ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
lemur
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
210
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
25 Şubat 2012 23:07
Son Ziyaret:
11 Saat 58 Dakika önce
Toplam Mesaj:
334 [0.12 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
148 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
erkut akkaya
Doğum Tarihi:
06 Eylül 1972
Yaş:
46
İl:
Antalya
Meslek:
hekim
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

KOİ BAKICISI

SON 10 MESAJI

Dibi Çatlayan Akvaryumu Nasıl Uzaklaştırırım?
[QUOTE=aliekinci] https://www.youtube.com/watch?v=3M19FOgDZfc[/QUOTE]

Videoyu izledim, teşekkür ederim. Silikonların falçatayla nasıl sökülebileceğine güzel bir örnek olmuş. Fakat arada cüsse farkı var. Bir eliyle bile oynatabildiği 100-150 lt'lik bir akvaryum var. Ve sağlam görünüyor. Benimkisi 400-500 lt, boş ağırlığı bile 80-90 kg, kolumu uzattığımda dibe zor değiyor. Ters çevirmem ise imkansız.

Şu an için güvenlik şeridiyle çevrili, kimsenin ulaşamayacağı bir yerde bekliyor. Bir bez ve kartonla kaplayıp sararak uzaklaştırma fikri bana en yakın geldi. Bütün öneriler için teşekkür ediyorum.
Neden Ama ?
Dikkatinizi çekeyim: İmla konusunda kendi sözlerine değinerek sadece takıldım. Abarttığım falan yok. Sonunda da gülümseme işareti var. Esas konuyla ilgili söyleyeceğimi de söyledim zaten.

"Neden ama?" başlıklı bir yazıya "Çünkü." şeklinde bir yanıt da gayet iyi uymakta... Diğer iki cümlemde işaretlediğiniz noktalar bence yazım yanlışı taşımıyor. Ünlem zorunlu değil, yazanın isteğine bağlı.

Akvaryumla ilgili görüşleri alalım.

Not: Bu cevabım capo di capi'ye yönelik tamamıyla. Ben yazarken erdemcoban bir mesaj göndermiş. Yeterli veri olduğunda empati kurmaya çalışıyorum.[EDIT]lemur,2019-07-22 23:26:41[/EDIT]
Neden Ama ?
Çünkü.

Filtrasyon, tankın genel durumu, elektrik kesintisi ve balıklarınızı bilmeden sağlıklı yorum yapamayız. Bulanıklık dikkat çekici. Hasta tank sendromu olmuş.

Evet imlanız zayıf. Bana kalırsa 3 satırlık yazıda 10 tane yazım yanlışı yapmışsınız. [:)]
Dibi Çatlayan Akvaryumu Nasıl Uzaklaştırırım?
Herhalde fotoğraf göndersem niye bu kadar kafa yorduğumu anlardınız. Tabanda boydan boya uzanan kocaman bir çatlak var. Yerinden kıpırdatıldığı anda dağılması olası. Herhangi bir kişinin bunu yapması yaralanmayla sonuçlanabilir. Zaten en az 10 yıllık bir akvaryum. Yeniden kullanma yönünde bir beklentim yok. Pek ulaşılmayan bir yerde olduğu için çok acil değil. Kimse yaralanmasın diye görüşlerinizi almak istedim. Teşekkür ederim.
Japon Balığımda Dropsy Sonrası Oluşan Siyah Leke?
[QUOTE=jennyhumphrey]
Pullar normale döndü ama onu yine de ayrı kaba alıp sera bakto tabs ile besliyorum, sonrasında akvaryuma geri koyuyorum.Bu yerde yatması dropsyden baya önce de olduğu için ona bağlamıyorum.[:(] Başka problemleri var..[/QUOTE]

Her yemlemede balığı çıkartıp başka yere koyuyorsanız bundan vazgeçin. Başlı başına bir stres kaynağı. Sağlam balığı bile hasta edebilir. Sabit, rahatsız edilmeyeceği bir ortam sağlayın.
Dibi Çatlayan Akvaryumu Nasıl Uzaklaştırırım?
Yaşla ilgisi yok. O akvaryumun sağlam halini 2 kişi zor kaldırabilir.80-90 kg.

