ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
fatihkuzen
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
11
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
24 Aralık 2018 20:34
Son Ziyaret:
3 Saat 15 Dakika önce
Toplam Mesaj:
35 [0.15 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
26 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
fatih E
Doğum Tarihi:
17 Ekim 1974
Yaş:
44
İl:
Kirklareli
Meslek:
Elektronik
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Lüleburgaz (⌐■_■)︻╦╤─ (╥﹏╥) Bitkili Akvaryum

SON 10 MESAJI

Kırmızı Bitkiler
Bitkiler su altı yada su üstü farketmeden fazla ışık altında kızarır. Bu aslında bi yerde bitkinin korunma yolu. Klorofili azaltıp fotosentez hızını düşürür. Yada gerekmeyen klorofili yakıyor da olabilir. Bu şu demek öncelikle gereğinden fazla ışığa ihtiyaç var. Artı demir gerekir. Diğerler besinleri var kabul etsek bile demir az yada yetersiz ise yapraklar kızarmayabilir. Ben 100 watt full spekrum 60 watt beyaz veriyorum. Yeşil bitkiler bile kızarıyor.[EDIT]fatihkuzen,2019-08-19 13:43:26[/EDIT]
Bitkili Akvaryum Tavsiye
Uzun yapraklı olan amazon en soldaki ise limon gibi duruyor .
Güncel Tavsiyeye İhtiyacım Var Hagen Yada Lav
Yeni akvaryum kuruyorum. Taban malzemesi olarak internette çok çeşit fiyat var. Lav kırığı yada hagen düşünüyorum. Çok değişik fiyatlar var. Düzgün malzemeyi iyi fiyata nerden alırız?
Güncel bilgisi olan varsa yardım bekliyorum . İyi hobiler saygılar.[EDIT]fatihkuzen,2019-08-17 16:38:32[/EDIT]
Bitkili Akvaryumda Ro Su Kullanımı Hakkında
Bir Tds metre alın . 15-20 tl birşey. Suyunuzu ölçün . 200 ün üzerinde ise Ro kullanın . Altındaysa çeşme suyunu kullanın. Diatom olursa % 50 Ro yapın. Birdahaki su eksilmelerini Ro ile tamamlayın. Bitkilerdeki duruma göre çeşme suyundan katkı yapmayı deneyin. Bende şu anda ro kullanıyorum. Ama çeşme suyuna ihtiyacım olacağını düşündürten bazı gelişmeler oldu. Eğer sonuç müspet ise bazı bitkiler için çeşme suyu faydalıdır diye bir sonuç elde edebilirim. Saygılar.
Gül Bitkisinin Yapraklarında Buruşma
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/211713/160820191053361.jpg[/IMG],
Aynı sorun bende de oldu. Yazı eski ama kalsiyum eksikliği dışında bir olasılık belirtilmemiş. Ben potasyum+nitrat+fosfat+demir+eser element+co2+kalsiyum takviyesi yapıyorum . 100 watt grow led ve 60 watt beyaz led var. ve Su ozmos suyu .Güllerde aynı sorun var. Özellikle ludwigia red ve reineckii mini lerde daha çok var . Yeşil olan bitkilerde sorun yok gibi. Bu bağlamda kalsiyum eksikse eğer hangi yöntemle kalsiyum eklemek bitkiler için geçerli olabilir. Bende kalsiyum katkısı 1 : eser element katkısından geliyor 2: Mürekkepbalığı kemiği 3: Sulandırılmış kalsiyum sandoz tableti şeklinde tanka giriyor. Acaba soda mı dökmeliyim? Yada bu yaprak buruşmasının bir püf noktası mı var? Bilen arkadaşlardan çok rica edicem. Yardımcı olanlar için şimdiden teşekkür ederim.
