ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
lemur
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
2253
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
25 Şubat 2012 23:07
Son Ziyaret:
8 Saat 9 Dakika önce
Toplam Mesaj:
1676 [0.51 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
516 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
2

BİLGİLER

Ad Soyad:
erkut akkaya
Doğum Tarihi:
06 Eylül 1972
Yaş:
48
İl:
Antalya
Meslek:
hekim
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Erkut Akkaya 8.000lt/16.000lt KOİ Havuzu 110 lt Low tech bitkili tropikal 35lt Low tech bitkili Lepistes-Helena

SON 10 MESAJI

Helena(katil Salyangoz) Hakkında
Ben suda yaşayan hiç bir salyangozun o ıslak ortamı bırakıp da odada gezintiye çıktığını görmedim. Herkes uyuyup el ayak çekildikten sonra dolaşıp parti düzenliyorlarsa bilemem.
Helena'ların suyun üst seviyesine çıkmaları bile enderdir. İçiniz rahat olsun.
Isıtıcı Ve Termometre Saçmalığı Resimli
Nesine bakmalıyız? Öncelikle akvaryumunuz kaç litre? Derecelerin ısıtıcıya göre konumlanışı nedir? Okuyabildiğim kadarıyla ikisi de 26.5 civarı gösteriyor. Kalibrasyonda ufak bir sorun olabilir. Yeniden kalibre edin. Bir saçmalık göremiyorum. Kafaya takmayın. Hayat yaşamaya değer.
Japon Balığıma Canlı Yem Olarak Ne Atabilim
[QUOTE=Onurbasbi]Öncelikle hepinize çok teşekkür ederim akvaryumum ya 15 20 litre arası 3 japon bir çöpçü var hava taşı var
[/QUOTE]

Akvaryumunuzun küçüklüğü beni hayal kırıklığına uğrattı. Bu hacimde ne yaparsanız yapın büyümeyecekleri gibi hastalanma olasılığı da var. En azından 70-80 litreye büyütün. Çöpçüye gerek olmadığı gibi, ufaksa sakıncalı da olabilir. Zaten tek bakılmaz.
Japon Balığıma Canlı Yem Olarak Ne Atabilim
Japon balıkları fazla büyürlerse 35 cm'ye ulaşabilirler. O yüzden onları hızlı büyütmek için çaba harcamak doğru olmayabilir. Bitkisel ağırlıklı beslendiklerinden fazla hayvansal yem vermek yanlış olur. Yumurta sarısı suyu kirleteceğinden kesinlikle denemeyin. Kurutulmuş daphnia, tubifex, sivrisinek larvası, gammarus gibi yemler hem kolay bulunabilir hem saklanabilir hem de kolayca verilebilir. Bunlar 2-3 günde bir verilebilir. En az 2 çeşit kaliteli hazır yemle besliyorsanız canlı yeme pek de gerek yoktur. Haftada en az 1 öğün haşlanmış ıspanak, bezelye havuç gibi sebzeler verilmelidir.

Fakat ideal balık büyütmenin anahtarı yeterli geniş hacme ve uygun filtrasyona sahip olmak, su değişimlerini yerinde zamanında yapmaktır. Ve suyu yeterince oksijenlendirmek de önemlidir.
Balıklarda Renk ve Pigmentasyon maddeleri.
İlk alıntıladığınız yazının linki sanırım çalışmıyor. ".....İstenilen düzeyde renklenmenin sağlanabilmesi için genetik ıslahın yanında, balık rasyonlarına doğal veya sentetik renk maddeleri katma zorunluluğu vardır. kaynakziraatci.com"

[QUOTE=braweheart]font ="Apple-style-span" face="'Helvetica Neue', Arial, sans-serif" size="3"span ="Apple-style-span" style="line-height: 14px; white-space: nowrap;"a href="http://sinop.academia.edu/gayedo%C4%9Fan/Papers/731181/BALIK_YEMLERINDE_DOGAL_KAROTENOID_KAYNAKLARININ_KULLANIMI" target="_blank"bhttp://sinop.academia.edu/gayedo%C4%9Fan/Papers/731181/BALIK_YEMLERINDE_DOGAL_KAROTENO/bID_KAYNAKLARININ_KULLANIMI/a/span/fontdivfont ="Apple-style-span" face="'Helvetica Neue', Arial, sans-serif" size="3"sanırım orjinal kaynak bu./font/div[/QUOTE]

Bu verdiğiniz link tamamıyla ayrı bir yazıya ait olmakla birlikte yararlı bir yazı. Hatta konuyla daha doğrudan ilgili. Keşke onu da açıp yayınlamış olsaydınız. (11 sayfa)
İç Filtrem Yeterli Mi?
Söz ettiğiniz markalar kullanıcıları dışında kimseye bir şey ifade etmiyor. Filtre kapasitesini litre/saat şeklinde verirseniz daha fazla yardımcı olunabilir. Ayrıca filtrasyonun yeterli olması canlı kalabalığıyla da ilintilidir. Ryukin de kaç cmlik kaç ryukin? Su değişimleri ne alemde? Bitki var mı?

