ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
hakanyildiz78
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
106
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
29 Haziran 2021 11:17
Son Ziyaret:
19 Saat 13 Dakika önce
Toplam Mesaj:
140 [1.21 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
124 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
1

BİLGİLER

Ad Soyad:
Hakan Yildiz
Doğum Tarihi:
01 Ocak 1980
Yaş:
41
İl:
Ankara
Meslek:
Memur
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Amatör Akvarist

SON 10 MESAJI

Karides Akvaryumuna Melek Balığı Olurmu
[QUOTE=lemur] Linkte görülebileceği gibi Helena için minimum 15 litre önerilmektedir. [/QUOTE]

Linkte görülebileceği gibi yunus çiklit için "En Az Akvaryum Hacmi: 300 litre" yazıyor, 1 adet için değil, yunus balıklarından oluşan bir akvaryum için genel bir miktar yazıyor. Algıyı değiştirmek gerçekten zor. Sizin linkteki 15 litre tabiri de her bir helena için değil, helenalardan oluşan bir akvaryum için. Kaldı ki ben tavsiyemde konuyu açan kişiye 1 adet helena salyangozu eklemesini söyledim, ileride üreyerek çoğalmaması için. Kendi akvaryumumda yetişkin boyutta olmayan ve çoğalmayan 4 adet helena besliyorum, 7/24 pipo filtre çalışan 10 litrelik bir akvaryum, 4 adet helena için yeter de artar bile, zeminde bilinen bir markaya ait siyah kum var ancak salyangozlar kendilerini gömmüyorlar bile, kâh zeminde, kâh bitkilerde özgürce geziniyorlar. Eğer yavru alabilirsem ve yavruları büyütebilirsem 40 litrelik akvaryumuma aktaracağım. Düşünerek, en doğrusunu öğrenmek için ve varsa tecrübelerimizle konuşmalıyız (yazışmalıyız). Saygılarımla.

https://www.akvaryum.com/cyrtocara_moorii__(yunus_cichlid)_tatlisur_3_225.asp [EDIT]hakanyildiz78,2021-10-22 14:32:47[/EDIT]
Karides Akvaryumumdaki Beyaz Canlılar
Sorduğunuz canlının daha net foroğrafını paylaşıp, akvaryumdaki durumu (cama yapışık mı yüzen mi, sabitmi duruyor yoksa hareketlimi) gibi ayrıntılı bilgi veriniz.
Karides Akvaryumuna Melek Balığı Olurmu
[QUOTE=whoami] Sizinki olur. Elma salyangozları çok fazla büyüyebiliyor ve tek başına bakmak ne bileyim... 10 litre az bence. [/QUOTE]

