ÖZELLİKLER

Kullanıcı Adı:
Saros
Kullanıcı Grubu:
Forum Üyesi
Geri Bildirimleri:
Aldığı Beğeni:
49
Hesap Durumu:
Aktif
Durumu:
Çevrim Dışı
Üyelik Tarihi:
27 Nisan 2020 17:58
Son Ziyaret:
12 Saat 2 Dakika önce
Toplam Mesaj:
86 [0.32 Gün Ortalaması]
Paylaşım Sayisı:
58 (Son 6 Ay)
İlan Sayisı:

BİLGİLER

Ad Soyad:
Gökhan
Doğum Tarihi:
Girilmedi
Yaş:
Bilinmiyor
İl:
Ankara
Meslek:
Özel Mesaj:
Sohbet Talebi:
Üye Favorile:
Sosyal Medya:

İMZA

Alesta - Gökhan

SON 10 MESAJI

Bitkili Akvaryum Faciası Napacağım?
Şöyle ki; Ali Beyin de dediği gibi sudan gelebiliyor yumurtaları, birde sanırım aşırı yemlemeden oluşabiliyor. Ben damacana suyu kullandın şuanki sistemimde. Yeniden oluştu. Belki yemlemeden, belki sudan bilemeyiz. BlackWater için kullandığım Mangrow Kökü, Kızılağaç Kozalağı, Catappa Yaprağı, Sera SuperPeat ve dallar var. Salgıladıkları Tanin maddesi mantara karşı etkili diye biliyorum. Sanırım parazitlere karşıda etkili. Şöyle ki; akvaryumda tekrar çıkan nematodlar su seviyesinin üstünde, az bi nem bulunan kısımda hayata tutunmaya çalışıyordular. Suya girmiyordular. Suda olanda diğerleri gibi çıkmaya, nemli kısımda bulunmaya çalışıyordu. Bende hepsini peçeteyle silip attım. [:)]
Bitkili Akvaryum Faciası Napacağım?
Bahsettiğiniz durum sanırım başıma geldi. Sizi anlayabiliyorum. Akvaryumunuz seed shrimp, nematod ve salyangoz istilası altında sanırım. Fotoğraf olmadığı için tahminde bulunuyorum tabi.

Güzelim yemyeşil hemiantuslarımı mahvetmiştiler nematodlar. Seed shrimpler de akvaryumun içinde uçuşup, cama konup, kuma girip çıkıyorlardı. Yazarken huylandım.

Balıkları akvaryumdan alıp deney amaçlı kullanmıştım ana tankımı. Nilvermi boca ettim; hepsi yaşamaya devam ediyordu. Ha kaçmaya çalışıyordular ama yaşıyordular.

Çözümüm şu oldu; ne var ne yoksa herşeyi çöpe attım. Dış filtremi, filtre malzemelerimi, akvaryumumu çamaşır suyuna soktum! Şuan için GüneyAmerika BlackWater akvaryuma çevirdim. Nematodlar tekrardan çıktı. Lakin bu sefer sudan kaçıyordular. Bende 1-2 defa peçete ile silip atmıştım. Birdaha şükür ki tekrarlamadı. Suya salınan Tanin, humus sayesinde sanırım bu tip parazit ve mantar türlerinden uzak tutuyor BlackWater.

Sizde eğer denemek isterseniz böyle bir yol deneyebilirsiniz. Tabi bunlar benim gözlemlerim. Bilimsel olarak bir veri değil. Kimyasal olarak uğraşmak istiyorsanız; andazol kullanmanızı öneririm. Nilvermin etkisini pek gözlemleyemedim. Tabi kimyasal için iyi araştırın, salyangoz ve bitkilerinize zararı dokunacaktır.
Çöpçü Balığının Başının Üstü Beyazladı
[QUOTE=Leof]Tedavi edene kadar 10lt kalabilir copculer isitici istermi bilmiyorum ama[/QUOTE]

Bildiğim kadarıyla Güney Amerika’ya ait bir tür, ısıtıcı isteyecektir. Şuan aslında korkulması gereken columnaris hastalığı. Terramcyn merhemin fungus ve columnarise etki ettiği yazmış. Direkt balığa uygulanacağından akvaryum tolere edebilir bence. Ayrıca balık, ortamından alınıp strese de maruz kalmamış olur. Bu arada columnaris tedavisinde ısının düşük tutulması gerekiyor. Siz sadece merhemi uygulayın. Düzelme gözlemlemezseniz eğer columnaristen şüphelenip Baktopur solüsyon ile düşük sıcaklıkta 10lt akvaryumda tedavi uygularsınız.
Çöpçü Balığının Başının Üstü Beyazladı
Yani su değerlerinizi bozacaktır lakin imkanınız yoksa yapacak birşey yok. Direkt olarak az miktar uygulanacağı için tolere edileceğini düşünüyorum. Umarım faydasını görürsünüz.
Çöpçü Balığının Başının Üstü Beyazladı
Bir gecede bu hale geldiğini düşünmüyorum. Balıkta büyük bir alanda yer etmiş durumda. Eğer bir gecede bu şekilde olduysa yaralanma vs. üzerinde dururdum. Benim aklıma gelen iki şey columnaris ya da mantar. Eğer beyaz bölgede pamuksu bir yapı yoksa diğer akla gelen ihtimal Columnaris olurdu.

