ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
GhostKoi
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
6293
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
25 Şubat 2012 23:07
Son Ziyaret:
1 saat 54 dakika önce
Toplam Mesaj:
3494 [0.86 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
586 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
1

BİLGİLER

Ad Soyad:
erkut akkaya
Doğum Tarihi:
21 Aralık 1973
Yaş:
49
İl:
Antalya
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Erkut Cyprinus Carpio "KOİ" Havuzu + Goldfish 200 lt lowtech bitkili melek+lepistes+helena 110 lt Low tech bitkili Rasbora, Helena, Betta+ corydoras+lepistes+ramshorn+karides 28 lt lowtech bitkili ramshorn+karides

SON 10 MESAJI

1 Oranda Japon Balığına 64 Litre Yeterlimi? Neden?
[QUOTE=enesccantas]

Açıklama için çok teşekkür ederim şimdi anladım. Bende 64 litrede 1 adet Oranda besliyorum bakalım boylanacakmı daha 1 ay oldu alalı.[/QUOTE]

Büyüme ve gelişme multifaktöriyel bir olaydır. Beklentileriniz buna göre olmalı.

1)-Genetik miras 2)- Çevresel faktörler (hacim, filtreleme, beslenme vs.)

Örneğin 160 boyunda bir kişinin çocuğunun en iyi koşullarda yetişse bile 190 olması olasılık dahilinde değildir. Fakat şartlara göre 172 olabileceği gibi, 155 de olabilir.

Balığınız doğum tarihine göre 1 ila 2 yıl içinde erişkin boyuna ulaşır , bundan sonra da fazla büyümez. Belki tek başına olduğu için depresyona girer, stres hormonları salgılar ve beklediğiniz kadar büyümez. Size yabancı kanallardan gelen tepkilerin bir nedeni bu olabilir. [B][U]Japon balığı tek beslenmez.[/U][/B] bunu size daha önce de söylemiştim. İş lince doğru gidiyor yavaş yavaş.[:D][EDIT]GhostKoi,2023-03-25 14:26:48[/EDIT]
1 Oranda Japon Balığına 64 Litre Yeterlimi? Neden?
[QUOTE=enesccantas]Merhaba. akvaryum.com üzerinde [U]ansiklopediye bakarsanız oranda için 40 litre yeterli yazıyor[/U]. Ama yabancı forumlarda 64 litrede bir adet oranda besliyorum dediğimde neredeyse ban yiyecektim ve linç yedim maalesef. Bizim ansiklopedimiz mi yanlış yoksa yabancıların düşüncesi mi? [:)][/QUOTE]

Merhaba, Hacim konusunda çok farklı görüşler ileri sürülüyor. Ülkemizde 30 litrede 5 japon balığı baktığını ve sağlıklı baktığını iddia eden insanlar mevcut. Ne kadar çok hacim ve düzgün filtreleme, o kadar sağlıklı gelişen balık şeklinde konuyu özetleyebiliriz.

Ansiklopedide verilen 40 litre [B]yeterli hacim[/B] değil sağlamanız gereken minimum hacimdir. Daha fazlası her zaman için olanaklar dahilinde tercih edilir. Bakılırsa, kişi 5 litrelik fanusta 2 japon balığı beslemeye çalışıyor. Bu kişiye balık başına 40 litre önerisi şartlarda belirgin bir iyileşme sağlayacak, aynı zamanda gerçekleştirilebilir bir hedef sunacaktır. Ama olanaklarınız varsa ve bu işe gönül vermişseniz balıkların boyuna da bağlı olarak 70 litre de ayırabilirsiniz, 100 litre de.

Bunun bilimsel kriteri ne olabilir? Mevcut balıklarınız kaç tane olduğuna, ne kadar boylanmasını istediğinize bağlı. Doğada ulaşacağı 35 cm boy, akvaryumda ulaşacağı 25 cm boy sizin için bir ölçüt olabilir. 25 cm boyda bir balık kaç litrede rahat eder diye kendinize sorabilirsiniz.
https://www.akvaryum.com/Forum/japon_baligi_akvaryum_hacmi_k964715.asp

Benim kişisel görüşüm bir japon alığı akvaryumunda tek balık için 50 litre, ek her balık için 30 litre daha sağlanması ve buna uygun filtreleme sağlanması yönünde.

Başka bir örnek, benim koi havuzumda balık başına yaklaşık 300 litre düşüyor. Forum ansiklopedisi diyor ki 400 litre. Bir yabancı kaynak diyor ki 2000 litre. Bakıyorum adamın balıklarına 60-100 cm. Benim balıklar 30-45 cm. Yani hacim uzun vadede böyle belirgin bir fark yaratabiliyor.

Yani 40 litre/balık rahat beslersiniz kafaya takmayın. Ama tek beslemek doğru olmadığı için en az 70-80 litrede olması daha iyi. Burda da 5 litre fanusta bakanlar ya da balık başına 10 litre bakanlar yoğun eleştiri alıyorlar. Ama biz linç etmemeye, doğrusunu anlatmaya çalışıyoruz.
Akvaryum Litre Hesaplaması
[QUOTE=Erat07]Bende böyle düşünmüştüm peki gübre hesaplaması yaparken sumpin içindeki su hesaplanmali mi çünkü sump epey büyük 10x40x50[/QUOTE]

Sadece gübre değil, bütün kimyasal parametrelerde toplam su hacmi dikkate alınmalı. Çünkü suda erimiş halde bulunan bütün maddeler çok kısa süre içinde her tarafa eşit olarak dağılır.
Akvaryum Litre Hesaplaması
Derinlik dediğiniz h(height) yüksekliktir. Çoğunlukla genişlikle karıştırılır.

