ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
FerKan
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
3606
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
06 Eylül 2019 17:36
Son Ziyaret:
25 dakika önce
Toplam Mesaj:
1562 [3.09 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
721 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Ferhat K.
Doğum Tarihi:
29 Kasım 1974
Yaş:
46
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Ferhat K. Doğallık ve Sadelik..

SON 10 MESAJI

Sadece Erkek Zebra: Albino Vs Classic
[QUOTE=Cengizhan06]Beslemeye cesaret edemiyordum ama besleme hevesimi paylaşımlarından gideriyordum.Malawilerini dört gözle bekliyorum abi [:iyi:][/QUOTE]
Çok teşekkürler kardeşim.🙏 Beklediğim Sarı Prenses'lerden ses çıkmayınca hobici bir arkadaştan Elongatus Chewere buldum. Yarın kısmetse bakmaya gideceğim. Aramalarım tam gaz devam ediyor.[:)))]
Sadece Erkek Zebra: Albino Vs Classic
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/217431/111220201757251.jpg[/IMG]

Evet sevgili dostlar, Beyaz İnci'yle olan birlikteliğimizin de sonuna gelmiş bulunuyor ve Zebra hikayemizi güzel anılarla sonlandırıyoruz.[:3] Bundan sonra elimizdeki büyük tankla Malawilerle yola devam edeceğiz.
Buradan şunu da belirteyim ki; Zebra beslemenin en güzel tarafı onları çift (bir erkek bir dişi) olarak beslemek ve kendilerine has davranış ve yavru büyütmelerini izlemek. Tek bir Zebra yanında eşi olmadan mutlu olmuyor ve asla bir Flowerhorn gibi insana alışmıyor. Yeme bile zor gelip doğası gereği çekingenlik gösteriyor. Bu yüzden onların her zaman çift olarak bakılması, doğal davranışlarını göstermeleri ve bizimde bu doğal yaşam döngülerini gözlemlememiz açısından önem arz ediyor.
Buradan yorumlarıyla değer katan bütün akvaryum dostlarına saygı ve sevgilerimizi sunuyor, sağlıklı hobiler diliyorum. Sağlıcakla kalın.🖐️
Goldfish Oranda Tank
Bir güncelleme alalım Anıl[:)]
Zebra Hakkında Bir Sorum Var Arkadaşlar
Sadece dişileri de bir arada beslediğim için ekleme yapayım; dişilerde yanlarında erkek olmasa dahi karınları şişer ve yumurtlarlar. Yumurtlayan dişi de diğer dişileri yumurtalara yaklaştırmamak adına koruyucu davranır ve diğer dişileri kovalar, yumurtalara yaklaştırmaz. Diğer dişilerde yumurtaları sahiplenmeye çalışır ve kavgalar eksik olmaz. Erkek olmadığı için yumurtalardan yavru çıkmaz ve beyazlaşıp sonunda yenirler. Bu döngü böylece sürüp gider. O yüzden çoklu halde beslenecekse en iyi yöntem erkeklerin bir arada olduğu bir karmadır. Tankta saklanma alanları bol tutulmalı ve dallar köklerle kaçma alanları oluşturulmalıdır. Tek bir çift olarak bakılması bu balıkların doğal hallerini, yaşayışlarını görmek ve gözlemlemek için en iyi yöntemdir.
Zebra Hakkında Bir Sorum Var Arkadaşlar
Tek eşli olan, yumurta dizerek üreyen, yumurtalara ve çıkan yavrulara korumacı davranan bu türleri en iyi çift halinde beslemek gerekir. Çoklu halde beslenecekse hepsi erkek olmalı ve sayı olarak 5-6 taneden az bakılmamalıdır. Erkekler bile gücü yeten diğer erkeğe baskınlık kurar ve kovalamacalar hiç bitmez. Sayının çok olması tek bir erkeğe olan dikkati dağıtacak, agresiflik ve yaralanmalar daha aza indirilecektir. Yine de en iyi yöntem tek bir çift olarak bakılmasıdır.
Ciklet Balıklarımın Cinsiyeti
[QUOTE=PriM3x]Turuncuların türü nedir?

