ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
HaydarGul
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
25
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
26 Mart 2020 00:56
Son Ziyaret:
10 Saat 11 Dakika önce
Toplam Mesaj:
37 [0.04 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
0 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Haydar GÜL
Doğum Tarihi:
16 Eylül 1979
Yaş:
42
İl:
Istanbul
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Haydar GÜL

SON 10 MESAJI

Yeni Akvaryum
[QUOTE=Kınayu]

Selamlar ,
Haydar kardeşim yeni kurulumun hayırlı olsun öncelikle [:nazar:] Akvaryuma daha bitki ekeceğini söylemiş belirtmişsin o zaman bu akvaryum küçük kalacaktır daha büyük bir akvaryum olması lazım .
Bu kurulum akvaryuma gelecek olursak Öncelikle akvaryumun arkasına koyu renk bir fon gayet güzel olacaktır derinlik katması bakımından .
Akvaryuma bitki ekecek olmanız akvaryum suyunun tam dolmasına neden engel orasını anlamadım [:?] filtre içerisine su girer demişsin bir sorun sıkıntı teşkil edeceğini sanmıyorum filtre çalışıyorsa .
Eğer ki kurulum bu akvaryumda devam edecekse resim görsel fotoğrafta mangroww kökleri gibi gördüğüm kahverengi dallar kökler ya ortada toplanıp bir insan eliyle yapılmış havasında olmayan küme topluluk yapıla bilinir veya resim görselde beyaz oklarla işaretlediğim şekilde Vatoz yumurtlama küpleri Sağ ve sol cama yaslanıp paralel yaslanıp giriş ağızları ön cama bakacak şekilde bu ortada serpiştirilmiş mangroww dalları parçalarıyla Üzerleri vatozların girebileceği şekilde ağızları açık kalacak şekilde maskelenmesi küplerin gizlenmesi gayet güzel olur .
Resim görsel fotoğrafta beyaz okla gösterdiğim şekilde akvaryum tabanına 2 parmak daha aynı kumdan eklenmeli akvaryum tabana dönülmüş plastik malzemeden yukarı çıkması daha güzel olacaktır akvaryuma olası dikilecek bitki boyları özellikleri buna göre orta plan bitkisi boyları tercih edilmelidir .
Akvaryumda bitkilerin bağlandığı kayalar taşlar tek tür ve görünmeyecek şekilde gizlenmesi bağlandıkları kaya taşlar hatta arka cama doğru eklenecek yeni ilave kumun altında arkaya doğru hafif yükselti şeklinde olabilir hem daha güzel olur hemde bu insan eliyle yapılmış bağlanmış havasından kurtulacaktır .
Sol köşedeki öndeki bitki ile onun arkasındaki bitki yer değiştirmeli bence .
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/81103/180620211300481.jpg[/IMG]

Birde akvaryumda iki filtre mi var bana mı öyle geliyor sanki bir iç filtre birde tepe filtre var gibi geldi bana ? [/QUOTE]

Selam Erhan Ağabey;

Yanlış anlattım galiba bitki ekmek istemiyorum. Ekleyeceğim bitkiler sadece rizomlu olacak. Arka fonu yapmak isterim ama beceremem.
Akvaryumumda tepe filtre vardı ama kullanmıyorum. onun yerine Hailea RP600 kullanıyorum.
Erdal Bey sağolsun onun ve sizin fikirlerinizle daha güzel hale gelecek inşallah.
Yeni Akvaryum
[QUOTE=erdalakçay]
Rasbora ekleyebilirsin , cüce sayısı şu anda iyi fazlası sorun olur .. Tepe filtreyi çıkartma ihtimali [:?][/QUOTE]

Rasbora ekleyeyim o zaman. Akvaryum Eurostar Akdeniz maalesef çıkmıyor, kesmem içinde akvaryumu tamamen boşaltmam lazım yoksa keserken içine küçük plastik parçaları kaçar. Acaba onun yarısına kadar gelecek şekilde suyu yükseltsem sorun olur mu?

