ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
krib
Kullanıcı Grubu:
Kıdemli Akvarist
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
96
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
26 Ocak 2008 07:28
Son Ziyaret:
4 Saat 49 Dakika önce
Toplam Mesaj:
393 [0.09 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
6 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
2

BİLGİLER

Ad Soyad:
Cihangir Ünlütürk
Doğum Tarihi:
03 Eylül 1984
Yaş:
35
İl:
Istanbul
Meslek:
endustri urunleri tasarimi
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

SON 10 MESAJI

Cüce Puffer - Balon Balığım Hiçbir Şey Yemiyor
Cüce pufferlar genelde cansız yem kabul etmez. O kuru yemleri vs. boşuna deneyip suyu kirletmeyin. Hangi kaynaklara baktınız bilmiyorum ama istisnalar dışında donmuş ve kuru yem asla yemezler. Zaten çok popüler akvaryum balıkları olmamalarının asıl sebebi de budur. Diğer balıklardan kuyruk vs. parça tırtıklıyor ya da siz görmezken salyangoz (varsa tabi) yiyor olabilir. Canlı artemia genelde yerler ama bazıları küçük olduğundan görmezden gelebiliyor. Salyangoz bulmaya bakın ya da bol salyangozlu uygun bir tanka nakletmeye çalışın. Bu arada dışkısına bakarak akvaryumda yiyecek bulup bulmadığını anlayabilirsiniz.
[EDIT]krib,2019-10-20 00:56:42[/EDIT]
Balık İsmi Tanımlamalarında Türkçe Kullanalım !
Latince'nin ne olup olmadığını biliyorum, merak etmeyin. Yazılan yanlışları düzeltmekle uğraşmayacağım çünkü iş tuhaf yerlere gitmeye başladı. Daha imla kurallarına dikkat etmedikleri dili kurtarmaya çalışanlara ne denebilir ki?

Sizin gibi düşünenlere bol şans, dünya üzerindeki şu ana kadar tanımlanmış olan 1.3 milyon canlı türü ( toplam 8.7 milyon tür olduğu tahmin ediliyor) için teker teker Türkçe isim üretilir. Sonra da Türk bilim insanları yabancı meslektaşlarıyla iletişim kurabilmek için bu türlerin hem Türkçe hem Latince isimlerini öğrenmek zorunda kalırlar, çünkü sizin sandığınızın aksine bilim milli bir şey değildir ve evrenseldir.

Balık İsmi Tanımlamalarında Türkçe Kullanalım !
[QUOTE=Esnaf]

...Çöpçü nün desen yapısına bakarak komando çöpçü olarak adlandırmak bu dilin zenginliğidir ve oldukça anlaşılırdır...

[/QUOTE]

Latince "commandare" kelimesinden uzanıp dilimize geçmiş komando kelimesiyle balık tanımlamak "dilin zenginliği" oluyor, Latince tür ismi kullanmak dile zarar veriyor, öyle mi? :)

Hiç merak ettiniz mi acaba neden İngilizce, Türkçe, İtalyanca vs. değil de Latince gibi "ölü" ve kullanımda olmayan bir dil tercih ediliyor bilimsel isimlendirmelerde? İngiliz bilim insanları neden buldukları türlere İngilizce isim takmamışlar mesela? Sebebini anlayınca zaten açtığınız konunun neden bu kadar tepki çektiğini de çözeceksiniz.
Doğal Yolla Ph Düşürme?
Tuz (NaCl) suyun Ph'ını etkilemez, eğer tuzlu sudan kasıt resif tuzu (bazik) ya da katkılı herhangi bir başka tuzsa durum farklı olabilir tabi. Bitkili akvaryumda tuz kullanmak çok kötü bir fikir, tatlı su bitkilerinin tamamına yakını tuzdan olumsuz etkilenir. Ph'ı kaçtan kaça düşürmeye çalıştığınızı ve amacınızı söylerseniz daha sağlıklı bilgi alabilirsiniz.
Tanganyika Wasting Sendromu Ve İyot Eksikliği
Arda Bey öncelikle tebrik ederim. Eminim şu aralar hobiyi gözünüz görmüyordur :)

Ocean Nutrition kullandığım bir marka ve oldukça başarılı buluyorum. Potasyum iyodür içerdiğinin farkında değildim, bilgi için teşekkürler. Özellikle Tanganyika türlerinde yem alırken içerikte iyot aramak iyi bir fikir.