Resimde ama yüzeysel bi pamuksulanma gibi geldi bana. Birde sanırım columnaris bu kadar beyazlık yapmıyor. Karşılaştırmanızı yapıp ikisi üzerinde durabilirsiniz. Terramycn columnaris için kullananlar sanırım var. Buna da bir gözatın.
Çöpçü Balığının Başının Üstü Beyazladı
Merhaba. Mantar olmuş gibi duruyor. Columnarise benzetemedim. Başından geçen birisi varsa yönlendirecektir. Mantar için pamuk yardımıyla Terramycin merhem sürmeyi deneyin, sizi zorlarsa suyada katılabildiğini biliyorum. Tedavi için araştırın. Ya da Sera MyCopur varsa kullanım bilgilerine göre uygulayın. Diğer balıklarda birşey yoksa karantina tankında uygulamanız yerinde olacaktır.
Neon Tetra Kuyruk Sorunj
Merhaba. Yeni aldığınız balıklarda bu problem varsa ve karantina akvaryumunuz varsa yeni balıkları ayırın. Aldığınız yerdeki kötü su koşullarından dolayı bu oluşmuş olabilir. Eğer sorun bakteriyel kuyruk erimesiyse (öyle görülüyor) Baktopur kullanmanız fayda sağlayabilir.

Bu arada 35 lt için popülasyonunuza dikkat edin. Ana tankınızda bakteri kültürünüze zarar verecek kimyasalları da son çare olarak ana tankınızda kullanınız.

Geçmiş olsun.
8 Yasinda Japon Balığı Yem Yemiyor Halsiz
[QUOTE=mikejack]
karnında biraz şişme var o yüzden olabilir, sürekli su yutuyor
[IMG]https://foto.akvaryum.com/fotolar/228998/110120211644271.jpg[/IMG][/QUOTE]

Dropsy hastalığını da vadesi gelme ihtimali yanına ekleyip araştırmanızı öneririm. Zaten umut kesildiyse tedavi yöntemlerini denemede fayda olacağını düşünüyorum. Kolay gelsin.
8 Yasinda Japon Balığı Yem Yemiyor Halsiz
Japon’lar hakkında bilgim yok. Filtre fazla geldiyse sadece yoruyorsunuz balığı. Yem yememesi vadesinin dolduğu anlamına gelmesinden ziyade sindirim sistemi problemi olabileceği ihtimalini akla getiriyor. Balığın pulları sanki dikilmiş gibi çok belirgin eskiden böylemiydi?
Dış Filtre 60 Litrelik Bir Akvaryuma Gerekli Mi?
Sunsun 603b var bende. Sessiz ve işimi görüyor. Debisini biraz arttırmak için motoru üst kapağa bağladım sadece. Emiş borusu için musluğuda var.

İçerisinden çıkan materyallerden sadece 1 tane süngerini kullanıyorum. Dizilim aşağıdan yukarıya Elyaf,Sünger,Siporax-Substrat,Super Peat

Ben BlackWater akvaryumum olduğu için super Peat kullanıyorum. Siz ekstra siporax ekleyebilir ya da boş bırakıp debiyi biraz daha arttırabilirsiniz.

Ayrıca lavkırığının gözenekleri bakteriler için yeterli gelirmi bilemem lakin bunun yerine substrat ya da siporax kullanmanızı öneririm.[EDIT]Saros,2021-01-11 14:34:19[/EDIT]

SON MESAJLAR

GÜNCEL 100 TANITIM

SON İLANLAR

FORUM İSTATİSTİKLERİ

  • 3,797,668 Mesaj
  • 408,613 Konu
  • 91 Forum
  • 145,128 Forum Üyesi
  • 1,466 Özel Forum Üyesi
  • 29 Kıdemli Akvarist
  • 1,941 Dün Giriş Yapan Üye

Şu ana kadar en fazla 1365 kişi 27.03.2012 23:21 tarih ve saatinde çevrim içi oldu.