ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
ShowaSanshoku
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
2954
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
10 Ocak 2020 14:39
Son Ziyaret:
6 Saat 18 Dakika önce
Toplam Mesaj:
744 [0.55 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
48 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Showa Sanshoku
Doğum Tarihi:
16 Ağustos 1977
Yaş:
46
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Burçak - Showa Sanshoku 6,000 litre Koi havuzu (12 koi + 1 adet kendi üretimim ryukin) 200 litre Goldfish (iki adet) 90 litre Goldfish (bir adet) 35 litre Red Phantom Tetra 90 litre karantina tankı

SON 10 MESAJI

Koi Japon Balığı Havuzu Pond Gölet
[QUOTE=GhostKoi]Düzenli Su değişimi havuzda da kesinlikle önemli bir unsur. Yeter ki uygun su kaynağınız olsun. Havuzum su eksilttiği için ben de haftalık %50 civarında mecburi su değişimi yapıyorum. Durum bu olmasaydı belki bu kadar yapmazdım.

Sürekli yıldan yıla sayısal çoğalmalar yüzünden balık başına 300 lire alına düşmemeyi hedefliyorum. Her yaş ve boydan balığın aynı havuzda olması ufakların gelişimini her zaman olumsuz etkiliyor. 2 havuzda yaklaşık 24 ton hacmim var, 1 yaş üzeri 70-80 balığa hiç bir üretim tekniği kullanmamama rağmen bu yıl yeni yavrular da eklendi. Ciddi bir tasfiye gereksinimim var. Bu hacimlerde max 20 tane 30-40 cm boyda koi beslemek herhalde daha güzel olurdu.

Seçiğiniz yemler gayet güzel. Ben ise gerek ekonomik nedenlerle gerekse yemin hızlı tüketilip tekrar sipariş verme zorunluluğu doğması yüzünden büyük ambalajlı ve nispeten kilo fiyatı ucuz yemlere son zamanlarda yöneliyorum. Son zamanlarda tercih ettiğim yemler fishka, jbl for seasons ve tropical pellet (s). Bir aldığım yemi 3 ay sonra çok daha yüksek fiyatla almak zorunda kalıyorum. Zaten pahalı bir hobi olan havuzda koi yetiştiriciliği günümüzde artık zor sürdürülebilir hale geldi. Geçen kış küçük havuzumun filtresini elektrik tasarrufu amacıyla 5-6 ay kapattım.
Keyifli hobiler.[/QUOTE]

Çok teşekkürler Erkut Bey.

Sizin özel bir durumunuz var. Fazla müdahale etmeden doğal haline bırakınca üretmişler. Bu çok güzel bir şey aslında. Demek ki ortamınız sağlıklı. Canlı kıpır kıpır bir havuz da çok keyifli olur tabii.

Dezavantajı ise istediğiniz özlediğimiz ölçülere gelmesi zor baliklarin. O kadar balığı beslemek de ekstra masraflı.

Su ve beslenme olayı dediğiniz gibi bir en önemli unsur. Dogada çok geniş alanlarda, ırmaklarda, yağmur ve akarsuyla beslenen göllerde yaşıyor.

Japonya'da nisai koier iki yaşında, ikinci yazini da mudpondda gecirdikten sonra asgari 70 cm olması bekleniyor. Tabii beslenme ona göre, hacim deseniz astronomik, sürekli yüzdükleri için muhteşem ve kalın bir vücut formu oluyor. su zaten kabuklular, böcekler doğal ve çok faydalı ek besin.

Siz de 15 - 20 çok güzel bireyle o şu hacminde ve yüzme alanında 40cmyi rahat geçirirsiniz.

Naçizane tavsiyem kendiniz büyütmek için, kendi yavrunuzdan seçin veya en fazla iki aylık olduğundan emin olduğunuz yavru alın.

Yaşı belli olmayan nerede büyüdüğü belli olmayanların yine kavruk kalma ihtimalleri oluyor.

Sağlıklı hobiler
5 Litrede Tek Japon Yaşarmı
Japonya'da ve Çin'de dahil bir çok ülkenin show roomlarında, instada ve show tanklarında aşırı fazla balığın bulunduğunu veya küçük tanklarda çekilen fotolarını ve videolarını görürsünüz.
Bunlar show ve göresel çekimi amaçlı yapılan geçici durumlardır. Hiçbir değerli balık bilinçli yetiştiriciler ve hobiciler tarafından yetersiz hacimde tutulmaz.
Zira bu balıklar çok değerlidir, ufaktan da ticari karı azami şekilde büyütülmek için birey birey seçilir, azami büyüme ve sağlık performansı için de yeterli hacimde tutulur.
Türkiye'de adam ekmekle besleyip, gelişi güzel goldfish üretip, üç beş santime gelince beş on liraya satmak için 5 litre de tavsiye eder, 10 litre de tavsiye eder.
Alıcının görevi bu forum gibi bir bilgi hazinesi varken bunu doğru kullanmaktır.

