ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
lemur
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
72
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
25 Şubat 2012 23:07
Son Ziyaret:
Dün 00:05
Toplam Mesaj:
220 [0.08 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
40 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
erkut akkaya
Doğum Tarihi:
06 Eylül 1972
Yaş:
46
İl:
Antalya
Meslek:
hekim
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

KOİ BAKICISI

SON 10 MESAJI

Lepistes Motorsuz Yaşarmı
Leğende yaşatabilirsiniz ancak görsel olarak zevk alamazsınız ve bakımı da sizi uğraştırır. Küçük bir akvaryum, az sayıda balık ve ucuz bir iç filtre işinizi görecek ve sağlıklı bir ortam sunacak.
Sıcaklık Ve Işığın Alg Çoğalması Üzerine Etkisi
[QUOTE=Flexa]Algler fotosentetik, ökaryotik, hızlı bir şekilde üreyen organizmalardır. Fotosentetik olmaları sebebiyle çoğalmaları, sıcaklığın ve ışığın etkisine önemli ölçüde bağlıdır.

[B]Algler[/B]

Algler, ilkel tek hücreli ya da çok hücreli fotosentetik organizmalardır. Fotosentez için gerekli klorofil ve diğer pigmentleri içerirler. Bu pigmentler de ışıktan aldıkları enerjiyi yakalar. Yakalanan bu ışık enerjisi, fotosentez sırasında kimyasal enerjiye dönüştürülür. Algler de bu enerjiyi nişasta ve karbohidrat (kompleks şekerler) formunda depolar.

Birçok parametre alglerin üreme oranlarında oldukça etkili olsa da baş faktör daima ışıktır. Aynı zamanda belirli bir düzeye kadar sıcaklığın artışı, çoğalma oranlarını da artırmaktadır. Işığın en temel rolü ise, karbondioksitin asimilasyonudur (inorganik karbonun canlılar için organik forma dönüştürülmesi işlemi).


[K]Aynı zamanda sadece ışığın şiddetinin değil, aydınlık-karanlık döngüsünün de alglerin büyümesi üzerinde önemli bir etkisi bulunmaktadır.[/K]

Botryococcus türlerinden TRG, KB, SK ve PSU için yapılan araştırmada güney Tayland’daki tatlı su göllerinden alınan örnekler kullanılmıştır. Azot zengin bir ortamda lipid içeriğinin sırasıyla %25.8, %17.8, %15.8 ve %5.7 değerlerine ulaştığı görülmüştür. Azot açısından fakir fakat yüksek ışık şiddeti (82.5 μmol m-2 s-1) ve yüksek seviyede demir (0.74 mM) içeren ortamda ise bu değerin %35.9, %30.2, %28.4 ve %14.7 olduğu gözlenmiştir. Aynı zamanda ışığın, nitrat ve nitrit asimilasyon oranının karanlık durumda 23 kata kadar arttığı gözlenmiştir.

[/QUOTE]

Güzel bir yazı olmakla birlikte, ısı, ışık yanında 3. faktör olarak ortamdaki besin konsantrasyonuna fazla değinilmemiş. Azot döngüsü, Ortamdaki bitki ve hayvan yoğunluğu da alg çoğalmasına etki edecektir.Hatta bitkilerin alglarla yarışarak çoğalmalarını sınırladıkları düşünülebilir. Bitkili akvarkyumlarda veya UV filtre kullanılan sistemlerde alg kontrolü çok daha kolay olmaktadır.[EDIT]lemur,2019-05-19 21:06:32[/EDIT]
Betta'da Beyaz Benek, Isıtıcılar Yetersiz
[QUOTE=Murat Murat]Derece bozuk olabilir mi?[/QUOTE] Yukarda belirttiğim gibi kontrol amaçlı ikinci bir derece taktım. İkisi de aynı yerde yan yana duruyor. Biri 24, diğeri 25 gösteriyor.Yani ciddi bir fark yok. Isıtıcı 30'a ayarlı şu an.
[QUOTE=ceyh]İki ısıtıcıyı aynı anda çalıştırmayı deneyebilirsiniz, ramirezi özellikle asidik (yumuşak) su ister, tuz suyu serleştirmiyor mu? Siz bilirsiniz ama ben tuzun faydasına inanmıyorum açıkçası ve kullanmıyorum.[/QUOTE] Metilen mavisi ve tuzu forumda okuduğum için denedim. Uzun süreli ve yüksek doz bir tuz uygulaması yapmadım.Sürekli tuz eklemediğim için eklediğim 1 çay kaşığı tuz su değişimleriyle minimum düzeylere inmiştir sanırım. Dinlenmiş çeşme suyu kullanıyorum, akvaryumcular da öyle, Ph 8 civarı ve kireçli olduğu için biraz sert bir su bu. Balıkların da bu değerlere adapte olduğunu düşünüyorum. Yeni eklenen balıklarımda (betta ve ramirezi) ani bir ölüm gerçekleşmedi şu ana kadar. (3-4 haftadır).Beyaz benek dışında davranışları ve yem almaları da normal görünüyor. Ph ve sertliği düşürmeli miyim sizce? Bu durumda tablo iyice karışabilir.