[QUOTE=lovtek]

Tepe filtreye su girmesi önemli değil akvaryumun üst siyah çerçevelerine kadar doldurun. Ben tepe filtre kullanırken hep suyu max doldurdum. Siz kullanmıyorsunuz aşağıdan dolar diye düşünüyorsanız bence dolması çok önemli değil hatta dolar mı bilmiyorum ama yine de istemiyorsanız yağmurlama deliklerini tıkayın. [/QUOTE]

Tam da Erdal Bey'e bunu sormuştum :) Teşekkür ederim bilgi için, bende o şekilde yapayım hemde yer kazanmış olurum.
Yeni Akvaryum
[QUOTE=erdalakçay]
Merhaba , su seviyesi daha da yükseltilebilir .. Kum en azından 5 cm civarı olsaydı iyi olurdu .. Umarım zamanla daha güzel olacak .. Prizleri mümkün mertebe akvaryumdan uzaklaştırmakta fayda var .. [/QUOTE]

Merhaba Erdal Bey, suyu akvaryumun kendi tepe filtresinden dolayı daha fazla yükseltemiyorum onun içine su girmesin diye. Kumu bitki ekmeyeceğim için o kadar yükseltmemiştim ama aynı kumdan elimde var ilave yapabilirim. Priz konusunda uyarınız için sağolun dikkatimden kaçmış önlemini alacağım. 2 veya 4 tane daha cüce vatoz, 4 tane rasbora eklesem çok mu olur?
Yeni Akvaryum
Merhaba arkadaşlar; en son hali bu şekilde. Siyah hagen kum ekledim. 6 tane rasbora, 2 tane cüce vatoz var.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/221993/160620211557541.jpg[/IMG][IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/221993/160620211558031.jpg[/IMG]
Yeni Akvaryum
[QUOTE=Denizs]Zeminde dere kumu veya beyaz kuartz kum kullansaydınız bir sorun yaşayacağınız sanmıyorum.Vitasand gibi güvenilir markalardan almak lazım. [/QUOTE]

Vitasand dere kumu kullanmıştım. Hatta aldığım yer yanımda yeni kova açmıştı. Muhtemelen benim beceriksizliğimden oldu galiba.
Yeni Akvaryum
[QUOTE=erdalakçay]
Yeni deneme hayırlı olsun Haydar Bey ... Önceki akvaryumdaki dere kumunu tekrar kullanmanı tavsiye ederim .. Kumu dekor veya bitki dikimi için düşünmemek lazım .. Filtrasyona da çok faydası var ... Özellikle gözenekli kumlar tercih edilmeli .. Filtre balık sayısını abartmadıkça yeterli olacaktır ..
Balık tercihi güzel .. Rasbora türleri de düşünülebilir ..[/QUOTE]

Teşekkür ederim Erdal Bey. kum kullanmayı isterdim ama her akvaryumda sorun yaşayınca bunda kullanmak istemedim. Filtrasyona destek için lav kayaları kullandım, tabiki kumun etkisi olmayabilir. Balık sayısı tek tür ve 6-8 sürü olacak. Rasbora türleri de iyi seçenek. Yavu istemediğim için zebra danio, kiraz barb , rasbora veya diğer sürü balıklarında sadece erkek veya dişi baksam sorun olur mu?

[QUOTE=Denizs]Bence danio ve barb yerine ember tetra veya neon alınıp zemine moss koyup karides ile bakılabilir. Birde bitkileri suya alıştırarak demişsiniz o nasıl bir şey[:?][/QUOTE]

Ember tetra ve neon tetra iyi alternatif. Hatta siyah tetrayı da listeye aldım :) Aslında zebra danio çok hızlı olması ve atlama riskinden dolayı şüphedeyim. Moss eklemiştim ama yanlış satıcıdan almamdan kaynaklı sorun yaşadım ve çıkardım.
Suya alıştırarak derken akvaryumdan su alıp bitkileri oraya koydum ölü yaprak veya adi salyangoz varsa temizlemek için o kapta 2 gün beklettim. Balık eklerken yaptığımız karantina gibi. [EDIT]HaydarGul,2021-06-06 12:50:51[/EDIT]
Yeni Akvaryum
Merhaba arkadaşlar;