Goldfish, koi ve bazı türlerde hacim hesabı, lepistes gibi, gurami, gibi tetra veya beta gibi yapılmaz. Bu konuya ilişkin açılmış özel başlıklar var onlara bir bakarak çok detaylı bilgi edinmek mümkün.

Burada eklemek istediğim husus bir balık için x litre lazımdır ikinci balık için onun 1/3'ünü veya yarısını ekleseniz yeter mantığındaki risktir. Bakın yanlış demiyorum ama risklidir.

Goldfish gibi türlerde hacim hesabı yapılırken, balığın kendi büyümesini baskılayan hormonun su içinde varabileceği miktar, ani su bozulmaları (yem, amonyak vs) birbirleri arasında tutmalarında sağlıklı olan mesafe, yüzme alanı ve beslenme rekabetini de düşünmek faydalı olur.

Esas soruya yorumlar ve yönlendirme en doğru şekilde yapılmış. Ben de sadece bu vesileyle konunun çeşitli bir kaç açısını daha dile getirmek istedim.

Sağlıklı hobiler...
Koi Japon Balığı Havuzu Pond Gölet
Bir çok koi severin aksine ben havuzda da sık ve ciddi miktarda su değişimi yapıyorum.
Güçlü ve verimli bir DIY filtrem olmasına rağmen haftada bir en az %60 su değişimi yapıyorum.
Su hacmi olarak ideali vermeye çalışsam da (balık başı 500lt), en iyiyi (balık başı en az 1,000lt ve üstü) veremiyorum. Bu sebeple havuz da olsa su değişimi ilkesinden vazgeçemiyorum.
Bu uygulamayla ciddi bir amonyak kontrolü, balık büyüme performansı, taze su kalitesi ve daha bol yemleme hedefliyorum/yapıyorum.
Yaz yemlerimizi bitirdik. Ana yem olarak Sera Koi Pro Yaz Yemi, yan yemler olarak Tropical Serlert (mersin balığı/sturgeon) yemi ve Tropical Koi Croissant kullandık.
Artık sonbahar geldi, yaz yemleri bitti.İlkbahar çeşitlemesi olarak 
Ana yem Sera Koi Pro Color Spirulina
Yan yemler olarak Sera Koi Pro Yaz Yemi ve Sera Koi Probiotic all seasons kullanacağız.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/220207/150920231114491.jpg[/IMG]

Umarım kış yemi ve kış rejimine geçinceye kadar (bir noktada besleme tamamen duracak) renklere ağırlık vereceğiz ve probiyotic beslenme ile bakteriyel olarak bağışıklığı güçlendirip sonbahar ve kış döneminde ön plana çıkan sindirme sorunlarını bertaraf etmeye çalışacağız.
Herkese sağlıklı hobiler...
[EDIT]ShowaSanshoku,2023-09-15 11:16:16[/EDIT]
Japon Balığı Gelişimi İçin Akvaryum Şartları?
İki yüz litrede üçü geçmezseniz, haftada bir su değişimi, güzel bir dış filtreyle ve kaliteli yemlerle çok tatminkar bir randıman alırsınız.
Sağlıklı hobiler.

İki yüz litrede üçü geçmezseniz, haftada bir su değişimi, güzel bir dış filtreyle ve kaliteli yemlerle çok tatminkar bir randıman alırsınız.
Sağlıklı hobiler.
Japon Balığı Cinsiyet
İyi günler.
Bu boyda kalan yanık goldfishlerin veya yaşı ufak goldfishlerin cinsiyet ayrımı çok zor yapılır.

Balıklarınızın ırkı adi (common) goldfish. En az bir yıldır sizdeyse, sizden önce de en az bir dört baş aydır da satıcılardaysa balıklar en az 1,5 yaşında.
Doğru ortamda olsalardı 15 santime yaklamış olmaları gerekirdi. Zaten iki yaşından dört yaşa kadar cinsel olarak en verimli çağlarına geliyorlar.

Bu balıklara sadece üstten bakarak cinsiyet saptanması ilk kez duyduğum ve mümkün olmayan bir yöntem.

Cinsel olgunlukta olup da yumurta toplamış olsa üsten bakıldığında bir taraf diğer tarafa göre asimetrik şekilde genişlemiş olabilir, bu bir işarettir ama burada böyle bir durum ben göremiyorum.

Ayrıca kızışma döneminde veya cinsel olgunluk oluştuğunda dişinin anal yüzgecinin tam ucunda bir dışarı doğru ufak çıkıklık olur. Aynı bölge erkekte içe doğru daha sert bir açı ile girdi yapar.
Bunları, olgun balıklarda bile gözle farketmek her zaman mümkün değildir.

Kızışma döneminde erkekte ise solungaç üstlerinde ve yanaklarda beyaz noktalar (tubercles) çıkar. Bu sadece kızışma/çiftleşme döneminde olur.

Bir diğer yöntem balığın karın çizgisinin olup olmadığıdır. Bunun için balığı ele alıp ters çevirmek gerekir. Baliığın altında belirgin çıkık bir çizgi varsa erkektir.

