ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
ArifhbsAquatics
Kullanıcı Grubu:
Yönetici
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
12466
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrimiçi
Üyelik Tarihi:
25 Nisan 2018 00:01
Son Ziyaret:
9 dakika önce
Toplam Mesaj:
3588 [1.64 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
189 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
1

BİLGİLER

Ad Soyad:
Arif Hikmet Başeğmez
Doğum Tarihi:
02 Ocak 1985
Yaş:
39
İl:
Sivas
Meslek:
Ressam (meb resim öğretmeni)
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Arif Hikmet BAŞEĞMEZ Biyotop akvaryum tasarımcısı-Akvarist İnstagram: arifhbs_aquatics Youtube: Arifhb’s Aquatics

SON 10 MESAJI

Caridina Dennerli (kardinal Karides) Akvaryumu
Sadelik ve şıklık.. Çok keyifli bir tank olmuş, gönlünüzce de devam eder umarım. Aydınlatma …expres sitesinden mi temin edildi? Bir ara bakmıştım; almakta karasız kalmıştım.
Cory Ve Melek
[QUOTE=Megatron(betam)]
Benden yaş olarak büyük birisiniz ve benden daha çok görmüş okumuş tecrübe edinmiş biri olarak size saygı duyuyorum yanlış anlaşılmasın ama bu forumda düzeltilmesi gereken konular diye bir başlık açılsa ve insanlar sorunlarını dile getirseler olmaz mı çünkü gördüğüme göre insanlar cevap veremedikleri yada bir sorunla karşılaştıklari için bu forumdan vazgeçiyorlar benim şahsi olarak karşılaştığım sorun 2010 şardan kalmış gibi duran bir arayüz ve çoğunlukla internet veya mesajların tekrarlanması gibi sorunlar lütfen anlayış ile karşılar ve saygı duyarsanız minnettar kalırım efendim [:)][/QUOTE]

Forumda, yönetime mesaj, talepler gibi bölümler, forum alt kategorilerinde benzer gruplar var zaten. Aslında bu başlık altında bu durumun konuşulup uzatılması çok da yerinde değil deyip burada kesmek istiyorum. Yukarıda saydığım, ilgili bölümlere bakılabilir.
Cory Ve Melek
[QUOTE=kaptanrere][:)][:)][/QUOTE]

Sadece devlet kurumlarına TC ile girilir gibi algılanmasın, forum sitesiyiz; bu açıdan gereksiz demek istedim. Evet, düzeltilebilir bir çok şey olabilir. Daha da iyi olabilir forum. Tebessüm etmemdeki amaç kesinlikle ironi değildir; bilinmesini isterim. Teşekkür ederim görüşleriniz için.
Cory Ve Melek
[QUOTE=kaptanrere]
Nedenleri yazıyım yönetici nickiniz var bilinçli olarak büyük yazdım

1)SİTEDE YÖNETİMSEL ZAFİYETLER VAR
2)SİTEDE TEKNİKSEL VE YAZILIMSAL SORUNLAR VAR
3)13 YAŞINDAKİ ÇOÇUKTA ,60 YAŞINDA OLUPTA 13 YAŞ ZEKASINA SAHİP KİŞİLER DE HER ALANA FUTURSUZCA YAZABİLİYOR BUNADADA KLAVYEDE
ÖZGÜRLÜK DİYORUZ ???
4)ÇÖZÜM ÜRETEN YOK ,AKIL VEREN ÇOK
5)ÜYELİK GİRİŞİ AISLSIZ KİŞİLERLE FAKE HESAPLARLA ŞİŞMİŞ NEDEN TC GİRİŞİ YOK ?
6)DAHA YAZARIMDA ANLAMI YOK DİYE DÜŞÜĞNUYORUM
7)KISACA SONUÇ SİTEDE CİDDİ DEĞİŞİKLİKLER ŞART TC İLE GİRİŞ GETİRLMESİ ,KONU AÇILMASI VAR OLAN KONULARIN TEKRAR AÇILMAMSINI ÖNLEYEN YAZILIM YÜKLENMESİ GİBİ ,,, KİŞİLER ARASI BİR SÜRE SONRA BÜYÜYEN SORUNLARA İZİN VERİLMEYECEK ŞEKİLDE YAZILIM YÜKLENMESİ GİBİ GİBİ ,,,40 ADET YÖNETİCİ NİYE VAR ONUDA ANLAMAK MANASIZ BU YÖNETİCİ KİŞLER BU SİTEDE NE İŞ YAPAR ?BELLİ DEĞİL BUNLARIN DEĞİŞMESİ LAZIM AKVARUM COMA YÖNETMELİK GETİRLMESİ GEREKİR ,,,ŞU ANKİ SİSTEMLE NE HOBİNİN GELİŞMESİNE NE FAYDASI VAR NEDE KİŞLERİN HOBİDE GELİŞMESİNE ,,, YANİ ŞU ANKİ KAFALARLA ZİHNİYETLE ANCAK İNTERNET ALEMİNDE ÇÖP OLARAK ZAMAN İÇİNDE YERİNE ALIR DİYE DÜŞÜNYORUM,,,, BU ARADA SİZE ŞAHSINIZA YAZMADIM EMEK VEREN KİM VARSA SÖZÜMÜZ YOKTUR ....


