ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
MEGALODON34
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
645
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
17 Ekim 2015 18:17
Son Ziyaret:
21 Saat 7 Dakika önce
Toplam Mesaj:
330 [0.15 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
26 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
2

BİLGİLER

Ad Soyad:
ENES ALPASLAN HUT
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

150.lt High Tech Bitkili Enes

SON 10 MESAJI

Yeni High Tech Kurulumum
Tasarımınız çok güzel olmuş elinize sağlık. Keza kullandığınız ürünlerde bir o kadar güzel.

Benim tek takıldığım nokta ışık, sizinde bildiğiniz üzere bitkilerin gelişiminde en etken unsurlardan biriside ışıktır. Fotoğraflardan ışık çok güçlü gibi duruyor. Dengenin sağlanamaması ve ışığın güçlü olmasında dolayı da yosun kaçınılmaz oluyor.

Işığı yükseltme veya gücünü kısma imkanınız var ise Cubalar tamamen yayılmadan ışığı tam güçte kullanmayın. Büyük yapraklı bitkilerinizde de yosunlanma kaçınılmaz olacaktır.

Reaktör konusunda memnunsanız problem yok ancak benim 120 lik tankımda reaktörden tam verim alamadığım için ayriyeten Difüzörle veriyorum. CO2 sorununuz var ise yani yüksek miktarda CO2 vermenize rağmen istediğiniz seviyelere ulaşmıyorsa bu sebepten olabilir.
Taş, Kum, Trop
[QUOTE=nejalt]

Öncelikle teşekkür ederim,
Evet başka bir trop 160x60x60 akvaryumumda dediğiniz gibi 10cm kumda yeşillenme oldu , su sirkülasyonu iyi olmayınca yani tabanda dalgalanma olmaz ise bu olaya neden oluyor.
Bu yeni akvaryumda henüz kumda yeşillenme olmadı bu olmayacağınıda göstermiyor, şu anda 10-12 saat aydınlatma devrede. 25 Mayısta yeni videoyu yüklediğimde aradaki farkı görebiliriz.
Yalnız, JBL Sansibar Orange 0.1-0.6 mm kullanmış olduğum bu kum yüzünden bir çok balık kaybettim tabanda pamuklanma yaptı bazı ölü bölgelerde o yüzden tüm kumu geçen hafta değiştirdim 0.5 Silis kumla. (Muhtemelen solungaçlarına yapışıyordu o kum, sonrasında ölüm olmadı.)
Akvaryum gelmiş, tüm pompa, ısıtıcı, kaya, kum ve balıklar başka bir akvaryum da. Böyle olunca bir an önce kurmanız gerekiyor ama esas sıkıntı pandemi yüzünden doğru bir şekilde hareket edemiyorsunuz. Mesala balıkları 1 ay gibi bir sürede topladım hepsi için ayrı ayrı yerlerden temin etmek ve bulmak zordu. Tekirdağ,Bayrampaşa ve anadolu yakası Maltepe ve bu hafta sonu yeni 7 balık daha gelecek.

"Bu yeşillendirmeyi yaparken sadece kayaları suyun içine bırakıp kayalar yosunlandiktan sonra kumu ekleseniz sizin için daha az zahmetli ve temiz olmaz mı ?"
Doğru.
Ama süreci planlayıp hareket etmek o kadar kolay olmuyor. Ben Uğur Ruşen Doğan'nın yapmış olduğu akvaryumlara bakarak bir yorum yaptım. Kendisi akvaryumu kuruyor, ışıklandırıyor, 1 veya 2 hafta sonra balık ekliyor.
Bir başka konu kullandığım Mygos AquaLED Pro Daylight 105 armatürden memnun değilim evet yosunlandırıyor ama akvaryumu ve balıkları canlı göstermiyor. Şu anda yardımcı bir armatür arayışındayım.[/QUOTE]

Sizin için renk spektrum değerleri ne kadar önemli bilmiyorum ama forumda bir çok armatür yapan kisi var. Onlarla iletişime geçerek görmek istediğiniz renge göre butik armatür oluşturabilirsiniz diye düşünüyorum. Böylece seyir zevkinizi yükseltirsiniz. Smd veya power led ile yapılan armatürlerle elektrik tüketiminide düşürürsünüz.
Taş, Kum, Trop
Tropheus bakılan tanklarda taşlara yosun tutturma olayına bir çok kez şahit oldum. Çok güzel ve doğal bir görünüm oluyor. Ancak bunu yaparken size kolaylık sağlayacak bir yol aklıma geldi.

Taşları yosunlastirmaya çalışırken doğal olarak kumda da yeşillenmeler oluyordur. Nitekim ben bunu bitkili akvaryumdan bir çok kez tecrübe ettim, ediyorum.