Hesaplarken h'den zemin malzemesi ve yukarıda bırakacağınız boşluğu çıkartırsanız ve sumpun ölçülerine göre hacmini de hesaplayıp çıkartırsanız balıklar için net hacmi bulursunuz. Bulacağınız değerin 79 litre ya da 81 litre olması çok farketmez.

Sumpun içindeki hacim biyolojik ortama dahil olsa da balıkların kullanamayacakları bir alan olduğu için bence hesaptan düşülmeli.
Cift Tutan Balik Tavsiyesi
Microgeophagus altispinosa (Bolivian ram) M. Ramirezi yakın akrabadır.
Cift Tutan Balik Tavsiyesi
Akvaryum kapasiteniz ve yerleşik balıklar göz önüne alındığında fazla büyümeyen ramirezi, Bolivian ram, melek, apistogramma, türleri hemen akla gelebilir.

Fakat bu türlerde eş oluşturmanın en iyi yolu 6-10 adet yavruyu eş tutana dek bakmak ve sonra diğerlerini ayırmaktır. Sizin için en uygun olan ise eş olduğu kesin bilinen iki balığı güvenilir bir yerden almak.
Koi Havuzu, Bahar Şenliği
[QUOTE=UrasArt]Yok mu yeni konu, bu güzel balıkları görmek bizim de hakkımız [:)))][/QUOTE]
Yeni sezon Çoook yakında, sinemalarda [:D]
Karides&gübre
Potasyum konusunu bilemiyorum. Fakat karma gübre kullanırsanız ve içeriğinde fazla bakır varsa tüm kabuklular zarar görebilir.
Farklı Türden Joponlar Birlikte Yaşar Mı?
[QUOTE=GhostKoi]Bu ikisinin bir arada uygun hacim ve filtreleme sağlanarak beslenmesi sorun oluşturmaz. 70-80 litre ister.
Akvaryum küçük ve yeterince doldurulmamış. Filtre uygun değil.
[/QUOTE][QUOTE=Numnum]
7 litre, filtre resun mini
Akvaryumcu bunları önermiş ve 3 japon rahat yaşar demiş. [/QUOTE]

Bu koşullarda bu balıkları beslemek onların hayatlarını riske atma demek. Önce bu konuda anlaşalım.
Bir rehberliğe ihtiyacınız varsa, ben özetle daha açık konuşayım.

70+ litre bir akvaryuma gereksiniminiz var. Örneğin: 60 uzunluk X 30 genişlik X 40 yükseklik =72 litre. Balık sayısını artırmak düşünceniz varsa her yeni balık için bu sayıya 30 litre ekleyin. Filtre kapasitesi ise akvaryum hacmini saatte 3 ila 5 kez çevirecek şekilde olmalı.
Bu akvaryum ve bu balıklar için sunsun 603b dış filtre (su akımı(debisi) saatte 200-400max) ya da benzeri bir başka mini dış filtre ekonomik bir seçenek olarak yeterlidir.
Bunun yerine saatte 500 civarı akımı olan bir şelale ya da tepe filtre kullanabilirsiniz.
Ya da bir hava motoruna bağlanacak bir kaç sünger filtre kullanabilirsiniz. Fakat ucuz hava motorları bir süre sonra çok gürültülü çalışabilir.

Mevcut iç filtrenizi eğer çok akıntıya yol açacak kadar kuvvetli değilse yeni akvaryumunuzda yardımcı filtre olarak kullanmanızda bir sakınca yok.

Zemine en az 2 cm, bitki dikecekseniz 5 cm dere kumu kullanmanızda fayda var.

İlk aşamada bunları yaparsanız hem balıklarınız sağlıklı bir şekilde yaşayıp gelişecekler hem de siz daha fazla keyif alacaksınız.[;)]
Japon Balığı Üremesi
Profesyonelce ve çok sayıda balık yetiştirme amaçlı üretim düşünülmüyorsa sağım doğru bir metod değildir. Hem anaçlara zarar verme riski var, hem de yüzlerce yumurtadan çıkacak yavruların çoğu telef olacak, sağ kalanları da düzgün şekilde boylandıramayacak, sonra da nasıl kurtulacağınızı bilemeyeceksiniz. Ben uygun ortam yaratılarak serbest döllenmeye bırakılmasından yanayım. Bunun için de en az 2 büyük akvaryum lazım.

Ciddiyseniz aşağıdaki yazıları okuyabilirsiniz.

https://www.akvaryum.com/Forum/fanustan_japon_kurtarma_200_lt_k953252.asp
https://www.akvaryum.com/Forum/oranda_yavrulari_az_hareket_ediyor_k989735.asp
https://www.akvaryum.com/Forum/kac_tane_japon_baligi__kac_litrede_bakilir_k615026.asp
https://www.akvaryum.com/Forum/japon_baligi_yavrusu_k988277.asp
https://www.akvaryum.com/Forum/japon_baligi_sagimi_k977638.asp
https://www.akvaryum.com/Forum/japon_baligi_yumurtasi_k972861.asp
https://www.akvaryum.com/Forum/japonlar_yumurtladi_k972606.asp
https://www.akvaryum.com/Forum/japon_baligini_sagmali_miyim_k966178.asp
https://www.akvaryum.com/Forum/japon_baligi_akvaryum_hacmi_k964715.asp

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.