ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
fma3280
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
694
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
07 Eylül 2016 23:17
Son Ziyaret:
12 Saat 47 Dakika önce
Toplam Mesaj:
662 [0.46 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
49 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Fatih Akyol
Doğum Tarihi:
22 Ocak 1973
Yaş:
47
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Fatih Akyol 120X50X60h Tropheus Duboisi 80X40X40X Low Bitkili Ramirezi+rasbora galaksi+kırmızı burun tetra panda cory+Otocinclus affinis

SON 10 MESAJI

80 - 100 Litre Akvaryuma Balık Önerisi?
[QUOTE=Fatih2004]80 ya da 100 litre akvaryum almak istiyorum hangi balık türlerini önerirsiniz karma bir akvaryum için bir de o balıklar için hangi bitki türleri daha iyi olur? Aklımda canlı doğuranlar var ama kararsızım.[/QUOTE][QUOTE=Fatih2004]80 ya da 100 litre akvaryum almak istiyorum hangi balık türlerini önerirsiniz karma bir akvaryum için bir de o balıklar için hangi bitki türleri daha iyi olur? Aklımda canlı doğuranlar var ama kararsızım.[/QUOTE]

Merhaba...

Kırmızı burun tetra ve özellikle rasbora glaksi tavsiye ederim. Çok keyifli balıklar. Yanlarına cory ve ototcat olabilir. Bitki olarak Crytocoryn ve echinodorus türleri olabilir.
Masva Yem Takvimi
[QUOTE=musa461]

Tşk ederim elimde şuan
Tetra pro
Sera flora
Tablet yem var bunun yanına

Tropical 3-Algae Granulat Ve Dainichi Cichlid Veggie Deluxe alacağım

Tablet hariç günde 3 öğün olmak kaydıyla sırayla bu yemleri vereceğim haftada 2 kere araya tablet yem ekleyeceğim bi sakıncası olmaz değil mi?[:geek:][/QUOTE]

Uygundur[:iyi:]

Yüksek protein oranına sahip oldukları için yem listenize jbl Spirulina Flake (Pul) ya da Tropical Super Spirulina Forte Pul almanızı tavsiye ederim. Mesela bitince sera flora yerine olabilir.
Toplu Balık Ölümleri Neden Olur?
[QUOTE=Hayvansever876]Merhabalar değerli dostlar. Yaklaşık 2 ay önce akvaryum hobisine merak salmış ve bir akvaryum edinmiştim. Ama sonu iyi bitmedi. Bir tanıdığımda bu hobiyle uğraşıyordu ve bana 8 tane cichlid verebileceğini söyledi. Akvaryum biraz küçüktü ama balıklar büyüyünce akvaryumu da büyütmeyi planlıyordum. Geldiklerinden bir kaç gün sonra mavi miniği yediler. Bu beni bayağı üzdü. Sonradan 2 balık daha ortadan kayboldu ve 1inin ölüsünü bulamadım. 5 balığım kalmıştı. Bu arada akvaryumda sararıyordu ve çok kötü kokuyordu. Akvaryum vatozu önerdiler. 2 tane aldım. Gitgide işler iyileşmeye başlamışken bir akşam beslemeye gittiğimde tüm cichlidleri ölü buldum. 5 tanesi toplu ölmüştü. Sonradan 2 vatozu da arkadaşıma verdim. Onların da elimde ölmesini istemedim. Her şey aniden oldu hiç beklemiyordum. Böyle bir forum bulunca danışayım dedim. İlk deneyimimdi. Hâlâ üzülüyorum. Acaba ben mi bir hata yaptım yoksa yaşanabiliyor mu böyle şeyler?
Belki ölüm nedenleri anlaşılır diye fotoğraf çekmiştim.

Merhaba... Geçmiş olsun..

Keşke akvaryumu kurmadan, balıkları almadan önce foruma üye olup araştırma yapsaydınız. Hobi de tabi ki balık kayıpları yaşanabilir. Ama sizin ki kurulum aşamasında yapılan hatalardan kaynaklı gibi duruyor.
Akvaryum hacmi ne kadar, ölçüleri nedir?
Ne tür bir filtre kullanıyorsunuz ?Filtre hacmi nedir? Filtre malzemeleri nelerdir?
İlk kurulumda ki genel prensipleri (2 gün dinlenmiş su, bakteri kültürü kullanımı, balıkları akvaryuma ekleme zamanı v.s ) uyguladınız mı ?
Haftalık 2 gün dinlenmiş su ile değişim yaptınız mı ?
Sorular daha da çoğaltılabilir.
"Bu arada akvaryumda sararıyordu ve çok kötü kokuyordu" bu cümlenize istinaden, muhtemelen akvaryum da filtrenizin yanlış yada yetersiz olduğu ve doğru filtre malzemelerinin kullanılmadığı kanaatindeyim. Bakteri döngüsünün oluşmadığı ve balıkların nitrat zehirlenmesi sonucu öldüğünü söyleyebilirim. Aşırı yemleme de bu durumu tetikleyebilir.