Bir kişinin güvenli taşıyabileceği yükün yasal sınırı 25 kg. Bir çimento çuvalı 40-50 kg.
Dibi Çatlayan Akvaryumu Nasıl Uzaklaştırırım?
Akvaryum hala olduğu yerde duruyor. İlişmeye korkuyorum.

Çevreden ilginç öneriler geldi: 1)- Çarşafla falan sarıp çekiçle kır, ufalt. 2)- Camcı çağır. Tabanını kesip atsın, kala sağlam kısımlarıyla sana yeni akvaryum yapsın.

Siz olsanız ne yapardınız?
Koi Balıklarının Stresi
Balıklar 8-10 cm falansa büyüyene kadar o hacimde besleyebilirsiniz. tabi balıklarınız hiçbir zaman 45-50 cm olmayacaktır. Güdük kalacaktır.
50 Ton
Su çıkışında uygun ebatta ızgara yoksa her şey dışarı kaçabilir. Gelen suyu tam olarak anlamadım. Kaynak suyu mudur? Sulama kanallarıyla başka yerden gelen su mu? Miktarını ölçemiyor musunuz?

Kırlık yerde mutlaka yılan olur. Ürkektir, size kolay kolay kendini göstermez. Ayak sesinizi bile hissederek uzaklaşır ya da saklanır. Su kenarına genelde çayır yılanı, su yılanı denen ufak yılanlar geliyor. İyi yüzücüdürler. Kurbağa ve balık yavrusu avlıyorlar. Benim gördüklerim Natrix natrix türündendi tahmin ediyorum. 25-50 cm ince uzun bir yılan ve zehirsiz. İnsandan kaçar. Öldürerek önünü alamazsınız, yenisi gelir. Bu da doğal dengenin bir parçası. Sadece yazın görürsünüz, hatta akşam serinliğinde ortaya çıkmazlar. Şimdi panik olmayın, hele bir görün de ondan sonra düşünürsünüz. [:D] Belki yörenizde yoktur. Etraftan yaşlı kişilere sorun.

2 yıldır havuzda lepistes vardı ve yılan geliyordu. Bu yıl lepistes atmadım ve hiç yılan görmedim. Belki bu da bir çözümdür. Ayrıca iri koilerin bu yılanları hakladığını da işittim. Ultrasonla kovan cihazlar var ama bence uygulamaya değmez. Kedi-köpek-tavuk gibi canlılar bunları doğal olarak avlayabiliyor. Gölet çevresindeki oyuk,kovuk gibi yuvalanma olasılığı olan yerleri betonla tıkayabilirsiniz.

Karşılaştığınızda Tek yapmanız gereken çok yakınına sokulmamak, üzerine basmamak, köşeye sıkıştırmamak. Rastlama olasılığını göz önünde tutarak paniğe kapılmamak. Isırlırsanız bir sağlık kuruluşuna başvurmak. Çünkü zehirsiz bile olsa bu tür ısırıklardan mikrop kapabilirsiniz.
Japon Balığımda Dropsy Sonrası Oluşan Siyah Leke?
Hava yuttuğu için niye karnı şişsin? Eğer hava açlığı varsa yüzeyden aldığı hava akciğerlerine gidiyor midesine değil. Kum kanlanma yapmaz. Kumla oynamak japonların arayıp da bulamadığı bir şey. Onun nedeni başka olmalı. Akvaryum şartlarınız uygun görünüyor. Ama sık oynamalar yapmak dengeyi bozar. Fazla su değişimi, ilaç kullanımı, kum değiştirmişsiniz falan... Bunlar balığı strese sokar. Stres tek başına bile balığı hasta edebilir.

Dropsy ciddi bir durum. Tedavisi zor. Balığınız tam iyileşmemiş yada hastalık sonucunda sakat kalmış olabilir. Hep dipte kalması hayra alamet değil. Dropsy dışında başka bir rahatsızlığı da olabilir. Benim de aynı böyle bir japon balığım vardı. Sadece yem almaya yukarı çıkıyor, dipte yatıyordu. Aylarca yaşadı, sonra güçten düşerek öldü.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,744,170 Mesaj
  • 401,588 Konu
  • 91 Forum
  • 141,882 Forum Üyesi
  • 1,450 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,571 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.