[/QUOTE]

1- Bunu açın lütfen, tam olarak gördükleriniz nedir?
2- Hatalı gördüğünüz kısımları ve neler yapılabileceğini paylaşabilirsiniz.
3- Kurallar dahilinde herkes istediği yere yazabilir; bunda sorun bukunmamakta.
4- Çözüm önerileriniz?
5- Devlet kurumu değiliz, TC girişi nasıl olacak 😊.
Diğer maddeleriniz de ilk beş madde ile bağlantılı olduğundan buradan cevap vereceğim. Bir üyemiz ‘balığım hasta’ başlığıyla konu açamayacak mı? Benzer konular var çünkü. Yaptığımız hobide karşılaştığımız şeylerin çoğu birbirine benziyor zaten. Koca bir ansiklopedi var ortada, bu anlayışla 100-200 konudan başka bir şey kalmaz. Bir üye, benzer bir konuyu üst üste açıyorsa zaten buna müdahale ediyoruz. Kişiler arası tartışmalara da müdahale ediliyor. Bununla ilgili ‘kullanılması yasak kelimeler’ filtresi tarzı bir şey mi uygulanmalı sizce? Hata var butonu zaten bu sebeple var! Biraz da üyelerimizin gördüğü sorunları yönetime iletmesi lazım. Biz zaten ‘hata’ uyarısı gelmeden de görüyoruz bir çoğunu.

Kırk kişi yok yönetimde, 12-13 kişiyiz ve herkes müsait vaktine göre ilgileniyor forumla. Yöneticiler, kıdemli akvaristler, özel üyeler ve tüm üyeler için yönetmelikler de var kurallar da.

İnsanların sosyal medya kullanma, bilgiye ulaşma be işleme şekilleri değişiyor. Forum, eskisi gibi popüler bir seviyede olmasa da üye olan herkesin karşılıklı öğrenip-öğreteceği, araştıracağı yegane bir platform olmayı sürdürmekte. İlerisi için ne olur kestirilemez ama asla çöp olmayacağı kesin.

Teşekkürler.
Arifhb’s Aquatics Sosyal Medya Hesaplarım
Wild Betta mandorları paketten çıkarıp akvaryuma aldığım aşamaları anlatan bir video ile devam edelim; keyifli seyirler 😊.
[VID]https://youtu.be/CV9IBbxfCqE?si=ngNdDE2ezvf-pTzN[/VID]
Anormal Su Bulanıklığı
[QUOTE=JotaReis007]

Teşekkür ederim değerli görüşleriniz için. Zamanınızı alacağım ama araştıran bir insan olmama rağmen maalesef balık konusunda bilgi çok sınırlı. Su düzenleyici kullanıyorum ama sanırım bu zikrettiğiniz şeyi engellemiyor.

1) Dip çekimi yapmayacaksak o halde orta seviyelerden almamda mahsur yoktur sanırım. Dipte nitrat birikir dip çekimi yapılmalıdır felsefesi hep aşılandı malum bu hatalı bir inanç mı ?

2) Hesaplayıcıya bakmasam akvaryumcular dahil fazlasını alacağını ifade ettiler. Ben hesaplayıcıya güvenerek hareket ettim. Peki göz kararı yapamayacağımıza göre. Yunus balığı için 500 litreye kaç balık önerirsiniz.

Saygılarımla.[/QUOTE]

Su düzenleyici ağır metalleri ve kloru bağlar; bakterilerle pek alakası yok. Tabanda kum olan akvaryumlarda hele de kum karıştırılarak dip çekimi yapılmamalı. Kum tabakasında ototrof, kemotrof ve fakültatif mikro canlılar bulunmakta. Bu şekilde yapılan dip çekimi bu canlı gruplarına zarar vermekte.

Nitrat dipte bulunmaz, bu, balık dışkısı ve çürüyen organiklerle ilişkilendirilir ama özellikle balık dışkısında ister bitkisel, ister hayvansal protein olsun, gözardı edilecek seviyede azdır. Çünkü çoğu balıklarca sindirilir. Asıl amonyak kaynağı ise balıkların solungaçlarından gelmektedir. Sindirim sonucu balık, solungaçları vasıtasıyla amonyak atar. Ve azotlu bileşikler suda homojen şekilde, suyun her yerine eşit derişimde dağılır. İster yüzeyden, ister tabana yakın su çekin, farketmez.