Betta'nın genel durumu bu kadar iyi olunca aklıma şöyle bir şey de geliyor: Benim beyaz benek diye düşündüğüm şey dış filtrenin tahliyesinden dökülen hava kabarcıklarının vücuduna tutunması olabilir mi? Fazla bir akıntı yaratmıyor, 2 cm'den dökülüyor.[EDIT]lemur,2019-05-19 17:12:46[/EDIT]
Betta'da Beyaz Benek, Isıtıcılar Yetersiz
Sorun şu: elimde 4 tane 100 lt için yeterli(100w ve 75w) ısıtıcı var.Bunları kış döneminde verimli kullandım. Şu an verimli çalışmıyorlar. Beşinci bir ısıtıcı almak da istemiyorum şu an.

Tuzun uygun dozlarda balıklar için zararlı olmadığını düşünüyorum.
Betta'da Beyaz Benek, Isıtıcılar Yetersiz
Sorun devam ediyor. Henüz kimse yanıt yazmamış olsa da takip ettiğiniz için teşekkür ederim.

Balıklarımın iştahı ve hareketleri normal görünüyor. Betadaki benekler önce kayboldu, sonra tüm yüzgeçlerinde tekrar başladı. Ramirezilerimde de beyaz benekler gördüm. Tuhaf biçimde platilerim kuyruk kısıyor ve yemleme dışında çoğunlukla dipte hareketsiz duruyorlar.Diğer balıklarımda ise hiç bir anormallik görünmüyor.

Ah şu ısıtıcılar! en son elimde bir eiheim 75w varmış onu denedim. Oda sıcaklığı olan 23-24 derecenin üstüne çıkartamıyorum. Termometre mi bozuldu diyerek ikincisini bile taktım. Isıtıcıların güvenilir olmaması ciddi bir sorun.Denediklerimin hepsi de en fazla 1 yıl kullanılmış ve kış bitti diyerek temizlenip saklanan malzemeler.

Bunun dışında 1 kereliğine kaya tuzu uyguladım. Gün aşırı %20 su değişimi ve sonrasında metilen mavisi+kristal viyole 10 damla ekliyordum. Sonra bu dozun kullanım kılavuzuna göre az alduğunu farkederek 40 damlaya çıkardım. Karartma uygulamadım akvaryum büyük olduğu için.Görüş ve önerilerinizi bekliyorum.[:?][EDIT]lemur,2019-05-19 14:58:38[/EDIT]
Dış Filtreden Gelen Yanık Plastik Kokusu
[QUOTE=buyday]

Sonuç olarak: Firma sahibiyle birlikte bu kokunun elektrikle alakalı bir sorundan ziyade filtrede kullanılan 2. sınıf plastikten kaynaklandığı konusunda hem fikir olduk. Yalnız emin değilim. İşin içinde su ve elektrik olunca insan yine işkilleniyor [:?] Bu konuda deneyimi olan varsa ve çözüm konusunda bilgi paylaşırsa pek memnun olurum. [IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/118784/180520190947201.jpg[/IMG][/QUOTE]

Firmanınki çok saçma bir açıklama olmuş, çünkü kullandığım için biliyorum, plastikleri gayet iyi, 3 yıldır kullanıyorum, sorun yaşamadım. Sizinki üretim hatası olabilir. İade yada değişimi kabullenmiş olması güzel.
Betam Çok Hasta
Evet, balığınız biraz hasta görünüyor. Alt yüzgecindeki beyazlaşmanın yanı sıra, üst yüzgecinde de biraz incelme var gibi. Nesi olduğunu bilemesem de kuyruk erimesi için kullanıp yarar gördüğüm "bactofish" (akriflavin+bakır sülfat) önerebilirim. Mycopur'un içeriğini bilmiyorum.( [:P] internetten baktım: acriflavine 210 mg, cupric chloride 11,8 mg, cupric sulfate 71,9 mg, aqua purficata 100 ml içerir) Yani bactofish ile aynı imiş. Ama 5 kat pahalı!!! Dezenfektan olarak Apex Aquaxi contranea(metilen mavisi+kristal viyole) eklenebilir.

