlardı. Sizce bu canlıların bu şekilde yaşama imkanı varmı?
İnsanoğlu para kazanmak, çıkar sağlamak için her şeyi yapar. Doğru ya da yanlış fark etmez.

[IMG]https://townsquare.media/site/40/files/2013/07/turtles.jpg?w=980&q=75[/IMG]
Transgenetik Tetra Akvaryumum
[QUOTE=AquaPuella]

Evet, zaten yapay seleksiyon üzerine açmıştım konuyu?[/QUOTE]

Japonların genetiğiyle oynanmış sazanlar olduğunu söylemişsiniz.
Transgenetik Tetra Akvaryumum
[QUOTE=AquaPuella]

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S037811190800543X

Aslında kaynak çok.
Birçok japon türünün olma sebebi yapay seleksiyon yolla ortaya çıkarılmaları zaten.
Gerçekten doğada [B]bubble eye[/B] veya [B]celestial goldfish[/B] gibi türlerin yaşadığına inanıyor olamazsınız:)
[/QUOTE]
[QUOTE=AquaPuella]Merhaba,

Akvaryum balığı deyince ilk akla gelenlerden olan japon balıkları da genetigi oynanmış sazanlar aslında. Akvaryum balıkları arasında yapay seleksiyon tür azımsanamayacak kadar çok. Ama nedense akvaryum dünyasında transgenetik beslenilmesine karşı hep olumsuz bir tutum sergileniyor.[/QUOTE]

Yalnız, secici üretimle gen modifikasyonu aynı şey değil. Transgenetik tetra ile japon balığı varyetelerini aynı keseye koyamayız. Zaten paylaştığınız makalede genetik mühendislikten ziyade yapay seleksiyon üzerine.[EDIT]kdrackgz,2022-05-15 21:46:01[/EDIT]
Çöpçü Balığı Garip Hareketler
Hangi tür cory olduğunu belirtmemişsiniz ama, büyük bir kısmı için 27 derece çok yüksek. 25 hatta 24 dereceye düşürmenizi öneririm.
Karışık Beyaz Benek
[QUOTE=ArifhbsAquatics]

İlaçtan etkilenip yüzeye çıkanları topluyorsun sanırım 😊. Bendekiler ölmedi ama bu ilacın öldürmeyeceği anlamına gelmiyor; adamlar uyarmış prospektüste.[/QUOTE]

Arif hocam öyle bayıltıp yüzeye çıkma falan değil bildiğin ölüp yüzeyde akıntıyla yüzüyorlar, sonrasında da kepçe ile topluyorum[:D].


[QUOTE=Cem Altay]

Cupramine bakır içerikli olduğu için salyangozlara zarar verme olasılığı dediğin gibi yüksek.Salyangoz çeşitliliğim olmadığı için pek gözlemleyemedim fakat Paraguard ile Cupramini karşılaştırdığımızda Paraguard'ın geniş spektrumlu Cupramin'in ise beyaz benek için nokta atışı ürün olduğunu söyleyebilirim.
Kullanma talimatında belirtilen uzun süreli takvimi hiç uygulamadım,üç günde ilaç etkisini zaten gösteriyor ve bakteri döngüsünde olumsuzluk gözlemlemedim.
Bir ürüne daha değineyim.Crystalpro Spotex de Beyaz benek için gerçekten çok etkili ve başarılı bir ürün.Kardinal Neonları tanka eklediğimin ertesi günü beyaz benek gözlemledim,petshop arkadaşın önerisiyle ürünü kullandım ve iki günde benekler tamamen yok oldu.
Yalnız Crystalpro'nun Spotex ve Carbon ürünü çok fazla yoğun,doz aşımı zarar veriyor bu sebepten dikkatli kullanılması gerektiğini söyleyeyim.
Salyangoz sorunun için Cupramin'e fazla para verme,sana da Spotex öneririm [:)][/QUOTE]

Cem abi cupramine elde hazır vardı aklıma geldi kullandım yoksa dediğin gib salyangoz önleyici olarak çok ama çok pahalı[:D], ayrıca beyaz benek konusunda nokta atışı olduğu konusunda da hem fikirim, etkisini daha çabuk gösteriyor. Ancak hep cupramin kullanımının riskli olduğu tanklara sahip oldum(karides vs). Ben paraguardcıyım, paraguard beni hiç üzmedi [:)].

Karışık Beyaz Benek
[QUOTE=ArifhbsAquatics]

Bakır içeriği sebebiyle üzerinde salyangoz ve karidesler için uyarı yazısı eklenmiş evet ama üç kez kullandım; ne salyangozlara ne de döngüye bir zararını görmedim (nitrat değerleri aynı idi). Üstelik paraguar’ da nazaran daha az kullanılıyor ve kesin çözüm sağlıyor. Cupramine’ den önce paraguard denemişliğim var. Beyaz benek için kesinlikle cupramine derim.[/QUOTE]

Arif hocam, vallahi ben cupramini, ilaçtan ziyade salyangoz önleyici olarak kullanıyorum [:D]. Yeni aldığım bitkileri onunla temizliyorum. 50 litrelik akvaryumumdaki salyangoz istilasını cupramin kullanarak bitirdim[:D]. Önerilen dozda kullandığım an salyangozların bir bir yüzeye çıkması 5 dakika sürüyor.[EDIT]kdrackgz,2022-05-14 06:53:53[/EDIT]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.