ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
hakanturken108
Kullanıcı Grubu:
Forum Özel Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
418
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
15 Ocak 2009 23:26
Son Ziyaret:
02 Nisan 2020 15:11
Toplam Mesaj:
628 [0.15 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
28 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:
1

BİLGİLER

Ad Soyad:
Hakan TÜRKEN
Doğum Tarihi:
26 Mayıs 1991
Yaş:
28
İl:
Rize
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/66071/151020190816031.jpg[/IMG]

SON 10 MESAJI

Bu Kurtçuklar Nedir? :(
[QUOTE=mrah]Muhtemelen planaria. Balik eklediginizde hepsini tuketirler.[/QUOTE]

Emrah hocam belki ilk defa yanılıyor olacaksın forumda. Belki de dikkatli bakmadın fotoğraflara.

Planaria değiller. Bu lanetler henüz fotoğraftaki kadar küçüklerken bile yassı şekilleri ve grilikleri ile açıkça ayrılıyorlar diğer nematodlardan.

Çok teknik bilgiye sahip olmamakla bu nematodların ben bu güne kadar hiç zararını görmedim. Filtresi/akıntısı yetersiz akvaryumlarda fazla yemleme ile cam yüzeyin belirli bir bölgesinde oldukça fazla bir koloni kurabiliyorlar.

Ben genelde akıntının az olduğu dip köşe kısımlarda cama cam akvaryumlarımda rastlardım.
45 Litrelik Dutch Tarzi High Tech Denemem
[QUOTE=Cihanturk]

Hocam aynı şekilde bende de zeminde monte carlo var. Arasına moss teli girmiş ve hızlıca büyümüş. Montenin büyümesini yavaşlatmış gibi geldi bana. Konu hakkındaki düşünceniz nedir?[/QUOTE]

Cihan hocam mümkündür eğer ki çok fazla gelişim gölge yapmaya başlamışsa monteye yavaşlamaya neden oluyordur. Ancak gübre almasını engellemesi falan pek mümkün değil montelerin yakınında bitki olması. Sonuçta sürekli bir akıntı sirkülasyon var.

Bence sürekli gelişip montelerin üzerini kaplamadan çıkarın mossu. Yoksa ileride sökerken monte carlolar da moss ile sökülürler.
45 Litrelik Dutch Tarzi High Tech Denemem
Hocam beni ilgilendiren kısmıyla söylemek isterim ki tankınızda en hızlı riccia büyüyecek 1 ay sonra kocaman bir riccia öbeğiniz olur.

Lakin şöyle bir dezavantaj yaşamanız %100 ihtimal bence, riccia büyüyüp kabardıkça ışık almayan dipleri sararıp ölecek ve sardığınız fileden kopmalar olacak. Bu kopanlar sağa sola filtre akıntısı ile dağılınca örneğin zemin bitkiniz arasına girince tek bir saç teli kadar olan bir riccia bitkisi oradan büyümeye başlayacak hızlıca.

Benim monte carloların arasına girenler 3 aylık monte carloların performansını 15 günde yakalıyorlardı.

Sözümün özü şu ki, su mercimeğinden sonra tanktan tamamiyle bertarafı en zor bitkilerden biri riccia ve düşük destekli tanklarda olabilirse de bence tankınızdan çok geç olmadan yukarıda yazdıklarımı göz önüne alarak uzaklaştırın.
Nakliye
Balıklarınızın boyutları büyük, sayıları da fazla.

Sıcaklığı korumak bir yana bol oksijen ihtiyaçları söz konusu. İyi havalandırma yapmanız çok önemli.
Uzun Bir Serüven..
Selamlar Mustafa,

Konu çok dağınık. Mizanpaj biraz eksik olmuş. Fotoğraflar ve yazılar karışık olduğundan okuması zor. Sayfaya girenin vakit ayırıp okuması da zor böylelikle.

Isıtıcı ve köklerde oluşanlar gayet normal şeyler. İlk kurulumlarda biraz olabiliyor bu durum. Bildiğim kadarıyla bir çeşit mantar bu. Ancak hiç endişe etme zararsızdır. Yine bildiğim kadarıyla elma salyangozları bunları yiyebiliyor. Aksi halde elinle de toplayabilirsin.

PH'ın bence endişe edilecek bir seviyede değil. İlk kurulumda çok fazla oynama yapmanı tavsiye etmem. Hele hele torf kesinlikle bu saatten sonra ekleme. Torf kullanılacaksa bile taban kumunun altına serilen bir malzeme. Ancak artık aktif topraklar mevcut olduğundan pek de kullanılmayan yaygın olmayan bir yöntem. Yapabilirsen ve bulabilirsen catappa yaprağı, kurumuş ceviz, meşe vb. gibi yapraklar kullanarak suyun PH'ını aşağı çekebilirsin. Kızılağaç kozalağı da olur. Hem karides baktığından bu yapraklar onlar için çok fazla kullanılan doğal su düzenleyiciler.

Benim elimde (hayalimdeki proje iptal olduğu için) bolca fazlalık katappa var. Bulamaman imkansız ama eğer bulamazsan İstanbul'da ben yardımcı olurum.

Eledoalar evet basit bir bitki ve hızlı büyüdükleri için suyu besin anlamında çok tüketir denilmekte. Ancak senin tankında yoğun bir bitkilendirme yok. Şuanda endişelenme kesinlikle.

Ayrıca bitkili tanklarda akıntı olması istenen birşey. İç filtreni kısa yan camdan diğer cama yönlendirmeni tavsiye ederim. sağdan sola doğru akıntı yani.