Kuyruk erimesi bildiğim kadarıyla bakteriyel bir rahatsızlık. Eğer balığınızın rahatsızlığı mantardan kaynaklanıyorsa bu ilaçlar etki etmeyebilir.
Nitrat Zehirlenmesi. Kuma Sürtünme Cama Vurma
[QUOTE=Akaybaha] en son gittim bugün petshopa su testi yaptırdım.
Testte nitrat patlamasi var dedi.
( Son olarak, her su degisiminde ekledigim suya reeflowerin bakteri kültürünü ilave ediyordum biraz fazlada kaciriyo olabilirim. Nitrat patlamasinin fazla bakteri kulturu kullanimindanda olabileceği söylendi)
Saygılar..
[/QUOTE]

Suyu petshopa götürme şartlarınız ya da orda kullanılan malzeme niteliği ölçümü yanıltıcı yapabilir. Bence de Nitrattan emin olmak için basit bir test kiti edinip evde ölçmeniz.Balık yükü fazla olmayan, bakteri kültürü kullanılan düzenli su değişimi yapılan bir akvaryumda bu şekilde seri ölümlerin nitrat ya da Amonyaktan kaynaklanması pek akla yatkın değil. Yeni kurulumdan sonra kültür tutununca fazla ekleme yapmaya da gerek yok.Ama fazlasının bir zararı olur mu bilmiyorum.

[QUOTE=Mallaca]
Kaya tuzu 50 litreye 1 kaşık olarak uygulanır. 10 lt ye 1 kaşık çok fazla. [/QUOTE] [:iyi:] [:?]
Tuza dayanıklılık ve etki göstereceği miktar türe göre değişkenlik gösterebilir. Örneğin ben koi'lerde 1000 ml'ye(1 litreye) 1 gr uyguluyorum. İnternet taramasıyla " fish salinisation" olarak doğru değerleri araştırmanızı öneririm. Ayrı bir kapta yapmanız hem etkinliğini artırır hem de akvaryumunuzun dengesini bozmamış olursunuz. Parazit olduğu kesinse tuz dışında uygulayabileceğiniz ilaçlar da olabilir. Ama ilaç giren akvaryumun dengesinin uzun süre toparlananamayacağını da hesaba katarak.

[QUOTE=Oguzhank]Selamlar.Baliklarinizin kumlara deli gibi sürtünmesi ya parazittendir yada nitrattan.Bence bir adet prodac nitrat(No3) testi aliniz ve suyunuzdaki nitrati birde kendiniz ölçünüz.[/QUOTE] [:iyi:]
Su Bulanık Sorunu Cözülmedi
[QUOTE=Nevzat67]
Bilmiyorum bende canımı sıkmaya başladı iyice en sonunda komple bozucam akvaryum balıklarda vericem petshopa[/QUOTE]

Aynı konuda açtığınız diğer başlığa da yazdım.Önerilerde bulundum. Fotoğraflarda ve videoda dikkate değer bir bulanıklık görülmüyor. Balıklarınız da gayet sağlıklı. Bu bence sadece sizin seyir zevkiniz ve sabırsızlığınızla ilgili bir sorun. Burda da arkadaşlar pek çok yerinde tavsiyelerde bulunmuşlar. Her şeyi biraz kendi haline bıraksanız ve önerileri uygulasanız her şey daha güzel olacak. [zzz]
Japon Balığım Hareket Etmiyor
[QUOTE=Esraerdol]Cidden anlamıyorum sizi hayatınızda hiç küçükken fanusta balık beslemediniz mi?Biriniz 11 yaşında ki kıza sen pazardan civciv de alıyorsundur diyorsunuz.Gerçekten zihniyetinizi anlayamıyorum.Mide bulandırıyorsunuz.Eğer ki ders vericek veya öğüt vericekseniz doğru üslupla cevap verin.11 yaşında ki kız bile sizden daha saygılı ve kafasını kullanabiliyor.Gidip burda araştırıp insanlardan yardım istiyor.Cidden rezilsiniz utanın kendinizden.Karşınızda ki çocuk çocuk![/QUOTE]

Foruma " ilk" mesajınızda böyle keskin ve hakarete varan ifadeler kullanmanız şaşırtıcı. Bu ifadeleri kime yönelttiğiniz de anlaşılmıyor. Bu üslupla Zeynepozdil'e ne bir katkı ne de destek sağlıyorsunuz.

