ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
ArifhbsAquatics
Kullanıcı Grubu:
Yönetici
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
10304
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
25 Nisan 2018 00:01
Son Ziyaret:
8 Saat 2 Dakika önce
Toplam Mesaj:
2825 [1.75 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
376 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Arif Hikmet Başeğmez
Doğum Tarihi:
02 Ocak 1985
Yaş:
37
İl:
Sivas
Meslek:
Ressam (meb resim öğretmeni)
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Arif Hikmet BAŞEĞMEZ Biyotop akvaryum tasarımcısı-Akvarist İnstagram: arifhbs_aquatics Youtube: Arifhb’s Aquatics

SON 10 MESAJI

Su Değişimini Ne Zaman Yapmalıyım?
Hayırlı olsun akvaryumunuz; plecoların ölüm sebebi kum olabilir. Bir ihtimal de (düşük de olsa) balıkları eklediğiniz güne kadar suya amonyak kaynağı (yem-bakteri besini gibi) eklemediyseniz döngü oturmamış olabilir; ilk ihtimalin daha kuvvetli olacağını düşünüyorum. Unutmadan, tuz ekledinizse bu da ihtimaller arasında. Bütçeniz uygunsa stick 5 in 1, 6 in 1 gibi testlerden alabilirsiniz. Buna göre su değişim sıklığını ve oranını ayarlarsınız.

Ek tavsiye olarak; dış filtre kullanmanız daha iyi bir tercih olur.[EDIT]ArifhbsAquatics,2022-09-25 16:27:47[/EDIT]
Bakteri Kültürü Oluşturma
[QUOTE=giyotyn]

Hımm.. Evet haklısınız. Seachem'in bu ürününü incelememiştim.
Canlı bakteri kültürü mü paketleyip satıyorlar diye araştırdım ama seachem buna da yanıt vermiş. Paket içeriğindeki bakteriler spor formunda inaktif bakteri kültürüymüş.
Hastalık, parazit vs gibi sorunlarla hiç karşılaşmadığımdan yeni bir tank kurduğumda 7-8 yıldır hep aynı suyu devam ettiriyorum. Taşınma gibi bir durumum olur da şu aşılma imkanım olmazsa yeni bir tank kurarsam bu yöntemi kullanırım.
Teşekkürler.

O zaman şöyle düzeltsem mantıklı olur:
Piyasada bakteri kültürü diye satılan ürünlerin birçoğunda bakteri falan bulunmaz...[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/225665/240920221214521.jpg[/IMG][/QUOTE]

İnaktif formda oluyor zaten; biodigest, aquaforest, sera, jbl gibi markaların ürünleri de böyle. Seachem stability, Jbl denitrol, Biodigest prodibio ve Aquaforest’in kültürlerini kullandım. En yoğunu Biodigest idi. Seachem ve Jbl de çok iyi, gönül rahatlığıyla kullanılabilir.
Bakteri Kültürü Oluşturma
[QUOTE=giyotyn]Piyasada bakteri kültürü diye satılan hiçbir üründe bakteri falan bulunmaz. Faydalı bakterilerin besini olan amonyum nitrat karışımı kimyevi ürünlerdir hepsi.
Varsa yakınlarda bir akvaryumdan su takviyesi yapmak yoksa da arada bir sanki canlı varmış gibi tanka bir tutam yem dökmek yeterli bu bakteri kültürü denen şeyin oluşmasına.
Takviye su ile bir hafta sıfır tankta ise en fazla 2-3 hafta kâfi.
Henüz hiç sıfır tankla başlamadığım için suyun bulanıklığı geçince ki en fazla 3 günde yani balık eklemeye başlıyorum ben. Ama tabi önce dayanıklı canlıları ekliyorum. Salyangoz, cory vs gibi yani.
Onlarda bir sıkıntı görmezsem diğer canlıları ekliyorum. Sıkıntı görürsem de %20-30 luk şu değişimleri yapıyorum o kadar.[/QUOTE]

Seachem’in kendi sayfasından alıntıdır;
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/205902/240920220921061.jpg[/IMG]

Yıllardır kullanırım ve iki gün içinde balık eklemeye başlarım. Yeni kurduğum bir tanka evimde bulunan ve oturmuş bir tanktan da ne su aşılarım ne süngerini sıkarım. Her akvaryumun kendine has bir ekosistemi, mikrobiyal yaşamı var. Bu sebeple bakteri aşılamayı sağlıklı bulmuyorum. Kişisel fikrimdir.

Keyifli hobiler.

Endonezya/Halmahera, Küçük Dere Biyotopu
[QUOTE=esensml]Çok beğendim emeğinize sağlık harika görünüyor. Dereden bir parçayı olduğu gibi akvaryuma koymuşsunuz[:nazar:][/QUOTE]

Teşekkür ederim; sağolun 😊.
Daha Güzelleri Sizlerin Olsun
Güzel bir kurulum; elinize sağlık. Yalnız içeriğin dolu dolu olmasını beklerdim. Aydınlatmadan taban kurulumuna, gübre rejiminden yapılan müdahalelere dek anlatılabilirdi. Daha faydalı olmak adına 😊.
40x40x40 Yeni Tankım
Dophin h80 20-30 litreye kadar kaldırabilir ama 60 litre bir tank için yetersiz kalacaktır. 6-7’ li bir grup tetra ve nüfusu kontrol altında tutabilecekseniz lepistes bakabilirsiniz.
Dance Of Branches .(blackwater Akv.tanıtımı)
Ellerine sağlık abi, son hali gayet iyi olmuş. Aşama aşama anlatman da yeni tank kuracak, hobiye yeni başlamış kardeşlerimiz için güzel bir örnek teşkil ediyor.

Gözlerim 0-5 mm kirli beyaz kum arıyor 😊. Ana temayı oluşturan soldaki köklere anubiaslar yakışmış; microsorum trident de serpiştirebilirsin aralara. Hemen köklerin arka kısmına vallisneria, şöyle dolu bir öbek; sağ arka tarafa doğru uzanan dalların hemen önüne tiger lotus… Valla bu şekilde canlandı gözümde 😊. Echinodorus sevsen keşke..

Gelecek canlılar için çok güzel bir ortam oldu. Keyifle besle, tadını çıkar güzel insan 👍🏻.
Akvaryum Yeşilleniyor
Yeşil su, fitoplanktonların aşırı çoğalması sebebiyle oluşur, alglerden ayrı olarak suda serbest yüzerler. Aşırı aydınlatma, direkt gün ışığı alan bir tank, aşırı yemlemeye bağlı fosfat yüksekliği, biyolojik dengenin iyi oturmaması gibi etkenler bu durumu tetikler. Bir kaç gün ağzı açık bir bidondan veya kapta dinlendirdiğiniz su ile değişim yapın lütfen; %50’ den fazlasına gerek yok.

Canlı yükünü seyreltmeli, dış filtre edinmeli, yem oranını azaltmalı, tankın gün ışığı almamasını ve aydınlatma süresinin 4-5 saati geçmemesini sağlamalısınız.
Ne Yapmalıyım
Oturmamış su parametreleri ve yetersiz filtrasyon tatille birleşince sonuç.. Bir ölü balığın çürükçül bakterilerce parçalanması en erken 7-10 gün arası olur; siz 7 adet balıktan bahsediyorsunuz. Tatil uzun sürmüş olmalı. Akvaryuma reset çekebilirseniz iyi olur.
Vantuzlu Çöpcü
Merhaba; vantuzlu çöpçü dediğiniz pleco (vatoz) sanırım. Zarar vermez.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.