Benimde hep başıma gelir cevapsız bırakılan konu hususu. Elimden geleni yazdım. Yine adım adım gideriz. Bildirim yollarsın bana ileti yazarken buradan.

Not: Unutmuşum, derecelrden ben cam olana itibar ederdim ve bence şimdilik 26-27 dereceyi kesinlikle geçme. Maden suyu evet kullanılır bitkili için lakin şuanda senin için gereksiz ve erken. Öncelikle 1-2 ay bence beklemelisin. Ayrıca evet aydınlatman yetersiz. 280 litre akvaryuma florasan olarak 120-140 watt kullanman lazım. Genel kabul bu konuda florasan için 1 litreye 0,5watt ve power led için 1 litreye 0,3 watt aydınlatma şeklindedir. Eski usul bu şekilde lakin güncel bilim dünyasında aydınlatma için önemli olanın "par" değeri olduğu dillendirilmekte ama onu bende bilmiyorum.

Florasan yükselteceksen bitkileri de çoğaltmanı tavsiye ederim. Ayrıca aydınlatma süreni ilk zamanlar 8 saati geçirme. Örneğin ben high tech bitkilimde 5 saat aydınlatma kullanıyorum(power led).[EDIT]hakanturken108,2020-01-24 09:35:49[/EDIT]
Kurt Sorunu
Hocam ince gri renk kurtcuklardan bahediyorsan ben bugüne kadar bir zararlarını görmedim.

Genellikle bir çok akvaryumun taban kumunun içinde oluyor bu meretler. Bunlarda sebep ilaç bence kesinlikle kullanma. Bir zararlarını dediğim gibi görmedim. Planaria olmadıktan sonra önemi yok.
Su Düzenleyici
Bildiğim kadarıyla yaygın kullanılan ve sudaki kireçi önleyen bir akvaryum su düzenleyicisi yok. Su düzenleyiciden kasıt klor kırıcılar olabilir. Bunun da amacı sudaki balıklara zararlı olan kloru uzaklaştırmaktır. Vitamin katkıları ile de balıklara iyi gelir su düzenleyicileri. Kireç için osmos cihazı kullanmanız gerekli.
Işık Fazla Mı Açık Kalıyor
Elma salyangozu çare olabilir. Ne bulsalar yiyorlar. Bende ki diatom sorununda oldukça çalışkan şekilde yardımcı olmuşlardı.
Su Pirelerine Yem Olarak Ne Verebilirim
Meç artemia süzgeçiniz varsa elinizdeki spirulina tablet yemleri bu süzgeçten geçirerek verebilirsiniz. Önemli olan çok çok az şekilde yemlemek.

Aşırı yemleme ölümle sonuçlanır.
Yumurtalar
Yavruların gözleri oluşmuşlar lakin kuluçka olur mu canlı doğuranlarda emin değilim.

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

KULLANICILAR

  • 311 Online Kullanıcı, 169 Üye

Online Kullanıcılar

biacar, EGInfernO, Yenici58, envercakar, lojistisyen, Merdan onluel, AlpaslanD, MuratOzdemirr, serhat480, mcsavaskan, sina cen, arconim, erhangulsen, Leylakaya, cagatayyapici, rccol, Redmi, MosfeT, Alcynone, Koksal Gurkan, gunata2003, Balikcidede, Fatih ÇE, Serdariekrem, ibdeat, tarquinnn, brigantes, Aykam79, Emrebatman, aktugsedat, gkhn12345, Speedy, Orkann, denizulucutsoy, mkale, Krizantem, muratdeg, osprey, Rescartes, HarunYldrm, KadirSpmz, DeepWater, DeviLLe, hurricane29, ooz7, KartalŞafak, yilmazportakal, hasancn, furkanshn, kerem1135, Kınayu, Sparrowhawk, gokberkgonenc, dream7, hailways, Barisoykan, fretchord, FTAquascaping, cankose, sgurler79, orkanali, Alpb9, KerimE, temucin, bugra_81, yucesoy83, Merveq553, Pacific, Orkun Krc, kristal, MiSoSiKiaN, İnsect, M.G., m3rt, BoraBerkol, tkahramaner, azsoslumakarna, SoSriKuA, mcmert, hakant22, eagertr, isa1995, adali17, Acil Stop, orimohito, fatihincky, mercedesclk, Cem Öcal, ogun69, ONRAYDN, TURNUAK, Pinetra, Paimei, Cansel 3552, HXYLMZ37, Mikail Erdoğan, comolokko01, TurX, SCORPION_79, Muhammed kose, istanbul34, slimseal, egedin, wendigo, oblomov, Daniel32, onur55, KuruAkvaryum, livadi, Slckprn, Talhaozogul, Mozeterus09, AtlasPoyraz, onurozgen, Cagdasekmekci, Supervenenis, FurkanSehit, drersayan, volkan45, innersilence, Ров, Erdemerol23, tsarikate, brk55, statistician06, kadir yüksel, destina_23, alicichlid, ecoram, DiscusTurk, ▪FATİH▪, lapseee, Discusss78, alecozan, Adnan53, erhansavan, flowerhrn, KeremT, yxxl, okan169, faruk ömer, captain_55, Arapaima, Birtek, Hakan. Bas, Nejdi Nadar, Mannfischer, ozanoguz, Coskun59, Black37, Sezerturunç, couclecr, teskere, suslu_78, koagulant, swordfishhhh, Selim1905, SuperSport, OmerF, jueJ., Sedatcb, muratteyhan, Alpbaba, hasanbasri44, bbkaya06, mkrbgaL144, edizpasha, atakan1, Alp43, GokselSunar,

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.