Beslediğiniz balıklar için o tankta 15-20 den fazla canlı tutmazdım. Kütle büyüdükçe metabolik atık da çoğalır.
Anormal Su Bulanıklığı
Dip çekimi yaparken taban faunasını dağıtıyor, orada birikmiş olabilecek hidrojen sülfürü de açığa çıkarıyorsunuz. Bulutsu yapı muhtemelen bundan kaynaklı. Bir de yetersiz hacimden. Balık boyuna göre litre hesabı optimal bir hesap değildir; ortalama ve vasat fikir verir.
F0 Betta Mandor (tr’de İlk) - Biyotopa Doğru
Günceye devam;

Bir iyi bir de kötü haberle devam edelim. İyi haber, dişi/erkek ayrımında çok zorlandığım bir türdü; nihayet, renklerini vermeye başladıktan sonra kesin olmasa da (%80) cinsiyetleri ayırt edebildim. Kötü haber ise, tanka girdiğinden beri neredeyse hiç görmediğim bir serseriyi ölü olarak buldum. Dişi olduğunu düşünüyorum; yüzgeçlerinin ve boyunun diğerlerine göre kısa, vücut renginin kahverengi tonlarda ve dikine siyah şeritlerinin olmasından ötürü. Fotoğrafını paylaşacağım.

Evet, cinsiyetleri konusunda epey bir zorlandım. Ruh hallerine göre vücut renkleri o kadar değişiyordu ki.. Genelde erkekler daha görkemli, daha renkli, yüzgeçleri daha uzun ve vücutça iri, dişiler ise erkeklerin sıraladığım özelliklerinin zıttını taşıyan karakterde oluyorlar. Hem önceden beslediğim wild türlerde gördüğüm hem mandorların videoları ve görsellerinde gördüğüm şey buydu. Bir diğer ayraç da dişilerin üreme tüpçüğünün görünmesi. Fakat bu da ayrım için net bir veri değildi. Erkeklerde de benzer bir görüntü olabiliyor. Beni en çok yanıltan da bu olmuştu mandorlarda. Dediğim gibi, balıklar renklerini almaya başladıkça cinsiyetler de belirginleşti. İlkin erkek sandığım balık sonradan dişi, dişi sandığım ise erkek çıktı!
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/205902/140420240004141.jpg[/IMG]

Yukarıdaki fotoğraf tankın ikinci günü bir video kesitinden. Erkek dediğim balık. Aşağıdaki pozlar geçen günden; aynı balığa ait 😊.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/205902/140420240007071.jpg[/IMG]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/205902/140420240017461.jpg[/IMG]

Ve gün geçtikçe siyah-kahverengi dikine şeritleri daha belirgin olmaya başladı.
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/205902/140420240009491.jpg[/IMG]

Yukarıdaki pozda erkeğin aşağısında durmakta. Zaten sürekli olarak erkekten kaçıyor ve arada hilal şeklini alarak kur hareketleri yapıyordu. Bir diğer ayrıntı da, erkek olsaydı birbirlerine gövde gösterisi yaparlardı; hiç rastlamadım. Tanka alışıp gerçek renklerini sergilemeleri 4-5 günü buldu. Dişi dediğim balık erkeğe göre bir tık büyük. Muhtemelen erkek daha genç. İrileştikçe de zümrüt yeşilinden koyu maviye geçen renk desenlerini, maça kuyruk şeklini ve anal yüzgeç uçlarının uzadığını daha net görmeyi umuyorum. Erkekten bir kaç görsel;
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/205902/140420240016431.jpg[/IMG]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/205902/140420240016451.jpg[/IMG]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/205902/140420240016491.jpg[/IMG]

Bu da ölen serseriden görüntüler;
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/205902/140420240019411.jpg[/IMG]

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/205902/140420240019431.jpg[/IMG]

Gözlemlerime göre oldukça cana yakın, hareketli ve ne yem versem yiyen bir çift çıktı. Rubra ve uberis tecrübelerimden, acaba yine çoğunlukla boş tank mı izleyeceğim endişemi, tür gelmeden önce okuduğum tecrübeler ve izlenimler rahatlatmıştı; geldikleri ilk günden itibaren apistolarım gibi cana yakın takılıyorlar. Bu durum çok sevindirici. Kuru yem yemeleri ve hiç saklanmamaları, onları beslemekten aldığım hazzı pekiştiriyor.

Diyetlerine de değinmek gerekirse, günde bir kere besliyorum. Geldiklerinden itibaren her gün ayrı olarak tropical pro deffence, tropical softline america, tetra min, omega one pellets, kurutulmuş tubifeks, sera immunpro, sera insect, sera discus gibi yemlerden verdim. İlk gün biraz ağız ucuyla yemişlerdi. Sonraki günler ayırt etmediler hiç. Diyetlerine tropicalin softline betta ve insect yemlerinden de eklemeyi düşünüyorum. diğer yemleri zaten tüketiyorlar ve seviyorlar; üstelik protein ağırlıklı yemler.

Bir sonraki güncede tank içerisinde takındıkları tavırlardan, habitatlarından ve olursa yeni gelişmelerden de bahsedeceğim. Çok keyifli bir tür olduğunu peşinen söyleyeyim.

Keyifli hobiler 😊.[EDIT]ArifhbsAquatics,2024-04-14 00:37:11[/EDIT]
Çöpçü Balığı Ters Döndü
O akvaryumda daha çok balığın ağzına üflersin genç adam. Eline alıp üfleme de bu arada. Ver balıkları ve bir kaç salyangoz alıp besle.
Tetra Cinsiyet
Şu sağ köşedeki erkek, onun üstündeki de öyle; sol tarafta duran da dişi..

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.