Bu arada Seachem'in bahsi geçen ürünündeki iyot miktarını baz alarak 100 gr'da 3.5 mg potasyum iyodat içeren iyotlu sofra tuzunun (en bilindik markalardan, isim vermeyeyim ama etiket bilgilerine bakılarak tüm markalara oranlanabilir) ne kadar kullanılması gerektiğini kabaca hesapladım. Tabi bu hesabı yaparken tek iyot kaynağının iyotlu sofra tuzu olduğunu varsayıyorum, doz aşımı konusunda dikkatli olmak lazım çünkü iyot fazlalığı da söylendiği gibi oldukça tehlikeli.

Kabaca 80 lt suya 17 gr=1 tbs (Amerikan tbs 15 ml'ye denk geliyor, yemek kaşığı kullanmayın yanıltıcı olabilir. Hassas tartı yoksa öksürük şuruplarından çıkan ölçülü kaşıklar ya da mutfak ekipmanı olarak satılan ölçü kaşıkları bu iş için ideal)

Göldeki miktar Seachem'in ürününün sağladığından yüksek yanılmıyorsam. Yani güvenli alanda kalmış oluyoruz bu şekilde dozlayarak.

Tanganyika Wasting Sendromu Ve İyot Eksikliği
Bundan 2 sene kadar önce bir grup A. compressiceps yavrusu almıştım. Yavaş büyüyeceklerini bildiğimden ideal koşulları sağlamak için ufak bir arastırma yaparken bu iyot mevzusuna rastlamıştım. Denk geldiğim sayfadaki bir DIY Tangayika buffer tarifinde sodyum kaynağı olarak kaya tuzu yerine resif tankı tuzlarından öneriyordu. (Asıl amaç tanka iyot katmak, ama az da olsa Ph bufferlama ve pek çok diğer eser elementi katması gibi artıları da var) Kullanmaya başladıktan sonra balıkların gelişiminde ve iştahında gözle görülür fark olmuştu.
Leopar Çalı Balığı
Uzun süre beslediğim bir tür, cok karakterli ve güzeller. Saklanmaları ve çekingenlikleri doğaları gereği. Cinsiyet tayini en net yetişkin erkeklerde solungaç kapaklarındaki dikenlerden yapılabiliyor. Bende 2 yıla yakın beraber sorunsuz yaşadığı pelvicachromisleri bir anda yemeye karar vermişti. Ağzına sığmasına da gerek yok, kuyruktan yakalayıp ikiye bölebiliyor avını. Bence sorun yaşamadan ayırın. [EDIT]krib,2018-12-06 14:29:47[/EDIT]
Cüce Afrika Dünyası
[QUOTE=AmazonDream]

Anladım önemli olan tek fark güçlü eş bağları.[:)]

Isıyı 26'ya yükselttiğimde balıklardaki hızlı ve heyecanlı hareketler daha durgun bir hal aldı zaten sazanla ilişkilendirmemin sebebide buydu. Sanırım normal olan durgun halleri[:)]

Titremeler tekrar başladı bu sıcaklıkta. Yabancı bir arkadaşın deneyim yazısını okudum 27.5 derecede tam verim aldığını söylemiş ancak bu yüksek bir değer gibi geldi bana. Bir yarım derece daha artırıp gözlemliycem umarım yavru alırım.

