ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
TemporizeR
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
4
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrimiçi
Üyelik Tarihi:
21 Mayıs 2024 03:50
Son Ziyaret:
17 dakika önce
Toplam Mesaj:
32 [0.52 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
27 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Halil Bey
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Halil Bey

SON 10 MESAJI

Bu Bitkime Ne Oldu?
[QUOTE=Bbozkurt] Bitkiler yolunu bulup çevresini sarınca daha doğal duruyor. Bende ince dalları kırıp kuma batırıyorum. Yukarıdan düşüp dipte yıllanmış havası benim için seyir zevkini artırıyor. [/QUOTE]

Evet mantıklıymis deneyince foto atarım. Zaten kurulumdan canlı eklemeye belki yavru olursa onlara kadar gelisimi paylaşmak istiyorum burda.[EDIT]TemporizeR,2024-06-09 20:04:27[/EDIT]
Bu Bitkime Ne Oldu?
[QUOTE=Bbozkurt]
Şimdiden suya basın bence sonra batırmak zor olabilir🙂[/QUOTE]

Bayram sonu canlı eklemeyi düşünüyorum o yüzden bayramda basicam suya. Yada akvaryumda mevcut taşla şahitlerim bi sure bakalim bu kökü koymakta kararsızım aslında. Bitki gelişimine bakaraktan karar vereceğim. Çünkü şuan koymak için yer yok :)
Bu Bitkime Ne Oldu?
[QUOTE=Ehtiyar]Mini parvula co2 desteği olmadan yaşamaz en azından büyümez diye biliyorum. Bendede var co2 vermeme rağmen istediğim gibi olmadı bir türlü. Tabii benim hatam, beşli çete corydoraslarım ve ikili cüce vatozum duman ediyor zemini.[:lol:] Ne yapayım onlarda çok tatlılar.
Tetra ve lepistes ile karides çok zor, yavru alamaz bir süre sonra karidessiz kalabilirsiniz. Hatta tetralar bile lepistes yavrularına dadanabilir.
Salyangoz şart değil elbette ama döngüye her türlü faydası oluyor, su değerlerinde bozulma olduğunda bir nevi erken uyarı görüyor. Neticede seviyorsanız çok güzeller, sevmiyorsanız başa bela.[/QUOTE]


Valla bende şaşırdım en hızlı adapte olup yeni koklenmeler ve yeni çimler verdi hatta çok fazla uzadığı için şuan budadim 2-3cm e düşürdüm.

Ayrıca bol bitki olduğu için yavrulara bir çok yer olacağına inanıyorum ve canlılarla birlikte kökte koyacağım. O yüzden tüm canlıların kardeş kardeş yaşayacağını umut ediyorum :)

Böyle bir kök var koymak için tankın oturmasını ve canlı eklemeyi bekliyorum.

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/246358/090620241821541.jpg[/IMG]
Bu Bitkime Ne Oldu?
[QUOTE=Ehtiyar]Merhaba, hayırlı olsun, güzel bir tankınız olacak. Elbette acele davranıp, panik yapmazsanız. Yedi günlük tank, çok çok yeni tank, kararmalar, çürümeler hatta ölmeler olacaktır. Bitkilerinize adaptasyon zamanı tanımalısınız. Gübreli zemin hazırlamışsınız henüz sıvı gübreye gerek yok. Onun yerine çok az yemleme yaparak azot döngüsünü başlatabilirsiniz. Tankınızda canlı olacak mı bilemiyorum balık koymasanız bile haftaya salyangoz ekleyebilirsiniz. Enaz on onbeş gün daha sıvı gübre vermeyin,kopan çürüyenleri toplayın. Aydınlatma sürenizi dört saat başlatıp zamanla yani belki bir aya azami sekiz saat olacak gibi arttırırsınız. Co2 gerektirecek bir bitki yok gördüğüm, zemin bitkisi haricinde tankınızda. Parvula mı acaba seçemedim onları, anlıyacağınız şimdilik co2 dert etmenize gerek yok. Sabreder acele müdahalelerde bulunmazsanız tankınız dengesini bulacaktır.
Özetle sıvı gübre yok,aydınlatma süresi şimdilik az, azot döngüsü başlatıp bekliyoruz. Keyifli hobiler dilerim. [/QUOTE]

Çok teşekkür ederim. Co2 kullanmayı düşünmüyorum. Yani şöyle bitkiler doğal olarak büyüsün 1 sene de bas edemeyecegim seviyeye gelmesinler. ( anladığım kadarıyla bitkiye ne lazımsa herseyi verip bir an önce buyutuyorlar, tıpkı sporcu insanlar gibi sürekli protein vs alıp dev gibi olmalarına benzetiyorum :) ) bana o lazim değil doğal olarak kendi kendine gelissinler. Sadece kritik durumda mudahale edeyim istiyorum. Bu yüzden yavaş büyüseler de sorun yok benim için.

Evet zeminde mini parvula var ve en sağlıklı onlar yeni kökler salıp yeni çimenler çıktı bile bi sürü :)

Aydınlatma 4 saat başladım ilk 4gun suan ortalama 6 8 saat veriyorum.

Canli eklemeyi düşünüyorum. Aklımda karides ve tetra grubu ve lepistes koymak var. Henüz tank oturması için bekliyorum.

Bu arada sıvı gubre olayını kesicem dediğiniz gibi.

Salyangoz istemiyorum aslında ama elzem biseyse ekleyebilirim. Karides bakmayı daha çok istiyorum.

Elimde petshopun verdiği beta baligi icin yem vardı ondan atayım birazcık madem.
Bu Bitkime Ne Oldu?
Tank boyutu 74 40 40

En alt gubreli kum üstüne lav kırığı üstüne hagen kum

Filtre sunsun603b

Tank kurulalı 7gun oldu 3defa şu değişimi yaptım ve sadece sıvı gubre kullanıyorum şimdilik fosfat ve potasyum kullandım.

Co2 kullanmıyorum.

Işıklandırma 18:00-02:00 arasi.


Adaptasyon sürecinde curuyebildiklerini vs biliyorum. Suan hiç canlı yok içinde o yüzden fazla müdahale etmiyorum curuyenler vs içinde kalıyor tankın.

Genel tank görünümü ise şu şekilde

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/246358/090620241540331.jpg[/IMG][EDIT]TemporizeR,2024-06-09 15:40:37[/EDIT]
Bu Bitkime Ne Oldu?
Aqualed plant serisi 60cm var ışık olarak yetersiz mi kalıyor acaba
Bu Bitkime Ne Oldu?
Merhaba,

Akvaryum kurulalı tam 7gun oldu 3 defa şu değişimi yaptım. Dun bu bitkinin yanına şans bambusu koydum 2 tane ve bugün böyle bi kararma oldu. Sebebi ne olabilir?

[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/246358/090620240032111.jpg[/IMG]
Bitkili Akvaryumda Hangi Canlılari Tavsiye Edersin
[QUOTE=25caliskan25]Endler var hocam karides yeme ihtimali neredeyse 0.[/QUOTE]

Araştırayım tesekkurler

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.