[EDIT]fatihkuzen,2019-08-16 10:53:53[/EDIT]
Siporax 'ın Boşluklarını Değerlendirmek?
Hiç yapmayın bence. bu malzemenin içinin boş olmasının sebebi doğru su geçişini sağlayıp aktif alan miktarını hem içten hem dıştan desteklemek. Bu deliklerden su geçmezse halkanın iç kısmında bakteri oluşmaz .Sadece dış kısmında bir miktar oluşur. İçi iyi kullanılamaz. Öbür türlü yuvarlak yapardı adam neden uğraşıp halka yasın ki?[EDIT]fatihkuzen,2019-08-14 16:01:57[/EDIT]
Quik Expro 1000 Dış Filtre Pis Su Girişi?
Öncelikle her filtre markasının yapısı farklıdır. Quick expro sepetli pompalı sistem bir makine . Ayrıca diğerlerinden üstün bir yanı varsa oda pompası siboplu bir yapıda. Yani pompa harbiden işe yarıyor. Tırt değil yani. Makineyi çok detaylı incelemeden aldım acil lazımdı. 12 aydır kullandığım için detaylı inceleme fırsatım oldu. Çok kaliteli değil ama sağlam yaptıkları söylemeliyim. Şu ana kadar hiç su kaçırmadı hiç hava yapmadı.
Bu alet suyu üstten önce üst sepetten veriyor. (Basınç yok) Üstten en alt sepetlere süzülme yaparak iner ve en alttaki temiz su sepet borusundan vakumlanarak basınçlanıp tanka döner. Yani yukarda bir arkadaşın dediği gibi makinanın içinde basınç yok su yerçekimini kullanarak ve vakum etkisi ile sepetler arasında geziyor. Bunun doğruluğunu kanıtlamak için denencek usül şudur. Bir parça kesilmiş naylonu filtrenin emiş hotrumundan verin . Motora ulaşmayacaktır. Üstte kalacak. Motor kısmında da temiz su olması zaten istenen beklenen birşeydir. Pis suyun motora gelmesi aslında mühendislik hatası olurdu. Motor hızlıca kirlenir ve kullanılamaz hale gelirdi. Bu bağlamda en üstte biobal ,süngerler en altta siporax yad substrat olur. Bu en alttakiler özellikle temiz kalmalı. Kömürü ise motordan uzak olacak şekilde konumlandırın. Sonra size ses tıkanıklık yada debi kaybı olarak geri döner.[EDIT]fatihkuzen,2019-08-14 15:14:23[/EDIT]
Dış Motor Kova İle Sepet Arasındaki Boşluk
Dış filtre sepet ve çanak arası boşluk mühim degildir. Dikkatli bakarsanız sepetleri birleştirip baktığınızda sepetler kendi canagini oluşturur. Akıntı yanlardan değil sepetlerin içinde oluşan çanaktan geçer. Bir miktar kaçırma sorun değil bilakis gereklidir. Suyun geçişi sıfır olmasını engeller. [EDIT]fatihkuzen,2019-08-14 10:01:30[/EDIT]
E-JET Dış Filtre 3368
Çok zaman olmuş ama muhtemel sorun yükseklik olabilir. Dış filtre akvaryumdan aşağı olacak şekilde konumlanmali. Diğer türlü elektrik kesilmesi filan durumlarda SU akışı durabilir.
E-jet 3388 Sepet Dizilimi
Yazı eski ama sanırım konu asla eskimeyecek. Bu sorunun çok değişik cevapları var anlatılan. Öncelikle ben bu konuyu üreticilerden aldığım yanıtlar doğrultusunda açıklamak isterim. Konuyu detaylı bildiğimi düşünüyorum. Öncelikle gerçek seramik halkalar ile tırt seramik halkaları bir ayırt edelim.