[/QUOTE]
Metriaclima estherae (Portakal Çiklit)
45x40x40 Tank Discus
Symphsodon aequifasciatus (Discus)

Latince Adı: Symphsodon aequifasciatus
Coğrafik Kökeni: Rio Solim
Yaşam Alanı: Derin çatlak veya ağaç kökleri ile kayalık alanlar
Beslenme Biçimi: Etçil
Davranış Biçimi: Barışçıl
Kendi Türlerine Davranışı: Orta derecede agresif
Yüzme Seviyesi: Dip-Orta-Yüzey
Cinsiyet Ayrımı: Cinsiyet ayrımı çok çok zordur. Kesin tahmin yapılan balıklarda bile yanılma payı olduğu görülmüştür. Eş tutan ve tüp çıkaran balıklarda kesin tahmin yapılabilir.
Üreme: Dik bir yüzeye düz yumurta dökerler, yavrularını korurular. Üretim için beslenebilecek boyda 10 adet balığın birlikte büyütülerek, eş tutan balıkların 50*50*50'lik bir akvaryuma ayrılmasıyla sağlıklı üretim yapılabilir. Eş tutan balıklardan yumurta almak zor; yavru almak daha zor; çıkan yavruları büyütmek daha da zordur. Sudaki en ufak değişmelere karşı bile yumurtalar hassastır. Yavrular çıktıkları zaman erkek, dişi beraber yavrulara bakarlar. Yavrular anne-babalarının mukozalarını yiyerek beslenirler.
Sıcaklık: 26°C - 30°C
En Fazla Büyüdüğü Boy: 20 cm.
En Az Akvaryum Hacmi: 400 litre
Su Sertliği: 0 - 12 °dH
pH: 5.0 - 8.0
Zorluk Seviyesi: 4
Genel Yorum: En gösterişli tatlı su balığı olarak bilinir. Anne ve baba yavrularını üzerinden salgıladıkları mukoza tabakasıyla beslerler. Çok akıllı balıklardır. Sera'nın kitapçığında bir discusun kafada delik (hole in head) hastalığına yakalınışı ve balığın tedavi edilişi anlatılırken şöyle ilginç bir olaya değinilmektedir; balık her gün yakalanıp kafasına ilaç sürülmektedir, bir süre sonra tedavi edildiğini anlayan balık akvaryuma kepçe konulduğunda kendisi yüzerek içine girmiştir. Sık sık hastalanmasıyla hobicilerin gözünü korkutsa da uygun şartlar sağlanıp, sağlıklı bir balık alındığında size uzun seneler seyir keyfi yaşatacaktır. Çok tecrübe ister. Her gün düzenli dip çekimi balığın sağlıklı yaşaması için şarttır. Çok çabuk hastalandığı için, besleyen hobici hastalıklara karşı tecrübeli olmalıdır. Sürekli temizlik istediğinden, cama cam akvaryumlarda besleyen hobici çok fazladır. Yanlız olarak bakılması tavsiye edilen bir türdür. Günümüzde akvaryum ortamında beslenen discus balığının Amazon Nehiri'ndeki atasıyla pek bir alakası kalmamıştır. Ülkemiz ve dünya piyasasına asya kökenli, akvaryum üretimi balıklar hakimdir. Onlarca varyasyonu vardır.
Tanganyika Kayalık Ve Kumluk Alan+ Kurulum Videosu
Anıl kardeşim her zamanki gibi maşallah[:)][:nazar:] sağlıklı hobiler.
Tropheus Macerası Başladı
Çok güzel görünüyor, emeğinize sağlık.[:nazar:]
Leopar Vatoz Soğuk Suda Yaşarmı ?
Pterygoplichthys gibbiceps (Leopar Vatoz)

Latince Adı: Pterygoplichthys gibbiceps
Habitatı ve Anavatanı: Güney Amerika ( güney ve güney doğu Brezilya bölümü )
Beslenme Biçimi: Otçul
Davranış Biçimi: Barışçıl Kendi Türlerine Davranısı: Barışçıl
Cinsiyet Ayrımı: Erkeklerin göğüsleri kırmızıya çalan bir renkte olur.
Yüzme Seviyesi: Taban, ayrıca camda ve aksesuarlarda da hareket ederler.
Üreme: Yumurta
Sıcaklık: 20°C - 30°C
En Fazla Büyüdüğü Boy: 40 cm.
En Az Akvaryum Hacmi: 500 litre
Su Sertliği: 8 - 12 °dH
pH: 6.5 - 8.0
Zorluk Seviyesi: 1
Genel Yorum: 15 yıldan daha fazla yaşarlar. Yaşam alanlarının geniş olması büyüme hızlarını arttırır. Leopar vatozlarda da baskın balık diğer balığı bölgesine sokmamak için saldırgan davranabilir. Vatozların aksine Leopar vatozlar diğer türlere zarar varmezler. Üreme şekilleri çoğu yerde bilinmiyor olsa da yumurta dökerek ürerler. Cinsiyet ayrımında vücut şekillerinden faydalanılır, yuvarlak geniş vücutlu vatozlar dişi, ince uzun vücutlu vatozlar erkektir. Yumurta dökmek için karanlık, mağaralar ve kovuklar ararlar. Bunun için en basit yöntem olarak pvc boru kullanılabilir. Yavrular toplanıp anne babadan ayrı olarak büyütülmeli yemlemede de artemia ve toz yemler kullanılmalıdır.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 447 Online Kullanıcı, 243 Üye