Her halukarda akılda tutulması gerekir ki bütün bu belirtiler balık ancak olgunluğa erişince ortaya çıkar. Bu süre normalde bir yıldır. Bu süre ırka göre de değişir.

Goldfishte en garanti cinsiyet belirleme yöntemi cinsel olgunluktaki goldfishlerin davranışını gözlemlemek ya da sağmaktır. Erkek dişiyi net şekilde kovalayıp bir bitkiye doğru karnıyla sürtmeye çalışacağından, kovalayan erkek, kovalanan ise dişidir. Bunu gördükten sonra da sağmaya gerek yoktur.

Balıklarınızın yaşıı en az bir buçuk olduğunda bu davranışı gözlemleeye çalışın.

Ayrıca cinsiyete gelinceye kadar balıklrınız için yapabileceğiniz şeyler olabilir. Forumda biraz araştırma yapmanızı da nacizhane tavsiye ederim.

Sağlıklı hobiler...

Damızlıkla İlgili Neler Bilmem Gerekir ?
Eğer bunu bir iş olarak kar amaçlı yapacaksanız, her kar amaçlı işletme gibi öncelikle
piyasadaki talebi,
yer etmiş pazarda hakimiyet tesis etmiş rakiplerinizi (incumbents),
bu hakim oyunculardan pazar çalmak için tutmanız gereken işletme sermayesi verimliliği (kısırlı harcama) ve rekabetçi fiyat dengesini (daha ucuza satma) ne kadar götürebileceğinizi,
hesaplayarak girmeniz gerekir.

Bu saydığınız şeyler bir ev ortamında hiçbir şekilde yapılamaz. En fazla bir odanızı hobi odası yapar zararına balık satarsınız.

Burada yapılması gereken bir cins veya bir cinsin bir ırkında uzmanlaşarak "category killer" olmak düşünülebilir. Tek ırkın kalitesi, fiyatı, yemi, ilacı, yaşam şartları, üretme ve büyütme maliyetleri, lojistiği, marketingi/markalaşması derken yine zor ve tek cins/ırk meselesinde bir de spesifik know-how lazım.

Bunu hobicilerden edinebilirsiniz.

Netice: mevcut kurulu bir sisteme ortak olun veya yanınıza makul şartlarla ortak/çalışan hobici alın.

Bu saydığınız bir business meselesi.

Sağlıklı hobiler, pardon kazançlı işler :)
Orinoco Havzası Apistogramma Hongsloi Biyotopu
Bu içerikler niye burada olduğumuzu hatırlatıyor.
Elinize sağlık.
Çok teşekkürler...
Koi Japon Balığı Havuzu Pond Gölet

Güzel bir yaz sabahının erken saatlerinden kısa bir video ile kirpimizi, pondumuzun durumunu ve koilerimizin kahvaltısını paylaşmak istedim.

Bir önceki akşam çok sert rüzgar olduğundan havuzun üzerinde dökülmüş yapraklar var.

Özellikle sabah saatleri, canlı hareketliliğiyle, sükunetiyle, serinliğiyle bu işin en güzel zamanı.

Herkese sağlıklı hobiler...

[VID]https://youtu.be/3_AxZl8Yquc[/VID]

Hobiye Farklı Bir Geri Dönüş Ve Tür Tavsiyesi
Tür tavsiyesi yapmayacağım.
Teşekkür etmeye ve hoş döndünüz demeye geldim.
Sağlıklı hobiler!
Japon Balığımın Neyi Olabilir :(
Ana tankinizdabu bu balık dahil en az sekiz gokdfish, 6-7 melek görülüyor.

Tankın en az 1/4'ü boş ve büyük ihtimal uzundur tam doldurup temizlememissiniz. Su kirecinin izi duruyor.

Bir çok plastik süs ve renkli taş görünüyor.

Filtrasyon, su değişim rejimi, ısı ve yemlemeden bahsetmemissiniz.

Ancak hasta goldfishte gayrıtabii siyah renklenmeler ve yuzgelerde kanlanma var.

Bu hacimlerde su değişikliği zahmetli olur. İnsanın aklına yetersiz Filtrasyon / filtre temizliği ve yetersiz şu değişimi geliyor.

Ancak balıkları strese sokan başka unsurlar var.

Uyumsuz türler, uyumsuz ısı, uyumsuz beslenme de işin içine girince düşen bagisikliktan bakteriyel rahatsızlıklar baş göstermiş gibi duruyor.

Lütfen tek türe donun ve dndugunuz turun bakım şartlarını çok iyi ve gerçekçi etüd edin.

Tankı tam dolu ve bakımlı tutun.
Su değişikliği ve filtrasyonu tür ve tank şartlarına göre ayarlayın.

Hasta balık için ise seachem bakteriyel hastalıklar için geliştirilmiş ilaç serisine bir bakın.

Oradan belirtilen şekilde uygulama yapın.

Bu tankta harikalar yaratilabilir.

Sağlıklı keyifli hobiler...

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.