Ben içinde gözenek olmayan seramik halka gördüğüm için onları eliyorum. Onlar sadece bioball'ın yaptığı işi yapar ki onuda anlatacam.

Şimdi piyasada dünya paraya satılan siporax vs seramik halkaların asıl işi bakteri tutmak. Bu lanet bakteri çok çabuk ölen ve oksijene , nitrata, amonyağa vs ihityacı olan bunlar olmadımı yaşayamayan varlıklar. Biz bu seramik halkaları neden alıyoruz? Bunlar gözenekli ve çok fazla iç yüzey alanı barındıran (Gözle görülmesi bile zor gözenekler)

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/211713/100820191504541.jpg[/IMG]
bu gözeneklerde bakteri yetiştirip suyumuzun nitritini ,nitratını temizlesin diye aldığımız çokta ucuz olmayan malzemeler. Şimdi sen git bunu ağır atıkların giriş yaptığı filtrenin girişine koyarsan bunlar anında doluyor ve bakterilerin su geçişi azaldığı için barınamaz hale geliyor ve ölümleri kaçınılmaz oluyor. Süngeri bile sıka sıka bi saatte zor temizlerken bunu nasıl temizlemeyi umuyorsunuz? Çöp oluyor güzelim sermikler. Yazık.

Bakterilerin yerleşimi..
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/211713/100820191506071.jpg[/IMG]


Bu malzeme suyu temizlemek için üretilmedi arkadaşlar . Bunlar sudaki amonyağı nitrite onuda nitrata çeviren bakteriler yaşasın diye. Hatta bakteri aç kalınca nitratı parçalıyıp beslenmeye devam ediyor. Bizzat üreticisi anlatıyor . Videosu var. Hatta bazen bitkili akvaryumlarda akvarist nitartının hep sıfır çıktığından yakınır. İşte onuda bakteri yemiş işte ondan oluyor.

Bu durumda gözenekli olan halkalar en temiz su neredeyse oraya bu 1

Bioball denen şeyler yakın zamanda ortaya çıkmış asıl amacı suyun debisinin sürekliliğini sağlamak olan bir ürün. Faydalı ancak buna yer olan filtren varsa o zaman bir sepet mutlaka bioball olmalı. Filtre denen alet suyu hep aynı girişten ve çıkıştan veriyor. Süngerin o kısmı doluyor ve verim azalıyor. Bioball o kısımda devreye giriyor ve suyun homojen dağılımını sağlıyor. Daha uzun süre debi ve daha çok bakteri alanı sağlıyor. Süngerlerde bakteri alanıdır .

Bioball yada güzenekli olmayan seramik halkan varsa pis suyun girişine kouylacak bu 2

Karbon varsa mutlaka pis suya yakın mümkünse süngerden önce bioball dan sonra. Çünkü karbon kömürü kısa zamanda filtrenin dokunulamayan yerlerine birikiyor. Bunları temizlemek imkansız . Bunlar adeta beton gibi yapışıyor. Filtre ölüyor. Kesin olarak çıkışa koymayın. Bu 3

Elyaf herzaman gözenekli seramikten önce . Çünkü gözenekli seramik çok temiz ve akıcı olmalı. Bu 4

Sünger ise mekanik temizliği yapacak olan en pis artıkların toplanacağı yer. Karbondan sonra sıralanması iyi olacaktır. Bu 5

Not bitkili akvaryuma karbon konmaz.
[URL]https://www.youtube.com/watch?v=KrM2Krl8MR0[/URL] Şurada ingilizce bir video var . Mikroskop altında videolar var. İnceleyiniz çok faydası olacak.

Bu konunun ne olduğunu unuttum . 3388 ejet sipariş ettim gelince ayrıntılı yazarım

Birkaç gün sonra ......
Cihaz elime ulaştı. Hemen denemek için bir bidon su ve içi boş olarak cihaza elektrik verdim .
İlk önce watt değerleri...

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/211713/160820191511281.jpg[/IMG]
Elimizdeki watt metre kendi işimiz için kullandığımız alman malı kaliteli bir ürün. Sonuçlar kesindir.
Göründüğü üzere 13 w değer okunmakta . Bu değer yer yer 12 - yada 14 olabiliyor ama ortalaması zaten 13 eder. 13w tüketiyor. Bu gerçekten çok güzel bir değer .
Cihaz çok sessiz . Kulağımı dayamadan sesini duymuyorum. Gece sessizliğinde bir miktar duyulabilir ama bu benim gördüm en sessiz motor. Debi çok iyi. Debiyi ölçmeye aletim yok ama kimseyi üzmez yani.

İki hortum da kalın hortum. Hem giriş hem çıkış aparatları ve hortumlar geçmeli değil sıkmalı somunlar ile sabitleniyor. Vanalar bana kaliteli geldi. Vana bağlantıları son derece sıkı hatta zor dönüyor.

Kafa kaseye 4 klape ile sabitleniyor ve bu malzemelerde son derece kaliteli görünme sahip. Start pompası yok. Su koyma deliği mevcut.