Online Kullanıcılar

W3RMİDON, yunusincekara, Oubliette, Haluk.ss, shnahmeet, aengela, cansolak, metes, mrmurat, MertGun, Blackbird, dnklozan, yusuf-konca, BarisD, Tamerdemir, okanki, seyfullah, Hoper, Ilkay54, k3rp3t3nn, blackrain88, BULENTKARABULUT, DeVLeT, AHZ, Serkanjb, mdogann, onenineone, Alpb9, Starion, sinor, BerkayB, erimgorgulu, viscool, Mikail Erdoğan, braweheart, ahmdkrks, tolgamevluttemel, hsandmanm, arifakdnz, terranova, Sarslanpay, ootkn, minan, yasinenes, Noyes, muzeneni, Onur Yıldız, arapaima, engin045, FerhatKaya, atanur1, tolgama, kdrackgz, Ahmet Haşim, Cem Altay, ARMONYS, ForTheHorde, tablet, BadWolf, aleynaocak, calderon, Emrejder, Azaxsyndrome, Selahattinkara, sinanb85, Outlanderxxxx, Crowntail Betta, mttari, 14turquaz, akvartis, Ediz Kaan Ermez, hasanusta06, Erbay nadir, Bilom34, mKeLegend, TheCoffin, hamza irgi, MetinSungu, Kınayu, vendetta99, shiroii, Vitilig, Ejder Günaydın, Genç__Akvartist, cagansatar, Akvarist Görkem, mrtmct58, yigitozb34, lebowskia, rikifat, ProScotch, ast1979, Stass, Horace, ademh, Tanganyika07, Kturan06, idagduran, sedaterdem, Emre Yıldız, serdar131977, Kagan, Ali özgün, Berkant, mightymurat, Sheyda27, Enes Yıldırım, Street Parrot, Ahmet3553, Mete Duru, keyser, woLwox, Maudlin, egehamit, m_alialtun, OgzhnGenc41, wmelontr, Burak Dişli, MERTER161616, Balikcidede, tilkhy, qtico, Sevketvarol, MerdanBey, Ömer Faruk Akpın, mmemati, muratdeg, ApistoAqua, sade-ce, yusufragip, sahingoksel, Sisyphos, Erten, sinan3805, Brhm26, CevdetSERBEST, Gwynbleidd, huzur, MustafaCingil, Cagdaas, hakancez, Bayulker, eyupburak, suslu_78, Piyanist., Cancan59, oguzburcin, BoraER, ozgur16, Polat29, MertYılmaz, AnKaRa, Foae, ersin1981, ahmetkusin, Neothauma, cmcrae, HarunYldrm, Sefa1903, aktivist06, MeteAytun, Nurullahh, lojistisyen, Denizbysl, AquaticPlant, Slymn-pyrz, G_can, Halil.Ayaz, bubersteraryum, Cengizhan06, FISILDAYANADAM, dynamac, zmrc, siva, bytrmrt, Anoska, mezdok, DarkFisher, atlas0609, farukzafer, Aqua malawi, DEVECİ, HasaN5534, agbaglama, BAHADIR_71, noeldayi, Mert TÜRKORHAN, Goksen, cem can, Kaantp, Serk, KuruAkvaryum, caneruzal44, aXarayli, ReaLiST, orhanönal, Uzay, Nursun, BugraKaan, Msd06, VikingSeras, RoadSing3r, Aplot, FerKan, hero1907, apistoapisto, gyunda, efsane07, MEO, Aksoy, Daddynbr, gumus06, HilalUnal, Cyprichromis, İlhan Altınel, necaati, serhat480, Melih İsmail, fatihsahin, Fgokhan44, ckmes, Kemalk41, cirsaf, BuRAK, senolerdivan, Emre39, denizulucutsoy, ÖzcanÖzkan, MuratCan, etotek, Türker, mustafa001989, SmallCandyThing, Enestalha, su dünyası, htekbicak, ihsan_58_, kalyteros, ALP85, vigilante, Kaanozturk, ClanAquascaping, EdizAda, TSevil,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.