ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
fma3280
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
593
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
07 Eylül 2016 23:17
Son Ziyaret:
10 Saat 55 Dakika önce
Toplam Mesaj:
576 [0.48 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
77 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Fatih Akyol
Doğum Tarihi:
22 Ocak 1973
Yaş:
46
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Fatih Akyol 120X50X60h Tropheus Duboisi https://www.akvaryum.com/Forum/duboisi_maswa_k925345.asp

SON 10 MESAJI

Kumda Sarı Leke
[QUOTE=ibrahimkilich]Arkadaşlar merhaba;

4 aydır kurulu olan akvaryumum elmas gibi berrak hiçbir sorun yok, fakat 1 aydır akvaryum altı cam kenarlarında kum bazı noktalar sarı olmaya başladı, yüzeyde birşey yok sadece resimlerde görüldüğü gibi, bu bir sorun mu? neden kaynaklanıyor.

Merhaba;

Güneş ışığından yada gün ışığından olabilir. Aydınlatma gücü ( düşük ya da yüksek Watt ) ve süresi ile alakalı da olabilir. Şebeke suyunuzda ki silikat değerinin yüksekliğinden olabilir.
Balıklara bir zararı yok. Görüntü olarak genelde biz hobicileri rahatsız eder. Kum renginizin beyaz olmasından daha çok dikkat çekiyor. Haftalık su değişimleriniz de bulaşık süngerinin yumuşak tarafı ile camı silebilirsiniz. Filtrede elyaf kullanın ve sık sık değiştirin. Daha da rahatsız edici boyuta gelirse silikatex v.b. filtre malzemeleri var, silikat ve fosfatı tutarak yosun oluşumunu engeller.

İyi Hobiler...
Dubosi Yavrusu İçin Yem Tavsiyesi
[QUOTE=wolfet]İyi akşamlar..
25 civarında dubosi yavrusu aldım.. 2-3 cm civarında.. Bir kaç çeşit yem ile beslemek istiyorum.. Yem önerilerinize çok ihtiyacım var.. Bu türü hiç beslemedim her türlü bilgiye ihtiyacım var aslında.. Yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar.. Şimdiden teşekkür ederim..[/QUOTE]

Merhaba Hayırlı Olsun... Aşağıda ki yemleri tavsiye derim. Bulmanız açısından alternatif olsun diye sayıyı fazla yazdım. Bu listeden 3-4 yem ile devam etmenizi tavsiye ederim. Günde 3-4 öğün çok çok az miktarda ( 5-10 saniyede bitirecekleri şekilde ) verin.

iyi hobiler...

1-Dainichi fx baby ya da veya veggıe baby
2-JBL sipirulina pul yem
3-Tropical sipurilina forte pul yem
4-Sera flora
5-OSİ sipirulina pul yem
6-Tropical 3-Algea tablet yem
7-NLS therea A+ regular
8-Tetra Algea[EDIT]fma3280,2019-11-08 12:30:28[/EDIT]
Tropheus Ve Bazalt Kum
[QUOTE=Mustafa8100]Arkadaşlar silis kum alamayacağım pahalı oluyor bazalt kum var troplar için bazalt koysam olur mu olursa extra birşey yapmama gerek var mı [/QUOTE]

Merhaba;
Erhan Hocamın dediklerine ek olarak bilgi paylaşayım. Aşağıda linkini paylaştığım ürün ben aldım, kullandım. Kum temiz geldi. 1-2 kere kovada kısaca yıkayıp süzünce yeterli oldu. İnce taneli hoş bir görünüme sahip. Renk ve yapı olarak güzel, Tropheusların da doğal ortamlarına uygun.
Bazalt kum bildiğim kadarı ile daha çok bitkili akvaryumlar da tercih ediliyor. İçinde demir v.b. elementler olabilir. Su değerlerine etki ederek Tropheuslara uygun gelmeyebilir. Riske atmamak adına bu ürünü tavsiye ederim. Fiyatta uygun...

İyi Hobiler...


https://urun.n11.com/kum-tas/10-kg-akvaryum-kumu-deniz-kumu-plaj-kumu-oyun-alani-kumu-akvaryum-P310131155[EDIT]fma3280,2019-11-06 15:54:42[/EDIT]
Tanganyika İle Yola Devam !
Merhaba;

Hobiye dönüşünüz ve yeni kurulum hayırlı olsun...
Ölçüleriniz tür için gayet uygun. 3 türe de baktım, şu an duboisi besliyorum.
Genel olarak bakım şartları ve davranış biçimleri aynıdır diyebilirim. Duboisi daha cana yakın ve biraz daha dayanıklı, ilangi çekingen ve hassas, bemba da çekingen ve hassas diyebilirim. Hassastan kastım bakım olarak daha narin, su değerleri ve hastalıklara karşı daha toleranssız diyebilirim. Tabii ilgi ve alaka ile üstesinden gelinmeyecek durumlar da değil. Balık tavsiyesi ( yani şu türü alın) demem yanlış olur, kendi zevkinize göre karar vermeniz daha doğru. Acele etmeden karar verin.
Yavru ya da koloni olarak edinmeniz de durumu değiştirir. Yavru iken almak adaptasyon ve istediğiniz normlarda bir koloni kurmak bakımından avantajlı ama sabır gerektirir. Yavru bakmanın getirdiği ekstra ilgi ve alaka daha üst seviyede olmalı.
Hazır koloni alırsanız F0 ise adaptasyon süreci ( özellikle ilangi ve bemba için ) zor olabilir. F1 de fazla problem çıkacağını sanmam.
Alacağınız yere de muhakkak dikkat edin, iyice araştırın, acele etmeyin. Resimlerden anlamak zor ( ki balıklar sağlıklı gözüküyor), canlı görmekte fayda var.
Tanıtım açtığınız da yine fikir alışverişin de bulunuruz.

