ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Lennie
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
656
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrimiçi
Üyelik Tarihi:
01 Ağustos 2023 23:09
Son Ziyaret:
9 dakika önce
Toplam Mesaj:
546 [2.10 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
236 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Izmir
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Batuhan

SON 10 MESAJI

Yeni Karideslere Yem Ne Zaman Verilmeli ?
Akvaryum hakkında boyut dışında bilgi vermemişsiniz. Diğer başlıktan anladıgım kadarıyla akvaryum yaklaşık 10 günlük. Maalesef çok hızlı davranmışsınız. Nitrifikasyon döngüsü ötesinde bahsi geçen canlılar için olgun bir tank önemli.

65x30x40 bir tank için 5 nerite bana sorarsanız çok fazla. Sadece doğal gelişen biofilm ve alglerden beslendigi için de tank biraz olgunlaşınca eklemeli yoksa açlıktan ölürler. Yeni tanklar için pek uygun değiller ve anca yeterli olgunluktaki tanklara eklenmeliler. 60x40x40ta 3 tane yeterli geliyordu benim için. Ancak boynuzlular ufak oluyor belki öyleyse 5 olabilir. Ama boynuzlular örnegin zebralara göre çok daha hassaslar bence

Midyeler filter feederdır, dolayısıyla yüksek akıntı ve suya çok ince besin dozlama gerektirir. Aksi takdirde aç kalırlar ve bu doğrultuda ölürler. Akvaryum ortamı için midye pek ideal bir canlı değil. Çoğu durumda yeterli şekilde beslenememe ve ölümler meydana geliyor. Öldüğünde ise, toprağa gömülme vs durumdan da fark edilemiyor ve amonyak bombası oluyor tankta. Bu da hem canlı kaybı hem de yine belki ölümünü fark edemediğiniz bir amonyak bombası demek. Imkanınız varsa bence çıkarıp ve geri verin.

Tüm yenilmeyen yemler, ortaya amonyak çıkarır. Dolayısıyla hem suya yapacagınız ince toz şeklindeki besleme(şayet bu midyeler de sonuçta sürekli beslenmeli), hem de karideslerinizi besleyeceğiniz yem yenilmedigi takdirde, ki toz şeklindeki mikron yemlerde yarım saat kadar kısa bir sürede amonyak ortaya çıkıyor, problem yaşarsınız. 10 günde döngü oturtmadıgınız ve zaten isteseniz de oturtamayacagınız düşünülürse, çok kısa bir sürede su değerleri ile ilgili problem yaşarsınız.

Bunları felaket senaryosu yazıyormuşum gibi düşünmeyin lütfen. Ancak bu hobi sabır işi. Araştırıp, kurulumu tamamlayıp, nitrifikasyon döngüsünü oturtup ve tankın bir olgunlaşmasını saglayıp bu tarz canlıları eklemeniz gerekirdi

Artemia Çıkarmak
[QUOTE=lepistescii]Oda sıcaklığında çıkarmı artemialar akvaryumun içe koymıcam çünkü[/QUOTE]

Ben oda sıcaklıgında cıkarıyorum hep, lakin oda sıcaklıgından kastınız tam olarak kaç sizin için? Evdeki ısıtma tercihine, yaşanılan şehre, mevsime göre değişebiliyor. Benim aynı odadaki tanklarım oda sıcaklığında ısıtıcı yoksa 20-22C gibi oluyor kışın. Yaklaşık 36 saatte çıkıyor tam olarak ama. Yazın ise doğal olarak daha yüksek. Sizinki örneğin 18Clere düşüyorsa problem olabilir. Yalnız her türlü önerilen sıcaklık 26-28C arasıdır, yani bu şekilde elbet ideal sıcaklık altında kaldıgından illa ki maksimum oranda verim alamıyoruzdur.

Onun haricinde direkt çeşme suyunda çıkarıyorum ben. Çeşme suyundaki klorun, yumurta açılımında pozitif etkisi olduğunu söyleyenler var. Ben henüz bir problem yaşamadım, gayet normal çıkıyor. Ancak yine belki benim klorum azken sizinki çok yüksektir, bilemiyorum.
Birden Fazla Betta Aynı Tankta Bakılabilir Mi?
[QUOTE=Laterthanbefore]

Ciklet türleri de benzer bir tutum sergilemiyor mu?
bence gayet doğal bir durum gibi geldi ama dediklerinizi değerlendireceğim teşekkürler.[/QUOTE]

Bence aynı diyemeyiz ama benzer diyebiliriz. Olay bölgecilik ve sürekli aynı sınırlar içinde topluluk hayatı yaşamamak. Ancak zaten cichlidler de genel anlamda grup halinde yaşayan ve o şekilde bakılması gereken canlılar degiller. Birçok tür sadece insanoğlu göz zevki için karıştırılıp bakılıyor. Tank ortamında doğa yok. Belirli yönlerden doğayı ilham alıp pozitif unsurları yansıtma var. Herhangi bir üstünlük, agresiflik, yüzme kaçma eylemi aklımıza gelebilecek her şey tank ortamıyla sınırlı.