Konunun açılışında Zeynep'in kaç yaşında olduğu belirsiz. Kendisi sonradan ifade ediyor.Yazan da yaşını bilmeden yazıyor. bir çok kişi yapıcı, yararlı yorumlar yaptı. Buna rağmen siz yangına körükle gitmişsiniz. Hem de ilk mesajınızda. Hiç hoş değildi üslubunuz.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 379 Online Kullanıcı, 206 Üye

Online Kullanıcılar

orimohito, Kınayu, mrah, ANKARALEPTESOMA, ferhattt, vendetta99, Gtuncay, ootkn, Muratrasim, MustafaSelim, cief17, SCORPION_79, kuzukuzu1, musty0736, ErdemTul, LEWO_1453, Noyes, raizoo, huzur, Oguzpasa, Csumer, volkan81, gokkurt, Vlevent, ozanbaseski, Künefeli baytar, mustafakuzu, AycaAqua, sselduz, dusumsel, enginm2000, kadriguvenc, doukan748, brknszr, ademh, bayram11, marihuan, electrofish, Nano35, yasarbudak, hewlet, engin045, Eserb, ersel, sonsuzpati, pilotx, icelebi, Carmentality, klndr71, Bayulker, cenkistan, ityo39, olympos06, Necdet Buluk, Orhunekm, TheHobi, vedat79, SoSriKuA, ToSpendTime, SalihNarci, Emerse, DeviLLe, afacan80, Fatih ÇE, apistoapisto, hobicigenc, Umut6, ceymissari, egedin, Alican3133, omarfako2, MENURI, denizihtiyaroglu, Ulker, gbozna, ONRAYDN, HardScape, by_mustafa, alix, zimdaldil, uzyrdmr, erimgorgulu, Madeagle, Darkcorner, Atilla14, MiSoSiKiaN, Trgtm, muratyarici, 06bora34, yasarcannn, Comratex, evilways, fikret43, darksider, TUNCAY DEMİR, OrkanBostanci, member, EsraCem, mcmert, TugayÇınar, mlh06, s1nan, serkantezel, Baranmeng, sPiRit, Aquarist101, erakay, voltran, yildirimbeyazit, kn0w, bytrmrt, berkayakkann, beyazgul, Mikail Erdoğan, YAYDIN, ÖzcanÖzkan, huseyinselim, BoraBerkol, Arkun, Cihat1968, Acil Stop, Aquarisma, banned, Shateiel, Akuma1977, 16Sarper66, cLeRaNs, erdogan41, İd0826, orhanönal, Ekrem özyurt, aezakmi4, Ali1002, Kemalk41, TropMamak, StenkaRazin, Suleyman1834, blackstonep, NevaPet, mehmetkeşan, Denizhann, ibmsony, Bettabeta, MEID, caga71, anchor, kemal35, Bahri-law, Btc78, HACI LOBO, haydarkal, SAMET BAYRAKTAR, Mazı, tolga, cheavy, SubBaRcA, Emyy, CMD59, AmazonDream, ilhan3535, soner322, UmitYilmaz, MURATKAYNAK, yigityilmaazz, adamın1i, Serkahan, kursatufukcoskun, 06volkan34, omrozd, extuin, impostor, Salih0619, Bshkk, ibdeat, karavezir, ummah27, Coder, VetAhmet, adige42, Hakan Ezer, hanil, ffeytt, Aspet, ers1905, AnKaRa, orhanbrs, Selimbicer, hatesli, ProScotch, scaen, vitestv, Murat Gün, efsane07, elbet20, zoradam09, IESER, PuPPeT666, mertozbudak, Fondip, Ugur79, Black37, leventty, Tunacan, Atalanta, Aquariumhouse, TropizmAkua, secaflex,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,620,351 Mesaj
  • 384,241 Konu
  • 91 Forum
  • 133,721 Forum Üyesi
  • 1,402 Özel Forum Üyesi
  • 28 Kıdemli Akvarist
  • 1,498 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.