İyi Hobiler...


Masva Yem Takvimi
[QUOTE=musa461]

Dainichi Cichlid Veggie Deluxe bu yemi düzenli olarak vermelimiyim bunun için haftada 2 den fazla vermezseniz iyi olur demişlerdi

İlk defa duyuyorum. Aksine sadece Dainichi yemi vererek bile balıklarınız sağlıklı büyürler. Granül yem oldukları için yanına çeşit olarak pul yem konulmasında fayda var.
NLS Therea+A için bu ( haftada 2 defa verme ) söylenir.
Masva Yem Takvimi
[QUOTE=musa461]Yeni akvaryum kurdum 5/6/7/8 cm 30 adet Masva balığım var Forumdan araştırdığım kadarıyla bugün öğrendim ki yemleme de tamamen hata yapıyor muşum. Bana elinde gün gün yemleme takvimi olan varsa paylaşabilir mi (yemlerin tam adını yazarsanız sevinirim). Birde yemleri hangi siteden tedarik etmeliyim bulunduğum şehirde çeşitlilik hiç yok diyebilirim. Şimdiden yardımlarınız için tşk ederim.[/QUOTE]

Merhaba
Duboisi maswa bitkisel yem çeşitleri ile beslenmelidir. Balıklarınız boylanmış, dolayısıyla bu zamana kadar nasıl bir diyet uygulanmış onu da bilmekte fayda var. Bilgi amaçlı yem listesi paylaşayım.

1- Dainichi Cichlid Veggie Deluxe
2- Jbl Spirulina Flake (Pul)
3- Tropical Super Spirulina Forte Pul
4- Tropical 3-Algae Granulat
5- Sera Flora Bitkisel Balık Yemi
6- Tropical Super SpiruTabin Tablet ( Haftada 2 öğün )

Günde 2 defa bir çırpıda bitirecekleri şekilde sıraya koyarak verin. Yem çeşidi sayısı 2 de olabilir 4 de olabilir. Size kalmış.

Aşağıda Murat Kardeşimin de yazdığı gibi ozelyem.com sitesini tavsiye ederim. Hem fiyat uygun hem de ürünler taze...

İyi Hobiler...[EDIT]fma3280,2020-08-11 14:33:54[/EDIT]
Boylanmaları Normal Mi?
Merhaba;

Normal bir durum. Yavruların aynı zaman da doğduğunun dan yola çıkarak, daha önce gelişen ve bant gösterenlerin erkek olma ihtimali yüksek.

İyi Hobiler...
Sarı Prensesin Derdi Ne?
[QUOTE=astnmrtn]Arkadaşlar selamlar,
Benim akvaryumda 4 sarı prenses var. Birinin erkek olduğundan kesin eminim diğer üçünün de dişi olduğunu tahmin ediyorum. Bu üç dişiden iki tanesi diğer dişiye göre nispeten daha küçükler. Erkek olanın yüzü burnu falan siyahlaştı, değişik titremeler falan yapıyor. Anlayacağınız çiftleşmeye hazır. Küçük olanları akvaryumun bir ucuna itiyor onlar da orada kalıyor. Büyük dişi dediğim de sanki bu erkeği hiç istemiyor, oralı bile olmuyor. Bu sebeple midir bilmiyorum erkek olan bu büyük dişiyi de kovalamaya başlıyor sonra.
Şimdi benim aklıma takılan acaba dişi diye tahmin ettiğim bu balık da erkek olup aralarında yer kavgası yapıyor olabilirler mi?
Yoksa dişi naz mı yapıyor? [/QUOTE]

Merhaba;

Bu dediklerinizin hepsi olasılık ve olasılık üzerinden çözüm bulmak zor. Emin olmak için anus vent bakılarak cinsiyet ayrımından emin olun. Cinsiyet durumundan emin olduktan sonra daha doğru tespitler alırsınız.
Balık Olmayan Bitkili Akvaryuma Musluk Suyu Olurmu
[QUOTE=brut]Cevaplarınızı toparlarsak,

Suyu 1 gün bekletmek yeter ama 2-3 gün daha garanti olur
Hava taşı ile 1 günde de klordan arınır
Balık olmayan akvaryuma 2-3 günü beklemeden de konulabilir
Balıklar gibi yararlı bakteriler için de klor zararlı
Bakteri kültürü, elma salyangozu gibi yöntemlerle dengenin oluşması hızlandırılmış olur.