Aklıma idealinde grup halinde bakılması gereken pek yetişkin cichlid türü pek gelmiyor. Belki gördüğüm birkaç doğa videosundan discus ve melek benzer tutumda diyebiliriz ancak onlar da eşleşti mi iş bitiyor ve tank ortamında örnegin meeleklerde yetişkinler arası çok sık problem görülebiliyor. Birçok tür bölgeci davranıp harem breeder şeklinde hayatını devam ettiriyor ve geçici bir ilişki kuruyor. Aynı zamanda birçok tür de eşleşip o şekilde soyunu devam ettirebiliyor.

Dolayısıyla isterse o beş beta 1 tonluk tankta isterse 2 tonluk tankta olsun, balık akvaryumdadır. Doğada değil. Dolayısıyla birisi gidip apistogramma harem breeder diyip 1e:3d tank kuruyorsa ve üreme vs durumunda birbirlerini ya da başka balıkları yaralıyor kör ediyor öldürüyorsa; ya da birisi bir dişi bir erkek ram alıp eş tutsun diyorsa ama örneğin tam tersine erkek dişiye karşı agresif tutum sergileyip öldürüyorsa, bu eylemler insanın seçimi sonucu. Doğadaki balık imkanı dahilinde isterse yüzüp gider. Tankta dönüp dolaşıp aynı yere varıyor ve sahibinin yanlış seçimlerinin sonucunu belki hayatıyla öder. Bu bettaların videodaki gibi hiçbiri o kadarcık tankta bunca strese ve agresiflige karşı kalmak istemez. Gider dogada kendi bölgesine sahip olur orayı korur rastgelirse ve olay biter.

Kısacası evdeki tanklarımızda önemli olan bunun sınırlı bir akvaryum olduğunu ve doğa olmadığını, birçok senaryoda bizim eylemlerimizin belirli sonuçları doğurduğunu, garantici ve canlı hayatını riske atmayan senaryoları tercih etmemizin daha iyi olacağını düşünüyorum. Aksi takdirde, dünyadaki belki hobideki en ünlü balık olan bettayı, bu isten kar saglayanlar dahil, hiçkimse türünün tek şekilde ve başka betta olmaksızın bakılacak şekilde satılmasını, kargolanmasını, yetiştirilmesini önermezdi diye düşünüyorum(: [EDIT]Lennie,2024-04-14 15:18:50[/EDIT]
Birden Fazla Betta Aynı Tankta Bakılabilir Mi?
[QUOTE=Laterthanbefore]

Yorumunuz için teşekkürler.
Bahsettiğiniz senaryo onları dövüş kafesinde ölümüne kapıştıracakmışım gibi bir izlenim veriyor :D
Gerekli önlemlerini alıp öyle deneyeceğim, videodaki adamın yaklaşık 5 adet akvaryumu var, dediğiniz gibi çiftleşme dönemlerinde ayırmamız gerektiğini belirtmiş, bir anlaşmazlık olduğunda balıklar bunu zaten göstereceklerdir bunun dışında gayet iyi anlaşıyorlar gibi görünüyor hatta kuyruklarında ve yüzgeçlerinde tek ıssırık dahi yok, çok zinde görünüyorlar.[/QUOTE]

Videoda sürekli kovalamaca, flaring, birbirlerine vurma var . Bolca yeşillik görüş alanı kesip kaçmaya imkan tanıyor. E bu hayvanın tüm hayatı kaçma, saldırma, saklanma mı olacak? Ben barışçıl bir yan göremiyorum

Sürekli bi flaring ve tırtıklama var videoda. Arkadaşın balıklar ölmedigi için güzelmiş gibi paylaşıp tavsiye vermiş bi de[EDIT]Lennie,2024-04-14 14:55:28[/EDIT]
Birden Fazla Betta Aynı Tankta Bakılabilir Mi?
Zamanında aynı konuyu epey bir araştırdım. 1 tonluk tankında deneyen tanıdıgım bile var. Olmuyor.

Daha yukarıda yer alan paylaştığınız öneren kişinin videosu bile, birbirlerinden kaçan ve onu kovalayan, agresif modda bir betta ile başlıyor. Hiç gerek yok. Ennnn iyi ihtimalde ölüm olmasa bile, hayvanlardan hem sinirlenen hem de baskılanan için ömür boyu stres kaynagı. Stres= düşük bagışıklık ve beraberinde hastalıklara açıklık ve ölüm.