Halen filtreleriniz çalışır durumda ve tankınız için yeterliyse değişiklik yapmanız son derece gereksiz olacaktır.
Kış Aylarında Koi Havuzunda Nelere Dikkat Edilmeli
Durgun su donar. Kırsal kesimde su donmasın diye muslukları az açık bırakırlar. Ya filtre pompalarını çalıştırmaya devam edeceksiniz ya da hava motoruyla suyu hareketlendirip donmanın önüne geçeceksiniz.

Buna rağmen donma gerçekleşiyorsa buzları asla kırmayacaksınız balıklar gürültüden ve sarsıntıdan şoka girebilir. Yapmış olduğunuz sıcak su dökme yöntemi uygun. Bu iş için özel ısıtıcılar da var fakat ben yurdumuzda görmedim.

Su üstten donar. Dolayısıyla yeterince derin bir havuzda(1-1,5 metre) donma acil bir sorun değildir. Bu balıklar +4 dereceye kadar yaşarlar ve suyun altı daha sıcaktır. Balıklar hemen oksijensizlikten ölmezler. Hatta soğuk suda çözünmüş oksijen sıcak suya göre daha fazladır. Fakat akşamdan üzeri buz tutmuş bir havuzunuz varsa sabah mutlaka müdahale etmelisiniz.

Bütün bu söylediklerime karşın donmuş bir havuzla ilgili hiç bir deneyimim olmadı. Bulunduğum bölgede sıcaklık nadiren 0 altına düşer. ortalama kış sıcaklığı gece 4-8 derece arasıdır. Bu yıl gündüz 17-18 derecede seyreden sıcaklıklar yüzünden balıklarım kış uykusuna bile yatmadı. Ha bire yem tüketiyorlar.
Japon Akvaryumu:pipo Filtre Mi İç Filtre Mi?
Eğer uygun kapasitede dış filtreye geçmeyecekseniz, pipo filtre düzeneğiniz varsa, mevcut iç filtrenizle birlikte onu kullanabilirsiniz. İç filtreyi büyütmek akıntıyı artıracağından iyi olmayacaktır.
Yeni Kurulan Akvaryum Balik Tavsiyesi Hk.
Bence de, herhangi bir balık almadan önce iyice bir düşünün taşının. Araştırın. Çok sık fikir değiştirmeyin. Yoksa balıklar için de sizin için de hüsran olur. İstediğiniz canlıların uyumsuzlukları tek tek söylendi. Öncelikle yeriniz dar. Orası makrakanta'ya dar gelir, meleğe dar gelir 2 tane çöpçü az gelir 6 tane almanız gerek o da fazla gelir. Eğer 3-5 ay sonra 2 katı bir akvaryuma geçmeyi planlıyorsanız, ufaktan istediğiniz balıklarla başlayabilirsiniz. En güzeli hazır akvaryumu, bitkileri hazırlamışken neon, rasbora gibi ufak sürü balıkları, karides, salyangozla bir başlangıç yapın. Ya da 1 yaşındaki kızınızı sevindirecekseniz hepsinin yerine 1 adet cicili bicili japon alın daha çok dikkatini çeker belki. Ama öyle sanıyorum ki balığın büyüklüğü gözleri bozuk değilse çocuk için önemli olmayacaktır.
Japon Balığı
Hamilelik nedir? Doğum nedir? Baştan yaklaşım hatası var.

Japon balıkları asla hamile kalmazlar, yavrularını karınlarında taşıyıp doğurmazlar. Üreme mevsiminde olgun dişiler yumurtalarını dışarıya atar, erkek de spermleriyle bunları döller. Yumurtalar tamamıyla dışarda gelişir. Doğada bu tür canlılara serbest yumurta dökenler adı verilir.

Yani balığınızın hamile olduğunu düşündürecek hiçbir neden yok. Zaten çok küçük, tombik görünüyor, fazla yemlemiş olabilirsiniz. Başka sağlık sorunları da olabilir.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.