Herkese tek tek teşekkür ediyorum.[/QUOTE]

"Balık olmayan akvaryuma 2-3 günü beklemeden de konulabilir" sadece ilk kurulum da. Akabinde balık olmasa da haftalık su değişimini dinlenmiş su ile yapın.
Balık Olmayan Bitkili Akvaryuma Musluk Suyu Olurmu
[QUOTE=brut]Merhabalar,

Normalde akvaryuma konulmadan önce klorun uçması için musluk suyu 2-3 gün bekletilsin deniliyor, ilk sorum 2-3 gün yeterli midir?

Diğer sorum ise; bendeki akvaryumun su kapasitesi 45-50LT civarı. Şuan balık yok onları denge oluştuktan sonra alacağım. Tabanda 10KG dere kumu var, " sadece 1 gün " dinlenmiş/beklemiş 30LT musluk suyunu koyup dış filtreyi de (sunsun 603b) çalıştırdım. Bugün yine " sadece 1 gün " bekletilmiş 20LT musluk suyunu koyup bitkileri de (elodea, tilki kuyruğu, çınar vs.) ekleyebilir miyim su tam anlamıyla dinlenmediği için bitkiler açısından sorun olur mu? Bir de dış filtre çalışıyor şuan, peki bu kısmen klorlu olan akvaryum içindeki su dış filtrenin içerisindeki süngerlere sıkıntı yaşatır mı, çaydanlık örneği gibi süngerlerde de klor tutma olayı olur mu?[/QUOTE]

Merhaba,,,

2-3 gün rahat yeter. İlk kurulum da balık olmadığı için 1 gün dinlenmiş ya da direk çeşme suyu kullanabilirsiniz. Bitkiler için sorun olmaz Fakat...
"Şuan balık yok onları denge oluştuktan sonra alacağım" demenizden yola çıkarak, hem balıkların hem de bitkilerin sağlığı için ileride yapacağınız su değişimlerin de muhakkak dinlenmiş su ile yapın. Eğer bakteri kültürü kullanmayacaksanız balıkları eklemek için hiç acele (1 ay kadar beklemenizi tavsiye ederim) etmeyin. [EDIT]fma3280,2020-07-17 10:49:48[/EDIT]
Bakteri Kültürü,filtre Ne Yapmalıyım ?
[QUOTE=Gagulkerkov]Şu an sadece 1 balığım var 50lt'lik akvaryumum var. Yeni başlayanlar için olan yeni tank sendormu, azot döngüsü makalelerini okudum. Tam anlamıyla belirtmiyor ama 1 2 balık olunca. Suyu 2gün dinlendirip sonra 1hafta arayla balıkları atmam uygun gibi duruyor. Benim bakteri kültürü almam veya azot döngüsüyle epey ilgilenmem gerekiyor mu ? Filtrem aquarium internal filter 15 w,880 L/h değerleride bu. Emin olmak için bir daha soruyorum uygun mudur ? [/QUOTE]

Merhaba...

Makaleleri okuyun, araştırın ilgilenin bunları yapmakta hiç bir zarar yok [:iyi:]
Kurulumda yapılması gereken...
Beslenecek balığa uygun bir akvaryum alınır ( ya da eliniz de bir akvaryum varsa ona uygun balık almak ) ve filtre,ısıtıcı taban malzemeler v.s ekipmanlar yerleştirilir ve akvaryuma su koyulur.
Bundan sonra 2 yöntem var.
a- Su düzenleyici ve bakteri kültürü ile süreci hızlandırıp 1 gün sonra ( imkan varsa sürenin uzun olması daha iyi olur ) balıklar aşılama yöntemi ile akvaryuma konulur.
b- Su dolu akvaryum filtre çalışır vaziyette başlangıç yapılır. Arada çok az yemleme yaparak bakteri döngüsünün oluşması için en az 1 ay beklenir. Daha sonra balıklar aşılama yöntemi eklenir. Bu yöntem de ilk başlangıçta bir canlı konulması söylenir ama kobay olarak kullanmak bana doğru gelmiyor. Her canlı değerlidir, bir test cihazı değildir.

Ben uzun bir süredir hem kendim hem de kurulum tavsiyesi isteyen arkadaşlara ( a ) yöntemini tercih ediyorum ve balıkları olabildiğince geç koymaya çalışıyorum.
Özellikle akvaryumcuların suyu-filtre malzemesi gibi yöntemler ile başlangıç yapmayın. Daha doğrusu geçmişini bilmediğiniz hiç bir akvaryumdan alınan malzeme
ile bir başlangıç yapmayın.
50 litre akvaryum ve iç filtreniz var. Muhakkak 2 gün dinlenmiş ve akvaryum da ki su ile ısısı aynı olan su ile haftalık %20 civarı su değişimini ihmal etmeyin. Az yemleme yapın. Balık sayınız minimum olsun. Yeni balıkları akvaryuma eklerken muhakkak aşılama yöntemini uygulayın.

İyi Hobiler...

İyi Hobiler...

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.