Insanlar hep dişi betta sororitynin işe yaramadıgını soyluyordu. İkinci planım vardı, gerekirse her betayı düzgün, kurulu, bakteri döngüsü oturmuş en az 50 litrelik tanklarda bakabilirdim. Aylarca problem yaşamdan devam etti ve bir anda sistem çöktü.

Kesinlikle önermiyorum. Dişi sororityi dahil. Çalışması için gereken bütün şartları mükemmel saglasanız bile olmuyor.

İlgili arkadaşın paylaştığı video ile belki örnek alan başka bir kimsenin tankında ne kadar çok kaosa, yaralanmaya belki de ölüme sebebiyet verdigini tahmin edemiyorum. Umarım kendisini örnek alıp bu yolda ilerleyen cok insan yoktur. Şayet benim de aklımda acaba olur mu sorusu varken karşıma çıkan örnek buydu. Bu tarz videolar problemli ve paylaşılmaması gereken aşırı istisnai olayları temsil eden(ki hayvanlar mutlu durmuyor, stresli ve agresifler, sadece yaralı ve ölü değiller) videolar çok yanlış yönlendirici nitelikte. Öyle ki, çiftleşme süreci bile her an ölüm riskinin olduğu ve birçok yaralanmanın görülebildiği bir süreç

Amaç canlı hayatını riske atmak değil, olabildiğince ideal bir ortam ve hayat sağlamak olmalı. Dişi erkek karışık bir betta tankı idealden uzak, sadece bireyin kendi zevkine hitap eden, en iyi ihtimalle canlıların sürekli strese maruz kalacagı bir kurulum.

Bunun yerine, doğru koşullarda birlikte bakılması mümkün olan ve buna imkan tanıyan (vahşi) türlere yönelmek en doğrusu olur.


[EDIT]Lennie,2024-04-14 14:45:55[/EDIT]
Su Kaplumbağası Teraryumu/akvaryumu Nasıl Olmalı ?
Öncelikle, onlarca yılınızı, belki sizden uzun yaşayacak bir canlıyı besleme sorumlulugunu almak isteyip istemediginizi değerlendirmenizi öneririm.

İkinci olarak ise, bu canlının nispeten yüksek hacimli ihtiyaçları olduğunu ve bu ideal koşulları sağlayabilmek için belirli bir alan/yer ve bütçe ayırmaya, hayatınızın çok uzun bir döneminde de size eşlik edecek bir canlıya vakit ayırmaya özen göstermeniz gerektiğini hatırlatmak isterim.

En yaygın olan kırmızı yanaklı su kaplumbağalarında dişiler 30 cm, erkekler ise 20cme kadar büyürler. Internette 40 yaş diyor, lakin 70 yaşında olanı bile gördüm.

Önerilen en düşük su litresi, cm başına 15 litredir. Yani 20cmlik bir yetişkin erkek için 300 litre, 30cmlik bir dişi için ise gelecekte 450 litre minimum tank gerekir. Genellikle işin idealinde, insanlar bir süre evde bakıp büyütüp, dışarıda yaşayabilecek hale geldiğinde bahçelerinde pond falan yapıp orada bakıyorlar. Çok uzun solukta ev içi için uygun bir canlı değil.

Filtrasyon işi normal akvaryumdaki gibi. Bakteri döngüsü, mekanik ve biyolojik filtrasyon. 24-25C de sabit bir ısıtıcı.

Su kısmının dışında, karasal alan. Bu karasal alanda belirli noktada kullanılacak bir UVve ısı lambası.

Çeşitli türe ve yaşa uygun çeşitli diyet.[EDIT]Lennie,2024-04-06 13:30:10[/EDIT]
Bu Balık Cae Mi Sae Mi Otocinclus Mu?
SAE. İki barbel, gri renk, tüm vücutta kuyruga kadar devam eden çizgi. Flying foxlarda renk daha farklı, kuyrukta çizgi devam etse de ağız kısmında 4 barbel oluyor iki degil. False SAE'de kuyrukta çizgi devam etmiyor. CAE direkt farklı renkte ve vantuzlu yapıda bir agıza sahip.

Her balıgın yedigi yosun türleri ayrılıyor. SAE daha çok saç ve sakal yosunları konusunda yardımcı olur. Otocinclus ise düz yumuşak yeşil alg ve diatomlar konusunda.

CAE zaten almayın. Büyüyünce yosuna dokunmayan, agresif, bölgeci ve birçok tür için bela hale gelen bir canlı.