Son hali bu şekilde akvaryum yaklaş bir aydır bakteri kültürü ile çalışıyor. Her hafta su değişimi yapılıyor. Üç gün önce bitkileri ekledim ( Hem suya alıştırarak ve adi salyangoz kontrolü sonrasında. )
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/221993/060620210820271.jpg[/IMG]

Henüz canlı eklemedim. ( Düzeltme: Yanlış oldu sonuçta canlı bitki var. )
AquaLed Led Aydınlatma Armatür Beyaz 50Cm 6500K Aydınlatma kullanıyorum. ( Ayrıca akvaryumun 3 sıra ledi var. )
Hailea RP-600 İç filtre içinde 2 biyolojik sünger ve seramik halkalar var.
Akvaryum su miktarı 50 litre. Keşke Sayın lovtek'ten ayrıntılı bilgi isteyip o hazneyi kaldırsaydım.

Zebra danio veya Kiraz Barb düşünüyorum. Bunların dışında kolay üremeyen tür öneriniz olursa sevinirim.
[EDIT]HaydarGul,2021-06-06 09:15:00[/EDIT]
Yeni Akvaryum
[QUOTE=Denizs] onun iç filtre olduğundan emin misiniz tepe filtre olmasın? Fotoğraf atabilir misiniz?

O zaman gerekli değil şelale filtre ben iç filtre sanmıştım.İthal akvaryumlarda genellikle tepe filtre oluyor.

[/QUOTE]
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/221993/250520212205251.jpg[/IMG]
Filtrem bu, dediğiniz gibi akvaryumun kendi filtresi tepe filtre ben şelale diye yanlış yazmışım.

[QUOTE=lovtek]Eurostar akdeniz modellerinin tepe filtre alanında bakteri için siporax, matrix vs kullanılacak oldukça geniş alan var. Ama malzeme eklemeden elyafla kullanılırsa filtre zayıf. Ben yeni kurulum yaparken arkadaki filtre bölmesini arkaya uzun bitki koymayı engellediği için komple eriterek çıkardım ve yeni iç filtre ekledim. O akvaryumla gelen ışık tam bir bitki düşmanıdır. Değiştirmenizde fayda var.

Kafa motorunun içinden lastik tıpa gibi bir şey çıkıyordu. Onu suyu verdiği uç tarafa takıp, normalde hava hortumu olan yerdeki hortumu da çıkarırsanız suyu yukarı verir ve akıntı sorunundan kurtulursunuz. Veya ucunu tıkadığınızda hortumdan su vermeye başlayacak, o hortumu da üst filtre bölmesine koyup çıkan suyu filtreye yollayabilirsiniz. [/QUOTE]

Kendi filtresinden memnun olamadım. Işığı AquaLed Led Aydınlatma Armatür Beyaz 50Cm 6500K ile değiştireceğim. Yeterli olur mu sizce?

Dediğinizi denemiştim tam hatırlamıyorum ama lepistesler varken yavru çekmişti sanırım o yüzden yeni kurulumda Hailea RP-600 iç filtreyi kullanacağım.
Yeni Akvaryum
Filtrenin içi geniş 2 tane biyolojik sünger, seramik halkalar ve elyaf var seachem matrix koyacak boş yerimde var. Tek sorun içerde yer kaplaması. Hazır akvaryum olduğu için şelale filtre takamıyorum. Kendi şelale filtresi var ama kafa motoru çok güçlü balıkları savuruyor.
Yeni Akvaryum
[QUOTE=Denizs] elodea sorun çıkartacağını düşünmüyorum.Işıklandırmanız nedir?Sıvı gübre kullanıyor musunuz?[/QUOTE]

Akvaryum Eurostar Akdeniz 500 4 watt aydınlatma var. değiştirebilirim. Henüz bitki ve canlı eklemedim. Hailea RP-600 İç filtrem var. tetra plantamin sıvı gübre kullanmayı düşünüyorum.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.