Sizin için (bitki edilmeyen tüm trop biyotoplar) kuma ekilen bir bitki vs yok. Bu yeşillendirmeyi yaparken sadece kayaları suyun içine bırakıp kayalar yosunlandiktan sonra kumu ekleseniz sizin için daha az zahmetli ve temiz olmaz mı ?

Yanlış anlamayın ben bu şekilde tank kurmak istiyorum. Amacım yaptığınız yöntemi eleştirmek kesinlikle değil. Sadece fikrim doğru mu yanlış mı onu teyit etmek.

Tankınızın dizaynı çok güzel olmuş elinize sağlık.
Heart Of The Nature
1. Akvaryumunuzun sıcaklığı kaç derece ?
2. Sıvı gübre kullanıyor musunuz ?
3. Işığınız ne kadar süre yanıyor ?
4. Tabanı nasıl oluşturdunuz ?
Heart Of The Nature
Tankınıza arka fon muhakkak kullanın. Siyah, açık gri veya buzlu cam efekti genelde kullanılan fonlardır. Ayrıca akvaryumunuz camın hemen yanında olması, güneş ışığının vurmasına sebebiyet vereceğinden yosunlanma kaçınılmaz olacaktır. Bu hususa da dikkat etmenizi tavsiye ederim.

Co2 konusunda ise bu boyutta tanka mayalı sistem veya sitrik asit sistemi uygun olmayacaktır. Yeterli CO2 düzeyine getirebilmeniz için sürekli yenilemeniz, bu durumda yorulmanıza neden olacaktır. Tüplü sisteme geçmek en güzel çözüm veya Co2 olmadan bakılacak bitkilerle devam edeceksiniz.
İşte Geliyor Özel Hareket 😂
Kurulumunuz hayırlı uğurlu olsun. Baştan itibaren okudum, olumsuz yorumlar yazanlarda olmuş ancak zamanla ve deneyim arttıkça öğreneceksiniz. Moraliniz bozulmasın. Yapılan yorumlar yanlış değil, söylenenler doğru tabi ama bana heves kırıcı yorumlar gibi geldiği için moraliniz bozulmasın diyorum.

Taban gayet yeterli, Co2 ve ışığı da değiştireceğim diyorsunuz o zaman tadından yenmez. Ancak bu kurulumdan sonra tabanı çok oynatmanızı dekor ekleyerek alt-üst yapmanızı tavsiye etmem. Tek yapacağınız bitki ekmek olabilir. Bu tarz tanklarda Dutch style araştırması yapabilirsiniz.

Son olarak tankın arkasında pencere olduğunu görüyorum. Güneş ışığının tanka vurması yosun yapacaktır, buna dikkat etmenizi tavsiye ederim.
60x40x40 Hollanda Sitili Akvaryum
[QUOTE=alik.][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/228689/090520212259321.jpg[/IMG]

Hocam Resimdende goreceginiz üzere salonun lambasi kapali olunca ortaya cikan ışık miltari böyle. Ankara Aksan akvaryumun tavsiyesi uzerine aldim. Cok kaliteli ve kuvvetli bir ışığı var. Uzatma kablosu 2 yada 3 metre olmasi lazim. Cok memnunum. Sadece Ada Amazonia topraktan sikayetim vsr. Ilk hafta hergun yuzde 50 su degisimi yaptiktan sonra su normale döndü [/QUOTE]

Hocam alakasız olacak ama bende minimal sallanan koltuk arıyordum. Bilindik markadan mı aldınız acaba [:D]
60x40x40 Hollanda Sitili Akvaryum
Kurulumunuz hayırlı olsun. Plantbox armatüre ilişkin yorumlarınızı merak ediyorum. Renk dağılımı nasil ? Gözle görüldüğü şekilde tatmin ediciliği var mi ?

Kullanıcıların geneli memnun sizin deneyimlerinizi de bekliyoruz.
Baştan Sona Yenileme Ve Yeni Dutch Style
Hocam profilinizde İzmirde yaşıyor olarak gözüküyorsunuz. Yaz sıcaklarında izmirde bitki gelisimi sikinti oluyor diye biliyorum. Oda da klima vs var mı ?
Baştan Sona Yenileme Ve Yeni Dutch Style
Kurulumunuz hayırlı olsun. Benimde hep istediğim bir stil Dutch tanklar. Bu kapanma döneminde çalışmasaydım tankı bozup kuracaktım ancak aktif şekilde çalışıyoruz.

Siz biraz az bitki ile başlamışsınız sanki doldukça güzelleşecektir. Insallah istediğiniz gibi bir tank olur.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.