İyi Hobiler...
Duboisi Maswa
[QUOTE=Mrtypc26] bunlarda benim keratalar Fatih abim 14 aylık ellerinden öperler. Yalnız bazılarının bantları hala tam istediğim kalınlıkta değil. 2 seneyi bulur diyorlar baNt ve renk oturması.https://youtu.be/2MRt1YIQXbo[/QUOTE]
[:nazar:][:nazar:] maşallah kardeşim gayet güzeller. Yani bu bant meselesine o kadar takılma. Zaten biliyorsun maswalar da o kadar da kalın bant olmaz. Seninkiler gayet sağlıklı ve bantlar da genel olarak güzel. Arada bozuk olanlar tabi ki olacak, ben de de var. Daha önce de dediğim gibi tam olarak erişkin olmaları 2 seneyi bulacak.
Duboisi Maswa
[QUOTE=Mrtypc26]maşallah abi.kıyamıyorsun galiba hala ayırmaya kocaman bi ordu olmuş[:)][/QUOTE]

Vallahi öyle galiba.[:)] Yok yok şaka bir yana 2.akvaryumu kurdum koloni fazlalığı için. Gerçekten kum değişikliği, filtre temizliği, 2.akvaryumu kur derken yoruldum, haftaya ayıracağım.
Duboisi Maswa
[QUOTE][/QUOTE]Herkese Merhaba,

Uzun bir aradan sonra paylaşım yapayım dedim. Beyaz kumu sarı ile değişip, ufak bir kaya tasarımı değişikliği yaptım. Beni baya yorduğu için disi-erkek koloni ayırımını haftaya yapacagim.

[VID]https://youtu.be/kSAqEAfDOGw[/VID]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/188846/201020192201471.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/188846/201020192202201.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/188846/201020192203041.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/188846/201020192203441.jpg[/IMG]
Tropheus Duboisi Sorusu
[QUOTE=Lokii]Tropheus duboisi Balıkların yanlarına ne tür balıklar olur ve çöpçü vatoz sıkıntı olur mu ?[/QUOTE]

Merhaba,
Tropheus duboisi uzun ( 120 cm + ) ve genis hacimli ( 300 litre + ) akvaryumlarda koloni şeklinde bakılması tavsiye edilir. Tek tür olarak bakılması daha iyi olur. Erkekler baskın ( özellikle üreme dönemleri) dişileri kovalayan ve bölgecidir.
Her ne kadar barışçıl da olsalar daha çok meraklarından dolayı vatoz, çöpçüleri rahat bırakmaz, diderler.

Iyi Hobiler...
Cinsiyet Ayrımı Yapmalıyım?
[QUOTE=muharremcey]Merhabalar arkadaşlar 130*50*60 tankimda 8 9 aylık olduğunu tahmin ettiğim 40 taneye yakın maswa mevcut bunların yakında 14 adet red chek var hepsi yavrudan buyuttugum balıklarım fakat balıklar geliştikçe sanki tank yetersiz kalıyor sağlıklı bir koloni çıkartmak için 40 adet yavru almistim fakat şu anda çok kalabalık geliyor gözüme akvaryum. red chekler yavru verdiler bu boyda fakat maswalarda baskın erkek baya bir çaba göstermesine rağmen bir şey yok red chek erkeği kızıştigi zaman akvaryumda fırtınalar kopartiyor akvaryumun videosu altta mevcut videoya göre bana tavsiyede bulunmanizi istiyorum mutlu hobiler diliyorum. Birde dalga motorunu suyun yuzeyine doğru çalışiyor ve sürekli çalışıyor dalga motorunun sürekli çalışması balıkların gelişimi açısından olumsuz bir durum oluşturur mu?

Merhaba;

Balık sayısı fazla olduğunu söyleyebilirim. Akvaryumun yetersiz kaldığı kesin.
Red cheekleri dişi-erkek ayrımı yaparak başka bir akvaryuma alın. Üreyen bir erkek olduğuna göre eldeki dişileri belirleyip güzel bir koloni oluşturabilirsiniz.
40 adet almakla doğru yapmışsınız. Muhtemelen 2 erkek 12 dişi bir koloni çıkar ve güzel olur. Maswalar da sayı kalabalık ve cinsiyet çatışmasından üreme olmayabilir. Zaten 8-9 ayda geç bir süre değil, 13-14 aylık olsunlar. Maswalar için bu boyda dişi-erkek ayırımı yapmak, emin olmak zor olabilir. Bu konuda eminseniz yapmakta fayda var.
Tropheuslar akıntıyı sever ama videolarda akıntı fazla gibi, geceleri kapatmakta fayda var, dinlensinler.

İyi Hobiler...
[EDIT]fma3280,2019-10-18 11:56:37[/EDIT]
Maswa Gelişim
[QUOTE=Mrtypc26]Selamlar. Hayırlı hobiler. Tropheus dubousı maswalar tam olarak renklerini kaç aylıkken alırlar. Bantlar gelişimini nezaman tam olarak tamamlar. [/QUOTE]

Murat Kardeşim Selamlar..

Bizim istediğimiz mavi kafa-sarı bant-siyah kuyruk 2 seneden fazla sürebilir. Öncesinde sende de olduğu gibi 6-8 aylıktan emareler başlar. Tamamlanması 2 seneyi bulabilir, hep konuştuğumuz gibi yavrudan alıp büyütmek sabır işidir.

İyi Hobiler... [EDIT]fma3280,2019-10-18 11:59:35[/EDIT]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,791,757 Mesaj
  • 407,812 Konu
  • 91 Forum
  • 144,764 Forum Üyesi
  • 1,465 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,885 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.