1 adet elma salyangozu tek başına üreyemez, büyüyebileceği maksimum büyüklük 4-7 cm arasıdır, ortalama ömrü 2-3 yıldır.. Helena salyangozu ise maksimum 4 cm ye kadar büyüyebilir. 10 litrelik tankımdaki helenaların boyutu 1,5 cm. Algımızı doğru yönetelim lütfen. Herkese ve her şeye "olmaz" diyerek bazı insanları hobiden soğutabiliriz. Örneğin "20 litrelik filtrasyonu sağlanan bir akvaryumda 9 adet karides, 1 adet vatoz ve 1 adet elma salyangozu yetiştirilmez" demek algıda hata olduğunun göstergesidir. Vatozun cüce vatoz olduğunu varsayarak söylüyorum bunu, zira 1 adet normal vatoz tek başına olsa bile 20 litrelik akvaryumda beslenmemeli, büyük boyutlara ulaşacağından ileride akvaryum yetersiz kalacaktır.[EDIT]hakanyildiz78,2021-10-22 09:56:07[/EDIT]
Karides Akvaryumuna Melek Balığı Olurmu
[QUOTE=whoami] Elma salyangozu bile rahat büyüyemez. Çok çok yetersiz hacim maalesef[/QUOTE] 1 adet elma salyangozu büyüyebilir, filtrasyon var neticede. Benim elodea ve su mercimeği bitkileri olan 10 litrelik akvaryumumda 4 adet wild form karides ve 4 adet helena salyangoz var, Mini pipo filtre 7/24 çalışıyor. Haftalık olarak 1/4 oranında su değişimi yapıp, filtre süngerini akvaryum suyu ile yıkıyorum. Az sayıda su piresi de koydum, su pireleri de suyu filtrelerken sudaki oksijeni tüketmiyorlar. Akvaryumumda her şey yolunda (su berraklığı, canlıların doğal hareketliliği vs.).[EDIT]hakanyildiz78,2021-10-21 16:22:23[/EDIT]
Salyangozların Kendilerini Dışarı Atması
Su seviyesini düşürün, dışarı atlayan olmaz. Ben iş yerimde pipo filtreli 40 litrelik akvaryumumda istemeden de olsa çok sayıda adi salyangoz barındırıyorum. 2 tür salyangoz bunlar, her ikisi de küçücük boyutlardalar, bir tanesi ramshorn gibi kıvrımlı, diğeri ise bilindik şekilde yani kıvrımsız kabuklu. Her iki tür de akvaryum camlarında yukarılara çıksa da su seviyesinin üzerine çıktıklarını veya dışarı atladıklarını hiç görmedim. Akvaryumumda walstad metodunu uyguladım, çokça elodea bitkisi ile 20 adet sivrisinek balığı var.
Karides Akvaryumuna Melek Balığı Olurmu
1) 20 litrelik akvaryumda pipo filtre ile karides besleyebilirsiniz, fakat sayısı çoğaldıkça (örneğin 20 adedi geçtikten sonra) akvaryum boyutu yetersiz kalacaktır.
2) Akvaryumda karidesler ile birlikte beslenebilecek en uygun balık bence ember tetra fakat ember tetralar sürü balığı olduğundan ve en az 6 adet beslenmesi gerektiğinden, 20 litrelik akvaryumunuz 6 adet ember tetra için yetersiz olacaktır. 1 adet ember tetra koysanız da bu defa balık stres yapabilir.
3) Bir adet bile olsa melek balığı ile karidesleri aynı akvaryumda beslememelisiniz, melek balığı büyüdükçe karidesleri yemek için saldırıp öldürmeye başlayacaktır.
4) Tüm balık türleri karides yavrularını yiyeceğinden karideslerle birlikte balık beslenmemeli bence, en azından karides yavrularının büyümesini istiyorsanız.
5) Balık yerine elma, nerite, ramshorn ve minare salyangozu türlerinden bir adet koyabilirsiniz, yalnız bir türden 2 ve daha fazla koyarsanız hızlı şekilde üremeye başlarlar ki 20 litrelik akvaryumunuz bu durumda çok yetersiz kalır.
6) Akvaryumdaki canlılığı artırmak için su piresi ve su mercimeği de ekleyebilirsiniz akvaryumunuza, her ikisi de üretebileceğiniz ve akvaryuma faydası olan canlılardır. [EDIT]hakanyildiz78,2021-10-21 16:07:56[/EDIT]
Tetra Dış Filtre Sızdırma Yapıyor Mu?
Dış filtre gibi çalışan iç filtrelerden de alabilirsiniz. Hem sızdırma riski yok, hem de filtre malzemelerine bir daha para vermezsiniz. Ben şu sıralar biolifeurunleri sitesindekileri inceliyorum.
Beta Baligimin Usuyor Mu ?
Ben betta balığıma haftada bir kez su piresi veriyorum. Çok seviyor, karnı şişene kadar çok sayıda yiyor. Ayda bir kez de artemia veriyorum, onu da iştahla yiyor. Hem etçil, hem de otçul olduğundan ara sıra bitkisel bazlı yem de veriyorum. Betta balığı için akvaryum suyu sıcaklığını 25 ilâ 27 derece arasında tutmalısınız. Ortalama 3 yıl ömürleri var, ömrünün uzunluğu iyi bakılmasına bağlı.
Walstad Kurulumu! Yosun Başlangıcı Ve Öneriler?
[QUOTE=AQUARIUM999] 3 cm toprak 3 cm lav kırığı var sizce lav kırığının kalınlığınımı arttırmalıyım [/QUOTE]

Bence 3 cm toprak fazla, üzerindeki kum için ise 3 cm az. Kum seviyesini 5-6 cm ye yükseltmeniz sararmayı bitirecektir. Lav kırığının üzerine silis, dere veya hagen kumu ekleyin, kumlar daha ince olunca toprak geçirgenliği daha az olacaktır. Ben akvaryumlarımın en üst kısmına siyah (hagen diye adlandırılan) kumdan ekliyorum, karidesler ve balıklar için siyah renkli zeminin daha iyi olduğunu okumuştum. Su bitkileri su yüzeyinin dışında hem görsel açıdan güzel olmaz, hem de su dışında bitkiler yaşamaz. Tekrar uzayacağını da düşünerek uygun bir uzunlukta budamalısınız, budadığınız kısmı tekrar dikebilirsiniz. Bitki dikerken bitki maşası kullanmanızı tavsiye ederim. İnternette satılan ve 25 liradan başlayan 50 cm'lik plastik maşalar var. Metal ve kısa olanların yanı sıra 70 cm uzunlukta olanları da var. Plastiklerin ağız kısımları kalın ve dikim esnasında kum miktarı az ise toprağın suya salınımına neden oluyor, bilginize.[EDIT]hakanyildiz78,2021-10-20 09:29:36[/EDIT]
2 Metrelik Bitki Macerası
[QUOTE=Metse] Valla bukadar ilgili olduğunu bilseydim numaramı verir arada bir yardıma gel derdim güzel insan. :) Detaylar gelecek inşallah :)[/QUOTE]

Montaigne misali "deneme" yazmak istedim :) Hayırlı ve bereketli olsun akvaryumunuz, hayalimde büyük bir akvaryum alıp bitkili ve karides-balık-salyangoz karması bir hâle getirmek var, inşallah sizin gayretiniz güzel sonuç verir. Sıvı gübre ile ilgili ihtiyatlı davranmanızı tavsiye ederim, zira ben bir akvaristten aldığım sıvı gübre ile akvaryumda (bitkilerde ve ağaç köklerinde) mantarlaşma gibi beyazımsı yüzey oluştuğuna oluştuğuna şahit oldum.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.