Karşılaştırma için şu fotograf yardımcı olacaktır:
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/240387/050420240205151.jpg[/IMG]
Beta Balığım İç Filtrenin Girişine Sıkışıyor
25 litre tankta 450 lt/s cok fazla. Bu akıntı oranı, bettayı rahatsız eder. Strese yol açar. Hayvan akıntıya kapılıp emiş borusuna gidiyor 20 saniyede, o derece.

Emiş porusu için süngerler satılıyor. Ucuna onlardan koyabilirsiniz ürünün. Prefilter sponge diye geçer, googledan bakabilirsiniz.

Lakin bu çözüm olmaz. Çünkü ufacık tanka bu filtre çok yüksek ve uygunsuz. Ufak bir pipo filtre fazlasıyla iş görür.

Bunun haricinde lav kırığı betta için uygun degil. O hassas yüzgeçler kuyruklar hemen keskin yapısı yüzünden zarar görür. Bir betta tankında, elinize ufacık bile keskin gelen bir şey olmamalı.[EDIT]Lennie,2024-04-05 01:56:39[/EDIT]
Sarı Ateş Karides Ve L144
[QUOTE=Alqy]

Hocam karideslere ek olarak iki tane vatoz aldım. Bu canlıları nasıl yemlemeliyim? Elimde tablet yem var normalde az yem atarım ama satan kişi günde üç öğün yem at dedi. Bilemedim[/QUOTE]

burada yazmıştım bakabilirsiniz. Muhtemelen epey ufaklardır, inanılmaz bir beslemeye gerek yok. Birçok iyi yıkanmış ilaçsız soyulmuş haşlanmış sebze, tank kullanımına uygun catappa gibi yaprak, olabildigince çok dekor ve çeşitli alg içeriği yüksek diyet iyi olur.

[URL]https://www.akvaryum.com/Forum/mesaja_git.asp?PID=6029527[/URL]
Japon Balıklarını Fanustan Kurtarmak İstiyorum
Şunda hemfikir miyiz bilmiyorum. Çok büyük ihtimalle, imkanı olan kimse, kolay kolay sürekli canlı ile birlikte tank boyutunu büyütme yoluna gitmeyi tercih etmez. Eğer yer, bütçe veya başka gereksinim olan herhangi bir durum var ise, o tank fanustan 60x30x30 yani 54 litreye ( ki kum dekor filtre ısıtıcı derken, olsun olsun 45 litreye), sonra 80 litreye, sonra 120 litre, sonra 200 litreye çıkmaz. En baştan tek seferlik yatırım yapılması ya da ileride hiç yatırım yapılmaması daha gerçekçi olan bakış açısıdır, çoğu senaryo bu şekilde gider. Şayet tank boyutuna göre cogu durumda tank parası odenmesi otesinde, ısıtıcı, filtre dekor bitki taban malzemesi vs. sayısı da orantılı olarak değişim göstermektedir.

Dolayısıyla bugün 60x30x30cm akvaryum, 50w ısıtıcı 5kg taban malzemesi, bir adet pipo filtre alıp, 3-4 ay sonra büyüdüklerinde daha büyük akvaryuma filtreye ısıtıcıya geçiş komple ek masraf dogurur. Zaten mantıklı olan, ufak bir yavru büyütme ve yeme erişim kolaylıgı vs dışında, canlıların maksimum haline yönelik yatırım yapmaktır, hele ki bu tarz gayet hızlı büyüyen iri ve bioyükü yüksek canlılarda.

Dolayısıyla, demem o ki, fanustan 60x30x30'a geçiş ve tüm diger yatırım yapacagınız ekipmanlar, sizi birkaç ay kurtarır. Zaten bu süreçte tank yeni yeni oturmaya ve olgunlaşmaya başlamadan, yeni tanka geçiş yapmanız gerekir. Geçen son baharın başında edinmiş oldugum japon balıkları, inanılmaz şekilde büyüdüler.

Ek olarak bu canlılar epey uzun ömürlü canlılar. Dolayısıyla uzun dönem sorumluluk gerektiren canlılar. Imkan dahilinde, daha büyük bir tankta yönelmek iyi bir seçim olabilir.

Bana sorarsanız, yer imkanınız halihazırda yok ise, birkaç ay içerisinde oluşacak ve ideal olarak en azından 150-200 litre bir tanka geçiş yapacagınız bir bütçe ve ortam realistik gelmiyorsa, canlıları sahiplendirmeniz ve imkanınız olan 60x30x30'te bakabileceğiniz başka birçok nano türe yönelmeniz en dogrusu olur diye düşünüyorum. Şayet 50 litrelik tank, birkaç ay içerisinde o boyutta ve bioyükteki canlılara ikinci bir fanus gibi olacaktır.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.