Garip bir yapısı var eş konusunda. Bir kaç defa erkeğin canlı su piresini ağzına alıp dişinin önüne attığına şahit oldum. İzlemesi çok keyifli bir tür. Sürekli yan yana geziyorlar oldukça hoş[:)][/QUOTE]

Pelvicachromisler eş bağlılığı ve yavru bakımı konusunda rakip tanımaz :) Sıcaklık konusuna çok takılmayın derim, o kadar hassas değiller. Biraz zaman verin balıklara. Şimdi akvaryumunuzun fotoğraflarını gördüm, yumurtalayabilecekleri bir kaç alternatif yer sağlarsanız faydası olabilir. Bir de şimdilik müdahale gerekmese de ileride sıfırdan akvaryum kurarsanız ince silis kum öneririm. Eğer altını kazıp yuvayı derinleştirebilirlerse daha güvende hissediyorlar.
Cüce Afrika Dünyası
[QUOTE=AmazonDream]

Cihangir bey üretimle alakalı sıcaklık değerini paylaşabilirmisiniz. Benim ilk batı afrika deneyimim oluyor. Yapısal olarak (daha çok ağız yapısı ve kum karıştırma hareketleri) sebebiyle sazan türünü andırdığı için ilk etapta sıcaklığı 24.5 derecede tuttum. Titreme hareketleri kesildi. Sonrasında 26'ya çıkardım ancak hala bir icraat yok. Deneyimlerinizi paylaşmanızı bekliyorum. Nigerian red bendeki[/QUOTE]

Merhaba, öncelikle davranış ve ağız yapısı gibi morfolojik özelliklerin sıcaklıkla hiç bir alakası yok. (Sazanların ağız yapısına bakarsanız bıyıkları vardır zaten, cichlidlerle benzerlikleri yok bu bakımdan. Bir diğer yandan sazansıgiller familyası içinde tropikal türler de var, onları da soğuk su diye düşünmemek lazım hemen.) Nigerian redlere gelince 24.5 derece yeterli bir ısı ama balıkların üreme döneminde sıcaklık daha yüksek (bazı istisna türlerde daha düşük) olabiliyor. Bir de nesillerdir tank üretimi canlıların ihtiyaçları/toleransları doğal olandan sapabiliyor. Eğer 26 derecede daha keyiflilerse sıcaklığı tekrar yükseltin. Aslında işin özeti sazan yerine aynı familya içinde (cichlidae) yer alan, yaklaşık aynı enlemde yaşayan ve benzer ekolojik niş dolduran apistogrammaları referans alabilirsiniz kabaca. Temel ihtiyaçları büyük ölçüde tutuyor.
Cüce Afrika Dünyası
Bahsi geçen türlerden Nanochromis parilus, N. tranvestitus, P. taeniatus (aslında taeniatus değil) ve P. subocellatus türlerini şu an besliyorum. Bunlardan N. parilus'u 3 nesil üretip dağıttım, transvestituslardan geçtiğimiz ay yavru almıştım ancak (tahminimce hidra sebebiyle) yavruları kaybettim, bir sonraki batını bekliyorum. P. subocellatus'lar henüz yeni yetişkin oluyor, şimdilik geçimsiz bir çift gibiler ve biraz daha zaman ihtiyaçları var gibi. (Forum üyesi Devito'ya subocellatuslar için teşekkür etmeden olmaz, kolay kolay bulunacak bir tür değil) Son olarak P. taeniatus'la ilgili not düşmek lazım, moliwe gibi sarı karınlı formlar P. kribensis olarak yeni bir tür altında sınıflandırıldı. P. taeniatus ismi sadece eskiden "Nigerian red" olarak anılan form için geçerli. Moliwe formunu daha önce üretmiştim, yıllar sonra aynı türe dönüş yapıp tekrar bir batın yavru aldım. Aslında Batı Afrika'da çok sayıda güzel tür var ancak bölgedeki savaşlar ve politik durum yüzünden pek çok yerden uzun zamandır balık toplanamıyor. Bir fırsat bulduğumda düzgün fotoğaflar çekebilirim umarım.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,771,559 Mesaj
  • 405,343 Konu
  • 91 Forum
  • 143,615 Forum Üyesi
  • 1,449 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,722 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.