Taşıma sapı kesin kırılır. Su dolu halde baya ağır oluyor. Sap daha sağlam yapılabilirdi.

Apartalar kaliteli ve kullanışlı . Zorlanırsa kırılabilir yalnız. Monte edip fazla sökmemek lazım .

Tüm sepetlere bişiler koymuşlar . Her sepette elyaf var. Artı sünger , karbon , ve seramik birer torba var.

Elyaflar güzel süngerler güzel karbon baya var. Seramik biraz az eklemek gerekir.

Filtreye pis su alttan başlıyor. Üstten temiz su tanka veriliyor. Bu durumda diziliş en altan yukarı sünger , karbon , elyaf , seramik , Elyaf olabilir. Her katmanda elyaf ile karışık da olabilir. Benim kendi dizilimim şu şekil olacak . En altta plastik banyo lifi , Yukarı doğru sünger, Elyaf , Elyaf, Siporax.[EDIT]fatihkuzen,2019-08-16 15:34:17[/EDIT]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 320 Online Kullanıcı, 174 Üye

Online Kullanıcılar

gokberkgonenc, donut, alpkim, Mete Duru, ityo39, emirkagan, apistoapisto, littlefish, hatesli, AmazonDream, kursatufukcoskun, Logger, Slanq, ffatihh16, ibrahim43, esref03, Burak Dişli, MiSoSiKiaN, Mikail Erdoğan, freediscus, ÖĞRÜNÇ, demirsoy, knnynr, dusumsel, tayfund, wallece, berkant68, SONADOR, BerkayÖzcan, firat, SCORPION_79, AlperAskan, Gökhan1907, KILLIFISH, veritas, spongebob55, ALP85, Bshkk, istanbul34, Tropicall34, cafer06, HAKAN_38, ZeMaHŞeRi, indianaconz, yasinbugra, suslu_78, muratkk, erdogan41, bunerf, bazalisk, mustafakuzu, sarıyerli 1970, neşet69, Legendry, bzaferucak, Unknown And, KillLaKill, ozan_1903, abdullahk, muslera1905, icelebi, Ejder Günaydın, SerdarAkyol, Corpse35, diaslayt, Noyes, tugi, sabemba, deepahm, TheHobi, hasansaid, bkaracayir, keremay, qokhan89, OMER006, hasancn, Orhunekm, dincer, TugayÇınar, ByTKN, shark26, Kerem, rccol, Bonzi, darkaura, Nadirmbuna, atlantis917, gcinoglu, DiGiTaLDrEAmS, yunusessiz, ngokkaya, dınay, Eflatun61, rdroo, efe0911, Alp aslan, Fanti35, Fatih_, kerim123121, sina00, AlphaBetta, ternapi, Berk12, Bilgekarga, HRN1, Csumer, eskiyapar, Aqua Discovery, mlh_mrv, engin045, Esnaf, NurArt, Supervenenis, omercldr, Akvaryum8585, Gknyhs, rexxter, Kfat, Mr.Hades, ggorkem, leventzl, rifai, Enurten erdemir, Chensy, eminylmaz, Arkemre, Ulvikerem, lonewolf, ankara0606, Therbosstat, Erdal 01, TugayKrmn, mvklbk11, Kamil009, Mannfischer, sargnn, Gogeta, CaagriBey, cansimsek03, mgokturk, Aziraphale, Zafer89, Explain, fatihtosunn, guvenes, iamthezeus, TRAHMET, Furkannn, Erosatesi, yldrm9490, Muharrembey, Kemalk41, aliyilmaz34, Aquarist101, Hamza Özel, Metal06, arconim, Selçuks, metsi, ardatamay, FİXvaryum, HobiciBalıkçı, Btc78, burakbiskici, Gtuncay, cıbırlover1, muratteyhan, UnalCevahir, Kenan ateş, FLY48, nvrkcy, YigitAlpCicek, pilotx, denizihtiyaroglu, Black_77,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,751,906 Mesaj
  • 402,547 Konu
  • 91 Forum
  • 142,345 Forum Üyesi
  • 1,452 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,433 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.